Trwa 452. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Niedziela, 21 maja 2023 r.
21:34. Siły ukraińskie pozostają w Bachmucie w kilku budynkach na zachodzie miasta.
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty powiedział w niedzielę BBC, że siły ukraińskie pozostają w Bachmucie w kilku budynkach na zachodzie miasta. Armia wciąż może zaopatrywać te oddziały w amunicję i żywność - dodał.
Czerewaty zapewnił, że twierdzenia Rosjan o zajęciu Bachmutu są nieprawdą. „(Władimir) Putin i kłamstwo - to jedno i to samo” - oświadczył.
Wyjaśnił, że wojska ukraińskie zajmują w Bachmucie kilka budynków i niektóre ufortyfikowane pozycje.
Teraz w Bachmucie wojska rosyjskie - w szczególności, terrorystyczna organizacja Grupa Wagnera - atakują nasze pozycje. W ciągu ostatniego dnia było to 16 ataków. Nasze wojska pozostają w Bachmucie w zachodniej części miasta i bronią tej części
— powiedział rzecznik.
18:03. Ukraińska armia ostrzelała sztab jednego z rosyjskich oddziałów w Berdiańsku
Armia ukraińska poinformowała w niedzielę, że rankiem tego dnia ostrzelała sztab jednego z oddziałów rosyjskich w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy. Trwa ustalanie strat rosyjskich w wyniku ostrzału - podały siły ukraińskie w komunikacie na Facebooku.
Atak nastąpił nad ranem w niedzielę. Na zdjęciach opublikowanych przez stronę ukraińską widać pożar i dym unoszący się nad Berdiańskiem.
Mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow poinformował ze swej strony, że według mieszkańców Berdiańska pożar i dym widać było w rejonie lotniska. Eksplozje były na tyle głośne, że słychać je było na północnych przedmieściach.
Okupanci nie mają spokojnych nocy nawet na dalekich tyłach: wybuchają bazy wojskowe
— cytuje komentarz mera ukraińska telewizja Espreso.
16:10. 3. brygada szturmowa: przesunęliśmy się o 700 metrów pod Bachmutem
3. samodzielna brygada szturmowa, jedna z formacji ukraińskich walczących pod Bachmutem, podała w niedzielę, że przesunęła się o kolejnych 700 metrów w okolicach miasta i odparła ataki Rosjan, a ci stracili w sobotę 23 zabitych i ponad 40 rannych żołnierzy.
- brygada szturmowa nadal wypiera okupantów z ich pozycji pod Bachmutem
— głosi oświadczenie na Facebooku. Brygada oceniła swe postępy na „dalszych 700 metrów terytorium oczyszczonego od wroga.
Przy próbie odbicia pozycji, które przejęli wcześniej żołnierze ukraińscy, rozbite zostały oddziały 72. brygady sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej
— czytamy w komunikacie. Straty rosyjskie w sobotę oszacowano na 23 zabitych i ponad 400 rannych; ponadto zniszczony został sprzęt rosyjski, w tym czołgi.
15:20. Kanada może dołączyć do szkolenia ukraińskich pilotów
Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w niedzielę podczas szczytu G-7 w Japonii, że jego kraj będzie kontynuował szkolenie ukraińskiej armii i może uczestniczyć w szkoleniu pilotów myśliwców F-16, poinformowała agencja Reutera.
Kanada będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne w jej konflikcie z Rosją, włączając w to szkolenie ukraińskich żołnierzy i być może pilotów, powiedział w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau.
Trudeau dodał, że przekazał swoje poparcie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas szczytu przywódców G-7 odbywającego się w Hiroszimie.
Zawsze chcemy zrobić więcej jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy
— zadeklarował premier Kanady.
15:00. Ukraińskie siły: Idziemy na przód po przedmieściach Bachmutu
W samym Bachmucie siły ukraińskie kontrolują już nieznaczny rejon, ale na przedmieściach idą naprzód i są bliskie wzięcia miasta w okrążenie - oświadczył w niedzielę dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski w komentarzu na serwisie Telegram.
Choć kontrolujemy teraz nieznaczną część Bachmutu, to sens jej bronienia wciąż jest aktualny. Daje nam możliwość wejścia do miasta w razie zmiany sytuacji, co nieuchronnie nastąpi
Dodał następnie: „nadal idziemy naprzód na flankach na przedmieściach Bachmutu i faktycznie jesteśmy blisko wzięcia miasta w okrążenie taktyczne”.
Generał przekonywał, że działania te sprawią, iż siły ukraińskie będą w stanie zniszczyć wysokie budynki w Bachmucie zajęte obecnie przez Rosjan. Ogółem sytuacja jest „trudna, ale pod kontrolą” - oznajmił Syrski.
14:30. Biden: Rosja straciła w Bachmucie ponad 100 tys. żołnierzy
Rosja straciła w Bachmucie na wschodzie Ukrainy ponad 100 tys. żołnierzy - powiedział w niedzielę prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.
Mówi się o Bachmucie: czy został stracony, czy nie. Prawdą, która się liczy, jest to, że rosyjskie straty w Bachmucie wyniosły ponad 100 tysięcy. Trudno to uzupełnić. (…) Ocalało tam niewiele budynków, jest to zniszczone miasto
— oznajmił prezydent USA, cytowany przez ukraińskie media.
Przywódca zwrócił uwagę, że obrońcom Bachmutu udało się zablokować bardzo dużo rosyjskich sił, w tym z najemniczej Grupy Wagnera.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
12:35. Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosyjskie wojska atakujące Ukrainę zaczęły stosować nieuzbrojone drony zwiadowcze
W maju rosyjskie wojska atakujące Ukrainę zaczęły stosować na szeroką skalę nieuzbrojone drony zwiadowcze, próbując w ten sposób zwiększyć celność swoich ostrzałów rakietowych; bezzałogowce wroga są jednak łatwo zestrzeliwane przez ukraińskie siły obrony powietrznej - zauważył w niedzielnym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.
Stosunkowo tanie i zdolne do pokonywania znacznych odległości drony produkcji rosyjskiej typu SuperCam zostały włączone do działań na Ukrainie ze względu na problemy armii agresora z celnością ostrzałów. Rosjanie liczą, że dzięki temu zdołają poprawić jeden ze swoich największych mankamentów podczas inwazji na sąsiedni kraj - wyjaśniło ministerstwo w Londynie w komunikacie opublikowanym na Twitterze (https://tinyurl.com/yc2s3z55).
Bezzałogowce obserwacyjne nie osiągają jednak dużych prędkości, dlatego ukraińskie jednostki obrony powietrznej mogą je bez trudu zestrzeliwać - dodano w raporcie.
Brytyjskie ministerstwo zwróciło też uwagę na zwiększoną w ostatnich tygodniach częstotliwość rosyjskich ostrzałów rakietowych, w tym wymierzonych w obiekty położone w głębi Ukrainy. W ocenie resortu takie działania najeźdźców służą przede wszystkim wyczerpaniu ukraińskich zasobów obrony przeciwrakietowej.
11:50. Wiceminister obrony Ukrainy: Wzięliśmy Bachmut w półokrążenie
Ukraińskie siły wzięły Bachmut w półokrążenie, dzięki czemu mają możliwość skutecznego powstrzymywania rosyjskich wojsk atakujących miasto - poinformowała w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Nasze wojska wzięły miasto w półokrążenie, co daje nam możliwość niszczenia wroga. To oznacza, że przeciwnik musi się bronić w tej części miasta, którą kontroluje
— napisała wiceminister w komunikatorze Telegram.
Malar przekazała, że ukraińscy obrońcy utrzymują kontrolę nad obiektami przemysłowymi i infrastrukturalnymi oraz dzielnicą mieszkaniową w okolicy wyjazdu z miasta w stronę Kostiantyniwki (https://t.me/annamaliar/772).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w niedzielę podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii: „Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało”. Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
11:15. Ukraińskie wojsko: Utrzymujemy obiekty fortyfikacyjne w części Bachmutu
Ukraińscy obrońcy utrzymują obiekty fortyfikacyjne w południowo-zachodniej części atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu w Donbasie - poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.
Prezydent dobrze powiedział: miasto w rzeczywistości jest zmiecione z powierzchni ziemi. Wróg codziennie poprzez zmasowane uderzenia artylerii, lotnictwa niszczy (je), a nasze jednostki informują, że sytuacja jest niezwykle trudna
— przekazał Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.
Prezydent Ukrainy podkreślił w niedzielę podczas szczytu G7 w Hiroszimie: „Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało”. Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.
Czerewaty poinformował, że ukraińscy wojskowi utrzymują obiekty fortyfikacyjne i kilka pomieszczeń w południowo-zachodniej części miasta. Trwają zacięte walki.
Według niego Rosjanie „w rzeczywistości nie zdobyli do końca” Bachmutu. Miasto jest zniszczone i rosyjskie wojska nie będą mieć z ewentualnego przejęcia tej miejscowości ani wojskowych, ani politycznych korzyści - zauważył.
Wcześniej w niedzielę agencja AP napisała, że ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego „wszystko tam zniszczono”. Według agencji Reutera prezydent odpowiedział na to pytanie: „Myślę, że nie”.
10:00. Rzecznik prezydenta: Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły - oświadczył w niedzielę rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow, odnosząc się do informacji podanych m.in. przez agencje AP i Reutera.
Jeśli chodzi o odpowiedź prezydenta Ukrainy na pytanie o Bachmut. Pytanie dziennikarza (brzmiało): „Rosjanie mówią, że opanowali Bachmut”. Odpowiedź prezydenta: „Myślę, że nie”. W ten sposób prezydent zaprzeczył zajęciu Bachmutu
— wyjaśnił rzecznik w komunikacie na Facebooku.
Prezydent Ukrainy podkreślił, że „dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach”. Zełenski mówił o tym przed spotkaniem z przywódcą USA Joe Bidenem - przekazał Reuters.
W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad Bachmutem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że walki o miasto nie ustają.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
08:09. Sztab generalny: walki o Bachmut wciąż trwają
Wciąż trwają walki o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Donbasie doszło minionej doby do 53 starć między ukraińskimi i rosyjskimi siłami.
Sztab powiadomił w porannym komunikacie, że rosyjskie wojska nadal koncentrują główne wysiłki na odcinkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie Ukrainy.
Na tych kierunkach doszło w ciągu minionej doby do 53 starć. Epicentrum działań zbrojnych to miasta Bachmut i Marjinka - czytamy w raporcie.
Rosyjskie siły kontynuują działania ofensywne na odcinku bachmuckim. Nie ustają walki o miasto Bachmut - podkreślił sztab.
Dzień wcześniej szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym oblężonym miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że w Bachmucie toczą się „ciężkie walki”, dodając, że „sytuacja jest krytyczna”. Zaznaczyła, że wojska ukraińskie utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.
07:55. Odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj,
Odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj, nie powinniśmy czekać do końca wojny – powiedziała PAP wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. Dodała, że Europejski Bank Inwestycyjny chce kontynuować swoje wsparcie dla Ukrainy; tylko w ub. roku EBI przeznaczył na ten cel 1,7 mld euro.
Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego prof. Teresa Czerwińska przypomniała, że Europejski Bank Inwestycyjny wspiera Ukrainę od pierwszego dnia wojny.
Jeszcze przed wojną mieliśmy tam duży portfel inwestycji – na ponad 7 mld euro, natomiast po rozpoczęciu wojny bardzo szybko uruchomiliśmy pierwszy pakiet wypłat - blisko 700 mln euro. W konsekwencji w ciągu całego ubiegłego roku wypłaciliśmy łącznie 1,7 mld euro na kluczowe projekty na Ukrainie
— podkreśliła.
Wskazała, że w ramach wsparcia przekazanego Ukrainie w ub. roku przez EBI, 668 mln euro stanowiła kwota wypłacona miesiąc po wybuchu wojny, przeznaczona na najpilniejsze potrzeby państwa, a także 350 mln euro – środki wypłacone Ministerstwu Regionów i Rozwoju Infrastruktury na naprawy systemów grzewczych, modernizacje i naprawy systemów ociepleń budynków. EBI przeznaczyło także 650 mln euro jako dofinansowanie dla Ukraińskiej Agencji Drogowej - Ukravtodor i Kolei Ukraińskich - Ukrzaliznytsia - na najpilniejsze naprawy infrastruktury drogowej i kolejowej, oraz 50 mln euro dofinansowania dla ukraińskiego dystrybutora energii - Ukrenergo - przeznaczone na konserwację i remonty sieci dystrybucji energii zasilającej przemysł i gospodarstwa domowe.
Chcemy kontynuować naszą aktywność na Ukrainie i uważamy, że odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj - nie powinniśmy czekać do końca wojny. W związku z tym założyliśmy fundusz EU4UA, który będzie wspierał odbudowę Ukrainy. Ten nowy fundusz będzie miał możliwość przyjmowania zarówno wpłat gotówkowych, jak również gwarancji od donatorów. Będą to mogły być m.in. kraje członkowskie UE, EFTA czy różne instytucje, w tym też prywatne
— podkreśliła wiceprezes EBI i wskazała, że dzięki funduszowi będzie możliwe inwestowanie w nowe projekty na Ukrainie.
Prof. Czerwińska zaznaczyła, że po niedawnym Szczycie Ministrów Cyfryzacji krajów Trójmorza, który odbył się w Poznaniu podczas Impact’23, rozmawiała z przedstawicielami Ministerstwa Cyfryzacji Ukrainy.
W trakcie tych rozmów pojawiły się ciekawe pomysły dotyczące tego, w jaki sposób moglibyśmy wesprzeć Ukrainę na przykład w aspekcie cyfrowym w czasie wojny. Chodzi m.in. o infrastrukturę cyfrową, przechowywanie danych krytycznych, czy zarządzanie informacjami. Bardzo ważną kwestią jest także skoordynowana platforma dla numeru alarmowego 112, której na Ukrainie brakuje
— powiedziała.
Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreśliła także, że wielkość prowadzonych w tym roku inwestycji na Ukrainie będzie zależała m.in. od tego, jaka będzie kontrybucja do funduszu, jakimi środkami EBI będzie dysponować.
07:53. Odezwa Prigożyna czysto symboliczna
Nawet jeśli sobotnie oświadczenie szefa najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o zdobyciu reszty bronionego przez Ukraińców Bachmutu jest prawdziwe, ta odezwa ma wymiar czysto symboliczny - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Kilka ostatnich dzielnic na południowym zachodzie Bachmutu, których zdobycie ogłosił Prigożyn, nie ma dużego znaczenia pod względem taktycznym ani operacyjnym - podkreślili analitycy.
Ich zajęcie nie daje rosyjskim wojskom istotnego pod względem operacyjnym terytorium do prowadzenia dalszych działań ofensywnych ani nie gwarantuje im żadnej silnej pozycji, z której mogłyby bronić się przed możliwymi ukraińskimi kontratakami - powiadomił amerykański think tank.
ISW zaznaczył, że ogłoszone przez Prigożyna zajęcie reszty miasta nie ma strategicznego znaczenia, ponieważ nie umożliwia ono ani Grupie Wagnera, ani regularnym rosyjskim wojskom stworzenia istotnego przyczółka w celu prowadzenia dalszych operacji zaczepnych.
Ukraińskie kontrataki na północy, zachodzie i południowym zachodzie miasta utrudnią w najbliższej perspektywie wszelkie ewentualne rosyjskie próby wyjścia poza granice Bachmutu - czytamy w analizie ISW.
00:01. „Twierdzenie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, że jego najemnicy zajęli Bachmut jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia dla Ukrainy, jakie otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego”.
Twierdzenie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, że jego najemnicy zajęli Bachmut jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia dla Ukrainy, jakie otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę Mychajło Podolak, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
To nie pierwszy raz, kiedy Prigożyn powiedział: wszystko zostało zajęte i dominujemy
— powiedział Podolak w wywiadzie telewizyjnym.
To oczywiste, że trzeba przerwać przestrzeń informacyjną w czasie wizyt prezydenta Zełenskiego i ostrych wypowiedzi szefów obcych państw na temat tego, jak zakończyć wojnę, jakie będzie zbrojne wsparcie dla Ukrainy i co stanie się z Rosją po tym, jak przegra.
Zauważył, że wypowiedź Prigożyna miała odwrócić uwagę od wizyty Zełenskiego na szczycie Ligi Arabskiej w Arabii Saudyjskiej i międzynarodowego potępienia Rosji na szczycie G7 w Japonii.
Prigożyn ogłosił pełną kontrolę nad oblężonym miastem Bachmut w sobotę w Telegramie.
Jego służba prasowa opublikowała wideo, które rzekomo pokazuje Prigożyna trzymającego rosyjską flagę, otoczonego przez najemników. Gdy mówił o zajęciu miasta, w tle słychać było odgłosy eksplozji.
To nie jest prawda. Nasze jednostki walczą w Bachmucie
— powiedział Serhij Czerewatyj, rzecznik Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Po oświadczeniu Prigożyna wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że w Bachmucie toczą się „ciężkie walki”, dodając, że „sytuacja jest krytyczna”. Zaznaczyła, że wojska ukraińskie utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.
Bitwa pod Bachmutem trwa od sierpnia 2022 roku i jest uznana za jedno z największych i najcięższych starć w rosyjsko-ukraińskiej wojnie.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/647360-relacja-452-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.