Szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk szkolny dla klimatu, oświadczyła, że kończy swój udział w tym proteście. Ruch piątkowych manifestacji obiegł świat, ale z czasem osłabł na znaczeniu. Wyniki wyborów parlamentarnych z roku 2022 w grupie wiekowej 18-21 pokazują, że aktywistce nie udało się pociągnąć za sobą młodzieży. Ta bowiem najchętniej wybierała partie konserwatywno-liberalne i prawicowe. Zieloni uzyskali w tej grupie wiekowej tylko 5 proc. poparcia.
„Dziś kończę szkołę”
Dziś kończę szkołę (średnią), co oznacza, że nie będę mogła dłużej strajkować dla klimatu
— napisała w piątek Thunberg w mediach społecznościowych, dołączając zdjęcie w czapce absolwenta i słynną już tablicą z napisem „strajk szkolny dla klimatu”.
Thunberg podkreśliła jednak, że nadal będzie protestować przeciwko niewystarczającym działaniom polityków przeciwko globalnemu ociepleniu, ale już nie jako uczennica.
Co ze strajkiem szkolnym?
W Sztokholmie odbywający się w piątki strajk szkolny przed parlamentem w praktyce wbrew nazwie nie oznaczał wagarów. Gdy Thunberg przystępowała do protestu miała indywidualny tok nauczania ze względu na diagnozę spektrum autyzmu, a inni uczniowie dołączali do manifestacji poza lekcjami lub przychodzili całymi klasami z nauczycielami w ramach zajęć. W 2019 roku aktywistka przerwała na rok naukę, aby skoncentrować się na działalności klimatycznej.
W pandemii fizyczny protest został zawieszony, a wznowiony nie miał już tak dużej frekwencji, jak wcześniej.
Młodzi Szwedzi skręcają w prawo
Młodzi Szwedzi w wyborach parlamentarnych jesienią 2022 roku, czyli pierwszym głosowaniu po rozpropagowaniu uczniowskich protestów, opowiedzieli się za partiami prawicowymi, które w Szwecji przejęły władzę od socjaldemokratów. Według badania Valu dla telewizji SVT wyborcy w wieku 18-21 lat poparli liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partię Koalicyjną (26 proc.) oraz prawicowych Szwedzkich Demokratów (22 proc.). Partia Ochrony Środowiska - Zieloni otrzymała 5 proc. głosów.
Podobne wyniki pokazały przeprowadzone w tym samym czasie w szkołach podstawowych oraz średnich próbne wybory parlamentarne, zorganizowane na wzór prawdziwych. Umiarkowana Partia Koalicyjna zdobyła 27 proc., a Szwedzcy Demokraci 20 proc. Natomiast na Zielonych głosowało 4,6 proc. dzieci i młodzieży.
Sprawujący władzę od jesieni ubiegłego roku prawicowy rząd premiera Kristerssona zapowiada osiągnięcie celów klimatycznych „w sposób, który nie będzie negatywnie odbijać się na zwykłych ludziach”. Zapowiedziano m.in. likwidację podatku od torebek foliowych oraz obniżenie zawartości biopaliw w benzynie i ropie, aby obniżyć cenę tankowania.
Thunberg wraz z siostrą oraz rodzicami celebrytami (matka jest śpiewaczką, ojciec aktorem) prowadzi w Sztokholmie fundację swojego imienia, na którą trafiają pieniądze z otrzymywanych przez nią nagród za działalność na rzecz klimatu.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/650048-thunberg-skonczyla-szkole-a-mlodzi-szwedzi-za-prawica