Trwa 500. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Sobota, 8 lipca 2023 r.
22:38. Armia: rosyjskie wojska przygotowują się do działań bojowych na Krymie
Okupacyjne wojska rosyjskie przygotowują się do działań bojowych na Krymie – poinformował w sobotę Military Media Center, kanał ukraińskich resortów obronnych i siłowych na Telegramie. W komunikacie wskazano, że celem tych działań jest „odparcie potencjalnego ataku”.
W celu odparcia potencjalnego ataku wojska okupacyjne fortyfikują teren w północnej, zachodniej i wschodniej części półwyspu (krymskiego)
— ogłoszono.
Według kanału Rosjanie wzmacniają jednocześnie przesmyki, prowadzące z Krymu na kontynentalną część Ukrainy. „W morzach Azowskim i Czarnym rosyjskie wojska koncentrują się na niedopuszczeniu do ataków na swoje okręty i punkty bazowania floty (rosyjskiej Floty Czarnomorskiej)” – czytamy.
13:20. Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Łyman wzrosła do ośmiu, rannych do 13
Liczba osób zabitych w wyniku rosyjskiego ataku na miasto Łyman w Donbasie wzrosła do ośmiu, a bilans rannych zwiększył się do 13 - podało w sobotę MSW Ukrainy. Wcześniej informowano o sześciu zabitych i pięciu rannych.
Rosyjskie wojska ostrzelały miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych około godz. 10 rano (godz. 9 w Polsce). Uszkodzone zostały budynek mieszkalny i sklep. Na miejscu prowadzą działania ratownicy medyczni i policjanci - przekazał wcześniej gubernator obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.
Jak poinformowało MSW, strażacy ugasili już pożary, które wybuchły w wyniku ostrzału.
Na początku października ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wyzwoleniu Łymanu spod rosyjskiej okupacji. Krótko po przywróceniu kontroli Kijowa nad tym strategiczne ważnym miastem w Donbasie pojawiły się doniesienia o masowych miejscach pochówku osób, które zostały tam zabite lub zmarły z przyczyn naturalnych podczas agresji Kremla.
10:55. Co najmniej sześć osób zabitych i pięć rannych w rosyjskim ostrzale Łymanu
Co najmniej sześć osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę w rosyjskim ostrzale Łymanu w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.
Rosyjskie wojska ostrzelały miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych około godz. 10 rano (godz. 9 w Polsce). Uszkodzone zostały dom i sklep. Na miejscu prowadzą działania ratownicy medyczni i policjanci.
Na początku października ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wyzwoleniu Łymanu spod rosyjskiej okupacji. Krótko po przywróceniu kontroli Kijowa nad tym strategiczne ważnym miastem w Donbasie pojawiły się doniesienia o masowych miejscach pochówku osób, które zostały tam zabite lub zmarły z przyczyn naturalnych podczas agresji Kremla.
10:45. Rosjanie kontynuują zaminowywanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosyjskie wojska kontynuują zaminowywanie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i obiektów na jej terenie - poinformował w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).
Według HUR obecnie na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej dostarczane są miny i materiały wybuchowe.
W pomieszczeniach technicznych i maszynowniach znajdują się zdalnie sterowane minowe zapory przeciwpiechotne - twierdzi ukraiński wywiad.
Dzień wcześniej dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował, że inspektorzy tej organizacji uzyskali dostęp do kilku miejsc na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ale nie do dachów obiektów, na których - według strony ukraińskiej - wojska rosyjskie mogły rozmieścić ładunki wybuchowe.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł 1 lipca, że Rosjanie mogą dokonać zdalnej detonacji w zaporoskiej siłowni w momencie, gdy znajdzie się już ona w rękach ukraińskich. Szef państwa zaapelował o kontrolę obiektu ze strony MAEA. Trzy dni później Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że na dachach dwóch bloków energetycznych elektrowni rozmieszczono przedmioty przypominające ładunki wybuchowe.
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy generał Kyryło Budanow oznajmił w ubiegłym tygodniu, że okupanci zaminowali teren wokół elektrowni i niektóre jej elementy, zaś prezydent Zełenski informował, że Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia tam ataku terrorystycznego, co może doprowadzić do uwolnienia promieniowania. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną uznał taki scenariusz za „mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy”.
10:30. Trwający konflikt z Rosją można uznać za „pierwszą wojnę dronów”
W związku z 500. dniem rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar wymieniła w sobotę kilka faktów dotyczących trwającej wojny. Podkreśliła m.in., że jest to „pierwsza wojna dronów”.
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej.
500 dni plus osiem lat prawdziwego doświadczenia bojowego: żadna współczesna armia świata nie była wykorzystana w wojnie o tak wysokiej intensywności
— zauważyła Malar.
Jak dodała, wojnę tę można z pewnością uznać za „pierwszą wojnę dronów”. Wiceminister zaznaczyła, że bezzałogowe aparaty powietrzne, lądowe i wodne, są zintegrowane z każdym etapem działań bojowych.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza po raz pierwszy na świecie połączyła i skutecznie wykorzystała nowe zachodnie zestawy i systemy z czasów ZSRR, a także myśliwce i mobilne grupy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych - oznajmiła przedstawicielka rządu w Kijowie.
Działania ofensywne ukraińskich sił zbrojnych skorygowały jeden z fundamentalnych postulatów nauk wojskowych dotyczących konieczności kilkukrotnej przewagi w liczbie wojskowych i sprzętu podczas ofensywy - kontynuowała wiceminister. Ponadto ukraińska armia prowadzi ofensywę i wyzwala terytoria w warunkach przewagi przeciwnika pod względem liczebności składu osobowego i uzbrojenia - przypomniała Malar.
Podkreśliła również, że na froncie walczy 5 tys. kobiet, a łącznie w Siłach Zbrojnych Ukrainy służy ich 42 tys.
Należy też zauważyć, że nasi wojskowi po raz pierwszy strącili ponaddźwiękową rosyjską rakietę Kindżał. Cel zestrzelono przy pomocy amerykańskiego zestawu Patriot - dodała wiceminister.
09:20. W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę prezydent Zełenski udał się na Wyspę Węży
W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.
500 dni wojny na pełną skalę. Wyspa Węży. Wolna wyspa wolnej Ukrainy
— napisał prezydent w mediach społecznościowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski w 500. dniu rosyjskiej inwazji udał się na Wyspę Węży. „Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczyli tu przeciwko okupantom”
08:46. Resort obrony: Bachmut znów stał się miejscem intensywnych walk
Po okresie uspokojenia w czerwcu, w ciągu ostatnich siedmiu dni Bachmut ponownie stał się miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie wojny Ukrainy z Rosją - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że siły ukraińskie czynią stałe postępy zarówno na północ, jak też na południe od zajmowanego przez Rosjan miasta, podczas gdy rosyjscy obrońcy najprawdopodobniej zmagają się ze słabym morale, faktem, że są mieszaniną zróżnicowanych jednostek oraz ograniczoną zdolnością do wykrywania i atakowania ukraińskiej artylerii.
Rosyjscy przywódcy niemal na pewno uważają za politycznie niedopuszczalne oddanie Bachmutu, który ma symboliczne znaczenie jako jedna z niewielu zdobyczy (Kremla) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że (najeźdźcy) posiadają niewiele dodatkowych rezerw do zaangażowania w tym sektorze
— oceniono w raporcie brytyjskiego ministerstwa.
07:18. ISW: Ukraińcy odnieśli sukcesy wokół Bachmutu
Ukraińskie siły odniosły taktyczne sukcesy wokół Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Armia Ukrainy kontynuowała w piątek kontrofensywę także na co najmniej trzech innych odcinkach frontu.
Z danych geolokacyjnych wynika, że Ukraińcy odnieśli duże sukcesy w okolicy miejscowości Jahidne na północ od Bachmutu - czytamy w opracowaniu ISW.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że operacje ofensywne były realizowane na północ i południe od miasta. Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski przekazał, że wojska przejęły kontrolę nad straconymi wcześniej pozycjami w okolicy Bachmutu.
ISW zauważył również, że rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Andrij Kowalow poinformował o częściowym sukcesie Ukraińców w okolicy miejscowości Kliszczijiwka na południowy zachód od Bachmutu.
Nasze wojska kontynuują ofensywę także na zachodzie obwodu zaporoskiego i wzdłuż granicy administracyjnej obwodów zaporoskiego i donieckiego - podał sztab, cytowany przez amerykański think tank.
Rosyjski resort obrony informował z kolei o ukraińskich działaniach ofensywnych na granicy regionów charkowskiego i ługańskiego - dodano w analizie ISW.
00:22. Zełenski: Jesteśmy wdzięczni narodowi amerykańskiemu
W odpowiednim czasie, na dużą skalę i bardzo potrzebny - tak określił Wołodymyr Zełenski najnowszy amerykański pakiet pomocy militarnej dla Kijowa. Prezydent Ukrainy na Twitterze podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za wsparcie, które obejmuje m.in. broń kasetową.
Terminowy, szeroko zakrojony i bardzo potrzebny pakiet pomocy obronnej ze strony USA. Jesteśmy wdzięczni narodowi amerykańskiemu i prezydentowi Josephowi Bidenowi za zdecydowane kroki, które przybliżają Ukrainę do zwycięstwa nad wrogiem, a demokrację do zwycięstwa nad dyktaturą. Rozbudowa zdolności obronnych Ukrainy dostarczy nowych narzędzi do deokupacji naszych ziem i przybliżenia pokoju
— napisał Zełenski.
Administracja USA ogłosiła w piątek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 800 mln dol., zawierający po raz pierwszy artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Poza nią w pakiecie znalazły się też dodatkowe haubice, wozy Bradley i Stryker, rakiety lotnicze i amunicja do systemów obrony powietrznej.
red/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/653765-relacja-500-dzien-wojny-amunicja-kasetowa-dla-ukrainy