Przedstawiamy interaktywną mapę wydarzeń na ukraińskim froncie. Mapa posiada dokładne opisy wydarzeń uaktualniane codziennie i zawiera filmy oraz filmiki (video) odpowiadające danym miejscom na froncie. Częściowo interaktywna mapa posiada możliwość zmiany przez Czytelnika tła od satelitarnego począwszy na bardzo dokładnym skończywszy. Zarys ogólny (podsumowanie tygodnia) będzie pojawiać się jako dodatek do mapy w każdy piątek razem z uaktualnionymi video.
Położenie jednostek walczących na froncie i ich oznaczenia nie są w stu procentach odpowiadające rzeczywistości. Formacje podlegają ciągłym rotacjom i informacje o ich aktualnym położeniu przychodzą często z opóźnieniem, o ile w ogóle. Siłą rzeczy mapa oddaje sytuację w dużym przybliżeniu. Prosimy o wyrozumiałość.
Sytuacja na froncie 1.05 - 9.05.23 r.
Minął Dzień Pabiedy 9 maj i forteca Bachmut pozostała niezdobyta. Kolejny rozkaz Władimira P. nie został wykonany. SZU wykonały zadanie wzorowo. Od tygodnia SZFM poczyniły w mieście tylko niewielkie postępy. Na innych odcinkach frontu Ukraińcy kontratakują.
Odcinek słobożański
— od pn – granica z Federacją Moskiewską do Kreminnej (położenie na mapie: 49,04 szer. N/38,2 dł. E) i (Biłohoriwki 48,92 szer N/38,25 dł E)
Na odcinku słobożańskim po odparciu ataków wroga na wieś Syńkiwka 6 i 7 maja SZU uderzyły w kierunku Wilszanej. Udało się przesunąć linię frontu o kilkaset metrów w strone pozycji moskiewskich (49.7508 N/37.8222 E). Tam pododdziały 14 S BZ dostały się pod ogień artylerii 6 Armii Moskiewskiej
Wideo 1:
7 maj - Artyleria 6 Armii FM atakuje pozycje ukraińskie pod wsią Wilszany, co oznacza, że front przesunął się na wschód w stronę moskiewską. Geolokacja: 49.7508 N/37.8222 E
2 maja zostały odparte szturmy na Nowoseliwkę (49,52 N/37,96 E). Standardowo już SZFM szturmowały w okolicach miejscowości Torskie (49,02 N/37,94 E) 2 i 3 maja oraz w Lesie Sierebrańskim (48,98 N/38,16 E) od 2-go do 8.05 w kierunku południowym od Kremiennej. Bezskutecznie.
Odcinek siewiersko-bachmucki
Kolejne próby zdobycia Biłohoriwki (prawe skrzydło obrońców Lasu Sierebrańskiego 48,92 N/38,24 E) pomiędzy 2-gim, a 8-ym maja zaczynają przypominać walenie głową w mur. Poza stratami nic nowego nie wniosły.
Niezmordowany Batalion K-2 z 54 S BZ vs. Wagnerowcy znów walczy i zdobywa moskiewskie okopy z czołgami, BeWuPem i kamerą. Gdzieś w okolicach Zołotariwki (48,88 N/38,245 E)
Wideo 2:
Operacja „Barracuda”
Ukraińcy odparli ataki na Spirne (48,81 N/38,25 E) pomiędzy 4-tym, a 8-ym maja. Nieprzyjaciel szturmował również Wesełe (48,75 N/38,15 E - udało przesunąć się linię frontu o ok. 100 m ) i Rozdoliwkę -bezskutecznie. Tam walczono o pozycję niedaleko wsi Sakko i Vanzetti.
Wideo 3:
7 maj - Walka w okopie żołnierzy z 30 S BZ pozycja przy wsi Sakko i Vanzetti 48,746 N/38,033 E
Bachmut okolice
Przez cały tydzień 1-8.05. ruski próbował pokonać obrońców we wsi Bohdaniwka (48,62 N/37,9 E) i zdobyć Chromowe (1-7.05.) Celem było jak zwykle przecięcie Drogi Życia 0-05-06 i połączenie się z siłami atakującymi z kierunku Iwanowskie (48,575 N/37,92 E) okrążając broniących się w Bachmucie. Jednak 8 maja SZU zaatakowały Wagnerowców na pn zach od Chromowego i odepchnęły ich o 250 m. Analogiczna sytuacja miała miejsce pod wsią Iwaniwskie, gdie 8 maja kontra Ukraińcow odrzuciła SZFM o 250 m.
Twierdza Bachmut strona północno-zachodnia
Trwają walki o każdy dom. Wagnerowcy od 1 maja nie posunęli się dalej niż do ulicy Ołeksandra Matrosowa (48,598 N/ 37,967 E). Tam utknęli.
Wideo 4:
— 5. maj - 77 S BP-Aeromobilna wali po Wagnerowcach w pn zach Bachmucie
Ponieważ walki nie przyniosły wagnerowcom spodziewanego efektu, a D’ień Pabiedy zbliżał się nieuchronnie, 5-tego maja uderzyli lotnictwem zrzucając na obrońców zakazany konwencjami fosfór.
Wideo 5:
Bombardowanie fosforowe w nocy z 4 na 5 maja pn zach części Bachmutu
Obrońcy wytrzymali i dalej stawiają bohaterski opór. 9 maja minął i dalsze szturmy przynoszą tylko niepotrzebne straty atakującym. Zadanie nie zostalo wykonane. Twierdza Bachmut broni się nadal.
Twierdza Bachmut strona wschodnia
Tu ruskie natarcie 25.04 wdarło się ta teren Bazy 54 S BZ i najprawdopodobniej do 6 maja opanowało cały teren jednostki. Natępnie usiłowano wedrzeć się na teren na pd od muru Bazy, ale atakujących spotkała niemiła niespodzianka.
Wideo 6:
6 maj – Obrona blokowiska przy ul. Czajkowskiego przez 93 S BZ „Chołodnyj Jar”. Po wejściu szturmowców eksplozja. Geolokacja: 48.591 N, 37.972 E
Twierdza Bachmut strona południowo-zachodnia
Od tygodnia trwają ciężkie walki o blokowiska wokół skrzyżowania ul. Czajkowskiego i Juwilejnej (48,587 N/37,973 E). Wojska SZFM nie posunęły się do przodu. Wysoka zabudowa sprzyja obrońcom.
Wideo 7:
7 maj – żołnierze i artyleria 93 S BZ „Chołodnyj Jar” w walkach wokół skrzyżowania Czajkowskiego z Juwilejną. Geolokacja: 48,587 N/37,973 E
Podobna sytuacja jest w położonym obok na południe od skrzyżowania Technikum Przemysłowym
Wideo 8
— 5. maj – Czołgi 93 S BZ „Chołodnyj Jar” atakują pozycje Wagnerowców w pobliżu Technikum Przemysłowego przy ul. Czajkowskiego. Geolokacja 48.583 N/39.71 E
Sponsor najemniczej watahy zwanej Wagnerowcami Prigożyn zagroził, że wycofa swoich bandytów z Bachmutu 10 maja, jak nie dostanie amunicji. Oczywiście na zapowiedziach się skończyło. Bandyterka zostaje, a Ukraińcy twierdzą, że nie zauwazyli po stronie moskiewskiej mniejszego ostrzału artylerii. Jakoś trzeba się wytłumaczyć z niedotrzymania terminu zdobycia Bachmutu mimo jasnego rozkazu prezydenta Moskowii.
Odcinek awdijiwsko-doniecki
Walki na tym odcinku ciagle koncentrują się na próbach zdobycia Awdijiwki (48,13 N/37,76 E) i ruin miejscowości Marinka (47,94 N/37,5 E). Ruski 25,04 kontratakował pod Nowoseliwką wracając do starych okopów. Przeprowadzona 5-tego maja kontra ukraińska w kierunku wsi Troickie (48,263 N/ 37,85 E) odbiła okopy i odsunęła ruska o ok. 1,5 km w kierunku własnych pozycji.
Trzy razy (3,4 i 7.05) SZFM usiłowały przełamać front w Nju Jorku. Nie udało się.
Odcinek zaporoski
W zasadzie bez zmian poza wzmozonymi działaniami rozpoznawczymi i ostrzałami artyleryjskimi. Ponoć źródła rosyjskie alarmują o zgromadzonych tu ogromnych siłach ukraińskich.
Odcinek chersoński
Bez zmian. Tylko ostrzały artyleryjskie i działania zwiadowcze SZU. Powiązany z ukraińską armią Bohdan Myrosznikow (czynny żołnierz i jedno z lepszych źródeł informacji) nieoficjalnie potwierdził, że Siły Zbrojne Ukrainy uchwyciły przyczółki na lewym brzegu Dniepru na terenach zalewowych koło Chersonia i umocniły się na nich.
Działania SZU na zapleczu Moskala
W Stawropolu ukraińskie drony uderzyły w zakład wytwarzający paliwa i smary. Podobne ataki zostały przeprowadzone na rafinerie w Iskach koło Krasnodaru i Nowoszachtińsku koło Rostowa.
Łącznie w ciągu czterech dni zaatakowane zostały magazyny paliw i rafinerie w czterech miejscach na całej długości frontu. O ile przed jesienną kontrofensywą uderzenia spadały głównie na drogi, centra dowodzenia, a przede wszystkim magazyny amunicji, o tyle teraz atakowane są składy paliw. Linie kolejowe są już na tyle pod ukraińską kontrolą ogniową i na tyle uszkodzone, że Moskale muszą do przerzucania sił korzystać przede wszystkim z transportu drogowego, a ten bez paliw nie pojedzie.
Pięć dronów zaatakowało port Taman w Kraju Krasnodarskim (po drugiej stronie Morza Azowskiego w stosunku do Ukrainy). Konkretnie… w magazyny paliwa. Tego samego dnia rój dronów zaatakował rosyjskie lotnisko w Seszczy koło Briańska w Rosji (tak, tego Briańska, koło którego wysadzone zostały pociągi (przy drugim były to trzy ładunki umieszczone tak, że zniszczone zostały lokomotywy i wagony - łącznie dwadzieścia wagonów z chemikaliami potrzebnymi do produkcji amunicji). Dwa doleciały i trafiły uszkadzając między innymi samolot An-124 Rusłan (nie używany).
Na froncie trwa izolacja pola walki. W ciągu jednej doby ukraińska artyleria zniszczyła jeden punkt dowodzenia, dwanaście rejonów ześrodkowania, cztery magazyny amunicji i system OPL, a także wiele innych celów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645920-tylko-u-nas-interaktywna-mapa-wydarzen-na-froncie