Trwa 471. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 9 czerwca 2023 r.
22:34. Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoń
Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały dotknięty powodzią Chersoń, gdy w mieście trwała ewakuacja; ranne zostały trzy osoby, w tym nastoletnia dziewczyna - poinformowała w piątek prokuratura regionu. W ostrzale uszkodzone zostały obiekty infrastruktury.
Do ostrzału doszło w piątek około godz. 17.40 czasu lokalnego (godz. 16.40 w Polsce) „podczas prowadzenia działań ewakuacyjnych” - głosi komunikat prokuratury obwodu chersońskiego na serwisie Telegram. Prokuratura podała, że wszczęła śledztwo w tej sprawie..
Chersoń dotknięty został powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan we wtorek zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. Ewakuacja w mieście trwać będzie jeszcze przez kilka dni - zapowiedziała w piątek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju.
21:08. Wielkie zagrożenie w Armiańsku
Portal Kyiv Post przypomina w piątek o ocenach przedstawicieli Ukrainy, że Rosjanie zaminowali teren zakładów chemicznych Krymski Tytan w Armiańsku na okupowanym Krymie i ostrzega przed skutkami skażenia w przypadku, gdyby Rosjanie wysadzili zakłady.
Portal wyraża przypuszczenie, że gdyby w obliczu zbliżania się armii ukraińskiej Kreml zdecydował o zdetonowaniu ładunków, powstałaby toksyczna chmura. Ukraiński analityk Roman Switan uważa za prawdopodobne, iż Rosjanie wysadziliby zakłady, by stworzyć „toksyczną barierę chemiczną” dla armii ukraińskiej - relacjonuje Kyiv Post.
Portal przypomina, że zakłady Krymski Tytan były niegdyś jednym z największych na świecie producentów dwutlenku tytanu - substancji używanej w produkcji m.in. farb i lakierów. Niektóre prekursory tej substancji i jej produkty uboczne są silnie trujące, jak np. kwas siarkowy i dwutlenek siarki.
20:42. Ukraińcy korzystają z Leopardów w czasie kontrofensywy
Zachodnie czołgi, w tym ofiarowane przez europejskich sojuszników Leopardy, biorą udział w trwającej ukraińskiej kontrofensywie, walcząc m.in. w obwodzie zaporoskim. Na froncie zaobserwowano też amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley - informuje w piątek telewizja NBC.
Według cytowanego przez telewizję analityka Michaela Horowitza z ośrodka Le Beck International, nie ma wątpliwości, że Leopardy biorą udział w akcjach ukraińskiego wojska na froncie.
To byłby pierwszy raz, kiedy Ukraina używa zachodnich czołgów, co jest pewnym znakiem, że to jest poważny (atak)
— powiedział ekspert.
18:45. Rosjanie zablokowali Oleszki, wielu mieszkańców zginęło w powodzi
Wolontariusze nie są dopuszczani przez służby rosyjskie do objętych powodzią Oleszek na okupowanym lewym brzegu Dniepru - relacjonuje w piątek niezależny rosyjski portal Insider. Wolontariusz, który się tam przedostał mówi o licznych ciałach ofiar powodzi.
Jedna z wolontariuszek powiedziała, że do Oleszek nie można się przedostać ani z nich wyjechać. „Przewoźnicy na łodziach nie są tam wpuszczani. Jeden z wolontariuszy, który się tam przedostał mówi, że to dlatego, że jest bardzo dużo trupów” - powiedziała rozmówczyni portalu. Insider nie podał, kim są wolontariusze, którzy chcieli przedostać się do Oleszek, leżących na okupowanym przez Rosjan lewym brzegu Dniepru.
„Ludzie są zablokowani w centrum Oleszek. To 600 osób w szpitalu i jakaś liczba osób w domu kultury. Ewakuowani są bez jedzenia i wody. Próbujemy zorganizować sposób wysłania tam lekarstw, insuliny, jedzenia, wody, koców i generatorów” - dodała wolontariuszka.
Według jej słów funkcjonariusze rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, którzy blokują dostęp do Oleszek oświadczyli, że wolontariusze muszą mieć pośrednika - kogoś z miejscowych mieszkańców, mającego rosyjski paszport. Tylko on będzie mógł przekazać dostarczone lekarstwa i inne niezbędne rzeczy.
17:45. Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 2,1 mld dolarów
Pentagon ogłosił kolejny pakiet w ramach programu zakupów broni dla ukraińskiej armii. W skład nowej transzy, wartej 2,1 mld dol., wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i HAWK, drony Puma, i naprowadzane laserem rakiety.
„Ten pakiet pokazuje trwające zobowiązanie na rzecz zarówno kluczowych zdolności Ukrainy w krótkim terminie, jak i trwałych zdolności Ukraińskich Sił Zbrojnych, by bronić swojego terytorium i długoterminowo odstraszać rosyjską agresję”
— podał w komunikacie resort.
W odróżnieniu od większości poprzednich pakietów, nowa partia sprzętu zostanie zakupiona w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), a nie przekazana bezpośrednio z magazynów sił USA. Amerykańscy urzędnicy wielokrotnie w ostatnim czasie podkreślali, że największym priorytetem dla Ukrainy jest obrona powietrzna oraz zapasy amunicji artyleryjskiej. Na liście przekazywanej broni znalazły się dodatkowe pociski do systemów Patriot, systemy obrony powietrznej HAWK wraz z rakietami, pociski artyleryjskie kalibru 105 i 203 mm, drony rozpoznawcze Puma, naprowadzane laserowo rakiety oraz wsparcie w zakresie szkolenia i logistyki.
Nowa pomoc oznacza, że wartość wsparcia wojskowego obiecanego przez administrację Bidena Ukrainie przekroczyła już 40 mld dolarów. Wartość broni przekazanej od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji to 39,7 mld.
17:30. Zdecydowana większość Ukraińców przeciwna ustępstwom terytorialnym
84 procent obywateli Ukrainy nie godzi się na żadne ustępstwa terytorialne, nawet za cenę przedłużającej się wojny - wynika z opublikowanych badań Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. Zaledwie co dziesiąty respondent byłby skłonny zaaprobować koncesje terytorialne w zamian za pokój i zachowanie niezależności.
W każdym z regionów kraju przeciwnicy ustępstw terytorialnych stanowili absolutną większość - podkreśla portal New Voice of Ukraine.
Zaledwie 15 respondentów określiło swoją narodowość jako rosyjską - liczba zbyt mała, by ująć ją w badaniach - ale z tej nielicznej grupki tylko dwie osoby byłyby skłonne oddać agresorowi jakieś ukraińskie terytoria.
17:05. „Economist” o gospodarczyk skutkach kontrofensywa
Zaczyna się ukraińska kontrofensywa, która zdeterminuje na przyszłość bezpieczeństwo Europy. Rosja nie ma środków, by odepchnąć tę ofensywę. Jednak Chiny nie chcą porażki Moskwy, a Putin gra na zwłokę, by doczekać zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach w USA - pisze „Economist”.
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabu USA gen. Mark Milley porównał wojnę na Ukrainie do walki aliantów z nazistowskimi Niemcami, a o ukraińskiej kontrofensywie powiedział, że jej celem, tak jak niegdyś celem aliantów, jest „wyzwolić okupowane terytorium i wyzwolić kraj niesprawiedliwie zaatakowany przez państwo-agresora, w tym przypadku Rosję” - relacjonuje brytyjski tygodnik.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Economist”: Ukraińska kontrofensywa zdeterminuje na przyszłość bezpieczeństwo Europy. Rosja nie ma środków, by ją odeprzeć
17:00. „Rosjanie imitują pomoc”
Na okupowanych przez Rosję terenach, które zostały zalane po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce, doszło do katastrofy humanitarnej. Lojalna wobec Kijowa przedstawicielka władz miejskich podkreśla, że „Rosjanie imitują pomoc”. Na brzeg Morza Czarnego woda wyrzuca nieczystości, martwe zwierzęta, części zniszczonych domów. Zagrożeniem są też porwane przez wodę miny.
16:50. Satelity szpiegowskie wykryły wybuch w Nowej Kachowce tuż przed zawaleniem się zapory
Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły wybuch zapory w Nowej Kachowce tuż przed jej zawaleniem się - podał „New York Times”, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji. Gazeta donosi, że choć Waszyngton podejrzewa Rosję o spowodowanie eksplozji, to wciąż nie posiada na to dowodów.
Amerykański oficjel powiedział „NYT”, że wybuch wykryły satelity posiadające czujniki podczerwieni, które zarejestrowały ślad cieplny wskazujący na eksplozję.
„Amerykańscy analitycy wciąż nie wiedzą kto spowodował zniszczenie tamy, ani jak dokładnie to się stało” - pisze dziennik, dodając, że głównym podejrzanym jest Rosja, choć nie ma na to dotąd „solidnych” dowodów.
16:25. Obszar podtopionych terenów będzie się powiększał jeszcze przez 4 dni
Obszar terenów podtopionych w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze będzie się jeszcze powiększał przez cztery dni ze względu na ogrom wody w Zbiorniku Kachowskim - ocenił Ihor Syrota, szef koncernu Ukrhidroenerho, operatora ukraińskich elektrowni wodnych.
„Poziom wody zapewne nie będzie już się podnosił, ale strefa podtopień będzie się rozszerzać - woda będzie się rozlewać dalej”
— powiedział Syrota, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Podkreślił, że w Zbiorniku Kachowskim, który tworzyła zniszczona zapora, wciąż jest jeszcze wiele wody. Jej nacisk będzie teraz mniejszy, ale wyciek wciąż będzie się rozszerzać i „gdzieś za czery dni woda zacznie opadać” - powiedział Syrota. Ukraińska Prawda zastrzega, że szef koncernu udzielił tej wypowiedzi 8 czerwca.
15:10. Na brzeg Morza Czarnego fale wynoszą po powodzi odpady, sprzęty, nawet lodówkę
Mieszkańcy Odessy fotografują na miejscowych plażach przedmioty, które trafiły do Morza Czarnego w wyniku zniszczenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. To fragmenty okien, mebli, a nawet lodówka - podał w piątek portal Ukraińska Prawda.
Na opublikowanych zdjęciach widać np. ramę okna, butlę gazową i inne odpady. Morze wyrzuca na brzeg również wiele małych zwierząt morskich i gałęzie drzew. W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ktoś widział unoszący się na falach dach.
Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej opublikowało nagranie wideo, na którym widać spienione i brudne wody u wybrzeża, na których kołysze się metalowa beczka. Oto „następstwa katastrofy spowodowanej przez człowieka w obwodzie chersońskim dla obwodu odeskiego” - głosi podpis
14:45. Rosjanie ostrzelali szpital w obwodzie zaporoskim
Armia rosyjska ostrzelała w piątek szpital w miejscowości Hulajpole w obwodzie zaporoskim; dwie osoby nie żyją, dwie są ranne – powiadomił szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.
„Wiadomo o dwojgu zabitych pracownikach szpitala – to młodsza pielęgniarka i hydraulik” – powiadomił Jermak w Telegramie. Jeszcze dwie osoby zostały ranne.
14:45. Co najmniej pięć cmentarzy podtopionych
W wyniku powodzi, wywołanej na południu Ukrainy przez rosyjskie wojska, podtopionych zostało co najmniej pięć cmentarzy; źródłem zagrożenia epidemicznego są też ciała zwierząt unoszące się w wodzie i obecność metali ciężkich w warstwie mułu na dnie Zbiornika Kachowskiego - ostrzegł w piątek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.
Pod wodą znalazły się miejsca pochówku w okupowanych Nowej Kachowce, Dniprianach, Oleszkach i Hołej Prystani. Lokalni mieszkańcy informowali w mediach społecznościowych, że na tych cmentarzach nie brakowało świeżych grobów. Z Nowej Kachowki napływały też doniesienia, że po zalaniu tamtejszego ogrodu zoologicznego w wodzie unosiły się ciała zwierząt - powiadomili opozycyjni rosyjscy dziennikarze, którzy przeanalizowali komentarze ukazujące się w sieci.
13:50. Ewakuacje
W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim – 825. Zginęło ogółem pięć osób.
„Według stanu z godz. 12 (11 w Polsce) w obwodzie chersońskim zalanych jest 48 miejscowości, w tym 34 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę (3625 domów)”
– powiadomił na Facebooku minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. W obwodzie mikołajowskim zalane są 23 miejscowości.
Z zalanych terenów w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, a w obwodzie mikołajowskim – 825. Zginęło pięć osób, w tym cztery w obwodzie chersońskim, a jedna – w mikołajowskim.
12:00. Obwód kijowski gotów przyjąć ponad 3 tys. powodzian
Dramat obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, dotkniętego powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, to nasza wspólna tragedia, dlatego jesteśmy gotowi przyjąć ponad 3 tys. powodzian z Chersońszczyzny - oświadczył gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko.
Miasteczko modułowe dla ewakuowanych cywilów powstało m.in. w Browarach pod Kijowem. Powodzianie będą mogli pozostać w tych ośrodkach tak długo, jak będzie to niezbędne. Ludzie otrzymają tam wszystko, czego potrzebują, czyli m.in. odzież i środki higieniczne. Nawet jeśli ktoś utracił dokumenty tożsamości, pomożemy poszkodowanym w wyrobieniu nowych - zadeklarował samorządowiec, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
11:20. Japonia przeznaczy 5 mln dolarów dla poszkodowanych w powodzi
Japonia jest gotowa zaoferować pomoc humanitarną w wysokości 5 mln USD dla poszkodowanych w powodzi spowodowanej wysadzeniem zapory wodnej w Nowej Kachowce - poinformowała administracja premiera Fumio Kishidy, cytowana przez agencję Reutera.
Premier Kishida zaoferował pomoc swojego kraju po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - napisał Reuters. Pomoc będzie dystrybuowana za pośrednictwem organizacji międzynarodowych - dodano w komunikacie.
10:35. Przechwycone rozmowy potwierdzają, że to Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce
Przechwycone przez nas rozmowy rosyjskich żołnierzy potwierdzają, że zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadziła grupa dywersyjna sił wroga; konsekwencje tych działań, czyli katastrofalna w skutkach powódź, okazały się jednak poważniejsze, niż zakładali sami Rosjanie - poinformowała w piątek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
„To nie oni (Ukraińcy - PAP) przywalili (w Nowej Kachowce). To była nasza grupa dywersyjna, która - powiedzmy - chciała postraszyć ludzi wysadzeniem tej tamy. Nie poszło zgodnie z planem, lecz na większą skalę, niż przewidywano”
— relacjonował rosyjski żołnierz w nagraniu przechwyconym przez SBU.
Wojskowi wroga opisywali też skutki powodzi, takie jak m.in. zalanie terenów kontrolowanych przez Rosję i poważne zniszczenia. Kreml próbuje ukryć prawdę o tej katastrofie - dodano w komunikacie ukraińskiej służby.
„Wysadzając tamę hydroelektrowni, Federacja Rosyjska ostatecznie dowiodła, że stanowi zagrożenie dla całego cywilizowanego świata. W końcu tylko prawdziwe państwo-terrorysta może świadomie doprowadzić do katastrofy ekologicznej na taką skalę. (Rosja) na pewno za to odpowie
– zarówno na polu bitwy, jak też przed międzynarodowymi sądami” - zadeklarował szef SBU generał Wasyl Maluk.
10:00. Poziom wody w podtopionym Chersoniu zaczął się obniżać
W podtopionym mieście Chersoń na południu Ukrainy, zalanym na skutek wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, zaczął obniżać się poziom wody; w nocy z czwartku na piątek woda opadła o około 20 cm, lecz jej stan wciąż utrzymuje się na wysokości powyżej 5 metrów - oznajmił szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
W zachodniej, kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu chersońskiego trwa ewakuacja cywilów. Dotychczas udało się uratować 2352 osoby i około 550 zwierząt. Zalane pozostają co najmniej 3624 budynki mieszkalne w 32 miejscowościach - powiadomił gubernator w nagraniu opublikowanym na Telegramie.
09:00. 56 rosyjskich żołnierzy zginęło w ataku na obóz szkoleniowy w okupowanym Doniecku
We wtorek ukraińskie wojska przeprowadziły skuteczny ostrzał rosyjskiego obozu szkoleniowego w okupowanym Doniecku na wschodzie kraju; w wyniku ataku zginęło 56 żołnierzy wroga, liczba rannych wciąż jest ustalana - poinformował w piątek sztab generalny ukraińskiej armii w porannym komunikacie na Facebooku.
Ponadto w jednej z dzielnic Doniecka odnotowano obecność bojowników z Czeczenii, czyli tzw. kadyrowców - żołnierzy jednostek specjalnych przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa, stanowiących znaczącą część rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii). Okupanci zajmują się w Donbasie grabieżą ludności cywilnej, a także nagrywaniem inscenizowanych filmów o rzekomym prowadzeniu działań bojowych - dodano w raporcie sztabu.
08:25. ISW: Ukraińcy kontratakują
W nocy z 7 na 8 czerwca Ukraina prowadziła działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu w ramach szerszej kontrofensywy, która trwa od niedzieli – oceniają analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW).
ISW odnotowuje, powołując się na stronę ukraińską, że w rejonie Bachmutu Ukraińcy przeszli od obrony do ataku i posunęli się do przodu w mieście o ok. 200 m, a na jego obrzeżach o niemal 2 km. Według ISW siły ukraińskie odniosły lokalne sukcesy taktyczne w zachodniej części obwodu donieckiego. Dodatkowo przeprowadzone zostały działania ofensywne na zachodzie obwodu zaporoskiego, jednak najwyraźniej (na chwilę publikacji) nie przyniosły one postępu.
CZYTAJ WIĘCEJ: ISW: Kontrofensywa Ukrainy. Sukcesy w rejonie Bachmutu, bez postępu w obwodzie zaporoskim. Kijów nie potwierdza doniesień
07:52. W nocy nad Ukrainą zestrzelono 14 dronów i cztery rakiety manewrujące
Rosjanie zaatakowali Ukrainę w nocy przy użyciu ok. 16 dronów uderzeniowych oraz sześciu rakiet manewrujących – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. Strącono 10 dronów Shahed i Lancet, cztery inne bezzałogowce i cztery rakiety.
W nocy z 8 na 9 czerwca w godz. od 22. do 4. rano rosyjska armia zaatakowała Ukrainę irańskimi dronami uderzeniowymi Shahed 136/131 oraz wystrzeliwanymi z samolotów rakietami Ch-101/Ch-55
— powiadomiono w komunikacie Sił Powietrznych. Celem ataków, jak wskazano, były obiekty wojskowe i infrastruktura krytyczna.
Shahedy przyleciały z kierunku północnego. Rakiety manewrujące przeciwnik odpalał z regionu Morza Kaspijskiego, z czterech bombowców strategicznych Tu-95MS.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła cztery rakiety manewrujące, 10 dronów typu Shahed i Lancet oraz cztery bezzałogowce typu Orłan i Supercam.
00:15. Zełenski: Powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo
Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
Tworzymy grupę ekspercką, która będzie zajmować się przede wszystkim, konsolidacją świata – żeby Rosja w pełni odpowiedziała za ekobójstwo, i żeby nasz kraj nie został sam na sam z tą tragedią
— oświadczył Zełenski w wystąpieniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Mówiąc o skutkach wysadzenia przez armię rosyjską zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej, Zełenski podkreślił, że osobiście odpowiada za to Władimir Putin.
To nie jest katastrofa naturalna. Ta katastrofa to Putin. To, co on robi, co każe robić, osobiście
— podkreślił ukraiński przywódca.
W ponad 30 miejscowościach życie zostało złamane. Setki, tysiące ludzi mają utrudniony dostęp do wody pitnej z powodu zniszczenia zapory
— powiedział prezydent Ukrainy. Zniszczone są magazyny paliwa, magazyny z substancjami chemicznymi, z nawozami. Na terytoriach okupowanych zalane zostały co najmniej dwa „cmentarzyska” zwierząt, które były zakażone wąglikiem - dodał.
Zełenski zaznaczył również, że w wielu miejscach ścieki trafiły do wody.
Liczba eksosystemów, unicestwionych lub znajdujących się na granicy wymarcia z powodu tego aktu terroru już idzie w tysiące
— ostrzegł. Zalanych jest ponad 50 tys. ha lasów, a dziesiątkom tysięcy ptaków i co najmniej 20 tys. dzikich zwierząt grozi śmierć.
00:09. Kijów przekazał NATO listę pilnych potrzeb humanitarnych w związku z wysadzeniem zapory na Dnieprze
Ukraina przekazała NATO listę pilnych potrzeb humanitarnych w związku z następstwami wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze – podało MSZ w Kijowie. W najbliższym czasie Ukraina ma otrzymać pomoc od Sojuszu.
Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w przypadku Katastrof ma w najbliższym czasie przekazać Ukrainie niezbędne wsparcie – powiadomiła służba prasowa resortu spraw zagranicznych w Kijowie.
Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na MSZ, pomoc humanitarna była tematem rozmów szefa resortu Dmytra Kułeby podczas zwołanej pilnie Komisji NATO-Ukraina.
Kułeba wyraził wdzięczność NATO i sojusznikom za „gotowość do udzielenia szybkiej pomocy w celu przeciwdziałania skutkom ataku terrorystycznego Rosji w Kachowskiej Elektrowni Wodnej”.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy podkreślił, że ta katastrofa „pokazuje, że Rosja nie ma żadnych granic w popełnianiu zbrodni”. Poprosił zachodnich partnerów o wsparcia Ukrainy, by mogła ona wyzwolić okupowane terytoria.
red./wPolityce.pl/TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/649962-relacja-471-dzien-wojny-rosjanie-ostrzelali-szpital