Trwa 443. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 12 maja 2023 r.
20:56. Dwa wybuchy w okupowanym Ługańsku
W okupowanym przez Rosjan Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło do dwóch potężnych wybuchów. Pierwsza eksplozja miała miejsce w fabryce, z której Rosjanie zrobili punkt zaopatrzenia. Natomiast druga wystąpiła w magazynie ropy.
18:40. Eksplozje w Lugańsku
18:30. Ponad 2 mld euro rosyjskich oligarchów zamrożone w niemieckich bankach
W Niemieckich bankach znajduje się ponad 2,2 miliarda euro, zamrożonych z powodu sankcji UE wobec Rosji. Rządowi federalnemu brakuje entuzjazmu, jeśli chodzi o zamrożenie funduszy rosyjskich oligarchów – podkreślił polityk CDU Matthias Hauer, komentując odpowiedź federalnego ministerstwa finansów na swoje zapytanie.
18:20. Pod Irkuckiem usunięto pomnik i krzyż upamiętniające represjonowanych Polaków i Litwinów
W miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem, miejscu pochówków ofiar masowych represji w latach 30. XX wieku w ZSRR, usunięto pomnik upamiętniający Polaków i znajdujący się obok krzyż ku czci litewskich ofiar sowieckiego terroru - poinformował ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski.
Dodał, że pretekstem do takich działań była reorganizacja alejek w miejscu pamięci w Piwowarisze. Krajewski zapewnił, że w związku z zaistniałą sytuacją nastąpi reakcja ambasady RP w Moskwie i konsulatu generalnego RP w Irkucku.
Pomnik poświęcony polskim ofiarom represji, stojący na terenie zespołu memorialnego w Piwowarisze, miał formę płyty nagrobnej z wizerunkiem płaczącej postaci. Pod wyrytym na płycie krzyżem znajdował się napis w języku rosyjskim: „Tak wstyd jest przed tymi, których już nie ma za czyny tych, którzy przynieśli tyle nieszczęść. Pamiętamy, bolejemy”. Poniżej widniały słowa po polsku: „Spoczywajcie w pokoju”. Pomnik ustawiono w 2015 roku z inicjatywy Polskiej Autonomii Kulturalnej Ogniwo i konsulatu w Irkucku.
Pomnik litewski miał formę drewnianego krzyża czterometrowej wysokości. Stanął w Piwowarisze również w 2015 roku. Oba pomniki znajdowały się wśród innych znaków pamięci ustawionych w Piwowarisze ku czci ofiar terroru różnych narodowości i wyznań. Na terenie zespołu memorialnego stoi np. symboliczna menora upamiętniająca Żydów; są też krzyże prawosławne, symboliczne nagrobki i tablice z nazwiskami ofiar. Wiele spośród tych upamiętnień przywieźli potomkowie pomordowanych.
Koło wsi Piwowaricha, dziś leżącej na przedmieściach Irkucka, znajdował się w latach 30. XX wieku obiekt sowieckiego NKWD. Na terenie tego zamkniętego obiektu rozstrzeliwano ludzi, których ciała chowano w wykopanych rowach. Ogółem liczbę ofiar spoczywających w tych masowych mogiłach historycy oceniają na około 15-17 tys. Masowe groby odkryto dopiero jesienią 1989 roku. Wciąż nie wszystkie z dołów śmierci zostały zidentyfikowane.
17:30. Od początku wojny zginęło 25 służbowych psów pracujących dla armii
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w ostrzałach wroga zginęło 25 służbowych psów pracujących w naszych siłach zbrojnych - poinformował Petro Brużyna, naczelnik wydziału kynologicznego w Dowództwie Sił Wsparcia ukraińskiej armii.
Zwierzęta zajmowały się głównie ochroną baz wojskowych i magazynów uzbrojenia, które zostały zniszczone w wyniku działań agresora. Podczas wojny psy są wykorzystywane także m.in. przy rozminowywaniu - oznajmił Brużyna, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Patron (po polsku „nabój, pocisk”), czyli pracujący dla ukraińskiej armii pies rasy terier Jack-Russell, specjalizujący się w odnajdowaniu min, stał się w 2022 roku jednym z bohaterów popkultury. Zwierzę zostało uwiecznione m.in. na muralach, koszulkach i znaczkach pocztowych.
17:00. Rosyjski Pancyr-S1 zniszczony
Rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy zniszczony.
16:50. Nagranie z Maryinki
Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak opublikował nagranie z Maryinki w obwodzie donieckim, która od dłuższego czasu znajduje się pod rosyjskim ostrzałem.
16:30. Rosjanie ostrzelali Nikopol
Po południu wojska rosyjskie ostrzeliwały Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim, jedna osoba została ranna - poinformował burmistrz Nikopola Ołeksandr Sajuk.
Według niego zniszczeniu uległy 3 budynki mieszkalne, 1 budynek gospodarczy oraz ogrodzenie. Uszkodzony został budynek sakralny, 7 budynków mieszkalnych, 6 budynków gospodarczych i 2 samochody.
Uszkodzone zostały również gazociągi i linie energetyczne, eksperci pracują nad ich odbudową.
16:00. Rosyjski punkt kontroli dronów zniszczony
Dowództwo operacyjne „Południe” poinformowało, że Siły Zbrojne zniszczyły rosyjski punkt kontroli dronów.
Jak przekazano, na południu Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w ciągu jednego dnia ponad pół setki rosyjskich najeźdźców, ich centrum kontroli dronów, a także dwa bojowe wozy wroga „Tygrys” i moździerz 82 mm.
15:30. Wyczerpanie rosyjskich wojsk w Bachmucie?
Na skutek naszych działań kontrofensywnych w Bachmucie odrzuciliśmy wroga na odległość od 250 metrów do 1,5 km; Rosjanie zaczynają tam przejawiać oznaki wyczerpania, o czym świadczą histeryczne wypowiedzi Jewgienija Prigożyna, szefa najemników z Grupy Wagnera - oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty.
„W dalszym ciągu skutecznie realizujemy operację obronną w Bachmucie. Osiągamy jeden z naszych głównych celów, czyli osłabiamy zdolności bojowe przeciwnika i wykrwawiamy go. (…) W ciągu minionej doby doszło tam do 40 starć, w których zginęło 199 rosyjskich żołnierzy, 244 doznało obrażeń, a 15 trafiło do niewoli”
— poinformował Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN. W ocenie pułkownika najeźdźcy nie tylko tracą swój potencjał militarny, ale także mają coraz mniejszą motywację do walki.
Wagnerowcy nie dotrzymali żadnego z terminów zajęcia Bachmutu i całego obwodu donieckiego. Obecnie w rosyjskich szeregach narasta panika, na co wskazują „niemal codzienne histeryczne oświadczenia zbrodniarza Prigożyna”. O stanie emocjonalnym żołnierzy wroga świadczą też rozmowy z rosyjskimi jeńcami, którzy są zdemoralizowani i nie wiedzą, o co tak naprawdę walczą - dodał Czerewaty.
14:30. Pierwszy wyrok na duchownego Patriarchatu Moskiewskiego
W położonym w środkowej części Ukrainy obwodowym mieście Kropywnycki sąd skazał na 3 lata więzienia w zawieszeniu wysoko postawionego duchownego Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego za szerzenie nienawiści i kwestionowanie państwowości ukraińskiej. To precedens - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Wyrok usłyszeli zwierzchnik diecezji kirowogradzkiej, metropolita Jozafat i jego sekretarz. Zostali skazani z artykułu Kodeksu Karnego Ukrainy dotyczącego naruszenie równości obywateli ze względu na ich rasę, narodowość, region, przekonania religijne, niepełnosprawność i inne powody, popełnione wspólnie i w porozumieniu przez grupę osób z premedytacją - poinformowała SBU.
Oskarżeni publicznie pochwalali zagarnięcie części terytorium Ukrainy i podżegali do nienawiści wobec wyznawców innych odłamów prawosławia. Śledztwo wykazało, że metropolita należał do kręgu patriarchy moskiewskiego Cyryla, z którym koordynował działania wywrotowe przeciwko Ukrainie. Rozprowadzali drukowaną w dużych nakładach literaturę propagandową kwestionującą ukraińską państwowość i wychwalającą kremlowski reżim - powiadomiła SBU.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę tysiące parafii należących uprzednio do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) przeszło pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU). Jedną z głównych tego przyczyn jest to, że zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę.
14:00. Sekretarz rady bezpieczeństwa: Putin wykorzystał już przeciwko nam i światu wszystko
Wszelkie próby Władimira Putina, by zastraszyć Ukraińców i świat tzw. „adekwatną odpowiedzią” spełzły na niczym; Putin wykorzystał już w tym celu wszystko, co mógł, a najgorsze dla Rosji dopiero się zaczyna - ocenił na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Bez zachodnich produktów i inwestycji Rosja jest niby-państwem. Rosjan czeka wiele „miłych” spotkań z zaawansowanymi technologiami… I nie będą to smartfony
— dodał Daniłow, sugerując przejście armii Ukrainy do bardziej zdecydowanych działań przeciwko najeźdźcom.
12:50. Ruiny zniszczonego przez Rosjan miasta
Morze ruin i zgliszcz - tak dziś wygląda Marjinka na przedmieściach Doniecka. Miasteczko od 8 lat znajduje się na linii frontu
11:30. Parlament Ukrainy dziękuje Senatowi RP za „ważną uchwałę”
Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk podziękował Senatowi RP za uchwałę w sprawie członkostwa jego kraju w NATO, nazywając ją niezwykle ważną decyzją przed szczytem Sojuszu w Wilnie.
Dziękuję polskiemu Senatowi i osobiście marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu za przyjęcie niezwykle ważnej dla Ukrainy uchwały w przededniu wileńskiego szczytu NATO!
– napisał Stefanczuk w Telegramie.
Wyjaśnił, że Senat zwrócił się do państw członkowskich z apelem o zastosowanie wobec Ukrainy procedur, jakie zastosowano wobec Finlandii i Szwecji.
„Według senatorów przyjęcie Ukrainy do NATO powinno być decyzją polityczną, wynikiem strategicznej analizy wyzwań i zagrożeń za wschodnią granicą Sojuszu” – wskazał.
„Jestem osobiście wdzięczny Tomaszowi Grodzkiemu za niezwykle cenny przejaw solidarności z Ukrainą i narodem ukraińskim! Dziękuję za tak ważne wsparcie naszej euroatlantyckiej przyszłości!
– podsumował Stefanczuk.
11:00. Wiceminister obrony: Nie straciliśmy ani jednej pozycji w Bachmucie
Wojska Ukrainy nie straciły w tym tygodniu w Bachmucie ani jednej pozycji i przesunęły się 2 km do przodu – potwierdziła w piątek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Rosjanie usprawiedliwiają swoje porażki na tym odcinku mówiąc, że brakuje im uzbrojenia – dodała.
„(…) Wróg przekazuje nieprawdziwe informacje o braku uzbrojenia, czego celem jest prawdopodobnie usprawiedliwienie realnej sytuacji (w Bachmucie)” – napisała w Telegramie.
Wiceminister podkreśliła, że przeciwnikowi nie udało się zrealizować planów zdobycia Bachmutu i przekazała, że rosyjskie oddziały ponoszą tam ogromne straty.
„Nasi obrońcy posunęli się na kierunku bachmuckim 2 km do przodu. W tym tygodniu nie straciliśmy żadnej pozycji w Bachmucie” – napisała Malar.
Wcześniej o ruchu ukraińskich wojsk w kierunku pozycji przeciwnika w Bachmucie informował dowódca Sił Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
„Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km” – pisał Syrski w środę w Telegramie.
Bachmut, który jest niemal całkowicie zrównany z ziemią, Rosjanie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako „epicentrum” walk na całym froncie na wschodzie kraju.
09:50. Rosja ma dylemat, jak wykorzystywać kosztowne pociski kierowane
Rosyjscy dowódcy stoją przed dylematem, jak wykorzystać nieliczne i kosztowne pociski kierowane typu LACM, które postrzegają jednocześnie jako kluczowe dla zatrzymania ukraińskiej kontrofensywy i w hipotetycznym konflikcie z NATO - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w nocy z 8 na 9 maja okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wystrzeliły przeciwko Ukrainie osiem pocisków manewrujących, przeznaczonych do uderzania w cele lądowe (LACM) SS-N-30a Sagaris i było to dopiero drugie użycie LACM przez rosyjską marynarkę zarejestrowane od 9 marca 2023 r., podczas gdy wcześniej wystrzeliwała je często.
Wskazano, że Rosja prawdopodobnie tymczasowo zawiesiła użycie tej broni, ponieważ chciała odbudować swoje zapasy. W krótkim okresie Rosja prawdopodobnie postrzega LACM jako kluczową zdolność do uderzenia w głąb Ukrainy, aby zakłócić przewidywane ukraińskie kontrofensywy.
Jednak w perspektywie bardziej strategicznej Rosja postrzega również konwencjonalne Sagarisy i inne LACM jako broń odgrywającą ważną rolę w każdym hipotetycznym konflikcie z NATO.
„To, jak wykorzystać tę rzadką i kosztowną broń, jest jednym z licznych dylematów, przed którymi stoją rosyjscy dowódcy, ponieważ wojna na Ukrainie trwa znacznie dłużej, niż pierwotnie planowali” - napisano.
09:40. CNN: Ukraina zaczęła przygotowywać grunt pod kontrofensywę
Amerykańska telewizja CNN ocenia w piątek, że siły ukraińskie rozpoczęły operacje przygotowawcze przed oczekiwaną kontrofensywą przeciwko Rosji. Stacja powołuje się na ocenę wysokiego rangą wojskowego USA i wysoko postawionego urzędnika zachodniego.
Wyjaśniają oni, iż na te działania przygotowawcze składają się ataki na składy z bronią, centra dowodzenia i systemy artyleryjskie. Celem jest „przygotowanie pola walki dla nacierających sił; jest to praktyka standardowa podejmowana przed dużymi połączonymi operacjami” - zauważa CNN.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek w wywiadzie dla BBC, że Ukraina potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie kontrofensywy. BBC komentując jego słowa zaznaczała, że w ostatnich tygodniach władze ukraińskie starały się zarówno publicznie, jak i nieoficjalnie tonować oczekiwania w związku ze spodziewaną kontrofensywą.
Wysoki rangą urzędnik państwowy, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że przywódcy kraju „zrozumieli, że muszą odnieść sukces”, ale atak nie powinien być postrzegany jako coś, co zakończy trwającą prawie 15 miesięcy wojnę.
09:00. Rosja straciła na Ukrainie ponad 197 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 197 670 żołnierzy, 3 745 czołgów, 7 295 pojazdów opancerzonych, 3 068 zestawów artyleryjskich, 559 wyrzutni rakiet, 312 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 636 bezzałogowych statków powietrznych, 970 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 996 pojazdów (w tym cystern), 393 jednostki sprzętu specjalnego.
08:40. ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową
Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
Think tank zwraca uwagę, iż rosyjski wicepremier Siergiej Wierszynin „oświadczył 11 maja, iż Rosja nie będzie przedłużać umowy zbożowej, jeśli Zachód odrzuci jej żądania, wśród których jest zniesienie restrykcji na eksport zboża i nawozów rosyjskich oraz przyłączenie państwowego banku rolniczego Rossielchozbank do systemu SWIFT”.
Turcja zapowiedziała, że rozmowy będą kontynuowane.
Grożąc nieprzedłużeniem umowy zbożowej, Rosja „prawdopodobnie próbuje również pogłębić podziały pomiędzy Ukrainą i krajami Europy Środkowej” - ocenia ISW. Przypomina o zakazie importu zboża ukraińskiego, wprowadzonym przez Polskę, Słowację i Węgry. „Rosja zakłada prawdopodobnie, że Zachód nadal będzie odrzucać jej żądania” w sprawie przedłużenia umowy zbożowej - uważają analitycy. Oceniają, że Moskwa może liczyć, iż poprzez zmuszenie Ukrainy do eksportu większej ilości zboża przez sąsiadujące z nią kraje zwiększy podziały między Kijowem i zachodnimi sąsiadami, przyczyniając się tym samym do osłabienia NATO.
Na mocy umowy zbożowej, którą Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym. Umowa była następnie przedłużana. Moskwa jednak zagroziła jej nieprzedłużeniem po 18 maja br.; z kolei Turcja i ONZ zabiegają o utrzymanie porozumienia w mocy.
08:00. Rosja raczej zrezygnowała z celu okrążenia sił ukraińskich w Bachmucie
Rozmieszczenie przez Rosjan koło Bachmutu wojsk o niskiej jakości jest sygnałem, że ministerstwo obrony w Moskwie raczej zrezygnowało z celu okrążenia tam znacznej liczby sił ukraińskich - ocenia amerykański Instytut nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Analizując sytuację na froncie w ciągu ostatniej doby, amerykańscy eksperci wskazują, że siły ukraińskie prawdopodobnie przełamały pod Bachmutem pewne rosyjskie linie obrony w wyniku ograniczonych kontrataków. Ukraiński generał Ołeksandr Syrski oznajmił, że wojska rosyjskie cofnęły się o około 2 km na niektórych odcinkach frontu w rejonie Bachmutu.
Ministerstwo obrony w Moskwie zaprzeczyło, by Ukraińcy przełamali rosyjskie linie, ale potwierdziło nietypowo szybko, iż doszło do kontrataków ze strony ukraińskiej - zauważa ISW.
Analitycy są zdania, że przed początkiem br. resort obrony w Moskwie „zapewne obniżył priorytet” działań w rejonie Bachmutu, choć potem w marcu i kwietniu br. na krótko skierował tam większe zasoby. Jednak skargi właściciela rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, iż ministerstwo kieruje na flanki pod Bachmutem siły nieregularne i gorszej jakości, „świadczy o tym, że flanki rosyjskie w Bachmucie (…) są zapewne podatne na ukraińskie kontrataki” - wskazuje ISW.
Jak podsumowuje, sposób rozdzielania wojsk przez resort obrony Rosji w połączeniu ze „zmianami w geometrii” na teatrze działań wojennych „również sugeruje, że niebezpieczeństwo rosyjskiego okrążenia znacznych sił ukraińskich mogło już minąć”. Grupa Wagnera będzie zapewne kontynuować frontalne ataki w Bachmucie.
Oficjele ukraińscy poinformowali, że wojska rosyjskie przeprowadziły 15 ataków lądowych w Bachmucie i koło miejscowości Stupoczky, 13 km na południowy zachód od Bachmutu, co jest znaczącym zmniejszeniem liczby odnotowanych w rejonie Bachmutu rosyjskich ataków lądowych
— dodaje think tank.
03:00. Lloyd Austin : czołgi Abrams przekażemy Ukrainie wczesną jesienią
Sekretarz obrony USA w czwartek wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok , że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni, poinformował Ukrinform.
Robimy wszystko, co możliwe, aby przyspieszyć dostawę tych czołgów, początek jesieni to prognoza w tej sprawie
— powiedział Lloyd Austin w odpowiedzi na pytanie senator Susan Collins.
Jednocześnie dodał, że ukraińskie wojsko ma już do dyspozycji kilka czołgów w celach szkoleniowych, które po zakończeniu szkoleń będą przekazane do użytku bojowego.
Stany Zjednoczone rozmieszczają infrastrukturę do obsługi i konserwacji pojazdów bojowych,„ staramy się działać jak najszybciej, aby przekazać te zasoby Ukraińcom” – zaznaczył szef Departamentu Obrony USA.
00:07. Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu
Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.
Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja na kierunku chersońskim na południu Ukrainy pozostaje napięta - pisze portal ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.
Wróg kontynuuje ostrzały mimo tego, że odczuwa wypieranie z naszej strony; próbuje zajmować pozycje bardzo ostrożnie, bo czuje się niespokojnie na tym paśmie, nad którym pracujemy
— powiedziała Humeniuk.
Jak dodała, rosyjskie siły gęsto zaminowują lewy (wschodni) brzeg Dniepru, próbując w ten sposób przeszkodzić ukraińskim wojskom w przekroczeniu rzeki, a następnie w zajęciu obszaru lądowego.
Według Humeniuk wywożenie przez okupacyjne siły miejscowej ludności na tym terytorium świadczy o tym, że próbują one zbudować linię obrony.
Ale ich panika jest widoczna i polega na tym, że nie wiedzą, z jakiego kierunku oczekiwać maksymalnej siły uderzenia i właśnie dlatego rozpraszają swoje wysiłki i na zaporoski kierunek, i na chersoński
— powiedziała rzeczniczka.
00:01. Zełenski: Nasi ludzie nigdy nie będą oddani zniewoleniu
Nigdy na naszej ziemi nie będą powiewać cudze flagi. Nasi ludzie nigdy nie będą oddani zniewoleniu. Wytrwałość w walkach, moc naszych aktywnych działań, odwaga i precyzja naszych wojskowych każdego dnia, każdej nocy to niepodległość Ukrainy, która będzie zawsze. Którą wzmacniamy i będziemy wzmacniać
— powiedział na nagraniu Zełenski
Prezydent poinformował, że w czwartek przeprowadził rozmowy z dowódcami i z wywiadem wojskowym. Zapowiedział, że wkrótce będzie mógł ogłosić ważne informacje dla ukraińskiej obrony i stosunków Ukrainy z partnerami.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/646200-relacja-443-dzien-wojny-rosjanie-w-bachmucie-wyczerpani