Trwa 467. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 5 czerwca 2023 r.
22:36. Zełenski: Nasze wojska odnoszą sukcesy w Donbasie
Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Na opublikowanym wieczorem nagraniu Zełenski podziękował wszystkim ukraińskim obrońcom, „którzy dali tego dnia takie wiadomości, jakich oczekujemy”. Pogratulował im wyników na odcinku bachmuckim.
Widzimy, jak histerycznie Rosja odbiera nasz jakikolwiek krok tam, wszystkie nasze zajęte pozycje. Wróg wie, że Ukraina zwycięży. Widzą to. Odczuwają to dzięki waszym uderzeniom, w tym w obwodzie donieckim
20:40. Intensywne walki w obwodzie biełgorodzkim
W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki; Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział w poniedziałek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Rosyjska strona prowadzi przeciwko rosyjskim ochotnikom, deklarującym walkę po stronie Ukrainy, ataki z użyciem artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, trafiając w swoje obiekty infrastruktury i domy mieszkańców - dodał przedstawiciel HUR, cytowany przez agencję Ukrinform.
Według HUR w obwodzie biełgorodzkim trwają intensywne działania bojowe i „wewnętrzne masowe zamieszki”.
18:40. Rzecznik praw człowieka o wizycie wysłannika papieża
Wizyta na Ukrainie przedstawicieli Watykanu pokazuje, kto jest ofiarą, a kto agresorem - ocenił Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka po spotkaniu z wysłannikiem papieża Franciszka, kardynałem Matteo Zuppim.
Rzecznik napisał w mediach społecznościowych, że podczas spotkania z wysłannikiem papieża zwrócił uwagę na to, że Ukraina powinna wyzwolić całe swoje terytorium, bo jest to „jedyny mechanizm obrony dzieci”.
Łubinec stwierdził, że każde ukraińskie dziecko, które jest w kraju lub które wyjechało za granicę, odczuło skutki wojny. Zaznaczył, że Rosja masowo wywozi siłą dzieci z okupowanych terytoriów. Strona ukraińska nie zna dokładnej liczby deportowanych dzieci ani miejsca ich pobytu.
Rzecznik zwrócił też uwagę na więzienie osób cywilnych przez stronę rosyjską.
„Nie znamy dokładnej liczby. Jedna to dziesiątki tysięcy obywateli Ukrainy, wśród których są duchowni Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego”
— dodał. Łubinec wyraził przekonanie, że wizyta przedstawicieli Watykanu na Ukrainie „po raz kolejny zademonstruje, kto jest agresorem, a kto ofiarą”.
18:10. Ukraińscy piloci wyruszyli na szkolenie
Pierwsze grupy ukraińskich pilotów już wyruszyły do Wielkiej Brytanii, gdzie będą przechodzić szkolenie na samolotach myśliwskich - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu w Kijowie z szefem brytyjskiego MSZ Jamesem Cleverlym.
Rozmowy dotyczyły wsparcia obronnego, odbudowy Ukrainy i integracji z NATO - przekazał Szmyhal.
Premier Ukrainy podziękował za pomoc, wiodącą rolę Londynu w utworzeniu „koalicji myśliwców” oraz gotowość do szkolenia ukraińskich pilotów. Jak dodał, pierwsze grupy ukraińskich lotników już udały się do Wielkiej Brytanii.
Na polu bitwy Siły Zbrojne Ukrainy dostosowują się do standardów NATO - napisał na Telegramie Szmyhal. Podczas lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie Ukraina powinna usłyszeć przekaz na temat swej przyszłości w NATO - oznajmił.
17:30. Wiceminister obrony: Prowadzimy działania ofensywne na wschodnim froncie
Ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie; Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów - poinformowała wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar.
Oddziały zgrupowania wojsk ukraińskich Chortyca prowadzą działania ofensywne przeciwko wojskom rosyjskim na wschodnim froncie - napisała Malar w komunikatorze Telegram. Mimo silnego oporu i prób utrzymania przez przeciwnika zajętych pozycji nasze jednostki podczas prowadzonych działań bojowych przesunęły się naprzód na kilku odcinkach - dodała.
Na odcinku Orichowo-Wasyliwka i Paraskowijiwka pod Bachmutem wojska ukraińskie posunęły się naprzód na odległość od 200 do 1600 metrów, a na kierunku Iwaniwske-Kliszczijiwka - od 100 do 700 metrów.
17:00. Rosja straciła ponad 210 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 210 350 żołnierzy, 3 848 czołgów, 7 253 pojazdy opancerzone, 3 567 zestawów artyleryjskich, 584 wyrzutnie rakiet, 349 zestawów przeciwlotniczych, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 189 bezzałogowych statków powietrznych, 1 136 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 312 pojazdów (w tym cystern) i 484 jednostki sprzętu specjalnego.
16:50. Zełenski spotkał się z szefem MSZ Wielkiej Brytanii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że spotkał się w Kijowie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Jamesem Cleverlym. Zełenski podziękował władzom Wielkiej Brytanii za udzielane wsparcie, w tym szkolenie ukraińskich pilotów wojskowych.
Podczas spotkania rozmawiano o ukraińskich oczekiwaniach wobec lipcowego szczytu NATO w Wilnie, ukraińskiej formule pokojowej oraz londyńskiej konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy - przekazał Zełenski.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie, którego Wielka Brytania udzielała i wciąż udziela Ukrainie. W ostatnich tygodniach odbyły się rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii (Rishim Sunakiem), był bezpośredni dialog i osiągnięto bardzo ważne uzgodnienia
— napisał Zełenski w Telegramie.
16:45. Silna eksplozja na terenie Azowstalu
Mieszkańcy Mariupola i okolic poinformowali o silnej eksplozji, do której miało dojść na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal.
Wygląda na to, że coś płonie
— wskazano na profilu @NOELreports, który relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.
Z kolei Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola poinformował, że ukraińska armia dokonała kolejnego ostrzału pozycji rosyjskich wojsk w okupowanym Mariupolu nad Morzem Azowskim.
Silny wybuch rozległ się w okolicach zakładów metalurgicznych Azowstal, na miejsce zdarzenia wyjechały karetki pogotowia. Nie znamy jeszcze skutków tego ataku, lecz wśród mieszkańców miasta popierających Rosję zapanowała panika. Dobra wiadomość
— relacjonował na Telegramie.
16:40. Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji
Nieopodal miejscowości Wełyki Burłuk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono ponad 10 ton uzbrojenia pozostawionego przez siły rosyjskie podczas wycofywania się z tych obszarów we wrześniu 2022 roku - poinformowało w poniedziałek ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR).
W kryjówce przechowywano m.in. granatniki i granaty przeciwpancerne, pociski moździerzowe, różnego rodzaju amunicję, w tym kasetową, a także działo przeciwlotnicze ZU-23. Arsenał należący do jednego z pułków rosyjskich sił obrony wybrzeża zostanie przekazany armii Ukrainy - czytamy na stronie internetowej DBR.
Nasi żołnierze podkreślają, że (ta sytuacja) ma symboliczne znaczenie. Uzbrojenie, z którym najeźdźcy przyszli na naszą ziemię, zostanie wykorzystane przeciwko nim
— zauważyło Państwowe Biuro Śledcze.
16:30. Działania ofensywne na niektórych odcinkach
Na niektórych odcinkach ukraińskie wojska przechodzą do działań ofensywnych - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że Rosja chce odwrócić uwagę opinii publicznej od porażki na kierunku bachmuckim, dlatego rozpowszechnia informacje o ukraińskiej kontrofensywie.
Co się dzieje aktualnie? Kontynuujemy obronę, którą rozpoczęliśmy 24 lutego 2022 roku. Obronna operacja mieści w sobie wszystko, w tym też działania kontrofensywne. Dlatego na niektórych odcinkach przechodzimy do działań ofensywnych
— napisała wiceminister na Telegramie.
Epicentrum działań bojowych pozostaje odcinek bachmucki w obwodzie donieckim, na wschodzie. Tam - jak przekazała Malar - ukraińskie siły odnoszą sukcesy, a wróg broni się i chce utrzymać zajęte pozycje.
Na południu Ukrainy rosyjskie wojska również bronią się, trwają walki o znaczeniu lokalnym - dodała wiceszefowa resortu.
Dlaczego Rosjanie aktywnie rozpowszechniają informację o kontrofensywie? Bo muszą odwrócić uwagę od porażki na kierunku bachmuckim
16:15. W maju nad stolicą zestrzelono ponad 250 celów powietrznych
W maju obrona powietrzna zestrzeliła ponad 250 celów powietrznych, atakujących ukraińską stolicę – powiadomiły władze Kijowa. Strącono siedem pocisków Kindżał, 13 Iskanderów, 65 rakiet manewrujących i 169 dronów.
Tylko nad samym Kijowem zlikwidowano: siedem rakiet aerobalistycznych Kindżał, 13 rakiet balistycznych Iskander, 65 pocisków manewrujących (Ch-101, Ch-555, Kalibr), 169 aparatów bezzałogowych”
– powiadomiono w komunikacie władz miejskich, zaznaczając, że są to dane orientacyjne.
„Kijów wytrwał, my wytrwaliśmy” – napisano w komunikacie, zaznaczając, że „nigdy żadne miasto w żadnym kraju nie doświadczyło takich dużych ataków przy pomocy rakiet hipersonicznych, balistycznych, manewrujących i nowoczesnych dronów bojowych”.
Ukraińska stolica stała się w maju celem zintensyfikowanych rosyjskich ataków powietrznych, w których ucierpieli cywile i infrastruktura miejska. Według ekspertów armia rosyjska prowadziła zmasowane ostrzały m.in. w celu lokalizowania i prób zniszczenia systemów obrony powietrznej.
16:00. Rosjanie wysyłają na front chorych z HIV
Sytuacja rosyjskiej armii atakującej Ukrainę najwyraźniej nie jest najlepsza. Okazało się, że Kreml rozpoczął wcielanie do wojska osób zarażonych wirusem HIV.
CZYTAJ WIĘCEJ: Oto jakość armii Putina! Rosja wysyła do walki na Ukrainie… żołnierzy zarażonych wirusem HIV. „Problemy z mobilizacją”
15:30. Rosja odkupuje elementy uzbrojenia, które wcześniej sprzedała do Indii i Birmy
Rosja odkupuje elementy uzbrojenia, zwłaszcza podzespoły wykorzystywane do budowy czołgów i pocisków rakietowych, które wcześniej sprzedała do Indii i Birmy; zmagająca się ze skutkami zachodnich sankcji Moskwa podejmuje te działania, ponieważ potrzebuje broni na wojnę z Ukrainą - ujawnił japoński portal Nikkei Asia.
Kreml wykorzystuje dobre relacje z państwami, które od lat importują rosyjskie uzbrojenie, by sprowadzić do kraju komponenty niezbędne do remontowania wysłużonej broni stosowanej podczas wojny z Ukrainą - oznajmił serwis po przeanalizowaniu danych z amerykańskich i indyjskich źródeł, dotyczących odpraw celnych towarów wysyłanych do Rosji.
Przykładowo, fabryka czołgów Urałwagonzawod w Niżnym Tagile na Uralu zakupiła w grudniu 2022 roku od Birmy podzespoły własnej produkcji, które zostały wcześniej sprzedane birmańskiej armii. Były to głównie urządzenia optyczne, służące do mierzenia odległości do celu ostrzału. W minionych latach rosyjski przemysł zbrojeniowy, produkując takie podzespoły, bazował na zachodnich technologiach, lecz utracił taką możliwość na skutek sankcji, nałożonych na Moskwę przez Zachód po inwazji Kremla na Ukrainę w lutym 2022 roku - podkreślono na łamach Nikkei Asia.
14:50. Podolak o doniesieniach w sprawie kontrofensywy
Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy – zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła, że „rozpoczęła się duża ukraińska kontrofensywa”.
„Rosyjskie doniesienia już dawno stały się osobnym wirtualnym meta-wszechświatem. Moskwa jest już aktywnie zaangażowana w odpieranie… globalnej ofensywy, której +jeszcze nie ma+. Milionowa armia odpiera ataki, niszczy tysiące czołgów, setki Himarsów i eskadry F-16. Jednym słowem, walka trwa”
– komentował na Twitterze w ironicznym tonie Podolak.
Ukraina uważnie przygląda się tej epicznej bitwie, jednak z pewnym zaskoczeniem. Nie chcielibyśmy przerywać klasycznego „rosyjskiego spektaklu”, niemniej jednak: jeśli chcecie znać prawdę, śledźcie informacje oficjalne z Ukrainy
– zaapelował.
14:00. Jakiej broni używają partyzanci?
O broń używaną przez formacje działające autonomicznie na terytorium Rosji, należy pytać bezpośrednio te struktury – powiedział portalowi Suspilne przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego w związku z doniesieniami mediów, że ochotnicy mogli używać belgijskich karabinów.
Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) powiedział portalowi Suspilne, że pytania o wykorzystanie broni należy kierować bezpośrednio do struktur, które „autonomicznie działają na terytorium Rosji”.
„O ile wiem, oni już tę sprawę komentowali. W tym na temat zdobycznej broni oraz broni, która została powtórnie zdobyta (chodzi zapewne o to, że mogła wcześniej zostać przejęta przez stronę rosyjską – PAP). Co do innych kwestii, myślę, że w odpowiedni sposób skomentuje to (ukraińskie) ministerstwo obrony”
– powiedział Jusow.
Premier Belgii Aleksander De Croo poinformował w poniedziałek, iż służby wywiadowcze sprawdzają, czy belgijska broń została użyta podczas akcji proukraińskich partyzantów na terenie Federacji Rosyjskiej, do której doszło w maju br. Amerykański dziennik „The Washington Post” poinformował, iż rosyjskie proukraińskie formacje ochotnicze, które w maju przeprowadziły akcję w obwodzie biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą, użyły karabinów belgijskiego producenta FN Herstal, które rząd Belgii dostarczył Ukrainie.
13:50. Sprawdzono 50 tysięcy schronów, jedna trzecia nie funkcjonuje
Ponad 50 tysięcy schronów skontrolowano na Ukrainie do 5 czerwca br.; 23 procent nie nadawało się do użycia, a dziewięć procent było zamkniętych - poinformowało MSW w Kijowie w komunikacie na serwisie Telegram.
Zgodnie z opublikowanymi danymi sprawdzono dotąd 50 195 schronów, co według MSW stanowi 79 procent wszystkich obiektów w kraju.
Okazało się, że 4679 schronów (9 proc. spośród skontrolowanych) jest zamkniętych, a 11644 - a więc 23 procent - nie nadaje się do użytku.
W Kijowie sprawdzono dotąd 2156 (48 proc.) schronów. Z komunikatu MSW wynika, że 37 proc. obiektów nie nadaje się do użycia, a 9 procent jest zamkniętych.
12:40. Dzieci uratowane z deportacji wymagają pomocy psychologicznej
Ukraińskie dzieci, które udało się sprowadzić z przymusowej deportacji do kraju, wymagają m.in. pomocy psychologicznej; mają ciężkie traumy – powiadomiła doradczyni prezydenta ds. praw dzieci Daria Herasymczuk.
Dzieci, które były przymusowo wywiezione do Rosji mają ogromne traumy, widziały śmierć bliskich, doświadczyły głodu (…), były pod presją psychologiczną
– powiedziała ukraińska rzeczniczka praw dziecka na antenie ukraińskiej telewizji. Jak dodała, w deportacji Rosjanie mówili dzieciom, że „Ukrainy nie ma, ich bliscy ich nie potrzebują, że nikt po nie nie przyjedzie, nikt ich nie kocha”. W związku z tym ważnym elementem pomocy uratowanym dzieciom jest wsparcie psychologiczne.
„Rodzice dziewczynki w wieku 5-6 lat powiedzieli mi, że dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej, bo dziecko ciągle pyta: czy na pewno mnie kochacie? Małe dziecko, któremu cały rok mówiono, że rodzice go nie kochają, nawet widząc kochających bliskich, którzy je obejmują, mówią, że kochają – to dziecko ciągle podświadomie zadaje to pytanie”
– opowiadała Herasymczuk, cytowana przez portal Suspilne.
12:15. Samoloty F-16 nie zostaną wykorzystane podczas naszej kontrofensywy przeciwko Rosji
Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 nie zostaną wykorzystane podczas naszej kontrofensywy przeciwko Rosji; te maszyny znajdą się na Ukrainie prawdopodobnie dopiero jesienią lub zimą - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, uczestniczący w spotkaniu Dialogu Shangri-La w Singapurze.
Podstawą ofensywy będą wszystkie pozostające w naszej dyspozycji naziemne rodzaje uzbrojenia. Zrezygnujemy z F-16, ponieważ ich użycie nie gwarantowałoby przełomowych sukcesów już latem. Potrzebujemy też nieco czasu na szkolenia pilotów, a także zapewnienie obsługi technicznej tych maszyn. W tym celu musimy uzgodnić z naszymi partnerami kwestie dotyczące inżynierów i techników, którzy mogliby konserwować i naprawiać F-16 - powiadomił Reznikow w rozmowie z japońską telewizją NHK.
Minister odmówił odpowiedzi na pytanie, czy powtarzające się od kilku tygodni ostrzały rosyjskich magazynów broni i centrów logistycznych na okupowanych terenach Ukrainy są „operacjami przygotowawczymi” przed kontrofensywą. „To są kwestie, które powinny być dyskutowane w gronie generałów” - podkreślił polityk.
12:10. Poruszające zdjęcia z Bachmutu
„Nie ma nikogo, kto mógłby na nie patrzeć. Miasto jest martwe i puste”
- napisał Denys Kazanskij, który opublikował nagranie
11:45. Pięć lat więzienia dla zmobilizowanego, który uciekł z jednostki
Sąd wojskowy w Tule skazał na pięć lat więzienia wojskowego, który po zmobilizowaniu na wojnę z Ukrainą uciekł z jednostki. Na ogłoszeniu wyroku obecnych było około 400 żołnierzy, w tym skład jednostki, żołnierze kontraktowi, zmobilizowani i poborowi.
O wyroku poinformował portal Tulskije Nowosti. Sąd uznał, że mężczyzna, który opuścił jednostkę w grudniu 2022 roku i na prawie dwa miesiące pojechał do domu, samowolnie oddalił się z miejsca służby. Skazany przyznał się do winy.
11:10. Dwa drony rozbiły się w Rosji na trasie wiodącej z Moskwy do granicy z Ukrainą
Rano w obwodzie kałuskim w Rosji, na trasie wiodącej z Moskwy do granicy z Ukrainą, rozbiły się dwa drony; nie doszło do eksplozji - poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na komunikat regionalnych władz w Kałudze. O zdarzeniu powiadomiły też opozycyjne rosyjskie media, m.in. portal Nowaja Gazieta.Jewropa.
Pozostałości bezzałogowców odnaleziono w pobliżu miejscowości Żyzdra i Duminiczy (około 300 km od Moskwy) na trasie M3 Moskwa-Kaługa-Briańsk, prowadzącej w kierunku obwodu sumskiego na Ukrainie. Lokalni mieszkańcy informowali, że w niedzielę wieczorem widzieli na niebie dwa obiekty podobne do dronów, poruszające się z prędkością około 140-150 km na godzinę i lecące w kierunku Moskwy - przekazała ukraińska agencja UNIAN za rosyjskim kanałem Mash na Telegramie.
09:45. Ciekawe doniesienia Meduzy
Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera w maju br. starli się w rejonie Bachmutu z żołnierzami rosyjskich sił zbrojnych i ogłosili, że zatrzymali pijanego podpułkownika - podał niezależny portal Meduza powołując się na służby prasowe Prigożyna.
Do incydentu miało dojść 17 maja br. w rejonie wsi Semyhirja. Wówczas - według Prigożyna - wojskowi rosyjskiej armii regularnej zaminowywali drogi, przez które najemnicy zamierzali wycofać się z Bachmutu. Grupa Wagnera zaczęła rozminowywać tę trasę i znalazła się pod ostrzałem prowadzonym z pozycji wojsk rosyjskich. Służby prasowe Prigożyna utrzymują, że w reakcji najemnicy zatrzymali grupę wojskowych i ich dowódcę w stopniu podpułkownika, który okazał się pijany.
Twierdzenia te zilustrowano materiałem wideo, na którym mężczyzna przedstawiający się jako podpułkownik Roman Wieniewitin przyznaje się do winy - a mianowicie, do rozbrojenia grupy najemników i ostrzelania ich pojazdu. Mężczyzna mówi, że motywem była „osobista niechęć” i że był pijany. Ministerstwo obrony w Moskwie nie komentowało tych doniesień - zastrzega Meduza.
09:40. Wzmożenie przez Rosję ataków dronami nie przynosi efektów
Zintensyfikowanie przez Rosję ataków przy użyciu irańskiej produkcji dronów, co ma na celu zmuszenie Ukrainy do zużywania zapasów zaawansowanych pocisków obrony powietrznej, nie przynosi efektów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że maju Rosja wystrzeliła przeciw Ukrainie ponad 300 irańskiej produkcji jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (OWA-UAV) typu Shahed, co było najbardziej intensywnym jak do tej pory wykorzystaniem tej broni.
Wyjaśniono, że Rosja prawdopodobnie wystrzeliwuje tak wiele OWA-UAV, bo próbuje zmusić Ukrainę do zużywania zapasów cennych, zaawansowanych pocisków obrony powietrznej. Ale jest mało prawdopodobne, by Rosja odniosła znaczący sukces: Ukraina zneutralizowała co najmniej 90 proc. nadlatujących OWA-UAV, głównie przy użyciu starszej i tańszej broni przeciwlotniczej oraz elektronicznego zagłuszania.
Dodano, że Rosja prawdopodobnie próbowała też zlokalizować i uderzyć w siły ukraińskie daleko za linią frontu, ale ataki te były nieskuteczne ze względu na niedokładne metody celowania.
09:10. Ruch na granicy polsko-ukraińskiej
„W dn.04.06 funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 12,378 mln os.”
— napisała na Twitterze Straż Graniczna. Jak dodała SG, z Polski do Ukrainy odprawiono 28,5 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,594 mln os.
08:59. Kreml nie podjął decyzji, jak reagować na rajdy zbrojne
Władze w Moskwie nie zdecydowały jeszcze, jak reagować na rajdy zbrojne przeprowadzane przez proukraińskie formacje w miejscowościach na terytorium Rosji przy granicy z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Ośrodek zwraca uwagę, że przedstawiciele Rosji podawali rozbieżne informacje na temat zajść 4 czerwca w Nowej Tawołżance, leżącej w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, 3,5 km od granicy z Ukrainą. Szef obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow potwierdził, że doszło tam do walk, natomiast ministerstwo obrony w Moskwie utrzymywało, że oddziały armii i straży granicznej zmusiły grupę dywersyjną do wycofania się.
Gładkow początkowo zgodził się na negocjacje proponowane mu przez bojowników Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) i Legionu Wolność Rosji (LSR), a potem się wycofał z tej decyzji. „Rozbieżność reakcji i doniesień w Rosji na rajdy w obwodzie biełgorodzkim wskazuje, że władze rosyjskie nie podjęły jeszcze decyzji, jak zareagować na te ograniczone rajdy przez granicę” - uważają analitycy ISW.
08:10. Sukcesy taktyczne sił ukraińskich w obwodach donieckim i zaporoskim
Siły ukraińskie, jak się wydaje, odniosły 4 czerwca br. ograniczone sukcesy taktyczne na zachodzie obwodu donieckiego i we wschodniej części obwodu zaporoskiego, na południu kraju - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Ośrodek informuje, że te niewielkie postępy taktyczne są wynikiem lokalnych ataków lądowych w obu regionach. Miejscowości wymienione w dalszej części raportu leżą po obu stronach granicy administracyjnej dzielącej obwody doniecki i zaporoski.
Nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi wskazują, że ukraińskie wojska zmechanizowane przesunęły się na północny wschód od miejscowości Riwnopil (obwód doniecki). Źródła rosyjskie donosiły o atakach ukraińskich w kierunku kolejnych miejscowości w tym rejonie: Pryjutnego i Makarjiwki, jak również o zajęciu przez Ukraińców miejscowości Nowodariwka i Neskuczne.
Niektórzy rosyjscy blogerzy wojenni twierdzili, że siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony rosyjskiej i przesunęły się na 500 metrów do 3 km w tym kierunku
— informuje ISW. Zaznacza, że nie ma wizualnych potwierdzeń tych postępów.
07:55. Rosyjskie ataki pod Bachmutem
Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku miejscowości Iwaniwske pod Bachmutem oraz pod Marjinką, w innym rejonie obwodu donieckiego - poinformował w poniedziałek sztab generalny armii ukraińskiej w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.
Na kierunku Bachmutu wróg prowadzi działania ofensywne w kierunku Iwaniwskego, ale bez skutku
— zapewnił sztab w komunikacie na Facebooku.
Jak dodał, Rosjanie ostrzeliwali okoliczne miejscowości z artylerii i lotnictwa. Pod Marjinką zaś Rosjanie podjęli kilka ataków, które - według sztabu - zostały odparte prze siły ukraińskie.
20 maja Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej Grupy Wagnera, oświadczył, że jego jednostki zdobyły Bachmut, który Rosjanie szturmowali od lata 2022 roku. Jednak 3 czerwca br. wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła, że oddziały ukraińskie wciąż znajdują się na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.
00:00. Zhakowano telewizję na Krymie i puszczono wideo o ukraińskiej armii
Na anektowanym Krymie ktoś zhakował kilka kanałów telewizyjnych i puścił nagranie o ukraińskich siłach zbrojnych - poinformował w niedzielę rzecznik odeskiej administracji Serhij Bratczuk.
Na tymczasowo okupowanym Krymie, w tym też w Sewastopolu, zhakowano transmisję kilku kanałów telewizyjnych i puszczono na nich nagranie o Siłach Zbrojnych Ukrainy
— napisał Bratczuk w Telegramie.
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak kanały telewizyjne transmutują wezwanie ukraińskich żołnierzy do społeczeństwa o zachowanie ciszy informacyjnej przed kontrofensywą - podał portal Dzerkało Tyżnia. Później operatorzy telewizyjni zaczęli wyłączać sygnał.
red/Facebook/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/649398-relacja-467-dzien-wojny-na-ukrainie-co-z-ofensywa