Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles i ambasador USA w Hiszpanii Julissa Reynoso w imieniu swoich rządów podpisały w poniedziałek umowę o rozmieszczeniu dwóch dodatkowych okrętów niszczycieli Aegis, które dołączą do pozostałych czterech okrętów marynarki wojennej USA stacjonujących już w amerykańskiej bazie morskiej Rota w andaluzyjskim mieście na południu Hiszpanii.
W ten sposób dopiero teraz formalnie przyjęto zobowiązania podjęte już rok temu na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie, które przewidywały przyjmowanie co roku nowego niszczyciela i odpowiedniego sprzętu, w ramach tarczy antyrakietowej Sojuszu Atlantyckiego. Wiadomo jednak, że pierwszy niszczyciel pojawi się dopiero w 2024 r., a następny za kilka lat.
Co ciekawe, najdonośniejszy sprzeciw został wyrażony przez przewodniczącego Partii Ludowej Alberto Núñez Feijóo, (partnera Donalda Tuska i KO w ramach EPL). Feijóo potępił rząd Hiszpanii za brak debaty publicznej w tej sprawie i procedowania koniecznej zgody w Kongresie.
Przybycie nowych niszczycieli wymaga dokładnej wiedzy na temat hiszpańskiej suwerenności oraz zgody Kongresu Deputowanych
— zażądał Feijóo, a także informacji o wszystkich porozumieniach osiągniętych z USA przed wizytą premiera Pedro Sáncheza w Białym Domu w ten piątek.
Tymczasem sprawa przybycia niszczycieli jest nie tylko konsekwencją kroków podjętych na szczycie NATO, ale też umowy dwustronnej podpisanej przez USA i Hiszpanię jeszcze w w 1988 r. i aktualizowanej trzykrotnie w ciągu ostatnich 20 lat wraz z niezbędnymi uchwałami Kongresu deputowanych. Tym razem jednak rząd pominął zwyczajową ścieżkę, aby uniknąć targów z opozycją dla otrzymania niezbędnej większości głosów w Kortezach i aby uniknąć protestów społecznych wrogich NATO, które zwykle pojawiały się w kontekście wszelkich nowych dostaw uzbrojenia dla morskiej bazy USA w Hiszpanii.
Ambasada USA w Madrycie, doceniła przyjęcie amerykańskich niszczycieli i podkreśliła w publicznym komunikacie, że obecność jej wojsk w Hiszpanii generuje ponad 5000 miejsc pracy i generuje zysk 280 mln euro w skali roku dla lokalnej gospodarki. Z uwagi jednak na tradycyjny antyamerykanizm Hiszpanów wynikły z zaszłości historycznych - wiadomość o planowanym zwiększeniu marynarki wojennej w Rota wywołała kolejną falę niechęci wobec dalszego trwania Hiszpanii w strukturze obronnej NATO.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/646093-kontrowersje-wokol-nowych-okretow-nato-w-hiszpanii