Trwa 449. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 18 maja 2023 r.
18:55. Ukraińska wiceminister obrony: Na niektórych odcinkach frontu pod Bachmutem zdobyliśmy kolejny kilometr terenu
Na południowych przedmieściach Bachmutu przez cały dzień trwały zacięte walki. Wróg przeszedł do ofensywy i próbował odzyskać utracone tereny, ale poniósł straty i nie udało mu się osiągnąć zakładanych celów; na niektórych odcinkach nasze wojska zdobyły kilometr terenu - napisała w czwartek na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Wróg sprowadził do Bachmutu większość swoich rezerw i znacząco wzmocnił siły, lecz wszystkie ataki zostały odparte przez naszych żołnierzy
— poinformowała wiceminister.
Hanna Malar dodała też, że siły ukraińskie kontrolują południowo-zachodnią część Bachmutu.
Wróg zaatakował również północne przedmieścia Bachmutu; ataki zostały odparte. W tym rejonie nasze wojska posunęły się naprzód o 500 metrów. Obrona Bachmutu i jego przedmieść spełnia swoje cele wojskowe. Obecnie zyskujemy czas na pewne zaplanowane działania
— napisała.
18:51. Minister obrony Norwegii: Nie mamy w planach wysłania F-16 na Ukrainę
Norwegia nie ma w planach wysłania samolotów F-16 na Ukrainę, nie chcę spekulować na temat ewentualnych przyszłych darowizn - oświadczył w czwartek norweski minister obrony Bjoern Arild Gram, pytany przez dziennikarzy o możliwość przekazania myśliwców.
Jak przypomina agencja Reutera, Norwegia jest kolejnym po Wielkiej Brytanii oraz USA krajem, który wyklucza wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę.
17:10. Prezydent Zełenski: dopóki Krym nie wróci do Ukrainy, nie może być mowy o normalizacji stosunków międzynarodowych
Cały czas działamy na rzecz wyzwolenia Krymu; powrót półwyspu do systemu państwowego Ukrainy jest przesądzony (…) Obecnie coraz więcej przywódców innych państw zdaje sobie sprawę, że bez powrotu Krymu (do Ukrainy) (…) nie ma mowy o obowiązywaniu prawa międzynarodowego w pełnej mocy
— podkreślił Zełenski podczas oficjalnych obchodów dnia pamięci o ludobójstwie Tatarów krymskich z 1944 roku.
Ukraiński przywódca przypomniał, że administracja państwowa przygotowuje się do reintegracji Krymu i poinformował, że podpisał dekret zatwierdzający skład Rady Doradczej ds. wyzwolenia półwyspu - napisał portal Ukrinform.
Jestem przekonany, że nadejdzie czas, kiedy wszyscy będziemy mogli spotkać się 18 maja z przekonaniem, że na naszym Krymie - w jego kwitnących ogrodach i gościnnych domach - toczy się wolne życie (…) i nie ma śladu okupacji. Tak będzie!
— dodał.
15:43. Grupa amerykańskich kongresmenów, Demokratów i Republikanów, zabiega o przekazanie Ukrainie myśliwców F-16
14 amerykańskich kongresmenów, Demokratów i Republikanów, wystosowało list prezydenta USA Joe Bidena z wnioskiem o natychmiastowe przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform.
Wstępne wahania krajów sojuszniczych dotyczące tego, czy dostarczyć Ukrainie czołgi, dowiodły, iż „przykład Stanów Zjednoczonych ma fundamentalne znaczenie” w kwestii militarnego wsparcia dla Kijowa - napisali parlamentarzyści w liście zainicjowanym przez demokratycznego kongresmena Jareda Goldena.
Sygnatariusze pisma podkreślili, że dostawy maszyn F-16 są niezmiernie ważne dla Ukrainy i „skutecznego rozwiązania rosyjsko-ukraińskiej wojny na uczciwych warunkach” - relacjonuje Ukrinform. Agencja przypomina, że informowała już wcześniej, iż przedstawiciele Pentagonu poinformowali, że nie przeciwstawialiby się przekazaniu myśliwców F-16 Ukrainie przez kraje trzecie.
W nocy ze środy na czwartek „New York Times” ujawnił, że Stany Zjednoczone nie tylko nie zgadzają się na przekazanie Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16, ale także sprzeciwiają się szkoleniom ukraińskich pilotów w obsłudze tych maszyn, które mogłyby być realizowane na F-16 należących do europejskich państw NATO.
Kilka krajów Europy rozważa przekazanie Ukrainie swoich samolotów F-16, ale takie transakcje musiałby wcześniej zatwierdzić Waszyngton. Władze USA, przynajmniej na razie, nie chcą się na to zgodzić. W ocenie Amerykanów F-16 to drogi i bardzo zaawansowany pod względem technologicznym sprzęt, wymagający długotrwałego szkolenia. Ponadto istnieje ryzyko, że amerykańskie maszyny dostarczone Ukrainie mogłyby zostać przejęte przez Rosjan, a tego Waszyngton chciałby uniknąć - przekazał nowojorski dziennik, powołując się na własne źródła we władzach USA i Ukrainy.
15:14. Walki w okolicach Bachmutu
Tak Ukraińcy zdobywają pozycje wroga w okolicach Bachmutu.
15:00. Zestrzelenie rosyjskiego obiektu
Ukraińcy zestrzelili rosyjski bezzałogowy system powietrzny UAV. Użyto do tego wyrzutni pocisków Stinger.
14:20. Ulice Bachmutu
Portal Biełsat opublikował nagranie, na którym widzimy obecną sytuację na ulicach Bachmutu.
14:14. Nocny ostrzał Kijowa
Dziś w nocy Rosjanie ostrzelali Kijów. Wszystkie rakiety zostały zestrzelone. Na nagraniu odłamki rosyjskiej rakiety, które spadły w jednej z dzielnic ukraińskiej stolicy. Nie ma ofiar
— poinformował Biełsat.
14:10. „Kijów to obsesyjny i niedosiężny cel Putina”
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow ocenił, komentując w czwartek atak rosyjski na Kijów, że wymierzony był on w symboliczne miejsca miasta i że stolica Ukrainy jest „maniakalnym i niedosiężnym celem” Władimira Putina.
Kijów pozostaje maniakalnym i niedosiężnym celem Putina. Rosyjskie ostrzały rakietowe są wymierzone w symboliczne miejsca Kijowa
— napisał Daniłow na Twitterze.
Przedstawiciel władz Ukrainy określił ataki rosyjskie jako „bezsensowne” i „superkosztowne”. Są one potrzebne Kremlowi, by „podnieść temperaturę patriotycznej histerii” wewnątrz Rosji - uznał Daniłow.
Jak argumentował, w Rosji „rozpoczyna się proces rozpaczy i rozczarowania władzą” z powodu „nieudanej ofensywy i niepowodzeń na froncie”.
Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy ze środy na czwartek dziewiąty od początku maja zmasowany atak z powietrza na Kijów. Miasto zostało ostrzelane rakietami, odpalonymi z rosyjskich samolotów z rejonu Morza Kaspijskiego. Następnie nad stolicą Ukrainy pojawiły się drony zwiadowcze wroga. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjskie pociski. Brak informacji o poszkodowanych.
14:09. Wykolejenie wagonów ze zbożem na Krymie
Jak donosi Biełsat na trasie Symferopol - Sewastopol doszło do eksplozji, która wykoleiła wagony ze zbożem.
Na odcinku torów kolejowych Symferopol - Sewastopol w wyniku eksplozji wykoleiło się kilka wagonów ze zbożem. Według wstępnych informacji ofiar nie ma - donoszą tzw. władze anektowanego Krymu. Niewykluczone, że to mógł być sabotaż
— napisano na Twitterze Biełsatu.
14:08. Ekspert: brytyjskie pociski Storm Shadow są właściwie niewykrywalne dla rosyjskich systemów obronnych
Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow mogą poruszać się na bardzo niskiej wysokości, dlatego są właściwie niewykrywalne dla rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej - ocenił w czwartek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.
Jak pokazał już przypadek rakiet hipersonicznych Kalibr zestrzeliwanych przez amerykańskie systemy Patriot, szczytowe osiągnięcia rosyjskiej myśli technologicznej okazują się bezradne w starciu z zachodnimi konkurentami. Podobną przewagę mają również pociski Storm Shadow - podkreślił Kowałenko w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.
Oprócz wszystkich innych zalet tego uzbrojenia, takich jak m.in. własny system walki radioelektronicznej, Storm Shadow posiadają jeszcze tę interesującą cechę, że przez większość czasu mogą lecieć na bardzo niskiej wysokości, czyli około 30 metrów nad ziemią. (…) To ważne, ponieważ nawet najnowocześniejsze rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej S-400 Triumf mogą śledzić tylko cele poruszające się na wysokościach powyżej 40 metrów
— wyjaśnił ekspert.
Jak dodał, komponenty Storm Shadow umożliwiające walkę w sferze radioelektronicznej są w stanie zmylić rosyjskie środki obrony powietrznej. W efekcie prawdopodobnym scenariuszem jest omyłkowe zestrzeliwanie przez najeźdźców własnych obiektów, np. śmigłowców.
11 maja minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, że rząd w Londynie przekazał Ukrainie pociski Storm Shadow. Już kolejnego dnia pojawiły się nieoficjalne informacje, że ukraińska armia mogła użyć tego uzbrojenia podczas ataku na cele wroga w okupowanym Ługańsku w Donbasie.
Skonstruowane przez Wielką Brytanię i Francję pociski manewrujące Storm Shadow mają zdecydowanie większy zasięg niż jakiekolwiek inne zachodnie pociski przekazane do tej pory Ukrainie. Według specyfikacji producenta ich maksymalny zasięg to 560 km, choć w wersji eksportowej jest to między 250 a 300 km. Dla porównania przekazane Ukrainie amerykańskie systemy HIMARS mogą razić cele oddalone o około 80 km.
Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w ubiegłym tygodniu ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
14:00. Atak ukraińskiego czołgu
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widzimy, jak ukraiński czołg „czyści” okopy z Rosjan.
12:00. Sąd skazał na 15 lat więzienia informatora Rosjan
Na 15 lat więzienia skazał ukraiński sąd mieszkańca obwodu chersońskiego na południu kraju, który w trakcie okupacji tych terenów przekazywał siłom rosyjskim informacje o osobach nastawionych proukraińsko - oznajmiła prokuratura generalna w Kijowie.
Skazanym jest 44-letni mieszkaniec hromady (gminy) Biłozerka w obwodzie chersońskim. Według śledczych na początku czerwca 2022 roku, gdy miejscowość znajdowała się pod okupacją rosyjską, mężczyzna zaczął współpracować z Rosjanami. Przekazywał wojskowym, kto z mieszkańców nastawiony jest proukraińsko, a nawet towarzyszył im w drodze do domów tych osób. We wskazanych domach Rosjanie przeprowadzali rewizję; mieszkańcy padali ofiarą presji fizycznej i psychicznej - podało biuro prokuratora generalnego na Telegramie.
Sąd uznał, że mężczyzna dopuścił się zdrady i skazał go na 15 lat pozbawienia wolności oraz konfiskację majątku. Do czasu uprawomocnienia się wyroku skazany pozostanie w areszcie.
11:00. Wojsko z ironią o eksplozji na Krymie: linia kolejowa po prostu nie wytrzymała
Linia kolejowa pod Symferopolem na Krymie po prostu nie wytrzymała i z powodu zmęczenia materiału nie będzie przez pewien czas wykorzystywana - oznajmił w ironiczny sposób przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, komentując czwartkowe doniesienia o kolejnej eksplozji na okupowanym przez Rosję półwyspie.
W godzinach porannych rosyjskie media i kanały w sieciach społecznościowych poinformowały, że w pobliżu Symferopola, na linii kolejowej Symferopol-Sewastopol, prawdopodobnie doszło do wybuchu. Według przekazywanych doniesień wykoleiło się pięć wagonów przewożących zboże. Ruch pociągów pomiędzy głównymi miastami okupowanego Krymu został tymczasowo wstrzymany.
„Tą trasą transportowane są m.in. broń, amunicja, pojazdy opancerzone i inne rodzaje sprzętu wykorzystywanego podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę - po to, żeby zabijać ukraińskich cywilów i żołnierzy. (…) Infrastruktura Krymu zacznie funkcjonować w normalny, bezpieczny sposób wówczas, gdy półwysep powróci (pod kontrolę) Ukrainy. Dopóki znajdują się tam rosyjscy terroryści, spokoju nie będzie”
— zadeklarował Jusow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
10:10. Zełenski na konferencji PISM Strategic Ark 2023
Wierzymy w to, że już w lipcu na szczycie NATO w Wilnie zostaną podjęte decyzje, które będą zmierzały do umożliwienia Ukrainie dołączenia do Sojuszu - powiedział podczas konferencji PISM Strategic Ark 2023 w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Podczas otwarcia konferencji głos zabrał zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przypomniał, że wojna wywołana przez Rosję na Ukrainie trwa już ponad rok. „
I to też pokazuje, jak ważny jest dzisiejszy dzień, 18 maja. To jest moment, aby wyciągać wnioski z historii, aby zrozumieć jakich błędów nie możemy ponownie popełniać
— powiedział Zełenski, podkreślając: „nie mamy prawa przegrać (tej wojny), nie możemy dopuścić do tego, aby nasz opór miał mniejszą siłą, nie możemy pozwolić sobie na utratę jedności w naszym sojuszu”. „Musimy walczyć, aż do ostatecznego zwycięstwa” - zaznaczył prezydent Ukrainy. Zełenski zwrócił uwagę, że teraz Rosja zaczyna mówić aktywnie o pokoju i o dyplomacji.
„Ale, tak naprawdę chodzi tylko o to, że brakuje jej zasobów, brakuje jej pieniędzy na kontynuowanie działań wojennych. Rosja nie potrzebuje pokoju. Rosja potrzebuje czasu, aby przygotować nowe plany, aby przygotować nowy sprzęt, nową broń i przez wieki tak to wyglądało”
— podkreślił prezydent Ukrainy. Zaznaczył, że „Rosja tak naprawdę jest sukcesorem przestępczego reżimu”.
10:00. Rosja zabrania wysokim rangą urzędnikom rezygnacji z pracy
Państwo rosyjskie faktycznie zakazuje wyższym rangą urzędnikom rezygnowania z pracy, w czasie gdy trwa „specjalna operacja wojskowa”, choć wielu z nich jest prawdopodobnie bardzo sceptycznie nastawionych do wojny przeciwko Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wprowadzone środki prawdopodobnie obejmują co najmniej przywódców regionów, urzędników bezpieczeństwa i członków potężnej administracji prezydenckiej. Dodano, że prywatnie wielu urzędników jest prawdopodobnie bardzo sceptycznie nastawionych do wojny, a także często doświadcza stresu związanego z pracą w dysfunkcyjnym aparacie wojennym. Zakaz jest prawdopodobnie egzekwowany z silnymi sugestiami, że osoby, które złożą rezygnację, staną w obliczu spreparowanych zarzutów karnych.
„Oprócz obawy o lukę w potencjale, jakie pozostawiliby po sobie rezygnujący, władze prawdopodobnie starają się również zapobiec wrażeniu defetyzmu i wzmocnić poczucie zbiorowej odpowiedzialności za wojnę”
— napisano w aktualizacji wywiadowczej.
09:20. Ukraińskie oddziały posunęły się pod Bachmutem od 150 do 1700 metrów
W ciągu minionej doby oddziały ukraińskie posunęły się naprzód w okolicach szturmowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu na odległość od 150 do 1700 metrów - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.
„Chociaż nasze oddziały nie mają teraz przewagi w sprzęcie, amunicji i ludziach, to w trakcie walk idą naprzód na flankach; udało się w ciągu doby przejść na odległość od 150 do 1700 metrów” - powiedział Czerewaty.
Rzecznik, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, dodał, że w okolicach położonego w obwodzie donieckim Bachmutu doszło do 25 starć bojowych. Rosjanie przeprowadzili na pozycje ukraińskie sześć ataków lotniczych i prawie 490 ataków artyleryjskich.
09:20. W nocy zestrzelono 29 z 30 rosyjskich rakiet manewrujących
Podczas nocnych ataków rakietowych Rosji armia Ukrainy zestrzeliła 29 z 30 rakiet manewrujących, odpalonych z samolotów, okrętów i systemów naziemnych przeciwnika – poinformowało rano dowództwo ukraińskich sił powietrznych.
Do ataków użyto dziesięciu bombowców rosyjskiego lotnictwa strategicznego: dwóch Tu-160 i ośmiu Tu-95, które wystrzeliły w cele na Ukrainie pociski manewrujące Ch-101 oraz Ch-555 – podano w komunikacie na Facebooku. Wcześniej władze Kijowa mówiły o 14 samolotach. Siły rosyjskie zaatakowały także z okrętów na Morzu Czarnym, używając do tego rakiet typu Kalibr oraz z naziemnych systemów rakietowych z wykorzystaniem rakiet Iskander-K – przekazano.
Siły obrony powietrznej Wojsk Lotniczych we współpracy z innymi rodzajami sił obrony Ukrainy zniszczyły 29 rakiet manewrujących. Strącono także dwa drony uderzeniowe Shahed 136/131 oraz jeden dron zwiadowczy
– podkreślono w komunikacie.
08:00. ISW: W walkach o Bachmut Rosjanie mówią o postępach w mieście, a Ukraińcy - na flankach
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informuje w najnowszym raporcie, że oddziały rosyjskie szturmujące od sierpnia 2022 roku Bachmut w obwodzie donieckim posunęły się naprzód, a siły ukraińskie mają sukcesy w atakach prowadzonych wokół tego miasta. Takie oceny wynikają z wypowiedzi przedstawicieli obu stron.
Jak wskazują analitycy, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła w środę, że siły rosyjskie poczyniły pewne postępy w Bachmucie, ale armia ukraińska posuwa się naprzód na niektórych odcinkach wokół miasta. Rzecznik sił ukraińskich na wschodzie kraju pułkownik Serhij Czerewaty oświadczył, że w ciągu minionej doby przesunęły się one o 500 metrów na niektórych odcinkach w okolicy Bachmutu.
W Moskwie resort obrony ogłosił, że siły powietrznodesantowe Rosji poczyniły niewielkie postępy w Bachmucie, a zarazem potwierdził kontrataki ukraińskie na zachód i północny zachód od miasta. ISW zwraca uwagę, że „jeden ze znanych rosyjskich blogerów wojennych” zasugerował, że „siły rosyjskie tracą inicjatywę w rejonie Bachmutu, mimo ograniczonego charakteru kontrataków ukraińskich w tym rejonie”.
Analitycy podkreślają, że przedstawiciele Ukrainy przyznali w ostatnich dniach, iż ukształtowanie terenu hamuje ukraińskie operacje kontrofensywne w obwodzie chersońskim na południu kraju. W tym kontekście ISW przytacza wypowiedź rzeczniczki armii ukraińskiej na południu Natalii Humeniuk, która oceniła, że media powinny „zapomnieć” o działaniach ofensywnych Ukrainy na kierunku chersońskim.
05:26. Eksplozje w Kijowie
Według władz wojskowych w czwartek o świcie w Kijowie i innych rejonach Ukrainy doszło do kilku eksplozji. Na razie nie ma informacji o ofiarach. W całym kraju obowiązuje alert przeciwlotniczy.
Dane o ofiarach i zniszczeniach są weryfikowane
— napisał na Telegramie Serhij Popko, szef administracji cywilnej i wojskowej Kijowa, podkreślając, że obrona przeciwlotnicza „działa”.
Atak na stolicę trwa. Nie opuszczajcie schronów podczas alarmu lotniczego!
— zaapelował na kanale Telegram mer Kijowa Witalij Kliczko.
Wojsko poinformowało również o rosyjskich atakach rakietowych w regionie winnickim w centrum kraju, a lokalne media doniosły o eksplozjach w Chmielnickim na zachodzie. Na Ukrainie obowiązuje alert przeciwlotniczy.
01:35. Portugalskie siły przeszkolą ukraińskich pilotów
Portugalskie siły powietrzne wezmą udział w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców - podało w środę wieczorem źródło w ministerstwie obrony w Lizbonie, cytowane przez media.
Według lizbońskiej stacji CNN Portugal wojsko będzie również szkolić ukraińskich mechaników myśliwców.
Portugalskie ministerstwo obrony podało, że w „obecnej chwili nie zamierza przekazywać swoich myśliwców F-16 ukraińskiej armii”.
00:20. Zełenski: Potrzebujemy jeszcze więcej wsparcia
Dziś rosyjski ostrzał naszego chersońskiego regionu odebrał życie kolejnego dziecka. Chłopiec. Nazywał się Wsiewołod W lipcu skończyłby sześć lat. Moje kondolencje dla rodziny i przyjaciół! To był kolejny atak artyleryjski terrorystów. Ludzie byli właśnie na ulicy niedaleko zwykłego sklepu
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Regularne ostrzały regionów Sum, Czernihowa, Dnipro, Zaporoża i Donbasu udowadniają, że potrzebujemy jeszcze większej konsolidacji świata, aby wywierać presję na Rosję, jeszcze więcej siły dla naszych wojowników, aby zniszczyć każdą pozycję terrorystów, a także więcej wsparcia dla naszych ludzi, aby ratować życie i przywrócić bezpieczeństwo naszym miastom i wioskom. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam chronić naszych ludzi, naszą Ukrainę i w ogóle życie!
— podkreślił.
Chwała wszystkim naszym wojownikom, którzy są teraz w walce, na misjach bojowych i na stanowiskach bojowych! Chwała każdemu z osobna, kto jest teraz w epicentrum walk na wschodzie naszego kraju i podejmuje nadzwyczajne starania, aby zapobiec awansu wroga. Dziękuję wam, wojownicy!
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/647033-relacja-449-dzien-wojny-doszlo-do-kilku-eksplozji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.