Tysiące ludzi w katedrze w Mediolanie i na placu przed nią wzięło w środę udział w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który zmarł 12 czerwca w wieku 86 lat. Ceremonia miała charakter państwowy, a we Włoszech wprowadzono żałobę narodową. Żaden włoski polityk w ostatnich dekadach nie miał tak podniosłego pogrzebu.
Msza św. pogrzebowa w mediolańskiej katedrze
Mszy św. przewodniczył metropolita Mediolanu abp Mario Delpini. W kazaniu mówił o wyróżniającym Berlusconiego pragnieniu życia, miłości, szczęścia i radości.
Ujął to symbolicznie: “Żyć i kochać życie. Żyć i pragnąć pełni życia. Żyć i pragnąć, aby życie było dobre, piękne dla siebie i dla drogich sobie osób. Żyć i chcieć życia jako okazji, by otrzymane talenty dały owoce. Żyć i przyjmować wyzwania życia. Żyć i przechodzić trudne momenty”. Oto - stwierdził - “co można powiedzieć o człowieku”.
Być zadowolonym i kochać świętowanie. Cieszyć się pięknem życia. Być zadowolonym bez zbyt wielu myśli i niepokoju
— dodał abp Delpini. Mówił też: “Być zadowolonym z dobrych rzeczy, pięknych momentów, aplauzu ludzi, pochwał zwolenników”.
W sugestywnym, emocjonalnym kazaniu metropolita powiedział: “Kiedy ktoś jest człowiekiem interesów, stara się je robić. Ma zatem klientów i konkurentów, ma momenty sukcesów i porażek”.
Gdy człowiek jest politykiem, stara się wygrać, ma zwolenników i przeciwników. Są tacy, którzy go wychwalają i ci, którzy go nie znoszą
— mówił hierarcha.
Silvio Berlusconi był oczywiście politykiem, człowiekiem interesów, o wielkim rozgłosie. Ale w tym momencie pożegnania i modlitwy, co możemy powiedzieć o Silvio Berlusconim? Był człowiekiem pragnienia życia, pragnienia miłości, radości
— podkreślił abp Delpini w oklaskiwanym kazaniu.
Pożegnali trzykrotnego szefa włoskiego rządu
Na Mszę św. pogrzebową przybyli prezydent Włoch Sergio Mattarella, premier Giorgia Meloni, wicepremierzy Antonio Tajani i Matteo Salvini oraz wielu ministrów i polityków różnych opcji, wśród nich byli premierzy: Mario Draghi, Mario Monti i Matteo Renzi.
Obecny był dawny sojusznik Silvio Berlusconiego, z którym współtworzył rządy, były lider Ligi Północnej Umberto Bossi.
We Mszy św. uczestniczyli także prezydent Iraku Abdul Latif Raszid, premier Węgier Viktor Orban i unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni.
Przybyła liczna rodzina byłego trzykrotnego szefa rządu, magnata medialnego i finansowego, założyciela partii Forza Italia, koncernu Fininvest oraz ogólnokrajowej telewizji Mediaset, byłego właściciela piłkarskiego klubu AC Milan.
Miejsca w pierwszym rzędzie w katedrze zajęło pięcioro dzieci Berlusconiego oraz jego partnerka w ostatnich latach, deputowana Marta Fascina. Przed katedrą ona i najstarsza córka byłego premiera, Marina Berlusconi trzymając się za ręce powitały trumnę.
Przyszły także jego poprzednia partnerka Francesca Pascale i była żona Veronica Lario.
W katedrze było 2300 osób.
Przed świątynią
Przed świątynią zgromadziło się około 15 tys. sympatyków Berlusconiego, w tym liczni kibice klubu AC Milan z flagami tej drużyny. Liczba uczestników ceremonii wpuszczonych na plac została ograniczona ze względów bezpieczeństwa.
Na trasie przejazdu konduktu z trumną byłego premiera z jego rezydencji w Arcore do katedry zgromadziły się setki ludzi. Kiedy przywieziono trumnę na plac, rozległa się wielominutowa owacja. Kibice Milanu wznosili gromkie okrzyki.
CZYTAJ TAKŻE:
— Były premier Włoch Silvio Berlusconi nie żyje. Zmarł w wieku 86 lat w mediolańskim szpitalu
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:
rdm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/650694-20-tys-osob-w-mediolanie-pozegnalo-silvio-berlusconiego