Trwa 482. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Wtorek, 20 czerwca 2023 r.
22:10. Jermak: Tylko Izrael może nam pomóc zwalczyć irańskie drony
Tylko Izrael może dostarczyć Ukrainie sprzęt umożliwiający odpieranie ataków irańskich dronów – oświadczył szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak w wywiadzie dla portalu Times of Israel.
Jermak wyraził frustrację, że premier Izraela Benjamin Netanjanu nie wsparł Ukrainy w otwarty sposób. Zaznaczył, że transakcje zakupu broni między Rosją i wrogim Izraelowi Iranem powinny skłonić Izrael do pomocy Ukrainy.
Widzimy, jak dyktator na Kremlu (tj. prezydent Rosji Władimir Putin) robi sobie zdjęcia rodzinne z przywódcami Iranu, a potem irańska broń jest używana przeciwko nam i wam. Nie wiem, czego więcej trzeba
— powiedział Jermak.
Po napaści Rosji na Ukrainę Izrael wyrażał moralną i humanitarną solidarność z Ukrainą, odmawiał jednak dostarczenia jej broni. Jak podkreśla Times of Israel, Izrael usiłuje utrzymać dobre stosunki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, mając na względzie swoje bezpieczeństwo wobec działań Rosji w Syrii oraz wobec Iranu. Rosja kontroluje przestrzeń powietrzną nad Syrią, Izraelowi zależy więc na tym, by nie izolować Rosji, bo dzięki temu może przypuszczać ataki powietrzne na wspierane przez Iran siły i pozycje Hezbollahu na swej północnej granicy.
20:09. Ukraina przystąpiła do Banku Rozwoju Rady Europy
Ukraina oficjalnie zakończyła proces przystępowania do Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE) – poinformował minister finansów tego kraju Serhij Marczenko. Ukraina została 43. członkiem banku.
Jesteśmy przekonani, że członkostwo (w BRRE) odegra istotną rolę w odbudowie Ukrainy i pomoże nam przezwyciężyć istniejące wyzwania
— powiedział Marczenko. Dodał, że przystąpienie do BREE jest kolejnym krokiem na drodze do integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Kluczowe obszary współpracy Ukrainy z BREE będą obejmować ochronę zdrowia i budowę mieszkań dla obywateli kraju.
Przystąpienie Ukrainy jest świadectwem jej zaufania do banku oraz jego zdolności wsparcia kraju na drodze do odbudowy i długoterminowego rozwoju społecznego
— powiedział prezes BRRE Carlo Monticelli.
19:56. Portal wojskowy: rosyjskie okręty wojenne zaczęły krążyć po Morzu Czarnym, co utrudnia nam ich atakowanie
Rosyjskie okręty wojenne zaczęły od niedawna krążyć na zasadzie „ruchu wahadłowego” po Morzu Czarnym, poruszając się pomiędzy Sewastopolem na okupowanym Krymie i Noworosyjskiem; utrudnia to naszym siłom atakowanie tych jednostek - zauważył we wtorek ukraiński portal wojskowy Defense Express.
Serwis przeanalizował ostatnie komunikaty ukraińskiej armii dotyczące liczby wrogich okrętów zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr i znajdujących się na Morzu Czarnym. Zwrócono również uwagę na obserwacje ekspertów ds. wojskowości ze Stanów Zjednoczonych, odczytujących aktualne położenie rosyjskich fregat, korwet i łodzi podwodnych na podstawie zdjęć satelitarnych.
Wprowadzenie przez wroga „ruchu wahadłowego”, podyktowane względami bezpieczeństwa, nie tylko oznacza dla nas zagrożenie związane z wystrzeliwaniem rakiet również z Noworosyjska, ale także znacznie utrudnia ukraińskiej armii atakowanie jednostek morskich agresora - ocenił Defense Express.
19:00. Ekspert: wojna może się zakończyć zaskakująco szybko
Wojna na Ukrainie może się zakończyć zaskakująco szybko, ocenił Ivo Juurvee z estońskiego Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa. Ekspert dodał, że ukraiński wywiad i jego sojusznicy, głównie Amerykanie, lepiej rozumieją to, co robi rosyjska armia, niż sami Rosjanie.**
„Francuski pisarz i lotnik wojskowy Antoine Saint-Exupery powiedział, że dywizja czołgów jest jak woda – delikatnie napiera na szeroki front i przechodzi tam, gdzie opór jest najsłabszy. To jest w zasadzie to, co obserwujemy teraz na Ukrainie, gdzie żołnierze prą na rosyjskie linie obronne” - powiedział Juurvee w rozmowie z telewizją ERR.
Juurvee zasugerował również, że ukraińskie dowództwo wojskowe ma wiele alternatywnych strategii postępowania, które są uzależnione od działań sił rosyjskich. „Ukraińcy i ich sojusznicy, zwłaszcza USA, mają przewagę wywiadowczą; lepiej niż Rosjanie rozumieją, co robią sami Rosjanie” – zwrócił uwagę ekspert. **
18:50. Macron: Francja i Włochy muszą wspierać militarnie Ukrainę
Francja i Włochy są zjednoczone we wspieraniu wysiłków wojennych Ukrainy i będą kontynuować pomoc wojskową - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z premier Włoch Giorgią Meloni.
„Musimy kontynuować (wspieranie militarne Ukrainy), szczególnie z tego względu, że rozpoczęta kilka dni temu kontrofensywa (ukraińska) powinna być jak najskuteczniejsza”
— oznajmił Macron.
Meloni ze swej strony zapewniła jeszcze przed spotkaniem z Macronem, że „Włochy i Francja będą nadal wspierać ukraińską sprawę tak długo, jak to będzie potrzebne”.
18:35. Oslo przeznaczy 23 mln dol. na bezpieczeństwo nuklearne Ukrainy
**Norwegia przeznaczy 250 mln koron norweskich (23 mln dol.) na bezpieczeństwo nuklearne Ukrainy - poinformowało norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Około 9,3 mln dol. zostanie przekazane Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), której eksperci są obecni na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej, okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz trzech innych działających elektrowni atomowych w Ukrainie.
„Eksperci MAEA przekazują społeczności międzynarodowej niezależną i wiarogodną ocenę stanu obiektów nuklearnych w Ukrainie. Dostęp do tego rodzaju niezależnej informacji ma dla nas podstawowe znaczenie” – powiedziała minister spraw zagranicznych Norwegii Annikien Huitfeldt.
Norwegia zwiększy też o 14 mln dol. środki na współpracę z Ukrainą w sferze bezpieczeństwa nuklearnego. Mają one być wykorzystane na zmniejszenie ryzyka incydentów związanych z promieniowaniem.
18:40. Eksplozja w największej w Rosji fabryce prochu strzelniczego
W największej w Rosji fabryce prochu strzelniczego do broni palnej i amunicji artyleryjskiej, położonej w mieście Kotowsk pod Tambowem, doszło do eksplozji; zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych - poinformował ukraiński portal Obozrevatel za rosyjskimi państwowymi agencjami i mediami.
Różne źródła podają rozbieżne szacunki dotyczące zabitych i poszkodowanych. Pojawiają się też doniesienia o pięciu ofiarach śmiertelnych, natomiast liczba rannych jest najczęściej oceniana na 12 osób - czytamy na łamach serwisu.
Jak dodano, władze obwodu tambowskiego przekonują, że do wybuchu doszło „z winy człowieka” i nie był to akt terroryzmu ani sabotażu.
18:30. Straty Rosjan
Nowe dane na temat rosyjskich strat podawane przez ukraińskie wojsko. Według nich od początku inwazji Rosjanie stracili 221 tys. 460 żołnierzy.
18:15. Trzech ukraińskich jeńców wywiezionych na Węgry powróciło już do ojczyzny
Trzech spośród 11 ukraińskich jeńców wojennych węgierskiego pochodzenia, uwolnionych z niewoli w Rosji i wywiezionych bez naszej wiedzy na Węgry, powróciło już do ojczyzny; podejmujemy działania, by sprowadzić stamtąd również pozostałe osoby - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Operacja ta jest realizowana głównie przez naszą ambasadę w Budapeszcie - dodał przedstawiciel resortu dyplomacji, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Ukraińscy jeńcy wojenni, których w zagadkowych okolicznościach uwolniono z rosyjskiej niewoli i przewieziono na Węgry, przebywają obecnie pod nadzorem i mają ograniczoną możliwość kontaktu z bliskimi. Nasi obywatele zostali internowani przez stronę węgierską - oznajmił wcześniej we wtorek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.
17:30. Rosjanie ostrzelali w Chersoniu pracowników służb ratunkowych. Jedna osoba zabita i 8 rannych
Rosyjskie wojska ostrzelały w Chersoniu pracowników ukraińskich służb ratunkowych, którzy oczyszczali miasto po powodzi wywołanej wysadzeniem przez wroga zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce; jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych - powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Wcześniej we wtorek szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że w godzinach porannych agresorzy zaatakowali z dział artyleryjskich obiekty cywilne w Chersoniu, m.in. budynki mieszkalne, placówkę oświatową i przedszkole. Zginął 27-letni mężczyzna. Pod ostrzałem znaleźli się również pracownicy służb medycznych, lecz wówczas nikt z nich nie ucierpiał.
„Popatrzcie na te obrazki. O co chodzi Rosjanom? Co chcieli udowodnić, ostrzeliwując regały z książkami? Wszystko odbudujemy, ale nie wybaczymy mordowania naszych ludzi”
— dodał Prokudin w kolejnym komunikacie na Telegramie
17:10. Na Białoruś nie trafiła jeszcze ani jedna rosyjska głowica jądrowa
Na Białorusi trwają przygotowania do przyjęcia rosyjskich pocisków nuklearnych, szykowane są miejsca przechowywania tej broni; niemniej, dotychczas nie przewieziono tam jeszcze ani jednej głowicy jądrowej - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, podpisali pod koniec maja umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem. W połowie czerwca białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka oznajmił, iż Białoruś jakoby już zaczęła otrzymywać rosyjskie pociski jądrowe - przypominały w ostatnich tygodniach amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) i agencja Reutera.
„Wciąż widzimy lekkomyślną retorykę jądrową Rosji. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Moskwa wyszła z (układu rozbrojeniowego) Nowy START. Podjęła też decyzję o rozlokowaniu broni nuklearnej na Białorusi” - zauważył 14 czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
17:00. Dron szturmowy skutecznie przetestowany
Ukraina skutecznie wykorzystała drona szturmowy o zasięgu 1000 km - powiadomiła rzecznik państwowego koncernu Ukroboronprom Natalia Sad.
Sad zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie z dowódcą armii ukraińskiej gen. Wałerijem Załużnym, dowódcą lotnictwa - Mykołą Oleszczukiem i dyrektorem koncernu, Jurijem Husiewem, które podpisano „po udanym użyciu naszego drona na odległości 1000 km” - podała agencja informacyjna Ukrinform.
16:40. Rosyjscy oligarchowie ukrywali drogie nieruchomości w Europie
Blisko związani z Władimirem Putinem bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, należący do najbogatszych obywateli Rosji, skutecznie ukrywali drogie nieruchomości w krajach zachodniej Europy; z jednej z nich, znajdującej się w Austrii, korzystała córka Putina Maria Woroncowa - ujawniły portale OCCRP i Ważnyje Istorii.
Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych uzyskała dostęp do prywatnego archiwum Rotenbergów, składającego się z ponad 50 tys. plików elektronicznych, w tym niemal 30 tys. maili i 12 tys. dokumentów. Na podstawie analizy tych materiałów udowodniono, że oligarchowie - mimo obowiązujących wobec nich sankcji państw i organizacji Zachodu - przez lata ukrywali posiadane nieruchomości, ponieważ ich formalnymi właścicielami były inne osoby, w rzeczywistości realizujące interesy Rotenbergów.
16:30. Powstało około 12 mln ton odpadów w wyniku wojny
Dziesięć do dwunastu mln ton odpadów powstało w Ukrainie w wyniku pełnoskalowej wojny wszczętej przez Rosję – poinformowała wiceminister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Wiktorija Kyrejewa w Radiu Swoboda.
„Przez prawie półtora roku wojny Rosjanie zniszczyli prawie 60 tys. obiektów. 48 tys. z nich to budynki mieszkalne. Obwodowe administracje państwowe i ministerstwo ochrony środowiska oceniają obecnie, że ilość odpadów budowlanych sięgnęła prawie 450 tys. ton. To ogromny problem”
– podkreśliła.
Według danych resortu ochrony środowiska wartość szkód dla środowiska Ukrainy na skutek wojny wzrosła już do prawie 2 bln hrywien (50 mld euro). Jednocześnie „odpady wojskowe”, które są szkodliwe z punktu widzenia ekologii, sięgają już 916 mld hrywien (23 mld euro).
Kyrejewa podkreśliła, że ministerstwo ochrony środowiska opracowało już procedurę ponownego wykorzystania i utylizacji odpadów budowlanych powstałych na skutek wojny. W niektórych hromadach (gminach) miejscowe władze zorganizowały już tereny do ich składowania. W obwodzie kijowskim odpady są utylizowane przy pomocy specjalnego sprzętu dostarczonego przez japońską firmę LSA.
16:00. Ukraiński oficer skazany w Rosji na 16 lat kolonii karnej
Denys Muryha, były zastępca dowódcy jednego z pododdziałów w ukraińskim batalionie Ajdar, został skazany w Rosji na 16 lat kolonii karnej; podczas pokazowego procesu wojskowy usłyszał zarzuty m.in. „przygotowywania się do prowadzenia działalności terrorystycznej” - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Muryhę aresztowano w maju 2022 roku, ponad dwa miesiące po rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj. Zastępca dowódcy, który walczył w batalionie Ajdar od siedmiu lat, jakoby przyznał się do zarzucanych mu czynów. Kontrolowany przez Kreml sąd wymiar sprawiedliwości w Rosji oskarżył Muryhę m.in. o wysadzenie mostu na terytorium marionetkowej, zarządzanej przez rosyjskich namiestników Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy. Wyrok ogłosił sąd wojskowy w Rostowie nad Donem - czytamy na portalu opozycyjnej telewizji.
15:00. Ukraińcy mają sposób na rosyjskie przeciwokrętowe systemy Bał
Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
Sięgnięcie po systemy Bał świadczy, iż Rosjanom zaczyna brakować pocisków Kalibr, Iskander, Kindżał, Ch-101 i Ch-155 - uznał rzecznik, cytowany przez agencję Ukrinform. „Ma być to alternatywą, zastąpieniem precyzyjnego uzbrojenia dalekiego zasięgu” - powiedział Ihnat.
Rzecznik dodał, że Rosjanie nie tylko sięgają po nowe systemy, ale wykorzystują inne, wszelkie możliwe siły i środki, by atakować pozycje ukraińskie. „W szczególności, wróg prowadzi aktywny zwiad z powietrza na całej linii frontu. Ruchy naszych wojsk są śledzone przez bardzo liczne aparaty bezzałogowe. Wróg aktywnie wykorzystuje lotnictwo, w szczególności - (samoloty) Su-35, by prowadzić uderzenia bombami lotniczymi” - powiedział rzecznik lotnictwa.
14:25. Do Dniepru dostało się 150 ton produktów ropopochodnych
Na skutek powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce do Dniepru dostało się co najmniej 150 ton smarów i produktów ropopochodnych; oprócz tego pod wodą znalazło się ponad 50 tys. hektarów lasów - oznajmił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Produkty ropopochodne mogą dotrzeć przez Morze Czarne aż do Morza Śródziemnego, a co najmniej połowa zalanych terenów leśnych ulegnie degradacji. Mówimy o obszarze większym, niż cała powierzchnia lasów na Islandii - zauważył polityk w komunikacie na Telegramie.
13:30. Walki w wyzwolonych Piatychatkach. Wieś jest pod ciągłym ostrzałem
W wyzwolonej przez siły ukraińskie wsi Piatychatky, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, pozostaje około 20 mieszkańców; w miejscowości trwają walki i jest ona pod ciągłym ostrzałem - poinformował szef administracji obwodowej Jurij Małaszko.
„Razem z wojskowymi robimy wszystko, by wywieźć ludzi” - powiedział urzędnik, cytowany przez rosyjską redakcję BBC. Na razie dostarczana jest pomoc humanitarna, tak by mieszkańcy mogli „wytrzymać i podjąć wszystkie kroki organizacyjne, aby ich stamtąd wywieźć” - dodał Małaszko.
W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu napisał, że Piatychatky, podobnie jak inne wyzwolone niedawno wsie, znajdują się pod ciągłymi ostrzałami. „Z powodu aktywnego ognia wroga nie jest możliwa na razie bezpieczna ewakuacja ludzi z wyzwolonych terytoriów” - oznajmił.
14:00. Unijny pakiet pomocowy w wysokości 50 mld euro
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła propozycję pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 mld euro.
Propozycja ta pojawia się w związku z przeglądem budżetu UE na lata 2021-2027, który przypada na połowę tego okresu. Jak wyjaśniła, dotyczy czterech następnych lat. Zaznaczyła, że chodzi o „zapewnienie przewidywalnego finansowania dla Ukrainy na ścieżce do UE, wraz z globalnymi partnerami i sektorem prywatnym”. W swoim wystąpieniu poruszyła też temat migracji. „Jeśli chodzi o migrację, wspieramy ochronę granic zewnętrznych i rozwój gospodarczy naszych partnerów kwotą 15 mld euro” - oznajmiła.
Zapowiedziała też, że Unia Europejska zamierza zwiększyć inwestycje w celu wzmocnienia swojej przewagi technologicznej do 160 mld euro, częściowo poprzez połączenie istniejących funduszy z nowymi środkami i ich wykorzystanie.
„Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się lewarowania i przyciągania kapitału prywatnego. Jest to kluczowe, spowoduje to zdolność inwestycyjną w wysokości 160 mld euro”
-– zauważyła.
13:00. Ukraińscy jeńcy wojenni internowani na Węgrzech
Ukraińscy jeńcy wojenni, których w zagadkowych okolicznościach uwolniono z rosyjskiej niewoli i przewieziono na Węgry, przebywają obecnie pod nadzorem i mają ograniczoną możliwość kontaktu z bliskimi; nasi obywatele zostali internowani przez stronę węgierską - oznajmił przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow.
„Otrzymaliśmy informację od rodzin niektórych jeńców, że (ci ludzie) wcale nie zostali uwolnieni (na Węgrzech). Oni znajdują się pod nadzorem, z ograniczoną możliwością kontaktu (ze światem zewnętrznym). Kontakt z bliskimi jest limitowany i możliwy tylko w obecności osób trzecich. (…) Ta sprawa, która mogłaby być (załatwiona) w pozytywny sposób, zamienia się w jakąś dramatyczną historię detektywistyczną z bardzo wyraźnym podtekstem politycznym. Głównie ze strony Rosji, prowadzącej (tutaj) operację dezinformacyjną”
— ocenił Jusow w rozmowie z Radiem Swoboda.
Nieco inny pogląd wyraził ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Szef dyplomacji zwrócił uwagę na węgierskie pochodzenie ukraińskich jeńców i związany z tym kontekst możliwych działań podejmowanych przez władze w Budapeszcie.
„Cel tego (przedsięwzięcia) był bardzo prosty. (Premier Węgier) Viktor Orban zamierzał pokazać swoim rodakom w kraju i poza jego granicami, że jest ich jedynym obrońcą. Całą tę operację zrealizowano z myślą o interesach politycznych jednego człowieka”
— oznajmił Kułeba na antenie ukraińskiej telewizji.
12:40. Rosyjskie ataki
W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie zaatakowały 11 obwodów w Ukrainie. Dwie osoby zginęły, a co najmniej 17 zostało rannych w wyniku ostrzału i wybuchu min.
12:20. Sztab Generalny: sukcesy na kierunku Melitopola i Berdiańska
Armia ukraińska odnosi sukcesy na kierunku Melitopola i Berdiańska, okupowanych przez wojska rosyjskie miast w obwodzie zaporoskim na południu kraju, i kontynuuje w tym rejonie działania ofensywne - poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow.
„W ciągu minionej doby na kierunkach Nowodariwka-Pryjutne, Makariwka-Riwnopil i Nowodanyliwka-Robotyne żołnierze ukraińscy odnieśli częściowe sukcesy, umacniają się na osiągniętych rubieżach”
— przekazał rzecznik, cytowany przez oficjalny kanał Military Media Center w serwisie Telegram.
12:00. Szef wywiadu o pogłoskach o swej śmierci: mamy „oddział nieśmiertelnych”
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow, komentując we wtorek pogłoski o swej śmierci, oświadczył, że jego kraj ma „oddział nieśmiertelnych”, który będzie straszył we śnie Rosjan dążących do podbicia Ukrainy. Wśród „nieśmiertelnych” wymienił postacie historyczne.
„Na Ukrainie tworzony jest teraz oddział specjalny nieśmiertelnych dowódców: to (naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał) Wałerij Załużny, ja, Stepan Bandera (przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - PAP), Symon Petlura (przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej - PAP), Iwan Mazepa (hetman kozacki, który walczył przeciwko Rosji w wojnie północnej w XVIII wieku -PAP)”
— oznajmił Budanow w wywiadzie dla portalu Kyiv Post i dodał:
„Oddział nieśmiertelnych będzie w środku nocy pojawiać się w snach obywateli rosyjskich, którzy pragnęli podbić Ukrainę, i będzie ich straszył”.
10:00. Więzienia dla wojskowych odmawiających pójścia na front
Rosjanie utworzyli na okupowanych terenach Ukrainy więzienia dla swoich wojskowych odmawiających pójścia na front; od początku inwazji powstało co najmniej 15 takich miejsc, niekiedy to po prostu piwnice budynków - podał niezależny rosyjski kanał ASTRA.
Informację o publikacji ASTRA, kanału działającego w serwisie Telegram, podało w poniedziałek wieczorem Radio Swoboda.
Kanał ASTRA opublikował nagranie wideo z piwnicy, w której przetrzymywani są wojskowi odmawiający udziału w walkach. Znajduje się ona w miejscowości Rozsypne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, na terytorium tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). ASTRA określa to miejsce jako nielegalne więzienie. Na kadrach widać piwniczne pomieszczenia bez źródła światła z zewnątrz, postacie ludzkie siedzące na betonie lub na deskach. Radio Swoboda wyjaśnia, że plastikowe butelki, które widać na nagraniu służą jako toaleta.
09:40. Prigożyn zaostrza spór z rosyjskimi władzami wojskowymi
Mimo trwającej ukraińskiej kontrofensywy właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn podnosi stawkę w trwającym sporze z ministerstwem obrony Rosji, dalej podważając jego autorytet - podało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Prigożyn oświadczył, że oczekuje odpowiedzi od rosyjskiego resortu obrony w sprawie „kontraktu” własnego autorstwa, który dostarczył ministerstwu trzy dni wcześniej. Ma to miejsce po ultimatum postawionym przez ministerstwo obrony Grupie Wagnera i innym „formacjom ochotniczym”, aby do 1 lipca podpisały umowy z resortem.
„Chociaż treść dokumentu Prigożyna nie została upubliczniona, fakt jego dostarczenia podnosi stawkę i jest wysoce prawdopodobne, że jest to kolejne zamierzone działanie mające na celu podważenie autorytetu oficjalnych władz wojskowych. Ton Prigożyna wobec ministerstwa obrony stał się jednoznacznie konfrontacyjny. Ministerstwo obrony prawie na pewno postrzega to jako głęboko niefortunne w czasie, gdy zmaga się z ukraińską kontrofensywą”
— oceniono.
08:17. ISW: sukcesy ukraińskich działań kontrofensywnych na trzech odcinkach frontu
Siły ukraińskie przeprowadziły operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu i 19 czerwca odniosły tam sukcesy - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Postępy te odnotowano wokół Bachmutu w obwodzie donieckim. ISW przytacza relację jednego z rosyjskich blogerów wojennych, który poinformował o kolejnych atakach ukraińskich na północny zachód, południowy zachód i północny wschód od Bachmutu. 19 czerwca - według tych danych - siły ukraińskie posunęły się naprzód w rejonie Krasnopoliwki, około 12 km na północny wschód od Bachmutu.
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że w ciągu minionego tygodnia oddziały ukraińskie na kierunku taurydzkim (Zaporoża) przesunęły się o 7 km i wyzwoliły 113 km kwadratowych terytorium, w tym osiem miejscowości na zachodzie obwodu donieckiego i w zachodniej części obwodu zaporoskiego
— relacjonuje ISW.
Nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi opublikowane 19 czerwca potwierdzają, że Ukraińcy wyzwolili Piatychatky, około 25 km na południowy zachód od Orichowa na zachodzie obwodu zaporoskiego. Blogerzy wojenni poinformowali też o walkach na południe i południowy zachód od Orichowa 19 czerwca w ciągu dnia
— relacjonuje ISW.
07:45. Ukraińskie władze: odparto zmasowany atak Rosji, 28 z 30 dronów zostało zniszczonych
W trakcie przeprowadzonego ostatniej nocy zmasowanego ataku Rosji ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 28 spośród 30 dronów Shahed – poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Większość maszyn została zniszczona w okolicach Kijowa; atakowany był też Lwów.
Dziś w nocy rosyjscy terroryści dokonali kolejnego, zmasowanego ataku powietrzno-rakietowego na Ukrainę. Według wstępnych danych 28 z 30 Shahedów, wypuszczonych przez przeciwnika, zostało zniszczonych
— oświadczył Sztab Generalny w komunikacie na Facebooku.
Sztab poinformował jednocześnie o ataku na Zaporoże w południowo-wschodniej Ukrainie, gdzie Rosjanie uderzyli z użyciem siedmiu rakiet S-300.
W Kijowie alarm powietrzny, który ogłoszono tuż przed godz. 3 czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce), trwał ponad 3,5 godz. Według Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej drony nadlatywały falami i z różnych kierunków. Był to drugi atak na stolicę Ukrainy z wykorzystaniem dronów irańskiej produkcji od początku czerwca.
Siły naszej obrony powietrznej wykryły i zniszczyły w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa ok. 20 wrogich celów
— przekazała kijowska administracja na Telegramie. Jak podkreśliła, nie ma na razie doniesień na temat poszkodowanych czy zniszczeń infrastruktury.
Eksplozje słyszeli też ostatniej nocy mieszkańcy Lwowa. Szef Lwowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Maksym Kozycki poinformował, że trafiony tam został obiekt infrastruktury krytycznej i w wyniku uderzenia wybuchł pożar.
Ludzie nie ucierpieli
— podkreślił na Telegramie Kozycki.
07:11. Po 2014 roku do armii rosyjskiej powołano 40 tys. mieszkańców anektowanego Krymu
Po aneksji Krymu przez Rosję dokonanej w 2014 roku w kolejnych latach ponad 40 tys. mieszkańców półwyspu zostało powołanych do armii rosyjskiej - poinformowała ukraińska działaczka Olha Skrypnyk, cytowana przez agencję Ukrinform.
Według naszych danych nielegalnie wezwano do armii co najmniej 40 tys. mieszkańców Krymu w ciągu całego okresu okupacji półwyspu
— powiedziała Skrypnyk, szefowa Krymskiej Grupy Obrony Praw Człowieka.
Podkreśliła, że nie chodzi o służbę kontraktową, ale obowiązkową służbę wojskową, której „nie można w zasadzie uniknąć, bo grozi za to odpowiedzialność karna”. Kary wahają się od grzywny do dwóch lat pozbawienia wolności i „nawet jeśli ktoś został ukarany, to i tak musi odbyć służbę, i tak zostanie powołany” - tłumaczyła Skrypnyk.
Jak dodała, rosyjski pobór obejmował najpierw około 6 tys. mężczyzn rocznie.
Od 2022 roku Rosja zaczęła ukrywać liczbę powołanych mieszkańców Krymu i w zeszłym roku prawdopodobnie powołano ich więcej
— mówiła działaczka. Wskazała, że mieszkańców okupowanego Krymu objęła również mobilizacja na wojnę z Ukrainą ogłoszona przez Kreml jesienią 2022 roku.
06:54. Kobiety ewakuowane po wysadzeniu przez Rosjan zapory: uciekałyśmy pod rosyjskimi ostrzałami, przykrywając ciałami swoje dzieci
Po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce uciekały z zatapianych domów zabierając ze sobą jedynie dzieci. Te z okupowanej strony rzeki ewakuowane były pod ostrzałem wojsk okupanta. „Przykrywałyśmy dzieci swoimi ciałami, by ich nie zabili” – wyznają.
PAP spotkała się ukraińskimi z kobietami, którym udało się schronić przed powodzią w Chersoniu.
W jednej chwili tracisz wszystko to, co budowane było latami. Zabierasz dzieci i uciekasz, i nie wiesz dokąd pójść
— opowiada nam 30-letnia Julia.
Wraz z córką uciekły przed wodą z prawobrzeżnej wsi Poniatiwka (Poniatówka) pod Chersoniem, gdzie umieszczono je w internacie. Tymczasowy dom znalazły tu też kobiety i dzieci, wywiezione przez wolontariuszy z lewej, okupowanej strony Dniepru. Gdy płynęły na kontrolowany przez Ukraińców brzeg, Rosjanie ostrzeliwali ich łodzie.
Wolontariusze przeprowadzili prawdziwą operację, żeby nas stamtąd wywieźć. Przypływali łodziami, do których Rosjanie strzelali; bardzo baliśmy się snajperów. Dotarcie tutaj było ogromną ulgą
— opowiada otoczona czwórką dzieci Julia, która wydostała się z zatopionych Oleszek.
06:51. Rosjanie ostrzelali infrastrukturę krytyczną we Lwowie
Rosja przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek atak powietrzny na infrastrukturę krytyczną we Lwowie. Nikt nie został ranny - poinformował na Telegramie szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.
We Lwowie uderzono w obiekt infrastruktury krytycznej. Był pożar. Nikt nie został ranny
— napisał w mediach społecznościowych Kozycki. Na miejscu zdarzenia pracują służby ratunkowe.
Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował na Telegramie, że w mieście słychać było wybuchy.
06:49. Rosjanie znów zaatakowali Kijów dronami, ostrzelali także Zaporoże
Rosja przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek atak dronami na Kijów - poinformowały władze obwodu kijowskiego. Wojska ukraińskie uruchomiły obronę powietrzną. W stolicy słychać było wybuchy
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegają przed zagrożeniem rakietowym i zagrożeniem ze strony Rosjan przy użyciu dronów szturmowych w Kijowie i rejonach, w których ogłoszono stan alarmowy
— napisały władze lokalne w komunikacie, cytowanym przez agencję Ukrinform.
Rosjanie przeprowadzili również zmasowany atak powietrzny na Zaporoże i okolice miasta, niszcząc łączność, infrastrukturę rolną i własność prywatną.
Alarm lotniczy ogłoszono także w kilku innych regionach Ukrainy, m.in. w obwodach żytomierskim, chmielnickim i czerniowieckim.
06:47. Wiceminister obrony zapowiada: „Największy cios” w ofensywie dopiero nadejdzie
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar napisała w serwisie Telegram, że „największy cios” w ukraińskiej kampanii wojskowej ma dopiero nadejść. Przyznała jednak, że zmagania na froncie są trudne, ponieważ Rosja robi wszystko co w jej mocy, aby powstrzymać ofensywę - podał Reuters.
Wróg nie odda łatwo swoich pozycji. Musimy być gotowi na ciężką batalię, która właśnie się toczy
— napisała w nocy z poniedziałku na wtorek Malar na Telegramie.
Trwająca ofensywa ma kilka celów, a wojsko je wszystkie wypełnia. Działa tak jak powinno. Największy cios dopiero nadejdzie
— dodała wiceminister obrony Ukrainy.
W poniedziałek rano Malar potwierdziła wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji miejscowości Piatychatky w obwodzie zaporoskim. Przekazała, że w trakcie dwóch tygodni walk na tym kierunku wyzwolono, oprócz Piatychatky, jeszcze siedem innych miejscowości: Nowodariwka, Lewadne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne, Łobkowe i Nieskuczne.
Według wiceminister obrony straty rosyjskie wyniosły w minionym tygodniu ponad 4600 zabitych i rannych na wszystkich kierunkach. Do niewoli wzięto ponad 80 żołnierzy przeciwnika.
Zniszczono również, jak podała Malar, ponad 400 jednostek sprzętu wroga, w tym śmigłowce, czołgi, haubice, system przeciwrakietowy i inne uzbrojenie
00:04. Ukraiński sztab: Najcięższe walki w okolicach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki
W ciągu minionej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili kolejny atak rakietowy i powietrzny na terytorium Ukrainy przy użyciu czterech pocisków manewrujących Kalibr i czterech irańskich bezzałogowych samolotów Shahed-136. Zarówno pociski, jak drony zostały zniszczone przez ukraińskie siły obrony powietrznej.
Ponadto Rosjanie przeprowadzili 32 naloty i wystrzelili około 40 razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na obszary zaludnione - napisał sztab.
Najcięższe walki nadal toczą się na odcinkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki, gdzie w ciągu ostatniej doby doszło w sumie do 39 potyczek.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/651378-relacja-482-dzien-wojny-odparto-zmasowany-atak-rosji