Trwa 450. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 19 maja 2023 r.
22:30. Szokujące praktyki Rosjan
Przed wycofaniem się jesienią 2022 roku z Łymanu i okolic tej miejscowości w obwodzie donieckim rosyjskie wojska pozostawiły w domach cywilów mnóstwo ładunków wybuchowych-pułapek; bezwzględność wroga szokuje, bowiem za takie pułapki posłużyły Rosjanom nawet zabawki dla dzieci - podały w piątek ukraińskie służby ratownicze.
Gdy najeźdźcy opuszczają jakiś obszar na Ukrainie, zaminowują tam dosłownie wszystko, co się da. W pierwszej kolejności pozostawiają ładunki przy obiektach infrastruktury krytycznej, takich jak wodociągi i gazociągi, linie energetyczne, a także trasy samochodowe i ich pobocza - powiadomił Roman Dracz, kierujący zespołem pirotechników w oddziale specjalnego przeznaczenia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) w obwodzie odeskim.
Dracz, cytowany przez agencję UNIAN, podzielił się swoimi spostrzeżeniami po zakończonych niedawno pracach na wyzwolonych terenach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Najeźdźcy podkładają wybuchowe pułapki pod wszystkie przedmioty (i elementy wyposażenia) znajdujące się w domach mieszkalnych: zabawki dla dzieci, sprzęt AGD, meble, drzwi, okna. Robią wszystko, by wyrządzić możliwie jak największą krzywdę ukraińskiej ludności i żołnierzom. Pirotechnicy znaleźli nawet granat wkręcony w zwykły żyrandol. W tym celu okupanci stworzyli specjalne urządzenie w rodzaju adaptera. Było to pomyślane w taki sposób, żeby doszło do eksplozji w momencie włączenia światła
— relacjonował przedstawiciel ukraińskich służb ratowniczych.
Podobne przypadki notowano też w innych regionach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Np. w jednym z budynków ukraińskiej policji w obwodzie chersońskim Rosjanie pozostawili tyle ładunków-pułapek, że tego obiektu nawet nie dało się rozminować. Trzeba było go wysadzić w powietrze - dodał Dracz.
Władze w Kijowie informowały pod koniec kwietnia, że od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, na skutek wybuchów min zginęły 124 osoby, w tym sześcioro dzieci.
Według danych z marca 2023 roku zaminowanych zostało ok. 250 tys. kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli obszar większy niż powierzchnia Wielkiej Brytanii.
21:40. Duńczycy będą szkolić ukraińskich pilotów
Dania będzie uczestniczyć w szkoleniu ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16 - zapowiedział w piątek duński minister obrony Troels Lund Poulsen.
Poulsen wyjaśnił, że Dania obecnie jest w trakcie wymiany swojej floty F-16 na F-35, dzięki czemu będzie mogła teraz pomóc „szkolić ukraińskich pilotów również w lataniu na F-16”.
Dania dołoży wszelkich starań, aby nasz udział był priorytetowy
— dodał minister.
Wcześniej w piątek przebywający na rozpoczętym w piątek szczycie G7 w Hiroszimie prezydent USA Joe Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich maszyn F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.
20:25. „Pozostajemy zjednoczeni”
Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie zdolności sił powietrznych, których ten kraj potrzebuje - oświadczył w piątek brytyjski premier Rishi Sunak, odnosząc się do budowy międzynarodowej koalicji na rzecz przekazania Kijowowi samolotów wielozadaniowych F-16.
Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź, że USA zgodzą się na szkolenia ukraińskich pilotów (w obsłudze) F-16. (…) Pozostajemy zjednoczeni
— dodał Sunak.
W podobnym tonie wypowiedzieli się na Twitterze także szefowie rządów Holandii i Belgii, Mark Rutte i Alexander De Croo. Komunikat o zbliżonej treści zamieściło również ministerstwo obrony Danii.
18:50. Zełenski: Z zadowoleniem przyjmuję decyzję USA
Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję USA i prezydenta Joe Bidena, by wesprzeć międzynarodową koalicję na rzecz myśliwców dla Ukrainy - napisał na Twitterze ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, komentując wcześniejszą wypowiedź Bidena o zgodzie Waszyngtonu na rozpoczęcie szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16.
„To znacząco wzmocni (możliwości) naszej armii w powietrzu. Liczę na omówienie praktycznej implementacji tej decyzji podczas szczytu G7 w Hiroszimie” - dodał Zełenski, sugerując, że osobiście weźmie udział w spotkaniu grupy G7 w Japonii (https://tinyurl.com/yc4e3bc2). Wcześniej pojawiały się informacje, że prezydent może uczestniczyć w tym wydarzeniu w formie zdalnej.
18:20. Zełenski zaapelował o wsparcie ukraińskiej „formuły pokoju”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który uczestniczy w szczycie Ligi Państw Arabskich w saudyjskim mieście Dżudda, spotkał się z przedstawicielami władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Kuwejtu i Iraku; przywódca zaapelował do swoich rozmówców o wsparcie ukraińskiej „formuły pokoju” - powiadomiono na stronie internetowej ukraińskiego przywódcy.
Innymi ważnymi kwestiami poruszonymi przez prezydenta podczas spotkania z wiceprezydentem i wicepremierem ZEA Mansurem ibn Zajedem an-Nahajanem były sytuacja na froncie wojny z Rosją, a także m.in. światowe bezpieczeństwo żywnościowe, w tym sytuacja wokół inicjatywy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowało biuro (kancelaria) Zełenskiego.
17:45. Grupa G7 apeluje o „świat bez broni jądrowej” i nakłada kolejne sankcje na Rosję
Obradujący w Hiroszimie w Japonii przywódcy krajów grupy G7 zaapelowali o „świat bez broni jądrowej”. Wezwali przy tym Rosję, Iran, Chiny i Koreę Północną do zaprzestania eskalacji nuklearnej i zgodzenia się na nierozprzestrzenianie broni jądrowej.
Przywódcy grupy w piątek wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że rosyjska retoryka nuklearna i deklarowany zamiar rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi „są niebezpieczne i niedopuszczalne”. „Rosja powinna powrócić do pełnej realizacji traktatu Nowy START” - stwierdzono w dokumencie.
Grupa ogłosiła także działania mające na celu „pozbawienie Rosji technologii, urządzeń przemysłowych i usług, które wspierają jej przedsięwzięcie wojenne”. Obejmują one ograniczenia w eksporcie towarów „niezbędnych dla Rosji na polu walki”, a także uderzenie w podmioty wspierające materialnie agresorów.
Uczestnicy rozmów zobowiązali się także do współpracy w celu „ograniczenia handlu i wykorzystania diamentów wydobywanych, obrabianych lub produkowanych w Rosji” oraz do koordynowania „środków ograniczających ich import, w tym poprzez technologie śledzenia”.
17:00 Siły ukraińskie niszczą rosyjskie czołgi
@NOELreports poinformował, że grupa rosyjskich czołgów T-90 została zniszczona w ciągu nocy podczas nalotu M142 HIMARS.
Rosyjski czołg zniszczony został także w mieście Hoła Prystań w obwodzie chersońskim.
16:50. Rosyjski nalot na Awdijiwkę
Wojska rosyjskie przeprowadziły nalot na Awdijiwkę w obwodzie donieckim. Pocisk uderzył w magazyn żywicy. Nad miastem widać kłęby gęstego, czarnego dymu. Nikt nie zginął w wyniku nalotu.
16:35. Rosjanie stracili ponad 201 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 201 760 żołnierzy, 3 777 czołgów, 7 377 pojazdów opancerzonych, 3 210 zestawów artyleryjskich, 564 wyrzutnie rakiet, 319 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 769 bezzałogowych statków powietrznych, 1 011 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 083 pojazdy (w tym cysterny) i 419 jednostek sprzętu specjalnego.
16:20. 3 pracowników firmy energetycznej zginęło w obwodzie sumskim
Trzech pracowników firmy energetycznej Sumobłenerho zginęło w piątek podczas wykonywania obowiązków w obwodzie sumskim na północy Ukrainy; przyczyną śmierci cywilów był prawdopodobnie atak rosyjskiego drona - poinformowały na Telegramie władze regionu sumskiego i ukraińskie ministerstwo energetyki.
Energetycy przeprowadzali oględziny uszkodzonej linii wysokiego napięcia, próbując ją naprawić. Do tragicznego zdarzenia doszło pomiędzy miejscowościami Junakiwka i Wełyka Rybyca - czytamy w komunikatach resortu i administracji obwodu sumskiego
15:40. W Bachmucie zginęło 5 białoruskich ochotników walczących w ukraińskiej armii
W Bachmucie, atakowanym od wielu miesięcy przez rosyjskie wojska, zginęło pięciu białoruskich ochotników walczących w armii Ukrainy; żołnierze służyli w pułku im. Konstantego Kalinowskiego - powiadomił ukraiński portal Obozrevatel za komunikatem pułku opublikowanym na Telegramie.
Polegli Białorusini z batalionu Wołat, formacji wchodzącej w skład pułku im. Kalinowskiego, utrzymywali pozycje w szturmowanym przez Rosjan Bachmucie. Budynek, w którym przebywali ochotnicy, został ostrzelany przez ciężką artylerię wroga. Obiekt zawalił się, czterech żołnierzy znalazło się pod gruzami i zginęło. Śmierć poniósł również dowódca oddziału. Oficer podjął próbę ewakuacji rannych, lecz zapłacił za to swoim życiem - powiadomiły służby prasowe białoruskiej formacji.
14:30. Rosjanie segregują ukraińskie dzieci
Rosyjscy okupanci, którzy nielegalnie deportują z Ukrainy osoby niepełnoletnie, zachowują się niczym faszyści; najeźdźcy przeprowadzają segregację dzieci ze względu na stan zdrowia, a następnie wywożą te zdrowie i wyróżniające się w nauce - zaalarmowała Wera Jastrebowa, szefowa ukraińskiej organizacji pozarządowej Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję najeźdźcy zintensyfikowali „filtrację” dzieci w szkołach i przedszkolach. Pierwszym etapem segregacji są obowiązkowe badania lekarskie osób niepełnoletnich. Następnie dane na temat stanu zdrowia dzieci są wykorzystywane w celu deportacji młodych Ukraińców. Najeźdźcy celowo wybierają osoby, które uważają za szczególnie przydatne w kontekście przyszłej rusyfikacji - poinformowała Jastrebowa, cytowana przez agencję UNIAN.
13:30. Rosja ściąga na granice z Ukrainą elitarne oddziały do działań dywersyjnych
Na ukraińsko-rosyjskie pogranicze ściągane są elitarne jednostki Specnazu; mają prowadzić działania dywersyjne i przeciwdziałać dywersji sił ukraińskich - poinformował portal Centrum Sprzeciwu Narodowego, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.
Elitarne rosyjskie oddziały przybyły do Tiotkino w obwodzie kurskim, który graniczy z należącym do Ukrainy obwodem sumskim. Centrum Sprzeciwu Narodowego informuje, że są tam jednostki z 3. Specjalnej Brygady Specnazu z Togliatti w obwodzie samarskim oraz 22. Specjalnej brygady Specjalnego Przeznaczenia ze Stepnoj w obwodzie rostowskim. Obie brygady podlegają rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU.
Według portalu oczekuje się od nich, że podniosą morale rosyjskich wojsk. Innym ich zadaniem ma być tłumienie i reagowanie na działania partyzanckie w regionie przygranicznym.
12:50. Zełenski przyleciał na szczyt Ligi Arabskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w piątek na szczyt Ligi Arabskiej, gdzie będzie gościem honorowym i wygłosi przemówienie do zebranych przywódców - o czym poinformował na swoim Twitterze.
Wczoraj szef kancelarii prezydenta, Andrij Jermak w wywiadzie dla telewizji AlHadath TV stwierdził, że „świat arabski powinien znać prawdę o tym, jak Ukraina od roku walczy z rosyjską inwazją”. Wyraził też pogląd, że Kijów z zadowoleniem powitałby „udział Arabii Saudyjskiej i innych krajów arabskich w nadchodzącym pokojowym szczycie, na którym światowi przywódcy znaleźliby sposób zakończenia wojny zgodny z formułą pokojową prezydenta Zełenskiego”.
12:15. Przywódcy państw G7 uzgodnili rozszerzenie sankcji wobec Rosji
Przywódcy państw G7 uzgodnili w piątek na szczycie w Hiroszimie rozszerzenie sankcji wobec Rosji, mają one objąć wszelkie urządzenia techniczne, które Rosjanie wykorzystują do celów wojskowych - przekazała agencja Reutera.
Przywódcy państw G7 stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że obowiązujące wobec Rosji sankcje przeciwko Rosji zostaną rozszerzone, a wszelki eksport, który mógłby pomóc jej w trwającej od lutego 2022 roku wojnie, zostanie ograniczony we wszystkich krajach należących do najbogatszej siódemki.
„Obejmuje to eksport maszyn przemysłowych, narzędzi i innych zaawansowanych produktów, które Rosja wykorzystuje do odbudowy swojej machiny wojennej” - głosi wspólne oświadczenie.
11:30. CNN: Ukraina użyła systemu Patriot do zestrzelenia rosyjskiego myśliwca
Ukraińskie siły w ostatnich tygodniach wykorzystały system obrony powietrznej Patriot do strącenia co najmniej jednego rosyjskiego myśliwca - podaje CNN, powołując się na źródła w resorcie obrony i Kongresie.
Przedstawiciele resortu obrony i Kongresu powiedzieli CNN, że rosyjski samolot, który strącono z systemu Patriot, miał bombardować ukraińskie cele. Inne systemy obrony przeciwlotniczej, którymi dysponuje Ukraina, nie mają wystarczającego zasięgu, by strącić cel na takiej odległości.
Ukraińcy sami podejmują decyzję o wystrzałach. Zachód przekazał Ukrainie systemy Patriot, podkreślając że to ukraińskie siły mają decydować o tym, gdzie i jak wykorzystywać je do obrony ludności.
Jak wskazali rozmówcy CNN, przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców ułatwiłoby jej strącanie rosyjskich samolotów, bez konieczności wykorzystywania drogiej amunicji do systemów Patriot, wyprodukowanej do przechwytywania pocisków balistycznych.
10:30. Brytyjczycy: Po wykolejeniu pociągu na Krymie wzrosły obawy Kremla
Obawy Rosji o jej zdolność do ochrony kluczowej infrastruktury na Krymie rosną po wykolejeniu pociągu na Krymie. Rosja przyznała, że do wypadku przyczyniły się „osoby z zewnątrz” - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w aktualizacji wywiadowczej.
Pociąg towarowy wykoleił się w czwartek w pobliżu Symferopola, blokując jedyną linię kolejową prowadzącą do portu w Sewastopolu, w którym znajduje się baza Floty Czarnomorskiej. Rosyjskie ministerstwo obrony przyznało, że wykolejenie zakłóci dostawy zaopatrzenia w broń - między innymi w pociski manewrujące Kalibr.
„Jakikolwiek sabotaż w tym wrażliwym obszarze jeszcze bardziej zwiększy obawy Kremla co do jego zdolności do ochrony innej kluczowej infrastruktury na Krymie”
— stwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony.
09:00. Co najmniej 3 zabitych i 16 rannych w rosyjskich atakach
Co najmniej trzech cywilów zginęło, a 16 zostało rannych minionej doby w rosyjskich atakach na przyfrontowe regiony Ukrainy - informuje Radio Swoboda, powołując się na lokale władze.
Najwięcej osób zostało poszkodowanych w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Tam zginęło dwóch cywilów, a dziewięciu zostało rannych. Cywil zginął też w ataku rakietowym w obwodzie charkowskim. Ludzie zostali ranni w obwodach: charkowskim, chersońskim, zaporoskim, dniepropietrowskim.
08:45. Celem rosyjskiego nocnego ataku był obiekt infrastruktury krytycznej
Celem rosyjskiego nocnego ataku był obiekt infrastruktury krytycznej we Lwowie, nie ma informacji o poszkodowanych - powiadomił w piątek rano mer tego miasta Andrij Sadowy. Dwie osoby zostały ranne w ataku na Krzywy Róg.
W sprawie wybuchu, który było słychać we Lwowie ok. 4 rano. Według wstępnych informacji celem był obiekt infrastruktury krytycznej miasta. Atakowano (dronami) Shahed. Nie ma poszkodowanych
— napisał Sadowy w Telegramie.
Szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki przekazał, że rosyjskie wojska zaatakowały region dronami Shahed między 4 i 5 rano miejscowego czasu. Zadziałała obrona przeciwlotnicza. Nie ma informacji o rannych.
Dwie osoby zostały natomiast poszkodowane w nocnym ataku dronów na Krzywy Róg - przekazał mer tego miasta w środkowej części kraju Ołeksandr Wilkuł. Ranna kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Jak dodał mer, zaatakowany i poważnie uszkodzony został zakład przemysłowy.
07:50. Nocą strąciliśmy 16 dronów i trzy rakiety Kalibr
Nocą z czwartku na piątek strąciliśmy 16 wystrzelonych przez rosyjskie wojska dronów bojowych Shahed oraz trzy z sześciu pocisków manewrujących Kalibr - poinformowały rano Siły Powietrzne Ukrainy.
Rosyjskie wojska zaatakowały nocą Ukrainę z kierunku północnego i południowo-wschodniego dronami bojowymi Shahed-136/131 oraz pociskami manewrującymi Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym. Zarejestrowano wystrzelenie 22 dronów i sześciu rakiet.
07:40. Duże sukcesy taktyczne sił ukraińskich pod Bachmutem
Ukraińskie wojska przejęły taktyczną inicjatywę pod Bachmutem i poczyniły znaczne pod względem taktycznym postępy podczas operacji kontrofensywnych w czwartek - podaje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Działania te są kontynuacją lokalnych kontrataków, prowadzonych przez armię ukraińską już od kilku dni; nie jest to początek nowej dużej operacji - zaznaczają eksperci.
Przypominają, że przedstawiciele ukraińskich władz poinformowali, że siły ukraińskie przejęły inicjatywę w okolicach Bachmutu.
Ograniczony charakter działań ofensywnych najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera w samym Bachmucie na tle lokalnych kontrofensywnych ukraińskich operacji wskazuje na utratę przez Rosję inicjatywy w tym rejonie - pisze ISW.
Analitycy podkreślają, że założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i rosyjscy „blogerzy wojskowi” związani z tą najemniczą firmą oskarżają rosyjskie siły konwencjonalne o wojskowe porażki wokół Bachmutu i w samym mieście.
To z kolei wywołuje niezadowolenie u części rosyjskich ultranacjonalistów, którzy oskarżają Prigożyna o wykorzystywanie walk o Bachmut do zaspokojenia osobistych ambicji.
07:30. W nocy słyszano eksplozje we Lwowie i w Krzywym Rogu
W nocy z czwartku na piątek słychać było wybuchy we Lwowie oraz w położonym w środkowej części Ukrainy Krzywym Rogu; nie ma doniesień o ofiarach - podał w piątek rano portal Radia Swoboda.
Eksplozję we Lwowie słyszano o 3.50. Natomiast tuż przed godz. 2 Ołeksandr Wiłkuł, szef krzyworoskiej administracji poinformował o eksplozjach w jego mieście.
Nie filmujcie ani nie publikujcie niczego w internecie. Uważajcie na siebie i swoich bliskich
— napisał w Telegramie.
W nocy Rosjanie atakowali też Kijów. Wszystkie drony użyte przez siły rosyjskie zostały strącone - poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Serhij Popko. Dodał, że od początku maja był to dziesiąty atak powietrzny na stolicę.
Ostatni alarm w stolicy jest związany z użyciem przez agresora bezzałogowych statków powietrznych. Według wstępnych danych, +raszyści+ (szeroko na Ukrainie rozpowszechniony termin utworzony z połączenia słów „Russia” i „faszyzm” - PAP) ponownie wystrzelili na stolicę drony Shahed. Z taktycznego punktu widzenia był to atak w kilku falach, przedzielonych krótkimi przerwami. Dzięki takiej taktyce Kreml próbuje osłabić naszą obronę powietrzną i psychologicznie wpłynąć na ludność cywilną
— czytamy w oficjalnym oświadczeniu Popki.
07:00. Bardzo wysokie ryzyko rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych
Rosyjskie wojska po raz kolejny przeprowadziły minionej doby zmasowany atak rakietowy i lotniczy na Ukrainę; ryzyko dalszych uderzeń na całym terytorium kraju pozostaje bardzo wysokie - pisze w piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjskie siły przeprowadziły 39 ataków rakietowych i 39 lotniczych oraz 50 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy w komunikacie sztabu.
Główne wysiłki rosyjska armia wciąż koncentruje na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie. Minionej doby doszło tam do 29 starć między ukraińskimi a rosyjskimi siłami. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.
06:20. Włoski robot medyczny pomaga w leczeniu weteranów wojennych we Lwowie
Robot rehabilitacyjny Movendo Technology pomaga w leczeniu ukraińskich żołnierzy, po amputacji nóg w nowo otwartym ośrodku medycznym „Niepokonany” we Lwowie. Pozwala lekarzom i fizjoterapeutom przywracać pacjentom napięcie mięśniowe przygotowując ich do powrotu do chodzenia po zainstalowaniu spersonalizowanych protez – informuje włoska agencja ANSA.
Włoski robot dzięki sztucznej inteligencji ocenia stan pacjenta i opracowuje spersonalizowaną rehabilitację, oceniając jej postępy. Robot był już przed wojną w szpitalu w Charkowie, ale został uszkodzony przez bombardowanie. Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Rehabilitacji „Niepokonany” we Lwowie.
Do Lwowa wciąż przyjeżdżają dwa pociągi tygodniowo pełne rannych. Łóżek na rehabilitację już nie wystarczało w dotychczasowych szpitalach, więc w niecałe trzy miesiące zbudowaliśmy ten 4500-metrowy, 7-piętrowy ośrodek, który nazwaliśmy „Niepokonany”. Tutaj również produkujemy niezbędne, spersonalizowane protezy. 140 takich protez zostało już wszczepionych. Po osiągnięciu pełnej operacyjności zamierzamy leczyć tu pół miliona osób rocznie
— powiedział Wołodymyr Fedorow, dyrektor ds. rozwoju szpitala.
Lwów – przypomina ANSA – stał się dużym ośrodkiem pomocy humanitarnej. Do tej pory przyjął 5 milionów uchodźców z reszty kraju Robotyczna technologia Movendo dotarła do Centrum „Niepokonany” z Włoskiego Instytutu Technologii założonego przez profesora Simone Ungaro. „Chcieliśmy wrócić na Ukrainę, zwłaszcza teraz gdy trwa wojna i nasza obecność jest jeszcze ważniejsza” – powiedział Ungaro.
37-letni Andrej jest jednym z pierwszych pacjentów leczonych przy pomocy włoskiego robota. Rok temu został postrzelony w bitwie i stracił nogę.
Nie mam już nogi, ale żyję. Zrobiłbym wszystko tak samo jak zrobiłem. Znowu bym walczył, bo tu chodzi o obronę naszych rodzin i naszych dzieci. Jestem pewien, że w końcu wygramy. Chcę móc wspiąć się na najwyższe wzgórze we Lwowie, a potem trenować do kariery paraolimpijskiej. Dziękuję wam, włoscy przyjaciele
— powiedział Andrej.
05:10. Kolejna noc rosyjskich ataków
Kijów i inne miasta ukraińskie były w nocy z czwartku na piątek ponownie celemi rosyjskich ataków - poinformowało dowództwo armii ukraińskiej dodając, że wszystkie wszystkie drony atakujące stolicę zostały zestrzelone.
Dziesiąta noc ataków z powietrza w ciągu 19 dni maja!
— napisała na Telegramie administracja wojskowa Kijowa.
Było kilka fal ataków dronów. Wszystkie wykryte cele powietrzne kierujące się w stronę Kijowa zostały zniszczone
— dodano.
Przedstawiciele administracji wojskowej i lokalne media informowały o wybuchach w wielu miastach, w tym we Lwowie i Równym na zachodzie kraju oraz Chersoniu i Krzywym Rogu na południu i w centrum.
Poprzedniej nocy Kijów i inne ukraińskie miasta atakowane były - jak podało ukraińskie dowództwo - m. in. pociskami manewrującymi wystrzeliwanymi z bombowców strategicznych. Według dowództwa prawie wszystkie pociski zostały zestrzelone.
Jak pisze AFP administracja wojskowa Kijowa oceniła, że dokonywane od początku maja rosyjskie ataki „są bez precedensu pod względem ich intensywności, siły i zróżnicowania”.
02:40. Alarm przeciwlotniczy i przeciwrakietowy w całym kraju, eksplozje w kilku rejonach
Ogłoszony w piątek po północy alarm przeciwlotniczy i przeciwrakietowy we wschodnich, środkowych i południowych obwodach Ukrainy, rozszerzono na cały kraj. Z kilku rejonów napłynęły informacje o eksplozjach. Władze wojskowe podały, że w kilku rejonach obrona przeciwlotnicza otworzyła ogień.
Ukraińskie dowództwo wojskowe poinformowało na Telegramie, że w przestrzeni powietrznej Ukrainy są rosyjskie samoloty oraz, że we wszystkich rejonach istnieje niebezpieczeństwo uderzeń hipersonicznymi rakietami Kindżał.
Według wcześniejszego komunikatu „niektóre cele powietrzne” zestrzelono, ale nie podano żadnych szczegółów.
Dowództwo ostrzegło też, że centralnym rejonom kraju gróżą ataki dronów. Poinformowało, że w rejonie Kijowa aktywna jest obrona przeciwlotnicza.
O wybuchach informują też władze innych miast, w tym położonego w środkowej części kraju Krzywego Rogu.
01:20. Alarm przeciwrakietowy ogłoszony na terytorium prawie całej Ukrainy
Alram przeciwrakietowy ogłoszono w piątek nad ranem na terytorium prawie całej Ukrainy, z wyjątkiem rejonów zachodnich.
W komunikacie dówództwa sił zbrojnych Ukrainy ostrzeżono przed atakami rakietowymi na południowe rejony Odessy i Mikołajowa.
Ostrzeżono też przed atakami drónów na Kijów i rejony położone na zachód od stolicy.
00:09. Zełenski apelje o pamięć
Proszę o pamiętać o wszystkich, którzy walczą za Ukrainę. O wszystkich, którzy są na misjach bojowych i na stanowiskach bojowych dla dobra Ukrainy. O wszystkich tych, którzy szkolą naszych żołnierzy dla dobra Ukrainy
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
O tych, których znacie osobiście, o tych, o których słyszeliście, i o tysiącach innych, którzy tak samo chronią życie Ukrainy. Pamiętajcie o nich teraz i podziękujcie im
— mówił prezydent Ukrainy.
Nie zapominamy też ani na chwilę o tych z naszych ludzi, którzy są przetrzymywani przez okupanta. O schwytanych Ukraińcach, o represjonowanych na terenach okupowanych. O tych, którzy są w okupowanych miastach i społecznościach czekających na powrót naszej flagi i naszego państwa
— zaznaczył.
Musimy wyzwolić cały nasz lud i całą naszą ziemię z rosyjskiej niewoli. Działajmy razem, w jedności, dbając o siebie nawzajem i o państwo, i nie zatrzymujmy się, dopóki nie wygramy
— podkreślił prezydent Ukrainy.
Dziękuję wszystkim, którzy pomagają! Chwała wszystkim, którzy walczą o Ukrainę!
— powiedział Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/647132-relacja-450-dzien-wojny-na-ukrainie-rosna-obawy-kremla
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.