Trwa 478. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 16 czerwca 2023 r.
23:09. Zełenski po spotkaniu z przywódcami państw afrykańskich: rozmowy z Kremlem możliwe tylko po wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy
Rozmowy pokojowe z Rosją są możliwe tylko po całkowitym wycofaniu wojsk agresora z naszego kraju; pozwolenie na jakiekolwiek negocjacje teraz, gdy nasze ziemie są okupowane, skutkowałoby zamrożeniem wojny, czyli bólu i cierpienia - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowie z delegacją siedmiu państw Afryki.
To jest nasze stanowisko, które przedstawiłem dzisiaj w jednoznaczny sposób politykom z krajów afrykańskich - dodał Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
19:50. Hiszpania wysłała na Ukrainę kolejne czołgi Leopard 2A4, pojazdy opancerzone TOA i szpital polowy
Hiszpańska armia wysłała na Ukrainę cztery czołgi Leopard 2A4 - podało w piątek cytowane przez media ministerstwo obrony Hiszpanii. To kolejne pojazdy przekazane Kijowowi po kwietniowym transporcie na Ukrainę sześciu Leopardów.
Wysłanie kolejnych czołgów, które przeszły generalny remont, potwierdziła w piątek hiszpańska minister obrony Margarita Robles, przebywająca w Brukseli na dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
Ukraina broni słusznej sprawy, dlatego może liczyć na naszą pomoc wszelkiego rodzaju; nie tylko w formie transportu sprzętu, ale również w szkoleniu przez nas ukraińskich żołnierzy
— powiedziała Robles.
19:30. Szwedzki rząd ogłosił 12. pakiet pomocy dla Ukrainy; obejmuje szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach Gripen
Rząd Szwecji ogłosił w piątek 12. pakiet pomocy dla Ukrainy. Darowizna o łącznej wartości 250 mln koron (ok. 21 mln euro) zasili fundusze brytyjski oraz NATO na zakup broni oraz umożliwi szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach Gripen.
Jak podkreślono w komunikacie, szkolenia pilotów i personelu lotniczego na JAS 39 Gripen mają związek z prośbą strony ukraińskiej o możliwość przetestowania i oceny szwedzkich samolotów bojowych w związku z koniecznością modernizacji sił powietrznych Ukrainy.
Rząd w Sztokholmie postanowił również o wydaniu zgody na stacjonowanie 60 szwedzkich żołnierzy w Polsce, Rumunii lub na Słowacji w celu m.in. serwisowania przekazywanego przez Szwecję sprzętu wojskowego na Ukrainę.
19:29. Zespół międzynarodowych ekspertów: tama na Dnieprze zniszczona materiałami wybuchowymi „prawdopodobnie” przez Rosjan
Jest „wysoce prawdopodobne”, że za wysadzenie tamy na Dnieprze odpowiada Rosja - wynika ze wstępnych ustaleń zespołu międzynarodowych ekspertów prawnych z Global Rights Compliance, wspierających śledztwo ukraińskiego Prokuratora Generalnego.
Zawalenie się tamy w Nowej Kachowce „zostało spowodowane przez wcześniej rozmieszczone materiały wybuchowe umieszczone w krytycznych punktach konstrukcji tamy” - ocenili eksperci cytowani przez CNN.
17:47. Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały Chersoń
W piątek rosyjskie wojska po raz kolejny w ostatnich dniach ostrzelały Chersoń na południu Ukrainy, raniąc 23 osoby, w tym troje dzieci; stan zdrowia trojga poszkodowanych cywilów jest oceniany jako ciężki - poinformował na Telegramie szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Terroryści uderzyli m.in. w budynki mieszkalne, szpital, przedszkole i supermarket. Uszkodzone zostały także m.in. prywatne samochody i linie elektroenergetyczne. Wiele istnień ludzkich udało się uratować dzięki schronom przeciwlotniczym - przekazał polityk w komunikacie na Telegramie.
17:43. USA przekażą Ukrainie 205 mln dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej
Stany Zjednoczone przekażą 205 mln dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej dla Ukrainy - ogłosił w piątek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Pieniądze mają m.in. pomóc w łączeniu rodzin, rozdzielonych przez wojnę.
Jak powiedział w oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji, rząd przekaże środki „międzynarodowym i pozarządowym partnerom w regionie” na żywność, wodę, ochronę, edukację, schronienie i opiekę medyczną dla Ukraińców, a także na ułatwienie kontaktu i łączenie rodzin, rozdzielonych w trakcie wojny.
Przypomniał, że wojna zmusiła do ucieczki z kraju ponad 6 mln uchodźców oraz 5 mln do przeprowadzki wewnątrz kraju.
Nowa transza pomocy zwiększy kwotę amerykańskiego wsparcia humanitarnego dla Ukrainy do 605 mln USD w tym roku fiskalnym. Od lutego 2022 roku USA przeznaczyły na pomoc humanitarną dla tego kraju ponad 2,1 mld dolarów.
16:01. Nieoficjalnie: W czasie wojny zginęło ponad 2150 rosyjskich oficerów, w tym pięciu generałów
Z potwierdzonych przez nas danych wynika, że podczas inwazji na Ukrainę zginęło już co najmniej 2150 rosyjskich oficerów armii i struktur siłowych, w tym pięciu generałów i 63 pułkowników - powiadomiły w piątkowym raporcie niezależny portal Mediazona i rosyjskojęzyczna redakcja stacji BBC.
Według danych opozycyjnych mediów na Ukrainie śmierć poniosło do tej pory 25 528 żołnierzy agresora. Niezależni dziennikarze podkreślili jednak, że są to wyłącznie zweryfikowane przypadki, a faktyczna liczba zabitych jest znacznie wyższa i właściwie niemożliwa do precyzyjnego ustalenia. Dokonanie precyzyjnych szacunków utrudniają m.in. decyzje władz rosyjskich regionów, które - na wniosek resortu obrony - przestały publikować nekrologi żołnierzy poległych podczas wojny.
Uwagę zwracają wysokie straty wśród rosyjskiej kadry dowódczej poniesione w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W czerwcu zginęli m.in. szef sztabu 35. armii ogólnowojskowej generał Siergiej Goriaczow, a także aż pięciu pułkowników. Jeden z nich, Andriej Stesiew, poniósł śmierć w walkach w obwodzie biełgorodzkim na terytorium Rosji - czytamy w opracowaniu.
13:00. Mer Kijowa: po rosyjskim ataku rakietowym w stolicy nie ma uszkodzeń infrastruktury
W wyniku przeprowadzonego w piątek rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie nie doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko.
Uściślenie. W Kijowie w dzielnicy Padół było słychać głośne wybuchy w wyniku działania obrony powietrznej obok stolicy. W ataku nie doszło do uszkodzenia obiektów czy budynków w Kijowie
— napisał w Telegramie Kliczko.
12:58. Szef biura prezydenta: gdy w Kijowie goszczą zagraniczne delegacje, Putin atakuje miasto rakietami
Ostrzeliwując w piątek Kijów, gdzie przebywają z wizytą przywódcy państw afrykańskich, Władimir Putin po raz kolejny zademonstrował, że jest gotów lekceważyć bezpieczeństwo zagranicznych liderów; Rosjanie atakują naszą stolicę zawsze wówczas, gdy gościmy tam delegacje wysokiego szczebla - zauważył szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Putina nie obchodzi (bezpieczeństwo przywódców odwiedzających Kijów), ponieważ czuje się zupełnie bezkarny. W sytuacji afrykańskich liderów może znaleźć się każdy inny (zagraniczny lider). Pamiętamy, że rakiety przyleciały także wówczas, gdy na Ukrainie przebywali prezydent USA Joe Biden (w lutym 2023 roku - PAP) i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres (w kwietniu 2022 roku - PAP)
— podkreślił Jermak w komentarzu na Telegramie.
Świat musi zrozumieć, że (właśnie) teraz niezbędna jest konsolidacja (wysiłków) i (zajęcie) jak najtwardszego stanowiska wobec Rosji. Trzeba pokazać siłę państwu podważającemu globalne bezpieczeństwo i działającemu metodami terrorystycznymi
— dodał najbliższy współpracownik Wołodymyra Zełenskiego.
W piątek Ukraina, w tym stolica i obwód kijowski, stały się celem kolejnego ataku rakietowego wojsk rosyjskich. Media zwracają uwagę, że do ostrzału doszło w trakcie wizyty liderów państw afrykańskich, którzy proponują „misję pokojową” pomiędzy Kijowem i Moskwą.
Ukraińskie siły powietrzne powiadomiły, że zestrzeliły sześć aerobalistycznych pocisków Kindżał, sześć rakiet manewrujących Kalibr oraz dwa drony zwiadowcze. Zneutralizowano wszystkie cele wroga.
Władimir Putin „buduje zaufanie” przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na Kijów w czasie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy. Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
12:30. Trzy lata kolonii karnej dla kobiety, która wsparła finansowo białoruskich ochotników walczących z Rosją
Na trzy lata kolonii karnej skazano młodą kobietę, która wsparła finansowo białoruskich ochotników z pułku im. Konstantego Kalinowskiego, walczących po stronie ukraińskiej przeciwko Rosji - poinformował w piątek niezależny białoruski portal Nasza Niwa.
Wyrok zapadł w środę - podała Nasza Niwa. Była dyrektor firmy informatycznej Anastasija Pietroczenko została skazana z artykułu dotyczącego „finansowania działalności ekstremistycznej”. Kobieta przebywała w areszcie od października 2022 r., gdy zatrzymano ją za przelanie pieniędzy na działalność pułku im. Konstantego Kalinowskiego.
Walczący po stronie ukraińskiej, złożony z białoruskich ochotników pułk zawdzięcza swoją nazwę Kastusiowi Kalinouskiemu (Konstantemu Kalinowskiemu), polsko-białoruskiemu działaczowi niepodległościowemu i uczestnikowi powstania styczniowego, zabitemu w 1864 roku w Wilnie z rozkazu rosyjskich władz.
12:00. Szef MSZ: rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki, że Rosja chce wojny, a nie pokoju
Władimir Putin „buduje zaufanie” przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na Kijów w czasie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy. Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Rosjanie przeprowadzili w piątek największy od wielu dni atak rakietowy na Kijów; mer miasta Witalij Kliczko poinformował o wybuchu w historycznej dzielnicy Padół. Według mediów było słychać odgłosy kilku eksplozji w stolicy.
Wcześniej władze Kijowa potwierdziły, że uruchomiono obronę powietrzną w związku z trwającym atakiem rakietowym. Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym.
Zbiegło się to w czasie z wizytą prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, który przybył w piątek na Ukrainę w ramach afrykańskiej „misji pokojowej”. Południowoafrykański przywódca ma się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a następnie udać się do Petersburga na spotkanie z Władimirem Putinem. W afrykańską „misję pokojową” zaangażowane są RPA, Zambia, Komory, Kongo, Egipt, Senegal i Uganda.
W czwartek agencja Reutera informowała, że afrykańscy przywódcy planują zaproponować zawieszenie nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Taki środek mógłby zostać wymieniony w inicjatywie zorganizowania rozmów w celu zakończenia wojny. Według agencji Reutera celem tego działania byłaby „budowa zaufania” uczestników potencjalnych rozmów pokojowych.
11:00. Mer Kijowa: trwa rosyjski atak rakietowy, nadlatują kolejne pociski
W kijowskiej dzielnicy Padół doszło do eksplozji, nad ukraińską stolicę nadlatują kolejne rosyjskie rakiety - przekazał w piątek mer Kijowa Witalij Kliczko. Wcześniej w większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy, uprzedzając o rosyjskim ataku rakietami Kalibr.
Wybuch w stolicy. W dzielnicy Padół. W kierunku Kijowa lecą kolejne rakiety
— napisał Kliczko w Telegramie.
Siły Powietrzne wezwały mieszkańców, by ukryli się w schronach. Powiadomiono, że w ataku wykorzystywane są rakiety balistyczne.
Media poinformowały o odgłosach kilku wybuchów w stolicy. Wcześniej władze Kijowa potwierdziły, że uruchomiono obronę powietrzną w związku z trwającym atakiem rakietowym.
Ukraińskie Siły Powietrzne potwierdziły, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym.
10:35. Trwa rosyjski atak rakietowy, władze Kijowa potwierdziły działania obrony powietrznej
W obwodzie kijowskim i na obrzeżach Kijowa działa obrona powietrzna – powiadomiły w piątek władze ukraińskiej stolicy. Wcześniej ogłoszono na terytorium Ukrainy alarm przeciwlotniczy, uprzedzając o rosyjskim ataku pociskami rakietowymi Kalibr.
W większości regionów Ukrainy trwa alarm przeciwlotniczy. Jako możliwy kierunek ataku rosyjskich rakiet wskazywano m.in. obwody czerkaski, winnicki, kijowski i stolicę.
Siły Powietrzne Ukrainy potwierdzały, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z akwenu Morza Czarnego.
10:15. Dowódca wojsk lądowych: pod Bachmutem Rosjanie stawiają desperacki opór
Kontynuujemy działania ofensywne na niektórych obszarach, zajmując kolejne wzniesienia i tereny leśne w celu stopniowego wyparcia wroga z podejścia do Bachmutu; Rosjanie widzą to i stawiają desperacki opór - powiedział w piątek dowódca ukraińskich sił lądowych, generał Ołeksandr Syrski.
Dowódca dodał, że sytuacja na wschodnim odcinku frontu pozostaje napięta.
Pomimo ofensywy naszych wojsk na południu i utraty (przez Rosjan) terytorium i miejscowości w tym rejonie, wróg nadal przesuwa najlepsze jednostki na kierunek bachmucki, łącząc te działania z potężnym ostrzałem artyleryjskim i atakami lotnictwa na pozycje naszych wojsk
— powiedział Syrski cytowany przez kanał Military Media Center na Telegramie.
Dlatego jasne jest, że musimy na bieżąco dostosowywać i udoskonalać nasze plany
— uzupełnił generał. Poinformował też, że odbył spotkanie z dowódcami jednostek, a także z szeregowymi żołnierzami. Niektórym z nich wręczył odznaczenia i premie.
08:51. Ukraińska armia: planujemy przeszkolić kilkudziesięciu pilotów na F-16
Ukraina planuje wysłać kilkudziesięciu pilotów na szkolenie z obsługi wyprodukowanych w USA myśliwców F-16 - powiedział w piątek rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Reutera.
Ihnat dodał, że obecnie opracowywane są programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów.
Robimy wszystko, aby rozpocząć szkolenia jak najwcześniej
— powiedział wojskowy, dodając, że piloci wybrani do tego programu będą mieli doświadczenie bojowe.
To nie będzie szkolenie, lecz przekwalifikowanie
— zaznaczył.
08:39. Brytyjski resort obrony: Siergiej Goriaczow pierwszym rosyjskim generałem zabitym w tym roku na Ukrainie
Zabity w ataku na stanowisko dowodzenia generał-major Siergiej Goriaczow, szef sztabu 35. armii ogólnowojskowej, jest pierwszym rosyjskim generałem, który zginął na Ukrainie od początku tego roku - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że Goriaczow prawie na pewno zginął na południu Ukrainy 12 czerwca lub około tej daty i wskazano, że ponieważ dowódca 35. armii generał-porucznik Aleksandr Sanczik - jak się uważa - wypełnia lukę w wyższym sztabie, to istnieje realna możliwość, iż Goriaczow był w chwili śmierci pełniącym obowiązki dowódcy armii.
Przypomniano, że to elementy 35. armii w marcu 2022 roku były obecne podczas masakry cywilów w Buczy koło Kijowa, a w czerwcu 2022 roku jej siły zostały w dużej mierze zniszczone w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim
08:37. Dwie osoby zginęły w obwodzie chersońskim w rosyjskich ostrzałach, 11 rannych w obwodzie donieckim
W ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim Ukrainy w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne – powiadomiły władz regiony. W obwodzie donieckim rannych zostało 11 osób.
W ciągu doby przeciwnik przeprowadził 54 ostrzały, wystrzeliwując 223 pociski z moździerzy, artylerii, (wieloprowadnicowych wyrzutni) Grad, dronów, lotnictwa; były także uderzenia rakietowe
— napisał w Telegramie szef administracji wojskowej w obwodzie chersońskim Ołeksandr Prokudin. Pociski trafiły m.in. w dzielnice mieszkaniowe.
W rosyjskich atakach zginęło dwoje ludzi, dwie osoby zostały ranne – dodał Prokudin.
W wyniku ostrzałów rosyjskiej armii rannych jest 11 osób w obwodzie donieckim – przekazał z kolei Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.
Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły z kolei, że w nocy nad obwodem mikołajowskim strącone zostały dwa wystrzelone przez Rosjan drony uderzeniowe Shahed 136/131 produkcji irańskiej.
O ostrzałach poinformowały także m.in. władze obwodów charkowskiego i dniepropietrowskiego. Według wstępnych informacji cywile nie ucierpieli.
07:43. ISW: Rosyjskie systemy walki radioelektronicznej komplikują ukraińskie kontrnatarcie
Rosyjskie systemy walki radioelektronicznej komplikują ukraińskie kontrnatarcie – pisze w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W ocenie amerykańskiego think tanku siły ukraińskie kontynuowały w czwartek ataki co najmniej na trzech kierunkach frontu.
Systemy walki radioelektronicznej wojsk rosyjskich mają dotąd krytyczne znaczenie dla komplikowania ukraińskich ataków w obwodzie zaporoskim, na południu, chociaż nie jest jasne, czy skuteczność tej taktyki to rezultat wysokich zdolności rosyjskich systemów czy ich efektywniejszego zastosowania – pisze ISW.
Ośrodek cytuje rosyjskie źródła, tzw. blogerów wojennych, którzy chwalą rosyjskie systemy walki radioelektronicznej Murmansk i Krasucha, a także skuteczne stosowanie taktyki obronnej przez siły rosyjskie.
ISW przyznaje także, że zaobserwował efektywne stosowanie taktyki defensywnej przez Rosjan, polegającej na tym, że pierwsza linia obrony odpiera lub hamuje ukraińskie ataki, a druga linia kontratakuje na oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy, którym udało się przerwać pierwszą linię.
Think tank powtarza przy tym swoje wcześniejsze oceny, że pierwszy etap ukraińskich ataków i rosyjskich działań obronnych nie powinny być ekstrapolowane w celu przewidywania wyniku całości operacji kontrofensywnych.
ISW ocenił, że obecne operacje ofensywne Ukrainy to prawdopodobnie przygotowanie warunków, wstępna faza szerszej kontrofensywy, której cele na razie nie są jasne. Siły ukraińskie m.in. miały się posunąć do przodu ostatniej doby o około 1 km w zachodniej części obwodu donieckiego i kontynuować próby poprawienia swoich pozycji taktycznych w rejonie Wuhłedaru.
06:46. Kanada dostarczyła Ukrainie drogą powietrzną ponad 5 tys. ton pomocy wojskowej
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę samoloty Kanadyjskich Sił Zbrojnych dostarczyły Ukrainie ponad 5 tys. ton pomocy wojskowej, napisała na Twitterze kanadyjska minister obrony Anita Anand, poinformował Ukrinform.
Jednostka Kanadyjskich Sił Powietrznych w Prestwick w Szkocji dostarczyła ponad 5 tys.ton pomocy przyznanej Ukrainie przez Kanadę, jej sojuszników i partnerów
— napisała Anand.
Dodała, że Kanada będzie nadal wspierać Ukrainę, przewożąc te ważne ładunki.
Z załączonej do tweeta informacji wynika, że od rozpoczęcia tej misji transportowej w marcu ubiegłego roku samoloty Kanadyjskich Sił Powietrznych wykonały blisko 400 lotów bojowych, spędzając w powietrzu ponad 3 tys. godzin. Z ich udziałem przewieziono pomoc z 21 krajów. Trzy kanadyjskie samoloty transportowe i około 60 żołnierzy stacjonują w Szkocji, gdzie znajduje się centrum logistyczne tej operacji.
06:45. Hiszpania przekaże Ukrainie 20 transporterów opancerzonych i 4 Leopardy
Hiszpania wyśle Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zorganizuje szpital wojskowy, oświadczyła minister obrony Hiszpanii Margarita Robles na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Rammstein, poinformowała w piątek Ukraińska Prawda.
00:00. Prezydent Zełenski: powinniśmy dostać rosyjskie aktywa jako reparacje
Ukraina powinna otrzymać rosyjskie aktywa w charakterze reparacji za rosyjską agresję - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do projektu ustawy amerykańskich senatorów w tej sprawie.
Zełenski powiedział na nagraniu, że rosyjska klasa rządząca „nie ceni ludzi i jest gotowa do tracenia ludzkich istnień setkami tysięcy”.
A pieniędzy - tych, które przywłaszczyli - jest im szkoda. Swoje aktywa cenią
— podkreślił.
Według prezydenta rosyjscy rządzący powinni stracić aktywa w pełni, „na korzyść tych, którzy ucierpieli z powodu ich agresji, tej terrorystycznej wojny: na korzyść naszego państwa, naszych ludzi”.
Szef państwa odniósł się w ten sposób do projektu ustawy ponadpartyjnej grupy senatorów USA, która pozwoliłaby prezydentowi Joe Bidenowi przejąć i przenieść na Ukrainę w charakterze reparacji zamrożone w USA rosyjskie aktywa państwowe.
W takich dyktaturach jak rosyjska to właśnie pieniądze są największą wartością
— ocenił Zełenski.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/650894-relacja-478-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.