76. festiwal w Cannes stał się okazją do przypomnienia światu, że Ukraina wciąż walczy o swoją niepodległość. Przed projekcją jednego z filmów doszło do zdarzenia, które miało przypomnieć widzom, że wojna wciąż trwa.
Przed projekcją filmu, którego reżyserem jest Just Philippot, na czerwonym dywanie pojawiła się kobieta ubrana w barwy Ukrainy. W pewnym momencie wyciągnęła z sukienki dwa woreczki z substancją mającą imitować krew i oblała się ich zawartością.
Zainterweniowała ochrona, która sprowadziła kobietę ze schodów i wyprowadziła poza miejsce dziejącego się wydarzenia.
Autorką happeningu jest ukraińska blogerka Ilona Czernobaj.
Solidarność z Ukrainą
To nie jedyne akcenty mające podkreślać solidarność z Ukrainą, które pojawiły się w Cannes. Dyrektor festiwalu Thierry Frémaux zapewnił, że organizatorzy stoją po stronie zaatakowanego państwa.
Podczas ceremonii otwarcia Catherine Deneuve oddała hołd ofiarom rosyjskiej agresji, odczytując wiersz „Nadzieja” autorstwa Łesii Ukrainki.
Rosyjska delegacja oraz firmy producenckie powiązane z rosyjskim rządem już po raz drugi z rzędu mają zakaz prezentowania się na festiwalu w Cannes.
Festiwal filmowy w Cannes potrwa do soboty 27 maja. Tego samego dnia dowiemy się, do kogo trafi Złota Palma. Laureata nagrody wyłoni jury w składzie: szwedzki reżyser, scenarzysta i aktor Ruben Östlund (przewodniczący), francuska reżyserka i scenarzystka Julia Ducournau, argentyński reżyser i scenarzysta Damián Szifron, afgańsko-francuski reżyser i scenarzysta Atiq Rahimi, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta Paul Dano, amerykańska aktorka, reżyserka i producentka Brie Larson, zambijski reżyser i scenarzysta Rungano Nyoni, francuski aktor Denis Ménochet oraz marokańska scenarzystka i reżyserka Maryam Touzani. Bezpośrednio po ceremonii zakończenia publiczność zgromadzona w Grand Theatre Lumiere obejrzy animację „Elemental” Petera Sohna, wyprodukowaną przez Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios. Film przenosi widzów do miejsca zamieszkiwanego przez ucieleśnienia czterech żywiołów – ognia, wody, ziemi i powietrza. Na pierwszy plan wysuwa się wątek przyjaźni między ognistą, młodą Ember i wodnym, żyjącym na pełnym luzie Wade’em.
mly/telegraph.co.uk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/647720-solidarnosc-z-ukraina-oblala-sie-sztuczna-krwia-w-cannes