Trwa 473. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Niedziela, 11 czerwca 2023 r.
21:54. Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo ws. rosyjskiego aktu terrorystycznego w Kachowce
Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej Kachowka - powiedział w niedzielę w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zdaniem prezydenta Ukrainy przedstawiciele MTK powinni na własne oczy zobaczyć, że rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał terenów zalanych w wyniku ataku terrorystycznego, podczas gdy trwa tam ewakuacja.
21:41. Mały „wypadek” podczas pracy rosyjskich artylerzystów
Rosyjski zestaw przeciwlotniczy TOR w akcji - obwód zaporoski. Coś im nie zagrało jak należy :)
— napisał ekpsert Artur Micek na TT, publikując nagranie za ukraińskimi social mediami.
20:51. Ukrinform poinformował w niedzielę wieczorem, że wojsko ukraińskie wyzwoliło kolejną osadę w obwodzie donieckim – Makariwkę.
Siły obronne uwolniły osadę Makariwka w obwodzie donieckim od rosyjskich najeźdźców, poinformowała na Telegramie wiceminister obrony Hanna Malar.
Błahodatne i Makariwka zostały wyzwolone
— napisała Hanna Malar.
O wyzwoleniu miejscowości Błahodatne w obwodzie donieckim poinformowały w niedzielę przed południem ukraińskie portale informacyjne, powołując się na komunikat 68. samodzielnej brygady im. Ołeksy Dowbusza sił zbrojnych Ukrainy.
Ukrinform poinformował również o zbliżeniu się sił ukraińskich do Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
20:49. Ukraina przeprowadziła dwie kluczowe akcje sabotażowe daleko za liniami wroga, wysadzając most i linię kolejową
Ukraina w niedzielę przeprowadziła dwie kluczowe akcje sabotażowe daleko za liniami wroga. W Jakymiwce wysadzono w powietrze most kolejowy, zatrzymując transport między Krymem a Zaporożem, wysadzona została też jedyna linia kolejowa prowadząca do mostu krymskiego w rejonie krimowskim, poinformował portal Visegrad24.
Portal Visegrad24 powołuje się na własne źródła tych informacji.
Na Twitterze pojawiają się informacje potwierdzające realizację działań sabotażowych z lokalizacją miejsc wysadzenia mostu i torów kolejowych:
20:19. Nowy bułgarski minister obrony: radykalnie zmienimy politykę poprzedników i wesprzemy Ukrainę bronią i amunicją
Nowy bułgarski minister obrony Todor Tagarew poinformował w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę, że nowy rząd radykalnie zmieni politykę w sprawię dostaw broni i amunicji dla Ukrainy.
Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie przyłączenie się Bułgarii do unijnego porozumienia w sprawie wspólnych zamówień amunicji dla Kijowa. W maju Bułgaria nie przyłączyła się do porozumienia o wartości 1 mld euro. „Zmienimy stanowisko poprzedniego gabinetu natychmiast” – stwierdził minister.
Tagarew skrytykował poprzedników za częściowe tylko wykonanie przyjętej przez parlament w grudniu 2022 r. uchwały mówiącej o dostawach amunicji i broni dla Ukrainy. „Uchwała ma być realizowana całościowo”, podkreślił, przypominając, że Ukraina z zadowoleniem przyjmuje dotychczasową bułgarską pomoc.
20:10. 95 jeńców wróciło do domu z rosyjskiej niewoli
W wyniku kolejnej wymiany jeńców wojennych w niedzielę wróciło do Ukrainy 95 żołnierzy Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Straży Granicznej, poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Wymiana więźniów. Wraca do domu 95 naszych ludzi. Na liście są żołnierze Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej, a także straży granicznej
— napisał w mediach społecznościowych Andrij Jermak. Wśród nich - 93 szeregowców i sierżantów oraz dwóch oficerów.
Możliwe było również zwolnienie uczestników operacji specjalnej, którzy lecieli helikopterem do Azowstalu w otoczonym Mariupolu. Wielu z naszych zostało wówczas schwytanych i rannych
— zaznaczył Jermak.
Jak wyjaśnił w Telegramie resort obrony, tym razem udało się uwolnić czterech marynarzy, 11 funkcjonariuszy straży granicznej, 29 gwardzistów narodowych i 51 przedstawicieli Sił Zbrojnych, w tym 15 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Czterech uwolnionych jest ciężko rannych.
19:22. Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały Ukrainie 4 mln dolarów na budowę domów dla rodzin zastępczych
Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczyły 4 mln dolarów na budowę domów dla wielodzietnych rodzin zastępczych i planują przekazać 2,5 tys. laptopów uczniom szkół w obwodzie czernihowskim, poinformowała w niedzielę Ołena Zełenska w Telegramie po spotkaniu w Kijowie z minister klimatu i środowiska ZEA Mariam Almheiri.
Będziesz miał dom!
— napisała pierwsza dama Ukrainy w Telegramie.
Trzeba w tej chwili spojrzeć w oczy dzieciom z dużych rodzin zastępczych i ich rodzicom, jak np. rodzinie Paskiewiczów, gdzie rodzice zastępczy Oksana i Wiaczesław opiekują się ośmiorgiem przybranych dzieci i pięciorgiem własnych. Musieli opuścić swój dom w Krzywym Rogu z powodu ciągłego ostrzału, ale pod koniec 2023 roku rodzina przeprowadzi się do nowego domu. Dzięki Zjednoczonym Emiratom Arabskim, te domy stały się możliwe!
— zaznaczyła pierwsza dama.
Zełenska powiedziała agencji Ukrinform, że podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ubiegłym roku poinformowała Mariam Almheiri o dramatycznej sytuacji wielodzietnych rodzin adopcyjnych. W wyniku rosyjskiej inwazji co najmniej 55 takich rodzin, w których w sumie wychowuje się 550 dzieci, straciło swoje domy.
19:07. Trzy osoby zginęły, dziesięć jest rannych po ostrzelaniu przez Rosjan łodzi ewakuacyjnej
Trzech cywilów zginęło, a dziesięciu zostało rannych, gdy siły rosyjskie ostrzelały łódź z ewakuującymi się osobami z zalanego po zniszczeniu tamy w Kachowce lewego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, napisał w Telegramie w niedzielę Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
O ostrzelaniu łodzi z cywilami informował wcześniej w Telegramie szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.
Jednak według relacji gubernatora obwodu chersońskiego Ołeksandra Prokudina w wyniku rosyjskiego ostrzału łodzi zginęło trzech ludzi, zaś dziesięciu zostało rannych, w tym dwóch funkcjonariuszy organów ścigania.
74-letni mężczyzna zakrył kobietę własnym ciałem, gdy wróg otworzył ogień. Rosjanie strzelili mu w plecy. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, lekarze nie zdążyli mu pomóc…
— napisał w Telegramie Ołeksandr Prokudin.
18:32. Mężczyzna przyniósł na swoje podwórko… minę
Mieszkaniec nadmorskiej wsi w okolicach Odessy znalazł na plaży minę kotwiczną, myląc ją z butlą z gazem, przyniósł na swoje podwórko. Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek i opamiętawszy się, zadzwonił po pirotechników – poinformowało w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe”.
Miny kotwiczne zostały przyniesione na odeską plażę przez burzliwą powódź spowodowaną wysadzeniem tamy w Kachowce przez wojsko rosyjskie.
Takie rzeczne „niespodzianki” swoim wyglądem bardzo przypominają butle z gazem, informuje dowództwo „Południe”. Na szczęście wezwani pirotechnicy rozbroili minę, która zawierała 3 kg materiału wybuchowego, dodano.
Przypadki te wymownie świadczą o skrajnym niebezpieczeństwie wybrzeża i wód przybrzeżnych, a także o niedopuszczalności kontaktu z takimi obiektami
— ostrzega dowództwo „Południe”.
17:52. Rosjanie strzelali w plecy ewakuującym się ludziom!
Rosyjskie wojsko ostrzelało łódź z cywilami ewakuowanymi z lewego, okupowanego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, sześć osób zostało rannych, poinformował Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta.
Strzelali w plecy cywilom. Sześć osób zostało rannych. Dotarli do Chersonia i zostali hospitalizowani w placówce medycznej. Lekarze walczą o życie rannych
— napisał w niedzielę na swoim kanale Telegram, Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
16:29. Rosja nielegalnie niszczy zdobyte okręty Marynarki Wojennej Ukrainy
Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.
Sześć zdobytych przez Rosję okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy znajduje się obecnie, wbrew prawu wojennemu, na terenie złomowiska statków w Inkermanie, informuje portal i zamieszcza zdjęcia złomowanych ukraińskich jednostek: korwety rakietowej „Prydniprovia”, łodzi torpedowej „Cherson”, trałowców „Czernihów” i „Czerkasy”, oraz korwet „Chmielnicki” i „Łuck”.
W sumie na początku 2022 roku na Krymie pozostało 19 okrętów i łodzi Marynarki Wojennej Ukrainy. Los kolejnych 11 statków jest nieznany, pisze portal Militarnyj.
Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej korzysta obecnie ze zdobytego ukraińskiego okrętu desantowego „Kostiantyn Olszanśkyj” i holownika „Krzemieniec” oraz okrętu podwodnego z silnikiem diesla „Zaporoże”.
16:00. Utrudnione dostawy wody do Krymu
Zawalenie się we wtorek zapory w Kachowce niemal na pewno poważnie zakłóciło dostawy słodkiej wody do okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego poprzez główne jej źródło, jakim jest Kanał Północnokrymski - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wyjaśniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, kanał pobiera wodę ze zbiornika Kachowka z wlotu znajdującego się wyżej niż dno zbiornika. Poziom wody w zbiorniku do piątku prawdopodobnie spadł poniżej poziomu wlotu, a woda wkrótce przestanie płynąć na Krym, co zmniejszy dostępność świeżej wody w południowej części obwodu chersońskiego i w północnym Krymie.
Dodano, że władze rosyjskie jednak prawdopodobnie zaspokoją bezpośrednie zapotrzebowanie ludności na wodę za pomocą zbiorników, racjonowania wody, wiercenia nowych studni i dostarczania wody butelkowanej z Rosji. Jednocześnie społeczności zarówno po rosyjskiej, jak i ukraińskiej stronie wylanego Dniepru stoją w obliczu kryzysu sanitarnego spowodowanego ograniczonym dostępem do bezpiecznej wody i zwiększonym ryzykiem chorób przenoszonych przez skażoną wodę.
15:30. Zełenski nałożył sankcje na sędziów rosyjskiego TK
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w niedzielę dekret o nałożeniu sankcji na okres pięciu lat na 178 obywateli Rosji, w tym na sędziów Trybunału Konstytucyjnego tego kraju.
Sankcje obejmują między innymi zamrożenie aktywów, ograniczenia handlowe i zakazy podróżowania. 17 osób objętych sankcjami ma podwójne obywatelstwo Ukrainy i Rosji, informuje The Kiev Independent.
14:30. Dzieci wśród zaginionych po wysadzeniu zapory na Dnieprze
Liczba osób zaginionych podczas powodzi w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze wzrosła do 35, wśród zaginionych jest siedmioro dzieci - poinformował w niedzielę szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. Wcześniej informowano o 27 zaginionych.
Kłymenko opublikował w niedzielę wczesnym popołudniem aktualne dane o skutkach powodzi na południu Ukrainy, trwającej szósty dzień.
35 osób uznano za zaginione, wśród nich jest siedmioro dzieci
— napisał wiceminister na Facebooku.
Ogółem w obwodzie chersońskim podtopienia objęły 46 miejscowości, w tym 32 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, a 14 - w części okupowanej przez Rosję. W sąsiednim obwodzie mikołajewskim podtopionych jest 31 miejscowości.
W dwóch tych regionach ewakuowano łącznie około 3,7 tys. osób.
Woda w podtopionych miejscowościach powoli opada. Pogorszyły się jednak warunki pogodowe: deszcz pada faktycznie w całym obwodzie chersońskim
— poinformował szef MSW. Zapewnił, że nie zahamuje to akcji ratunkowej, choć ją utrudni.
13:55. Uderzenie na rosyjską bazę w pobliżu Tawrii. Ogromne straty najeźdźców
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły i uszkodziły w ciągu dnia 68 jednostek sprzętu wroga w kierunku Tawrii
— poinformował dowódca operacyjno-strategicznej grupy wojsk „Tawria”
Straty Rosjan wyniosły prawie 5 oddziałów.
13:48. Ukraińcy wyzwolili miejscowość Błahodatne
W Internecie dziś po południu pojawiły się mapa i nagranie, z których wynika, że Ukraińcy wyzwolili miejscowość Błahodatne.
13:47. Jak wygląda obecnie sytuacja na froncie?
Siły Zbrojne Ukrainy zamieściły w sieci imponujące nagranie ukazujące pierwszoosobową walkę z rosyjskimi najeźdźcami.
13:35. Prokurator Generalny Ukrainy: Wysadzenie tamy na Dnieprze największą katastrofą ekologiczną od czasu Czarnobyla
Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin odwiedził wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Trybunału Karnego dotknięty powodzią obwód chersoński. Nazwał powódź, wywołaną wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze, „największą katastrofą ekologiczną od czasu Czarnobyla”.
Jak podała prokuratura w niedzielę w komunikacie na serwisie Telegram, Kostin w zatopionej w wyniku powodzi miejscowości Antoniwka odwiedził „miejsce zbrodni popełnionej przez Federację Rosyjską”. Prokurator oświadczył, że „jest to największa katastrofa ekologiczna od czasu Czarnobyla, dlatego śledztwo dotyczyć będzie nie tylko zbrodni wojennej, ale też ekobójstwa”.
Kostin odwiedził Chersoń, gdzie wciąż trwa ewakuacja z zalanych powodzią rejonów. Spotkał się z przedstawicielami regionalnych struktur prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policji państwowej. W Antoniwce i Chersoniu towarzyszyli mu przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).
Dostarczamy wszelkie możliwe dowody i dane, aby biuro prokuratora MTK miało możliwość przeprowadzenia niezależnego i obiektywnego śledztwa
12:46. Ukraińskie media: Armia wyzwoliła miejscowość Błahodatne w obwodzie donieckim
Oddziały ukraińskie wyzwoliły miejscowość Błahodatne w obwodzie donieckim - poinformowały w niedzielę ukraińskie portale informacyjne, powołując się na komunikat 68. samodzielnej brygady im. Ołeksy Dowbusza sił zbrojnych Ukrainy.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
Komunikat 68. brygady na Facebooku nie precyzuje, w którym obwodzie Ukrainy leży wyzwolona miejscowość; nazwę Błahodatne noszą co najmniej dwie miejscowości w różnych regionach kraju. Jednak portal Ukraińska Prawda i agencje: Interfax-Ukraina i Ukrinform podają, że w tym przypadku chodzi o Błahodatne w obwodzie donieckim. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy nie wypowiadał w tej sprawie.
W trakcie operacji udało się wziąć do niewoli wojskowych rosyjskich. Uzyskane od nich informacje pomogą w dalszym wyzwalaniu ziemi ukraińskiej spod okupacji
— głosi komunikat 68. brygady.
Komentarz zilustrowany jest nagraniem wideo, na którym żołnierze wywieszają flagę ukraińską w oknie zrujnowanego i pozbawionego dachu murowanego budynku.
12:44. Wiceszef MON Ukrainy: Rosjanie przerzucają najsilniejsze oddziały z kierunku chersońskiego
Armia rosyjska przerzuca swe najzdatniejsze do walki oddziały z kierunku chersońskiego, co świadczy o tym, że wysadzając tamę na Dnieprze chciała udaremnić tam kontrofensywę ukraińską i przerzucić rezerwy na inne kierunki - oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
W komunikacie opublikowanym w niedzielę na serwisie Telegram wiceminister wskazała, że wśród przerzucanych oddziałów są rosyjskie wojska powietrznodesantowe i piechota morska, a także oddziały 49. armii sił zbrojnych Rosji.
Staje się zatem jasny cel wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Uwzględniając własne straty i limit rezerw, zdając sobie sprawę z niezdolności do zatrzymania ofensywy ukraińskiej na różnych kierunkach, dowództwo wojsk okupacyjnych postanowiło „zawęzić” potencjalny zasięg geograficzny aktywnych działań armii ukraińskiej
— oznajmiła Malar.
Ponadto celem Rosjan jest „odciągnięcie części sił i zasobów armii Ukrainy do likwidowania skutków” katastrofy spowodowanej wysadzeniem zapory - dodała wiceminister.
10:32. Powódź wynosi ładunki wybuchowe z pól minowych
Powódź po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze niesie ze sobą miny i materiały wybuchowe z rosyjskich linii obrony na lewym brzegu, ładunki te są zagrożeniem dla terenów, na które zostaną wyrzucone - ostrzegła przedstawicielka armii ukraińskiej Natalia Humeniuk.
Lewy brzeg, który jest położony niżej, został silnie zatopiony i poruszony potokami (wody). Wcześniej rosyjskie wojska okupacyjne budowały tam kilka stref obrony, w tym zapory minowe, które składały się z kilku zaminowanych pasów. W zatopionej strefie, liczącej od 5 do 15 km, były też polowe magazyny sprzętu. Wszystko to zostało teraz rozniesione po obszarach objętych powodzią i może stanowić zagrożenie na brzegach, na które dociera
— powiedziała Humeniuk.
Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju wskazała, że Rosjanie budowali zapory z min przeciwpiechotnych i przeciwdesantowych. Miny i inne niebezpieczne ładunki mogą znajdować się np. w stertach odpadów wyrzucanych przez ostatnie dni na wybrzeże morskie. Nie wolno się do nich zbliżać, wszystkie te odpady muszą być zbadane przez specjalistów - podkreśliła Humeniuk.
Jak oceniał niedawno przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Andrew Duncan, miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata. Gdy woda powodziowa opadnie, miny mogą zostać zakopane pod co najmniej metrową warstwą piasku lub mułu i mogą osiąść tam, gdzie wcześniej nigdy ich nie było.
08:31. Operator Ukrhidroenerho: poziom wody w Zbiorniku Kachowskim nadal spada
Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim nadal spada po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce - informuje w niedzielę operator ukraińskich elektrowni wodnych Ukrhidroenerho. Tempo odpływu wody spada, ale sytuacja jest trudna do prognozowania - wskazał koncern.
Według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego 11 czerwca (godz. 7 rano w Polsce) w rejonie Nikopola poziom wody wynosi 9,3 metra. Oznacza to, że w ciągu doby spadł o ponad metr, a od wysadzenia tamy - o ponad 7 metrów.
Średni wskaźnik odpływu wody wynosi 4-5 cm na godzinę. Ukrhidroenerho wyjaśnia, że napór wody zmniejsza się. Niemniej, „sytuacja jest trudna do prognozowania i wymaga dalszej kontroli” - wskazał koncern w komunikacie na serwisie Telegram.
Dzień wcześniej, w sobotę po południu wskaźnik odpływu wody wynosił 5-6 cm na godzinę i operator przewidywał wówczas, że taka dynamika będzie utrzymywać się jeszcze przez około tydzień.
07:17. Ukraiński sztab: w armii rosyjskiej mnożą się przypadki dezercji i nieposłuszeństwa
W armii rosyjskiej coraz częstsze są przypadki dezercji, odmów wykonania rozkazu i sabotażu; dowódcy dostali polecenie, by nieposłusznych wysyłać do szturmu – poinformował w porannym komunikacie w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.
Wśród zmobilizowanych Rosjan coraz częstsze są przypadki niewykonywania rozkazów, sabotażu, nadużyć, a także dezercji
— głosi komunikat sztabu na Facebooku.
W celu rozwiązania tych problemów szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji podjął decyzję, zgodnie z którą dowódcy zgrupowań i jednostek wojskowych muszą ujawniać takie osoby i wysyłać je do oddziałów szturmowych
— informuje sztab. Dodaje, że ukarani w ten sposób żołnierze są dalej rzucani do szturmu jako mięso armatnie.
Spadek dyscypliny pojawił się - według sztabu - z powodu braku norm prawnych dotyczących końcowego terminu odbywania służby wojskowej w armii rosyjskiej na podstawie mobilizacji, a także braku znaczniejszych osiągnięć na polu walki. Sztab odnotowuje także, że wśród rosyjskich zmobilizowanych szerzą się „nastroje paniki, jeśli chodzi o przyszłe perspektywy”.
00:03. Zełenski: Rosja zrobi wszystko, by ofiar było jak najwięcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę, że Rosja robi wszystko, by ofiar katastrofy po wysadzeniu tamy na Dnieprze było jak najwięcej. Dodał, że strona rosyjska nie udziela mieszkańcom zatopionych miejscowości pomocy.
Dotychczas z kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego i mikołajowskiego na południu kraju ewakuowano już ponad 3 tys. osób - poinformował Zełenski.
Jak dodał, na terytorium okupowanym przez Rosję ludzie otrzymują pomoc tylko na niektórych odcinkach.
Rosyjscy terroryści robią wszystko, żeby ofiar katastrofy było jak najwięcej
— oznajmił.
Rosyjskie siły kontynuują ostrzały, w tym punktów ewakuacyjnych. Rosja nie udziela żadnej prawdziwej pomocy ludziom w zatopionych rejonach - powiedział.
Za wszystko to powinna być oddzielna, sprawiedliwa i surowa odpowiedzialność rosyjskiego państwa i rosyjskich władz
— dodał.
Zaznaczył, że organizacje międzynarodowe powinny działać też na terytorium, którego jeszcze nie wyzwoliła Ukraina. Skrytykował je za to, że nie zdołały sformować i wysłać misji ratunkowych. Skrytykował też „pewne podmioty” za to, że nie wydały jasnych oświadczeń potępiających kolejną rosyjską zbrodnię wojenną, czyli wysadzenie tamy na Dnieprze. Ocenił, że taka obojętność świata „rozochoca” stronę rosyjską.
mly/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/650203-relacja-473-dzien-wojny-ukrainskie-akcje-za-liniami-wroga