Trwa 448. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 17 maja 2023 r.
21:28. Trzy ofiary ostrzału wioski w obwodzie chersońskim. Wśród nich 3-letnie dziecko
Trzy osoby, w tym pięcioletni chłopiec, zginęły w środę wskutek ostrzału wsi Zełeniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef miejscowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Rosjanie ostrzelali wioskę około godz. 16 czasu miejscowego (ok. 15 w Polsce). Pociski dosięgły pięć osób, które szły do sklepu - napisał Prokudin na Telegramie.
Był wśród nich pięcioletni chłopiec, który zmarł w drodze do szpitala. Prócz dziecka śmierć poniosło dwóch dorosłych mężczyzn. Jeden z rannych - nastolatek - poddany został operacji, a piąta ofiara ostrzału - 24-letni mężczyzna - odniósł umiarkowane obrażenia.
17:40. Wicepremier Kubrakow: Rosja musi przestać używać żywności jako broni
Ukraina z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie umowy zbożowej, ale Rosja nie może sabotować tego porozumienia i musi przestać używać żywności „jako broni i szantażu” – oświadczył w środę wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
Cieszymy się z kontynuacji inicjatywy, ale podkreślamy, że musi ona działać skutecznie
— napisał na Facebooku Kubrakow.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę, że umowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące.
Na mocy umowy zbożowej, którą Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym.
Umowa była następnie przedłużana. W ostatnich dniach Moskwa groziła nieprzedłużeniem jej po 18 maja argumentując, że nie spełniona została lista żądań, dotyczących eksportu rosyjskich produktów rolnych.
Dzięki umowie zbożowej około 30,3 mln ton zboża i artykułów spożywczych zostało wyeksportowanych z Ukrainy, w tym 625 tys. ton na statkach Światowego Programu Żywnościowego na potrzeby operacji pomocowych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Somalii i Jemenie.
17:10. USA nie wykluczają uznania Rosji za sponsora terroryzmu za jej zbrodnie na Ukrainie
Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie wykluczył, że Stany Zjednoczone uznają Rosję za państwo sponsorujące terroryzm za jej zbrodnie na Ukrainie - poinformowała telewizja CNN.
We wtorek podczas przesłuchania w jednym z komitetów Senatu republikański senator Lindsey Graham rzucił Blinkenowi pytanie: „Nigdy nie zamierzacie uznać Rosji za sponsora terroryzmu, prawda?” - przekazała CNN. Szef dyplomacji amerykańskiej odpowiedział na to: „Nigdy nie mów nigdy”.
Niektórzy członkowie Kongresu i władze Ukrainy wielokrotnie domagali się, by Stany Zjednoczone uznały Rosję za sponsora terroryzmu, jednak - jak zauważyło radio Głos Ameryki - Biały Dom dotąd nie był na to gotowy w obawie, że krok taki uniemożliwiłby współpracę z Rosją w krytycznych sferach.
17:05. Niemcy nie wesprą koalicji samolotowej
Nie mamy możliwości aktywnego wsparcia brytyjsko-holenderskiej inicjatywy przekazania walczącej z Rosją Ukrainie myśliwców - oświadczył w środę na konferencji prasowej w Berlinie minister obrony Niemiec Boris Pistorius po spotkaniu ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallacem.
CZYTAJ WIĘCEJ: F-16 dla Ukrainy? Niemcy szukają wymówek: Nie możemy odegrać aktywnej roli w takim sojuszu. Nie mamy możliwości
17:00. Rosja straciła ponad 200 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 200 590 żołnierzy, 3 771 czołgów, 7 365 pojazdów opancerzonych, 3 166 zestawów artyleryjskich, 562 wyrzutnie rakiet, 318 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowców, 2 748 bezzałogowych statków powietrznych, 982 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 067 pojazdów (w tym cystern) i 417 jednostek sprzętu specjalnego.
16:30. Rosjanie zaatakowali Zelenivkę w obwodzie chersońskim
Rosjanie zabili dziecko w obwodzie chersońskim. Stało się to w wyniku ostrzału w Zeleniwce - poinformował Andrij Jermak.
Ojciec niósł ją na rękach do szpitala. Ranne zostały też dwie kolejne osoby. Wszyscy byli blisko sklepu. Rosyjscy terroryści nadal cynicznie zabijają cywilów
— wskazał szef prezydenckiego biura.
16:00. Co się dzieje na Morzu Czarnym?
Jak wynika z informacji Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy, na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty, żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.
15:00. Zniszczono skład amunicji w okolicach Bachmutu
- Oddzielna Brygada Szturmowa zniszczyła kolejny skład amunicji w pobliżu Bachmutu.
14:30. Wojsko: w ciągu doby w okolicach Bachmutu przesunęliśmy się o 500 metrów
W ciągu minionej doby ukraińskie siły przesunęły się o 500 metrów na niektórych odcinkach w okolicy Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty, cytowany przez portal NV.
W ciągu tej doby nasze jednostki przeszły do 500 metrów na niektórych odcinkach bachmuckiego frontu
— przekazał rzecznik. Zapewnił, że Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą pomyślną operację obronną, zadają przeciwnikowi „maksymalne straty” i kontratakują.
Według Czerewatego rosyjskie siły aktywnie przygotowują się do ukraińskiej kontrofensywy i budują fortyfikacje.
Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiadomiła w środę, że w samym Bachmucie toczą się zacięte walki, a siły przeciwnika robią pewne postępy. Zaznaczyła, że ukraińska armia nie straciła odbitych 20 km kwadratowych terytorium na przedmieściach Bachmutu i przesuwa się naprzód na niektórych odcinkach.
13:15. Rosyjska armia ostrzeliwuje terytoria przy granicy
Rosyjska armia intensywnie ostrzeliwuje ukraińskie obwody przygraniczne, aby utrzymywać ukraińskich żołnierzy w napięciu i nie dopuścić do ich przemieszczenia na inne odcinki - przekazała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
W ostatnim miesiącu rosyjskie wojska zwiększyły intensywność ostrzałów obwodów przygranicznych: charkowskiego, czernihowskiego i sumskiego - poinformowała Malar. W ostatnim tygodniu siły przeciwnika przeprowadziły 162 ostrzały tych regionów, najwięcej - 110 - obwodu sumskiego - dodała.
Wroga armia codziennie strzela do cywilów z różnych rodzajów uzbrojenia i niszczy obiekty cywilne: przedszkola, szpitale, szkoły. Są zabici i ranni, w tym dzieci
— wskazała wiceminister.
Według niej poprzez artyleryjskie i lotnicze ataki na obwody przy granicy rosyjska armia próbuje stale trzymać w napięciu ukraińskie wojska i nie dopuścić do ich wykorzystania na innych odcinkach.
13:00. Mieszkaniec Lwowa skazany na dożywocie za pomoc rosyjskim wojskom w ostrzeliwaniu miasta
Pochodzący z Rosji i zamieszkały we Lwowie obywatel Ukrainy Władysław Koziejew został we wtorek skazany na dożywocie i przepadek mienia za pomoc wrogowi w ostrzeliwaniu celów na terenie miasta i obwodu lwowskiego; czyn kolaboranta oceniono jako zdradę - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda.
Koziejew utrzymywał stały kontakt ze swoimi mocodawcami w Rosji, powiadamiając ich o ruchach ukraińskich wojsk, a także lokalizacji m.in. obiektów militarnych, linii kolejowych, mostów czy magazynów paliw. Łącznie przekazał wrogowi dane na temat 25 miejsc, które stały się lub miały stać celem ostrzałów rakietowych. Do zadań kolaboranta należało też fotografowanie skutków rosyjskich ataków - czytamy na łamach serwisu.
Mężczyznę zatrzymano w maju ubiegłego roku, gdy fotografował infrastrukturę kolejową z okna mieszkania swoich rodziców. Podczas rozprawy przed lwowskim sądem Koziejew nie przyznał się do winy.
Urodzony w Buriacji na Syberii kolaborant dopuścił się zdrady z przyczyn ideologicznych, ponieważ popierał inwazję Kremla na Ukrainę. Mieszkaniec Lwowa nie tylko realizował zadania powierzone przez wroga, ale też sam wychodził z inicjatywą - poszukiwał informacji, które uważał za przydatne w kontekście przyszłych ataków i przesyłał je najeźdźcom. Koziejew starał się także o uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa.
Biorąc pod uwagę te czynniki sąd zdecydował o maksymalnym wymiarze kary i wydał bezprecedensowy, bardzo surowy wyrok - podkreśla Ukrainska Prawda.
12:30. Armia umacnia północną granicę; są kolejne pola minowe i okopy
Siły Zbrojne Ukrainy umacniają północną granicę państwa, w ostatnich dniach powstały kolejne pola minowe i wykopano kilka tysięcy metrów okopów - przekazał w środę dowódca Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii generał Serhij Najew.
Generał poinformował, że na granicy każdego dnia trwa budowa zabezpieczeń.
W ciągu minionych 10 dni stworzono pola min przeciwpancernych z wykorzystaniem ponad 5,5 tys. min. Wzdłuż państwowej granicy wykopano ok. 1,5 tys. metrów transzei i 3,5 tys. metrów rowów przeciwpancernych
— przekazał Najew. (https://tinyurl.com/573ak9xm)
Biorąc pod uwagę możliwy charakter działań przeciwnika (Rosji), prowadzimy kompleks działań dotyczących zapewnienia gotowości zgrupowania wojsk, które bronią północnej strefy operacyjnej, do wszelkich możliwych działań przeciwnika, począwszy od odparcia lotniczych i rakietowych uderzeń oraz niedopuszczenia działań jego sił dywersyjnych
— czytamy w komunikacie.
Najew zaznaczył, że według stanu obecnego wojska rosyjskie nie są gotowe na prowadzenie działań ofensywnych na kierunku północnym. Ale rozpatrujemy wszystkie możliwe scenariusze rozwoju sytuacji - zapewnił generał.
12:00. Szef wywiadu: chcemy oddzielić się od Rosji strefą zdemilitaryzowaną szeroką na 100 km
Pomiędzy Ukrainą i Rosją powinna powstać strefa zdemilitaryzowana o szerokości nie mniejszej, niż 100 km; podjęcie takiej decyzji to dla nas jeden z głównych warunków zakończenia wojny - oznajmił we wtorek wieczorem szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.
Dystans 100 km wydaje się optymalny, bowiem z tak dużej odległości nie da się już przeprowadzać skutecznych ostrzałów przy pomocy klasycznych środków rażenia, takich jak wyrzutnie artyleryjskie. Musimy zabezpieczyć się w ten sposób, ponieważ system polityczny w Rosji nie zmieni się nawet po odejściu Putina. Na jego miejsce przyjdzie nowy tyran z nowymi ambicjami - wyjaśnił szef HUR.
Jego wypowiedź przytoczyła również rosyjska redakcja BBC.
W ocenie Budanowa na obecnym etapie wojny można już z całą pewnością stwierdzić, że armia rosyjska jest wyczerpana.
Liczebność rosyjskich sił zbrojnych wciąż jednak pozostaje duża. Rosja posiada wystarczające zasoby ludzkie, z których może korzystać jeszcze przez bardzo długi czas. Pod względem jakości jest to jednak armia zdegradowana zarówno jeśli chodzi o poziom wyszkolenia, jak też stan uzbrojenia i sprzętu wojskowego - podkreślił generał Budanow.
11:50. Belgia będzie szkolić ukraińskich pilotów samolotów F-16?
Belgia jest gotowa wyszkolić ukraińskich pilotów, aby mogli latać myśliwcami F-16 - potwierdził w środę rząd premiera Alexandra De Croo wtorkowe doniesienia dziennika „De Morgen”. Władze Belgii nie przewidują jednak dostaw takich samolotów Ukrainie z własnych zasobów.
Powstaje międzynarodowa koalicja, która chce dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16 - powiedział we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. Na początku maja mówił o tym również premier Holandii Mark Rutte. Propozycja ta została wcześniej poparta przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
We wtorek dziennik „De Morgen” napisał, iż Belgia nie zamierza dostarczać F-16 Ukrainie, natomiast belgijska armia jest gotowa pomóc w wyszkoleniu ukraińskich pilotów. Informacje zostały potwierdzone przez rząd Belgii. Służby premiera zaznaczają jednocześnie, iż proces szkolenia nie odbywałby się w Belgii.
11:30. Podatność pocisków AS-24 na zestrzelenie zaskoczeniem dla Rosji
Podatność na zestrzelenie rosyjskich pocisków balistycznych AS-24 Killjoy, które Władimir Putin przedstawiał jako niepokonane, jest zapewne zaskoczeniem i zakłopotaniem dla Rosji – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. W rosyjskiej terminologii pociski te są znane jako Kindżał.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ciągu ostatniego tygodnia bitwa powietrzna nad granicą rosyjsko-ukraińską przybrała na sile. Tylko 13 maja cztery statki powietrzne rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) (dwa zaawansowane odrzutowce bojowe i dwa śmigłowce) rozbiły się w obwodzie briańskim, najwyraźniej zestrzelone.
Dodano, że 3 maja Ukraina dokonała pierwszego w historii zestrzelenia odpalanego w powietrzu pocisku balistycznego AS-24 (w nomenklaturze NATO Killjoy), w efekcie czego Rosja nadała priorytet próbie zneutralizowania ulepszonych zdolności obrony powietrznej Ukrainy, ale w trakcie tego procesu prawdopodobnie straciła kilka kolejnych pocisków.
Zwiększone zagrożenie powietrzne nad rosyjskim regionem przygranicznym będzie wyjątkowo niepokojące dla WKS, ponieważ wykorzystują one on ten obszar do uruchamiania sił powietrznych wspierających wojnę. Widoczna podatność Killjoy jest prawdopodobnie zaskoczeniem i zakłopotaniem dla Rosji: prezydent Rosji Władimir Putin zachwalał system jako niepokonany
— napisano.
10:10. Wielka Brytania i Holandia będą budować koalicję w celu zakupu dla Ukrainy samolotów F-16
Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wielka Brytania i Holandia będą budować koalicję w celu zakupu dla Ukrainy samolotów F-16. Premier Sunak: Miejsce Ukrainy jest w NATO
10:05. SBU zablokowała kamery, które rejestrowały działanie obrony przeciwlotniczej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zablokowaniu kamer online, które automatycznie rejestrowały działanie systemów ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Kamery należą do kilku kijowskich podmiotów komercyjnych.
Dostęp do sfilmowanych kadrów był otwarty dla szerokiego kręgu użytkowników, którzy opublikowali na YouTube nagranie nocnego ataku na Kijów. Okupanci mogli wykorzystać otrzymane w ten sposób informacje do korygowania powtórnych ataków powietrznych na stolicę Ukrainy
— podkreśliła SBU.
Służba przypomniała o zakazie nagrywania i publikowania materiałów wideo i zdjęć dotyczących działań ukraińskich sił obrony i skutków rosyjskich ostrzałów. Publikację takich materiałów ocenia się jako korygowanie wrogiego ognia i jest przestępstwem - wskazano.
Kijowska prokuratura miejska poinformowała też w środę o wszczęciu śledztwa w związku z udostępnianiem w internecie informacji o działaniu systemów obrony przeciwlotniczej. Prokuratura przypomniała, że za popełnienie tego przestępstwa grozi od 5 do 8 lat pozbawienia wolności.
Według śledczych nocą z poniedziałku na wtorek podczas zmasowanego ataku rakietowego na Kijów mieszkańcy różnych dzielnic nagrywali i fotografowali działanie obrony przeciwlotniczej. Materiały publikowano w mediach społecznościowych.
Ustalono tożsamość internautów i przeprowadzono „działania śledcze” w ich domach - przekazała prokuratura.
09:50. Tajne rozmowy Ukraińców z Łukaszenką
Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji w wojnie Kremla z Ukrainą; podjęliśmy m.in. tajne negocjacje z autorytarnym białoruskim liderem Alaksandrem Łukaszenką - przyznał we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef ukraińskiego wywiadu: Prowadziliśmy tajne rozmowy z Łukaszenką. Dzięki temu nie było ponownego ataku z Białorusi
09:00. Rosjanie zintensyfikowali ataki rakietowe na Ukrainę
W ostatnich tygodniach rosyjskie wojska zintensyfikowały ataki rakietowe na Ukrainę, ponieważ próbują w ten sposób wyczerpać ukraińskie zasoby obrony powietrznej, a także opóźnić zapowiadaną od miesięcy kontrofensywę Kijowa - oznajmiła w nocy z wtorku na środę stacja CNN za własnymi źródłami we władzach USA pragnącymi zachować anonimowość.
Od niedawna siły agresora przeprowadzają więcej ataków z powietrza. Ostrzały dokonywane z różnych kierunków są wymierzone w centra dowodzenia w Kijowie oraz inne ważne lokalizacje. Paradoksalnie, te próby Kremla mogą jednak działać na korzyść Ukrainy, bowiem Rosja szybko wyczerpuje swój arsenał precyzyjnych pocisków - zauważyli informatorzy CNN.
08:30. ISW: Rosjanie gromadzą siły w rejonie Bachmutu, co może osłabić ich szersze przygotowania do ukraińskiej kontrofensywy
Rosyjskie siły chcą wzmocnić swoje taktyczne działania ofensywne w rejonie Bachmutu na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Wojska ukraińskie są tam skoncentrowane na lokalnych kontratakach.
Ośrodek analityczny przypomina, że w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała o rozlokowywaniu przez rosyjską stronę dodatkowych wojsk powietrzno-desantowych w celu obrony Bachmutu. Najpewniej są one przerzucane z innych odcinków linii frontu.
Możliwe, że przerzucanie rosyjskich sił z innych odcinków na kierunek bachmucki to odpowiedź na rosyjskie zaniepokojenie o stabilność linii frontu na tym obszarze - czytamy w analizie.
Głosy zaniepokojenia słychać w ostatnim czasie na tle ukraińskich sukcesów wokół miasta. We wtorek Malar poinformowała, że ukraińskie siły w ostatnich dniach wyzwoliły z rąk wojsk rosyjskich ok. 20 km kwadratowych na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu.
Wzmocnienie rosyjskich sił w tym punkcie może świadczyć o tym, że rosyjskie wojska nadal koncentrują tam siły do ofensywy. Na szerszą skalę armia Rosji próbuje jednak zmienić priorytety operacyjne, by przygotować się do ukraińskiej kontrofensywy - wskazują eksperci.
W ocenie ISW koncentracja rosyjskich wysiłków na Bachmucie może osłabiać szersze działania przygotowawcze do ukraińskiej kontrofensywy.
08:01. W Bachmucie zginął emerytowany amerykański żołnierz
W Bachmucie na wschodzie Ukrainy, atakowanym od sierpnia ubiegłego roku przez rosyjskie wojska, zginął emerytowany sierżant sztabowy armii USA Nicholas Maimer; brał tam udział w misjach humanitarnych - poinformowała w nocy z wtorku na środę amerykańska stacja CNN.*
Maimer nie zdołał wydostać się ze zrujnowanego budynku, który zawalił się w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię.
Poległy były wojskowy pracował dla organizacji humanitarnej AFGFree. Wolontariusze przeprowadzali ewakuację cywilów, a także dostarczali ukraińskim żołnierzom m.in. żywność, lekarstwa i mundury - poinformował w rozmowie z CNN emerytowany podpułkownik Perry Blackburn, przyjaciel Maimera i założyciel AFGFree.
06:40. Ekspert: Strącenie sześciu Kindżałów to porażka rosyjskiej armii i zbrojeniówki
Strącenie przez Siły Zbrojne Ukrainy sześciu rosyjskich rakiet Kindżał to porażka rosyjskiej armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji – skomentował PAP Pawło Łakijczuk, szef programów wojskowych w kijowskim Centrum Globalistyki „Strategia XXI” i oficer marynarki wojennej w stanie spoczynku.
Tak zmasowany atak rakietowy z użyciem tylu ponaddźwiękowych pocisków manewrujących i zestrzelenie przez naszą obronę powietrzną wszystkich Kindżałów to porażka rosyjskiej armii i rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz bonus dla producentów rakiet, które te Kinżały zniszczyły
— ocenił.
Atak z użyciem m.in. sześciu Kindżałów Rosja przeprowadziła we wtorek nad ranem. Ogółem w stronę celów na Ukrainie odpalono 18 różnego rodzaju pocisków. Według ukraińskiej armii wszystkie pociski zostały strącone.
00:00. Zełenski apeluje o jedność na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej
Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów, które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika – oświadczył we wtorek na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szef państwa zaapelował do uczestników spotkania o jedność na rzecz pomocy jego państwu. Przypomniał, że podczas ataku rakietowego we wtorek w nocy obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 100 proc. rakiet odpalonych przez Rosję.
Zełenski „podkreślił, że pomogły w tym systemy obrony powietrznej, przekazane władzom w Kijowie przez państwa zachodnie” – napisał w relacji ze szczytu portal Europejska Prawda.
Prezydent poinformował, że w wyniku wtorkowego ataku nikt nie zginął, a to, że wszystkie rakiety zostały zniszczone, nazwał „historycznym wynikiem”.
Rosja bardzo stara się poprawić swoją zdolność do zabijania. My staramy się poprawić obronę naszych ludzi. Dziękuję wszystkim krajom i przywódcom, którzy pomagają nam w poprawianiu naszej obrony powietrznej. Wszyscy razem pokazujemy, co oznaczają nasze 100 procent, co znaczy siła wolnego świata
— powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Prezydent wskazał, że jeszcze rok temu Ukraina „nie mogła strącać większości rosyjskich rakiet, szczególnie balistycznych”. Wyjaśnił, że udało się to zmienić dzięki jedności wspólnoty międzynarodowej. „My razem, w jedności, jesteśmy w stanie załatwić jakąkolwiek sprawę na 100 procent, gdy naszym celem jest obrona naszego narodu i naszej Europy” – podkreślił.
Potrzebujemy jednak więcej: myśliwców, bez których żaden system obrony powietrznej nie będzie doskonały i jestem przekonany, że do tego dojdziemy. Naszym priorytetem powinno być 100 procent. Agresorowi powinniśmy dać zero procent
— oświadczył Zełenski w wystąpieniu online.
Szef państwa podziękował Radzie Europy za decyzje w sprawie rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. Ponownie zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej o powołanie specjalnego trybunału do sądzenia Rosji za zbrodnię agresji – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.
Dwudniowy, 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy odbywa się w Reykjaviku, stolicy Islandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w pracach Rady Europy. Po zakończeniu szczytu Islandia przekaże prezydencję Łotwie.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/646872-relacja-448-dzien-wojny-na-ukrainie