Trwa 499. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 7 lipca 2023 r.
20:33. USA dostarczą Ukrainie amunicję kasetową
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Jak powiedział Sullivan, artyleria jest kluczowa w walce na froncie, zaś decyzja jest podyktowana zmniejszającymi się zasobami pocisków artyleryjskich.
Podczas briefingu w Białym Domu, Sullivan potwierdził doniesienia prasy o tym, że USA zamierzają przekazać Ukrainie amunicję kasetową. Jak stwierdził, Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej, będzie stanowiła ona „pomost” do czasu zwiększenia produkcji.
Zwrócił też uwagę, że Rosja stosuje takie pociski od początku konfliktu, zaś pozwolenie Rosji na przewagę na froncie spowoduje większą szkodę dla cywilów, niż niewybuchy pozostawione przez amunicję kasetową stosowaną przez Ukrainę.
Sullivan stwierdził, że amerykańska amunicja kasetowa, która zostanie przekazana Ukrainie, cechuje się maksymalną liczbę niewybuchów na poziomie 2,5 proc., podczas gdy w przypadku rosyjskiej jest to 30-40 proc.
18:40. Ukraina kupi od Słowacji sprzęt do rozminowywania?
Prezydent Zełenski przekazał, że Ukraina jest gotowa zakupić od Słowacji sprzęt do rozminowywania, a także wspólnie go produkować.
„Jestem wdzięczny za wolę pomocy (…). Jesteśmy gotowi do zakupu słowackiego sprzętu, jesteśmy nim zainteresowani i gotowi, by rozpocząć nową produkcję takiego sprzętu” - powiedział Zełenski. Dodał, że wczoraj Ukraina podpisała ze Słowacją kontrakt na 16 haubic Zuzana-2.
Oczywiście pracujemy również nad innymi wspólnymi produkcjami - produkcją pocisków, produkcją broni, czyli są kroki naprzód, jest większe bezpieczeństwo i więcej miejsc pracy - zapewnił prezydent Ukrainy.
„Rozmawialiśmy także o transgranicznym tranzycie towarów - nasze kraje są zainteresowane rozwiązaniem wszystkich kwestii w interesie (obojga) naszych narodów” - powiedział Zełenski.
18:30. Słowacja przekaże Ukrainie 16 haubic Zuzana-2
Przekażemy Ukrainie 16 haubic Zuzana-2 i pomożemy w rozminowywaniu tego przeciwstawiającego się rosyjskiej inwazji kraju - oświadczyła na konferencji prasowej w Bratysławie prezydent Słowacji Zuzana Czaputova po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
„Jesteśmy jednym z krajów, które pomogły militarnie Ukrainie. Dostarczaliśmy sprzęt obrony przeciwlotniczej, dostarczyliśmy samoloty bojowe. A współpraca w tej dziedzinie stopniowo przechodzi do współpracy w innych obszarach. Udało nam się podpisać umowę na dostawę 16 Zuzan na Ukrainę i dojdzie do tego bardzo szybko. Wspólnie opracujemy nowy typ haubic, rozpocznie się wspólna produkcja amunicji, a nasze siły będą rozminowywać terytorium Ukrainy”
— powiedziała Czaputova. Dodała, że Ukraina to „obiecujący członek Unii Europejskiej”.
18:00.
Siły ukraińskie intensywnie ostrzeliwują rosyjskie pozycje na południe od Kliszczejewki, na podejściach toczą się ciężkie bitwy
17:50. Chersoń wciąż terroryzowany
„W Chersoniu ludność cywilna i dzielnice mieszkalne nadal cierpią z powodu codziennego terroru ze strony wroga. 7 lipca ratownicy po raz kolejny musieli gasić pożary i sprawdzać uszkodzone domy, ryzykując własne życie w obliczu powtarzających się ostrzałów. Pomimo nieustannych ataków wroga jednostki straży pożarnej i ratownictwa pozostają w ciągłej gotowości, aby niwelować skutki nieprzyjacielskiego ostrzału i w każdej chwili nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują”
— informują ukraińskie służby
17:00. Rosja straciła prawie 233 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 232 810 żołnierzy, 4 070 czołgów, 7 944 pojazdy opancerzone, 4 330 zestawów artyleryjskich, 658 wyrzutni rakiet, 408 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 652 bezzałogowe statki powietrzne, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 898 pojazdów (w tym cystern) i 612 jednostek sprzętu specjalnego.
16:50. Ukraiński MON: Czyny mówią więcej niż słowa
Ukraiński resort obrony zamieścił w sieci wideo wskazujące, że milczenie nie oznacza, że siły ukraińskie nic nie robią. Jak podkreślono, „milczenie jest złotem. Czyny mówią więcej niż słowa”.
Także wiceminister obrony Ukrainy apeluje, aby nie relacjonować wydarzeń na froncie w internecie.
16:40. Tak wygląda Awdijiwka w obwodzie donieckim
Kanał Nexta opublikował zdjęcia z Awdijiwki w obwodzie donieckim.
16:20. Prezydent Słowacji o wejściu Ukrainy do NATO
Nie powinniśmy pytać, „czy” Ukraina wstąpi do NATO, ale „kiedy” to się stanie - oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Bratysławie prezydent Słowacji Zuzana Czaputova po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Czaputova zdecydowanie zapewniła, że Słowacja opowiada się za członkostwem Ukrainy w NATO.
Na wspólnej konferencji prasowej Zełenski stwierdził, że oczekuje jedności wśród członków NATO na szczycie w Wilnie i chciałby ujrzeć „konkretne kroki” w stronę włączenia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Osiągnęliśmy poziom współpracy, która wzmacnia oba nasze kraje - na poziomie bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych. Słowacja naprawdę pomaga w przybliżeniu nas do pokoju
— napisał przywódca Ukrainy na Twitterze.
16:05. Powroty ukraińskich cywilów z rosyjskiej niewoli mogą trwać nawet kilkadziesiąt lat
W rosyjskiej niewoli prawdopodobnie przebywa ponad 25 tys. cywilów z Ukrainy; jeśli nie zostanie wypracowany międzynarodowy mechanizm na rzecz uwolnienia tych osób, powroty naszych obywateli do ojczyzny mogą trwać nawet kilkadziesiąt lat - oznajmił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Dotychczas do kraju powróciło 2576 osób więzionych w Rosji, lecz tylko 144 spośród nich to cywile. Udało się też uwolnić 382 dzieci. Jak widać, bez wypracowania odpowiedniego mechanizmu proces powrotu naszych obywateli będzie ciągnął się bardzo długo. Nie mamy tyle czasu. Już tyle razy zwracaliśmy się w tej sprawie do organizacji międzynarodowych, lecz bezskutecznie - podkreślił Łubinec, cytowany przez agencję UNIAN. Rzecznik praw człowieka przypomniał, że sam podejmował inicjatywy na rzecz stworzenia procedur, które ułatwiłyby powrót ukraińskich cywilów z rosyjskiej niewoli.
16:00. Premier Bułgarii: Nie wyślemy Ukrainie sprzętu, który jest potrzebny w naszym kraju
Bułgaria nie wyśle walczącej z Rosją Ukrainie sprzętu wojskowego, który jest potrzebny w naszym kraju - zapewnił w parlamencie premier Bułgarii Nikołaj Denkow. Denkow odpowiedział na interpelacje poselską wywołaną wcześniejszą wypowiedzią ministra obrony Todora Tagerewa.
Tagarew poinformował, że podczas czwartkowej wizyty w Sofii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił stronie bułgarskiej listę sprzętu wojskowego i uzbrojenia, którego potrzebuje jego kraj. Na liście zawarte było „wszystko oprócz statków powietrznych” - stwierdził minister.
Premier Denkow potwierdził słowa ministra Tagarewa, lecz zapewnił, że „Bułgaria nie wyśle Ukrainie żadnego sprzętu, którego brak odbyłby się negatywnie na zdolnościach obronnych kraju”.
„Wszystko, co przygotowujemy do przekazania Ukrainie, uzgadniane jest wspólnie z siłami zbrojnymi. Nie zostanie wysłane nic, co naruszyłoby możliwości obronne naszego kraju zgodnie z wymaganiami wojskowymi i wojskowo-technicznymi”
– stwierdził premier i zapewnił, że Bułgaria nie przekaże Ukrainie systemów obrony powietrznej S-300, ponieważ nie posiada ich zamiennika, a gwarantują one bezpieczeństwo kraju, w tym elektrowni atomowej w Kozłoduju.
„Z pewnością nie przekażemy systemów obrony przeciwlotniczej, co sprawiłoby, że niebo nad Bułgarią byłoby bezbronne”
– podkreślił premier.
15:45. Stoltenberg: Na szczycie w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina
Na przyszłotygodniowym szczycie NATO w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina, by zacieśnić naszą współpracę z Kijowem - zapowiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Szef NATO przekazał, że oczekuje, iż sojusznicy zgodzą się na składający się z trzech elementów pakiet dotyczący wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Jedną z części tego pakietu ma być właśnie utworzenie Rady NATO-Ukraina, kolejną - stworzenie wieloletniego programu wsparcia militarnego, by zbliżyć do siebie siły NATO i wojska Ukrainy oraz zapewnić ich „pełną interoperacyjność”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Droga Kijowa do Sojuszu prostuje się? Stoltenberg: Na szczycie w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina, by wyjaśnić kwestię członkostwa
15:10. Do Kijowa dotarło już 18 wagonów metra z Warszawy
W ostatnich dniach władze Warszawy przekazały nam sześć kolejnych wagonów metra; dotychczas otrzymaliśmy z Polski 18 takich wagonów, a do końca 2023 roku planowana jest dostawa jeszcze 42 - powiadomiła administracja Kijowa, stolicy Ukrainy.
Specjaliści z naszej firmy stopniowo sprawdzają i testują otrzymane wagony - oznajmił dyrektor kijowskiego metra Wiktor Brahinski.
Pod koniec kwietnia mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko powiadomił, że Warszawa wkrótce przekaże Kijowowi pierwszą partię wagonów. Jak wówczas informował, dzięki pomocy międzynarodowych partnerów, w tym warszawskiego metra i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego, kijowskie metro otrzyma za darmo 60 wagonów serii 717.
Część pociągów ma przewozić pasażerów, natomiast niektóre wagony posłużą jako zasoby części zamiennych - zapowiadał wówczas Kliczko.
13:10. Zełenski po wizycie w Czechach udaje się na Słowację
Odwiedzam dzisiaj Słowację; moje rozmowy w tym kraju będą dotyczyły m.in. wsparcia obrony Ukrainy w wojnie z Rosją, integracji naszego kraju z Unią Europejską i NATO, a także nadchodzącego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - powiadomił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który do godzin porannych przebywał z wizytą w Czechach.
W Bratysławie zaplanowano ważne rozmowy z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą, premierem Ludovitem Odorem i przewodniczącym Rady Narodowej (parlamentu) Borisem Kollarem. Wspólnie z naszym sąsiadem, na którego możemy liczyć, omówimy też m.in. zagadnienia dotyczące zakończenia wojny z Rosją zgodnie z proponowaną przez nas „formułą pokoju”, a także ukraińsko-słowackich relacji dwustronnych i bezpieczeństwa energetycznego - dodał Zełenski w komunikacie na Twitterze.
10:40. Prigożyn wciąż w Rosji?
Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, który w czerwcu wszczął bunt przeciwko Kremlowi, nie wywiązuje się z umowy zawartej z Władimirem Putinem i Alaksandrem Łukaszenką; szef wagnerowców prawdopodobnie nie wyjechał na Białoruś i wciąż przebywa w Rosji - uważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W czwartek Łukaszenka oświadczył, że nic mu nie wiadomo o ewentualnym przyjeździe Prigożyna na Białoruś, a najemnicy z Grupy Wagnera wycofali się do swoich stałych obozów w Rosji lub na okupowanych terenach wschodniej Ukrainy. Autorytarny białoruski lider wyraził nawet przypuszczenie, że Prigożyn znajduje się w Petersburgu lub udał się do Moskwy - czytamy w najnowszej analizie amerykańskiego think tanku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co się dzieje z Prigożynem? ISW: Szef Grupy Wagnera nie wyjechał na Białoruś i prawdopodobnie wciąż przebywa w Rosji
09:50. Światowe korporacje płacą miliardy Kremlowi
Międzynarodowe firmy zapłaciły Kremlowi 3,5 miliarda dolarów podatków od zysków w 2022 roku - pisze portal informacyjny The Brussels Times, powołując się na statystyki związku organizacji pozarządowych B4Ukraine i Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE).
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak światowe korporacje wspierają krwawą wojnę Putina. Zapłaciły Kremlowi 3,5 miliarda dolarów podatków od zysków
09:10. Trzy osoby zabite w ostrzałach w obwodach dniepropietrowskim i donieckim
Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach dniepropietrowskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały rano władze tych regionów.
W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zaatakowały nasz obwód Shahedami, czyli dronami kamikadze produkcji irańskiej. Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły aż sześć bezzałogowców. Niestety, odłamki jednej z maszyn spadły na drogę i trafiły w przejeżdżający tamtędy samochód. Dwaj mężczyźni zginęli na miejscu - relacjonował na Telegramie szef administracji regionu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.
09:00. Ładunki wybuchowe w Zaporskiej Elektrowni Atomowej?
Nasi inspektorzy uzyskali dostęp do kilku miejsc na terenie okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, ale nie do dachów obiektów, na których - według strony ukraińskiej - wojska rosyjskie mogły rozmieścić ładunki wybuchowe - oznajmił dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Czynimy postępy w uzyskiwaniu dostępu do elektrowni. Obejrzeliśmy m.in. zbiorniki z wodą używaną do chłodzenia reaktorów - dodał Grossi, który przebywa z wizytą w Japonii.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł 1 lipca, że Rosjanie mogą dokonać zdalnej detonacji w zaporoskiej siłowni w momencie, gdy znajdzie się już ona w rękach ukraińskich. Szef państwa zaapelował o kontrolę obiektu ze strony MAEA. Trzy dni później Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że na dachach dwóch bloków energetycznych elektrowni rozmieszczono przedmioty przypominające ładunki wybuchowe.
07:38. Liczba ofiar ostrzału Lwowa wzrosła do dziesięciu
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału rakietowego Lwowa, przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek, wzrosła do dziesięciu - poinformował w piątek mer miasta Andrij Sadowy w serwisie Telegram. W ataku rany odniosły 42 osoby, w tym troje dzieci. Doszczętnie zniszczone zostały dwa budynki.
Właśnie znaleziono dziesiąte ciało. To kobieta. Ratownicy wydobywają teraz zmarłą spod gruzów
— napisał mer dodając, że postanowiono już zakończyć akcję poszukiwawczo-ratunkową. W mieście ogłoszono żałobę.
Cytowany przez agencję UNIAN rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat powiedział w czwartek, że rakietowe pociski manewrujące wystrzelone przez siły rosyjskie z akwenu Morza Czarnego początkowo leciały w kierunku Kijowa, ale potem nagle zawróciły na Lwów. Dodał, że udało się zniszczyć siedem z 10 wystrzelonych rakiet typu Kalibr.
00:00. Zełenski: Ukraina potrzebuje „uczciwości” w stosunkach z NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek podczas wspólnej konferencji z prezydentem Czech Petrem Pawłem, nawiązując do zbliżającego się szczytu Sojuszu Atlantyckiego w Wilnie, że Kijów chce „uczciwości” w stosunkach z NATO.
Potrzebujemy uczciwości w naszych stosunkach z NATO
— powiedział dziennikarzom w Pradze Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Czech Petrem Pawłem. Nadszedł czas, aby zademonstrować „odwagę i siłę tego sojuszu” - dodał.
red./PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/653623-relacja-499-dzien-wojny-co-sie-dzieje-we-lwowie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.