Trwa 488. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 26 czerwca 2023 r.
23:32. Rosji wyczerpały się części do pocisków hipersonicznych
Zmniejszona intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę w lipcu jest wynikiem braku zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.
Największa liczba zagranicznych komponentów, od których Rosja jest krytycznie zależna, (znajduje się) w dwóch produkowanych pociskach, Iskander i Kindżał: około pięćdziesięciu komponentów elektronicznych w tych pociskach jest produkcji zagranicznej
— powiedział Skibicki, którego cytuje w poniedziałek Jerusalem Post.
Gazeta przypomina, że Kindżał to wystrzeliwany z powietrza pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych lub konwencjonalnych o zasięgu od 1500 do 2000 km, przenoszący ładunek o masie 480 kg.
21:23. Od początku wojny zaginęło ponad 10 tys. osób
10 200 osób uznano za zaginione bez wieści od początku wtargnięcia Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Śledczy ukraińskiej policji w odpowiedzi na zapytanie organizacji obrony praw człowieka Zmina.
Ukraińska policja od 24 lutego 2022 r. wszczęła 16 tys. postępowań karnych w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności i zniknięciem w wyniku użycia przemocy 8 800 osób cywilnych - przytoczyła Zmina na swojej stronie internetowej dane policji.
W kwietniu pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko podał, że ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, przy czym ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli.
21:11. Rosjanie koncentrują wysiłki na wschodniej części Ukrainy
Siły rosyjskie koncentrują swe wysiłki na wschodniej części Ukrainy, gdzie w ciągu doby doszło do 35 starć; tymczasem wojsko ukraińskie przesunęło się o 1,5 km na kierunku melitopolskim na południu – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy i inne źródła wojskowe.
Przeciwnik w dalszym ciągu koncentruje zasadnicze wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim i marjińskim
— podał Sztab Generalny na Facebooku.
W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przypuściły na Ukrainę 36 ataków lotniczych oraz 17 razy ostrzelały jej terytorium z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Ostrzelano m.in. wioskę Nowy Komar w obwodzie donieckim, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a jedna odniosła obrażenia – powiedziała portalowi Suspilne rzeczniczka prokuratury obwodu donieckiego Anastasija Miedwiediewa.
20:52. Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z obwodu chersońskiego
Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
Chłan podał też, że w pobliżu uszkodzonego mostu czonharskiego, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem, siły rosyjskie zorganizowały przeprawę pontonową, która jest przeznaczona wyłącznie dla celów wojskowych.
Rosjanie dokonali nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku, a obecnie używają go jako zaplecza w inwazji na Ukrainę. Na Krymie znajdują się rosyjskie fortyfikacje, bazy wojskowe, trasy logistyczne. Graniczący z półwyspem obwód chersoński na południu Ukrainy armia rosyjska zajęła na początku pełnoskalowej inwazji w 2022 roku. W listopadzie tego roku w ramach kontrofensywy prawobrzeżna część regionu wraz ze stolicą, Chersoniem, została wyzwolona przez siły ukraińskie.
18:55. Pożar magazynu na okupowanym Krymie
18:53. Zełenski opublikował nagranie z podróży do obwodu donieckiego
Drogi obwodu donieckiego, stacja benzynowa, komunikacja z naszymi wojownikami. Dziękuję za wszystko co robicie dla Ukrainy! Dziękuję za ochronę! Życzę wszystkim zdrowia i powodzenia w walce!
— napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych.
Na nagraniu widzimy, jak Wołodymyr Zełenski rozmawia z obywatelami i żołnierzami.
18:49. Prigożyn po raz pierwszy zabrał głos po nieudanej rebelii!
Celem sobotniego buntu najemniczej Grupy Wagnera, która podjęła marsz na Moskwę, było uratowanie formacji i zaprotestowanie przeciw nieskutecznemu prowadzeniu przez siły rosyjskie wojny w Ukrainie, nie zaś obalenie władzy rosyjskiej – oświadczył w poniedziałek właściciel Grupy Jewgienij Prigożyn na Telegramie w swoim pierwszym od nieudanego puczu wystąpieniu.
Prigożyn oświadczył, że jego marsz na Moskwę był „lekcją mistrzowską” pokazującą, jak powinna była się odbyć rosyjska „operacja” w Ukrainie 24 lutego zeszłego roku. Marsz ten ujwanił – według niego – „poważne problemy w sferze bezpieczeństwa na całym terytorium” Rosji, gdyż w jego trakcie Grupa Wagnera zablokowała „wszystkie lotniska i oddziały wojskowe” na swojej drodze.
Powtórzył też, że bunt został wywołany atakiem rakietowym na siły wagnerowców, w którym zginęło – wedle jego słów - 30 najemników. Oznajmił przy tym, że Alaksandr Łukaszenka zaproponował mu znalezienie rozwiązań umożliwiających dalszą działalność Grupy w ramach prawa.
Prigożyn podkreślił też, że w czasie swego marszu jego najemnicy nie zabili ani jednego żołnierza rosyjskiego.
W 11-minutowym nagraniu Prigożyn nie ujawnił, gdzie się znajduje. Zgodnie z porozumieniem, które zawarł z Łukaszenką, miał się udać na Białoruś.
18:25. Bułgaria wyśle kolejny pakiet pomocy wojskowej
Bułgarski rząd zaaprobował nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Decyzję podjęto na podstawie uchwały parlamentu z grudnia 2022 r. Pierwszy pakiet wysłano mimo sprzeciwu prezydenta Rumena Radewa, według którego pomoc militarna dla Kijowa tylko przedłuża wojnę.
W komunikacie rządowym nie podano szczegółów dotyczących pomocy. Stwierdzono jedynie, że wysyłane materiały odpowiadają możliwościom kraju i nie naruszą zapasów. Według krajowych mediów w połowie czerwca Ukraina otrzymała od Bułgarii tysiąc przeciwpancernych miotaczy granatów ATGL-L3 bułgarskiej produkcji. Wysłano również półtora tysiąca karabinów maszynowych.
Premier Nikołaj Denkow zapewnił, że wkrótce Bułgaria dostarczy więcej broni i amunicji, a minister obrony Todor Tagarew stwierdził, że Sofia w najbliższym czasie przyłączy się do unijnego porozumienia o dostarczeniu Ukrainie 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich.
18:20. Brytyjski dowódca: Nawet jeśli Rosja przegra wojnę, pozostanie zagrożeniem
Nawet jeśli Ukraina wygra wojnę, zagrożenie ze strony Rosji pozostanie - ostrzegł szef sztabu generalnego brytyjskiej armii, gen. Patrick Sanders. Podkreślił, że mimo wydarzeń minionego weekendu, rosyjskie wojska nadal utrzymują pozycje.
Przemawiając podczas konferencji w londyńskim think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), Sanders podkreślił, że nigdy nie należy spisywać Rosji na straty, a choć jej inwazja na Ukrainę zakończyła się fiaskiem, ujawniła ona jej zamiary. Zwrócił też uwagę, że spór wewnątrz Rosji, który doprowadził do nieudanego buntu Jewgienija Prigożyna, nie dotyczył zakończenia wojny na Ukrainie, ale tego, jak skuteczniej walczyć.
„Bez względu na to, jak ta wojna się zakończy - a musi to być zwycięstwo Ukrainy - uważam, że rosyjskie zagrożenie pozostanie. Musimy się zbroić i być gotowi” - powiedział. Oddając hołd odwadze i poświęceniu Ukrainy, powiedział, że dała ona krajom NATO czas na modernizację, szkolenie i zapewnienie, że jest przygotowana, by móc powstrzymywać Rosję.
Gen. Sanders zaznaczył, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić sukces ukraińskiej kontrofensywy, ale wskazał, że początkowe operacje, które ją kształtowały, były imponujące.
17:45. Estonia: nasze granice pozostają mocno obstawione
Rosja jest nadal nieobliczalna i niezależnie od tego, gdzie jest i co robi Jewgienij Prigożyn, nasze granice pozostają mocno obstawione - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.
„Nadal nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Estonii w związku z niedawnymi wydarzeniami w Rosji. Chociaż Prigożyn został zatrzymany, sytuacja i jej długoterminowe konsekwencje są wciąż niejasne. Dlatego nasze wschodnie granice pozostaną mocno obstawione i pilnowane; wzywamy Estończyków do powstrzymania się od podróży do Rosji”
— powiedziała Kallas po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, zorganizowanym w poniedziałek w odpowiedzi na sobotni bunt właściciela Grupy Wagnera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Estonia broni granic! Kallas: Niezależnie od tego, gdzie jest, pozostają mocno obstawione. Rosja jest nadal nieobliczalna
17:30. Ruszyła budowa koszar dla przerzuconych na Białoruś wagnerowców
Na Białorusi rozpoczęto już budowę obozów, w których mają zostać ulokowani żołnierze z najemniczej Grupy Wagnera po ich przerwanym marszu na Moskwę – poinformował niezależny portal rosyjski Wiorstka.
Według informacji portalu pierwszy obóz dla 8 tys. osób powstaje 200 km od granicy z Ukrainą w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim. Obóz ma mieć powierzchnię 24 tys. m kw. Zostanie zbudowany w bardzo szybkim tempie: „do jutra do obiadu” – powiedziało portalowi jego źródło.
Porozumienie o przemieszczeniu się najemników z Grupy Wagnera na Białoruś zawarli w sobotę wieczorem właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i Alaksandr Łukaszenka. Informacje, że wagnerowcy mają się oni udać na Białoruś potwierdzili portalowi Wiorstka krewni najemników.
Kobieta z rodziny jednego z najemników powiedziała portalowi, że wie od znajomego, iż pododdziały Grupy Wagnera, które przebywały w Rostowie nad Donem, kierują się na Białoruś.
16:40. Rosyjskie ataki w Nikopolu i wsi Myropilla
Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ataków na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim oraz wieś Myropilla w obwodzie sumskim – poinformowały: szef władz obwodu na Telegramie oraz Prokuratura Generalna.
„Po obiedzie raszyści uderzyli w Nikopol z ciężkiej artylerii. Trafili w prywatne przedsiębiorstwo. Zabili dwoje jego pracowników – 51-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę” – podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego na południowym wschodzie kraju Serhij Łysak.
Trzecia osoba została ranna i przewieziono ją do szpitala. Trafiony obiekt uległ uszkodzeniu.
15:20. Grupa Wagnera będzie kontynuować operacje w Afryce
Jak podaje AFP, Grupa Wagnera będzie kontynuować operacje w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej. Tę informację potwierdził rosyjski minister spraw zagranicznych.
14:50. Diumun zastąpi Szojgu?
W imieniu Putina piętnowali Prigożyna tylko Dmitrij Miedwiediew, przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwienko oraz dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin. Robili to też główni gubernatorzy, poczynając od petersburskiego Aleksandra Begłowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: „La Stampa” o umowie Putin-Prigożyn: Szojgu zastąpi bliski Prigożynowi gen. Diumin. Negocjacji nie prowadził Łukaszenka
14:55. Ukraińcy odbili wieś Riwnopil
Siły ukraińskie zlikwidowały i opanowały stanowisko wroga na zachodnim brzegu kanału Doniec-Donbas – powiadomił dowódca ukraińskich Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski. Syrski opublikował na Telegramie nagranie z walk oraz z ewakuacji rannego żołnierza.
„Wideo z kamery GoPro żołnierzy 1. kompanii 1. batalionu zmechanizowanego 3. brygady szturmowej, która rozgromiła trzeci batalion rosyjskiej 57. Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmechanizowanych. Doskonała robota, a także udana ewakuacja rannego. Nasi wojskowi zdołali opanować stanowisko przeciwnika na zachodnim brzegu kanału Doniec-Donbas” – napisał Syrski.
14:35. Niemcy sprzeciwiają się wykorzystaniu zajętych rosyjskich aktywów
Niemcy opowiadają się przeciwko planom Unii Europejskiej dotyczącym wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy, obawiając się prawnych i finansowych konsekwencji takiego kroku - pisze w poniedziałek „Financial Time”. Powstałby precedens, który mógłby zostać wykorzystany np. przez domagającą się reparacji wojennych Polskę - powiedział gazecie jeden z niemieckich urzędników.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy przeciw przekazaniu rosyjskich środków na odbudowę Ukrainy. Dlaczego? Urzędnik wskazuje na obawy ws. reparacji dla Polski!
14:15. Kamiński: Rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW Ukrainy
Rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW Ukrainy, które walczą na froncie z Rosją - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką. Minister zapowiedział też wsparcie dla rannych i dla szpitali blisko frontu.
Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy, a także szefowie podległych im służb, spotkali się w Rzeszowie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MSWiA: „Rozpoczynamy pomoc służbom MSW Ukrainy”. Obok broni i amunicji będzie to m.in. sprzęt dla przyfrontowych szpitali
13:40. Kłymenko: Sprzęt z Polski jeszcze dziś trafi tam, gdzie w Ukrainie jest najpotrzebniejszy
Sprzęt medyczny, techniczny, agregaty, uzyskany od strony polskiej w Rzeszowie będzie jeszcze w poniedziałek przekazany w te miejsca na Ukrainie, gdzie jest on najbardziej potrzebny - zapewnił szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy spotkał się z szefem polskiego MSWiA Mariuszem Kamińskim. Podczas briefingu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego szef MSWiA zapowiedział rozpoczęcie w niedługim czasie dostaw broni dla podległych ukraińskiemu MSW służb, które walczą na froncie z Rosją.
13:00. Wywiad: Nie ma informacji o przemieszczeniu Grupy Wagnera na Białoruś
Nie ma na razie informacji o systemowym przegrupowaniu i przemieszczaniu się najemniczej Grupy Wagnera na Białoruś – poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.
„Co do Białorusi, to poczekajmy. Na razie nie mamy informacji o tym, by systemowo Grupa Wagnera przegrupowywała się i przemieszczała na Białoruś, do miejsc stałej dyslokacji. To (były) oświadczenia polityczne” – powiedział Jusow na antenie telewizji ukraińskiej.
11:30. Kardynał Krajewski wiezie pomoc humanitarną dla ludności Chersonia
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski jako wysłannik Franciszka jedzie z pomocą humanitarną dla ludności Chersonia, na południu Ukrainy. Osoby tam mieszkające ucierpiały w wyniku wysadzenia przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce.
„Papież chce, by być bardzo blisko ludzi, którzy cierpią, bo wtedy naśladujemy Jezusa” - powiedział polski kardynał w poniedziałek rano we Lwowie, skąd wyruszył razem z biskupem Janem Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kardynał Krajewski wiezie pomoc humanitarną dla ludności Chersonia. To jego szósta podróż na Ukrainę od początku rosyjskiej agresji
11:20. Dzięki polskim cysternom dostarczono ponad 735 ton wody
Dzięki polskim cysternom ukraińskiej ludności dostarczono ponad 735 ton wody - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej został przekazany Ukrainie po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze.
MSWiA opublikowało na Twitterze nagranie, które pokazuje pomoc udzielaną ludności cywilnej na Ukrainie z wykorzystaniem cystern od polskich strażaków.
11:00. Oczekiwania Ukrainy wobec szczytu NATO w Wilnie
Na szczycie w Wilnie Ukraina powinna otrzymać zaproszenie do NATO i usłyszeć jasno kiedy oraz na jakich warunkach przystąpi do Sojuszu; a także otrzymać gwarancje bezpieczeństwa - mówił na konferencji w Warszawie ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Ambasador Ukrainy był jednym z uczestników III Konferencji Warszawskiej dotyczącej wsparcia Ukrainy pt.: „Ukraine-NATO-Regional Security”. Oprócz Zwarycza brali w niej udział m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz oraz przedstawiciele BBN. Zwarycz odniósł się do ostatnich wydarzeń w Rosji. Jak mówił, „ta dziwna sytuacja z Jewgienijem Prigożynem po raz kolejny pokazała jak całkowicie nieprzewidywalna i niekontrolowana jest dziś Rosja i po raz kolejny przekonaliśmy się, kto stoi na straży Europy przed tą nieprzewidywalnością, przed tym złem”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zwarycz: W Wilnie Ukraina winna otrzymać zaproszenie do NATO. Polityka niepewności Sojuszu to „zaproszenie” Rosji do wojny i agresji
10:55. Stoltenberg: Wydarzenia w Rosji po raz kolejny pokazują strategiczne błędy Putina
Przerwany bunt najemników z Grupy Wagnera pokazuje, że Władimir Putin popełnił strategiczny błąd, decydując się na wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wizyty w Wilnie.
„Wydarzenia tego weekendu to wewnętrzna sprawa Rosji, pokazały one jednak jak wielki, strategiczny błąd popełnił prezydent Putin, przeprowadzając nielegalną aneksję Krymu i tocząc wojnę przeciwko Ukrainie”
— powiedział Stoltenberg dziennikarzom w pierwszym dniu swojej wizyty w stolicy Litwy, występując u boku prezydenta tego kraju Gitanasa Nausedy.
09:55. Borrell: Bunt Grupy Wagnera oznacza pęknięcie w potędze militarnej Rosji
Bunt najemniczej Grupy Wagnera pokazuje pęknięcie w sile militarnej Rosji, spowodowane wojną z Ukrainą - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów UE.
„System polityczny wykazuje kruchość, a siła militarna pęka” – powiedział Borrell dziennikarzom w Luksemburgu.
„Nie jest dobrze widzieć, że mocarstwo nuklearne, takie jak Rosja, może wejść w fazę niestabilności politycznej” – stwierdził Borrell, dodając, że jest to moment, w którym UE powinna nadal wspierać Ukrainę bardziej niż kiedykolwiek.
„Potwór, którego (Władimir) Putin stworzył (…) teraz go gryzie, potwór działa przeciwko swojemu stwórcy” - zaznaczył szef unijnej dyplomacji.
09:45. Ukraińskie ataki w rejonie Bachmutu nabrały impetu
W ramach szerzej zakrojonej kontrofensywy, działania wojsk ukraińskich nabrały impetu w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ramach wielobrygadowej operacji siły ukraińskie poczyniły postępy zarówno na północnej, jak i południowej flance miasta.
Jak oceniono, niewiele jest dowodów na to, że Rosja utrzymuje jakiekolwiek znaczące rezerwy sił lądowych na poziomie operacyjnym, by mogła je wykorzystać do wzmocnienia obrony przeciwko wielu zagrożeniom, przed którymi stoi obecnie w szeroko rozdzielonych sektorach, od Bachmutu do wschodniego brzegu Dniepru, oddalonego o ponad 200 km.
09:20. Ruch na granicy
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 30,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 35,5 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 12,993 mln wjazdów do Polski i 11,145 mln wyjazdów na Ukrainę.
?W dn. 25.06 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 30,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 12,993 mln osób”
— poinformowała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna. Jak podała, z Polski na Ukrainę w niedzielę odprawionych zostało 35,5 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 11,145 mln.
09:00. ISW o buncie Prigożyna
Poparcie ze strony armii rosyjskiej dla buntu Jewgienija Prigożyna okazało się mniejsze niż oczekiwał szef najemniczej Grupy Wagnera – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW), analizując próbę rebelii w Rosji. Nie są jasne szczegóły zawartego porozumienia o jej zakończeniu – zaznacza amerykański think tank.
08:13. Od początku kontrofensywy Ukraińcy odbili na południu 130 km kwadratowych terytorium
Od początku kontrofensywy odbiliśmy z rąk Rosjan 130 km kwadratowych terytorium na południu naszego kraju - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. W walkach w ostatnim tygodniu śmiertelne straty wroga były osiem razy większe niż nasze - dodała.
Rosyjskie wojska okupacyjne stawiają silny opór, ale ponoszą jednocześnie duże straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie
— zaznaczyła Malar w podsumowaniu toczonych w zeszłym tygodniu walk.
Na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki wokół Łymania, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki - w ostatnim tygodniu doszło tam do 250 starć; wróg próbował wyprzeć nas z zajmowanych pozycji, ale mu się to nie udało - przekazała wiceminister. Dodała, że w porównaniu z jeszcze poprzednim tygodniem wzrosła liczba rosyjskich ostrzałów - przez ostatnie siedem dni na wschodzie kraju odnotowano blisko 6,5 tys. takich ataków.
07:52. Ukraińskie wojsko zestrzeliło w nocy 13 celów powietrznych
Trzynaście wrogich celów powietrznych, w tym dwa pociski rakietowe Kalibr i siedem dronów Shahed, zestrzeliła ostatniej nocy nad Ukrainą obrona powietrzna – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w poniedziałek rano.
Siły obrony powietrznej zniszczyły na południu kraju dwie rakiety manewrujące Kalibr, siedem dronów Shahed i jeszcze cztery nieustalone drony uderzeniowe w centralnej części kraju – podano w komunikacie.
Armia rosyjska wystrzeliła w sumie trzy Kalibry z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego na Ukrainę skierowano osiem Shahedów.
Oprócz tego Rosjanie z kierunku północnego wypuścili jeszcze cztery drony (prawdopodobnie uderzeniowe) nieustalonego typu. Wszystkie zostały zniszczone – podała strona ukraińska.
05:48. Australia przekaże Ukrainie pomoc wojskową wartą ok. 74 mln dolarów
Australia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości około 74 mln USD - zapowiedział w poniedziałek szef australijskiego rządu Anthony Albanese .
W rządowym pakiecie pomocy, o którym poinformował premier Anthony Albanese, znajdą się pojazdy wojskowe - 28 pojazdów opancerzonych, 14 specjalnych pojazdów operacyjnych, 28 średnich ciężarówek i 14 przyczep - napisał Reuters.
„Australia jest niezachwiana w potępieniu działań Rosji i chęci przeciwstawienia się im oraz w pomocy Ukrainie w osiągnięciu zwycięstwa” - powiedział Albanese, cytowany przez Reutersa.
00:39. Miny utrudniają okupantom powrót na lewy brzeg Dniepru
Po opadnięciu wody okupanci próbują wrócić na swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru, ale ich działania utrudniają ich własne miny, które rozniosła woda - powiedziała w niedzielę wieczorem rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Teraz, gdy woda wraca w swoje koryto (…), wróg próbuje wrócić na swoje pozycje. Jest to dla nich trudne, ponieważ zmieniło się rozmieszczenie min, które sami rozmieścili. Wielka woda rozrzuciła ich własne pola minowe, które sami zrobili (…)
— powiedziała Humeniuk i dodała, że zanim Rosjanie z powrotem zajmą tereny na lewym brzegu, muszą je najpierw rozminować.
Rzeczniczka zwróciła też uwagę, że rosyjscy okupanci mają duże problemy związane z infekcjami jelitowymi, co jest spowodowane spożywaniem nieoczyszczonej wody; z powodu kłopotów logistycznych mają też problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody zdatnej do picia.
00:19. Ukraińskie oddziały posunęły się naprzód na odcinku Bachmutu
Siły ukraińskie posunęły się naprzód od południowej i północnej strony o 600-1000 metrów w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Na kierunku bachmuckim inicjatywa należy do (ukraińskich) sił obrony. Kontynuują one działania ofensywne, prąc na wroga. W ciągu doby posunęły się naprzód od południowej i północnej strony o 600-1000 metrów w rejonie Bachmutu
— oznajmił rzecznik w telewizji.
Czerewaty powiadomił, że siły ukraińskie zlikwidowały w ciągu doby 186 rosyjskich okupantów, wzięto do niewoli ośmiu Rosjan
00:12. Minister obrony Ukrainy w telewizji Fox News: ten rok przyniesie przełom w wojnie na naszą korzyść
Bieżący rok przyniesie przełom w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie na naszą korzyść – oświadczył ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla telewizji Fox News, którego treść opublikowano w niedzielę na stronie internetowej tej amerykańskiej stacji.
Reznikow powiedział, że „czuje w trzewiach”, iż siły ukraińskie wygrają wojnę, którą rozpętała Rosja, „bo walczymy o swój kraj”.
Zapytany, ile czasu to zajmie, odparł, że „ten rok będzie przełomowy”, gdyż co najmniej otworzy się droga do zakończenia wojny. Obecne działania militarne armii ukraińskiej określił jako „rodzaj operacji wstępnej” i przyznał, że siły rosyjskie stworzyły „bardzo silne linie obrony”.
Reznikow powiedział, że pierwotne oczekiwania dotyczące ukraińskiej kontrofensywy były „przeszacowane”. Podkreślił, że Kijów stara się nie narażać bez potrzeby życia swoich żołnierzy. „Próbujemy uratować im życie” – oznajmił minister, określając wojsko rosyjskie jako „maszynkę do mielenia mięsa”.
Zapewnił jednak, że gdy kontrofensywa na dobre się rozwinie, to będzie udana i sprawi, że strona ukraińska będzie „o krok bliżej do zwycięstwa”.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/652178-relacja-488-dzien-wojny-ukraincy-odbili-wies-riwnopil