Przebywający z wizytą w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński rozmawiał w Knesecie z przewodniczącym Izraelsko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Amitem Halevim. Dyskusje zdominowały przede wszystkim tematy bezpieczeństwa, zwłaszcza agresja Rosji na Ukrainę i terroryzm na Bliskim Wschodzie wymierzony w Izrael. Politycy rozmawiali też o odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie II Wojny Światowej.
Do poruszanych w czasie spotkania tematów należały także wzajemne wspieranie się obu krajów na forach międzynarodowych i wobec partnerów zewnętrznych.
Ważnym tematem była również kwestia odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie II Wojny Światowej.
Wiceminister Jabłoński podkreślił po spotkaniu we wpisie na Twitterze, że „historyczna sprawiedliwość i zadośćuczynienie ofiarom to wspólny interes Polski i Izraela”.
Jutro w ostatnim dniu wizyty polska delegacja pod przewodnictwem wiceministra Jabłońskiego uda się na teren Autonomii Palestyńskiej, aby w Ramallah spotkać się z wiceminister spraw zagranicznych Amal Jadou.
Wiceszef MSZ złożył kwiaty na cmentarzu katolickim na Górze Syjon
Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył kwiaty na cmentarzu na stoku Góry Syjon przy obelisku upamiętniającym spoczywających tam Polaków. Wiceszefowi MSZ towarzyszyła delegacja resortu i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystość rozpoczęła się wspólną modlitwą, którą prowadził franciszkanin Jerzy Kraj, dyrektor Centrum Informacji Chrześcijańskiej w Jerozolimie.
Jabłoński złożył kwiaty przed obeliskiem, a następnie ojciec Kraj zwrócił się do zebranych i opowiedział o życiu polskich duchownych w Jerozolimie.
Wyjaśnił, że z Polski pochodzi ok. 50 osób zakonnych działających w mieście, w tym ok. 20 franciszkanów. Podziękował też pracownikom polskiej placówki dyplomatycznej, która organizuje m.in. spotkania opłatkowe dla polskich duchownych. Podkreślił dobry klimat współpracy i współistnienia przedstawicieli różnych religii w Jerozolimie, ale zwrócił też uwagę na zdarzające się incydenty wymierzone w chrześcijan.
Jeśli chodzi o liczbę pielgrzymów, jak wyjaśnił duchowny, Polacy przodują, zajmując trzecie miejsce za pielgrzymami z USA i Włoch.
Uroczystość odbyła się poza murami starego miasta w Jerozolimie, gdzie na zboczu góry Syjon położony jest niewielki, zajmujący obszar około hektara, cmentarz chrześcijański.
W dolnej części cmentarza znajduje się polska kwatera, a na niej kilkadziesiąt grobów osób, pochowanych tu głównie w latach 1941-1948. Nad tą częścią cmentarza góruje obelisk z napisem: „W hołdzie Polakom spoczywającym na tym cmentarzu, osobom cywilnym i żołnierzom II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, byłym jeńcom i więźniom sowieckich łagrów, zmarłym w drodze do Ojczyzny w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu. Polska o Was pamięta, Rzeczpospolita Polska, Warszawa-Jerozolima 2006”.
Obelisk został w całości wykonany w granicie w Polsce, a następnie przywieziony do Izraela. Uroczystej odsłony dokonał 10 września 2006 roku prezydent Lech Kaczyński.
Corocznie w Dzień Wszystkich Świętych, cmentarz polski jest miejscem wspólnej modlitwy za zmarłych prowadzonej przez polską wspólnotę katolicką zamieszkującą Jerozolimę.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/649706-wiceszef-msz-poruszyl-w-knesecie-temat-reparacji-od-niemiec