Trwa 441. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 10 maja 2023 r.
20:32. Ekspert: Rosja szykuje się do długotrwałej wojny
Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny – ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak.
Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny
— ocenił Badrak, który jest szefem organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.
Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji.
Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie
— powiedział Badrak.
18:40. W rejonie Bachmutu udane kontrataki; miejscami przeciwnik odepchnięty o 2 km
Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km – powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.
Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km
— napisał Syrski w Telegramie.
Syrski poinformował również, że w niektórych rejonach najemnicy Wagnera zmuszeni byli przekazać swoje pozycje regularnym rosyjskim oddziałom, które są słabiej przygotowane.
Pomimo dużej koncentracji wojsk i głośnych deklaracji rosyjskich wojskowych zbrodniarzy o zamiarze zdobycia Bachmutu do 9 maja, przeciwnik nie zdołał zająć miasta
— zaznaczył Syrski.
Generał wyróżnił wojskowych 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej, która „w walce mocno uderzyła w przeciwnika”.
Relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty powiedział w ukraińskiej telewizji, że wrogie siły prowadzą zmasowany ostrzał ukraińskich pozycji, a sytuacja jest „trudna, ale pod kontrolą”.
W ciągu doby na tym kierunku były 524 ostrzały, wróg ostrzeliwał nasze pozycje. Dlatego doniesienia o deficycie amunicji (po stronie rosyjskiej) to fake news
— powiedział Czerewaty, cytowany przez agencję Ukrinform.
Poinformował on, że miało miejsce 28 starć, 10 nalotów lotniczych. Straty Rosjan to 203 zabitych i 216 rannych. Pięć osób wzięto do niewoli.
Zniszczono m.in. 11 bojowych wozów piechoty przeciwnika, dwa transportery opancerzone, pięć polowych magazynów amunicji i jeden dron.
Czerewaty powiedział również, że siły Grupy Wagnera codziennie tracą „co najmniej 100 ludzi, a w ostatnim czasie więcej i nie mają źródeł uzupełnienia”.
Bachmut, który jest niemal całkowicie zrównany z ziemią, Rosjanie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako „epicentrum” walk na całym froncie na wschodzie kraju. Z relacji wynika, że po stronie rosyjskiej w walkach w mieście walczą siły Grupy Wagnera, a flanki wokół miasta osłaniają oddziały regularnych rosyjskich wojsk.
18:30. Czechy przekażą Ukrainie dwa postsowieckie systemy obrony przeciwlotniczej KUB
Prezydent Czech Petr Pavel zapowiedział w środę w wywiadzie radiowym przekazanie Ukrainie dwóch systemów obrony przeciwlotniczej KUB oraz pocisków rakietowych. Jego zdaniem należy również rozważyć przekazanie czeskich samolotów bojowych L-159.
Zdaniem Pavla Ukraina musi przygotować do decydującej fazy wojny także swoje lotnictwo. Przypomniał, że państwa zachodnie do tej pory były powściągliwe w dostarczaniu nowoczesnych samolotów bojowych, ponieważ przygotowanie do ich użycia wymaga czasu, a także dlatego, że technologia maszyn ma charakter tajny. Państwa sojusznicze nie chcą, by urządzenia te wpadły w ręce Rosji.
Decydujące dla Ukrainy jest zapewnienie jej wystarczającej ilości sprzętu pancernego i amunicji. Były szef czeskiego sztabu generalnego i przewodniczący Kolegium Wojskowego NATO podkreślił, że zasadnicza część bitwy będzie musiała odbyć się na ziemi. Przypomniał, że od Czech Kijów otrzymał około 100 czołgów, taką samą liczbę pojazdów opancerzonych i wiele amunicji.
Zaznaczył, że obecnie przekazywane dwa systemy obrony powietrznej KUB wraz z rakietami mogą zostać wykorzystane od razu, ponieważ Ukraina ma żołnierzy umiejących obsługiwać ten postsowiecki sprzęt.
O możliwości przekazania Ukrainie zaprojektowanych i produkowanych w Czechach wielozadaniowych samolotów L-159 ALCA mówiła już wcześniej minister obrony Jana Czernochova.
18:25. Kanada będzie szkolić ukraińskich żołnierzy na Łotwie
Kanada rozpocznie szkolenia dla ukraińskich żołnierzy na Łotwie; będą prowadzone od 15 maja br. – poinformowała w środę minister obrony Kanady Anita Anand podczas konferencji prasowej z minister obrony Łotwy Inarą Murniece.
Program szkoleniowy w ramach operacji UNIFIER został opracowany na potrzeby młodszych oficerów wojsk ukraińskich. Zajęcia dla ukraińskich żołnierzy będą prowadzone wspólnie przez kanadyjskich i łotewskich wojskowych.
Na Łotwie stacjonuje obecnie ok. 800 kanadyjskich żołnierzy; Kanada jest państwem ramowym grupy NATO od 2017 r.
Kanada szkoli ukraińskich żołnierzy także w Polsce, gdzie prowadzone są zajęcia przez ok. 80 kanadyjskich specjalistów, ponad połowa z nich to saperzy, ok. 25 prowadzi zajęcia dla załóg czołgów Leopard oraz 10 prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy na polu bitwy.
Ponadto 170 kanadyjskich wojskowych prowadzi szkolenia dla ukraińskiej armii w Wielkiej Brytanii, gdzie ukraińskich żołnierzy uczy się m.in. walki i technik patrolowych – podało kanadyjskie ministerstwo obrony w komunikacie.
17:00. Siły ukraińskie ostrzelały pozycje wagnerowców
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące, jak czołgi ukraińskiej 3 Brygady Szturmowej ostrzeliwują pozycje najemników Wagnera w zachodniej części Bachmutu.
16:50. Ukraińska 92. Brygada pojmała jeńca, który poddał się dronowi
Żołnierze ukraińskiej 92. Brygady pojmali 9 maja rosyjskiego żołnierza, przy wykorzystaniu drona - poinformował dowódca kompanii bezzałogowych statków powietrznych wchodzący w skład Brygady, Jurij Fedorenko.
Żołnierz miał zasygnalizować, aby go nie bombardować, po czym - przy użyciu drona - zrzucono mu kartkę z apelem, aby się poddał i podążał za dronem. Żołnierz się zgodził i - choć inni Rosjanie mieli do niego strzelać - dotarł do linii ukraińskich. Fedorenko ocenił, że „niewola u Ukraińców daje większą szansę przetrwania niż służba w rosyjskiej armii”.
16:00. Rosjanie stracili na Ukrainie ponad 196 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 196 310 żołnierzy, 3 736 czołgów, 7 275 pojazdów opancerzonych, 3 039 zestawów artyleryjskich, 555 wyrzutni rakiet, 308 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 624 bezzałogowe statki powietrzne, 970 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 974 pojazdów (w tym cystern), 389 jednostek sprzętu specjalnego.
14:00. Ukraińscy kolaboranci z obwodu chersońskiego bezskutecznie próbują wyjeżdżać do Rosji
Współpracujący z wrogiem ukraińscy kolaboranci z obwodu chersońskiego na południu kraju coraz częściej starają się o wyjazd do Rosji, lecz wszyscy bez wyjątku otrzymują odmowy - poinformował w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu chersońskiego Jurij Sobołewski.
Pomocnicy zarządców z nadania Moskwy bezskutecznie próbują podjąć pracę w Rosji. Nie pomagają im ani rosyjskie paszporty, ani prorosyjskie poglądy. Wielu z nich dopiero teraz zaczyna rozumieć, że nie są nikomu potrzebni - powiadomił samorządowiec w komentarzu opublikowanym na Facebooku.
Oni byli potrzebni tu i teraz jako pożyteczni idioci, z których trzeba było jakoś ulepić (rosyjską okupacyjną) administrację. A potem - róbcie co chcecie. Albo czekajcie na wyzwolenie i ponieście odpowiedzialność za zdradę, albo uciekajcie do Rosji i próbujcie tam układać swoje godne pożałowania życie. Jak to mówią, tajga też jest na swój sposób piękna
— ironicznie skomentował Sobołewski.
Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, są od listopada ubiegłego roku kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań agresorów regularnie giną cywile. Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja, gdy agresorzy zabili na Chersońszczyźnie 23 osoby i ranili 46, w tym dwoje dzieci.
W połowie marca ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informował, że oddziały zwiadowcze przeprowadzają operacje w okupowanej przez rosyjskie wojska lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego.
11:50. W Bachmucie armia ukraińska broni ostatnich ulic na zachodzie miasta
Na zachodnich przedmieściach Bachmutu, w obwodzie donieckim, żołnierze ukraińskiej 77. brygady toczą walki o ostatnie ulice tego rejonu; Bachmut stał się najdłuższą i najkrwawszą, a wciąż niezakończoną, bitwą obecnej wojny - relacjonuje w środę BBC w reportażu z miasta atakowanego przez wojska rosyjskie.
Korespondent BBC opisuje sytuację na linii obrony 77. brygady na zachodnich przedmieściach Bachmutu, gdzie Ukraińcy utrzymują ostatnich kilka ulic. Na południe od Bachmutu 28. brygada armii ukraińskiej wciąż broni miasta przed okrążeniem go przez Rosjan.
Jeśli wojska rosyjskie ostatecznie zdobędą Bachmut, to odniosą „niewiele więcej niż pyrrusowe zwycięstwo. Zdobyczą będzie teraz szkielet miasta, wbitego w ziemię, gdzie nie ocalał prawie żaden dom, a cała ludność znikła” - relacjonuje BBC.
Nad oblężonym miastem wciąż unoszą się ciężko słupy dymu, a towarzyszy im nieustanny huk ognia artylerii
— opisuje korespondent.
Dziennikarz był na pozycjach ukraińskich na zachodzie Bachmutu, gdzie artyleria 77. brygady wspiera oddziały piechoty. Jest świadkiem ostrzału, którego celem jest jeden z budynków; po ataku z gruzów unosi się dym i wychodzi z nich dwóch ludzi. Jeden jest ranny. To prawdopodobnie najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera.
Walczą dość dobrze, ale zupełnie nie troszczą się o swych ludzi, atakują bez wsparcia artylerii licząc na to, że „uda się lepiej niż poprzednim razem”
— mówi o najemnikach ukraiński żołnierz o imieniu Mykoła. Jego kolega Myrosław dodaje: „szli prosto na nas, musieli być na narkotykach”.
BBC zwraca uwagę, że w walkach o Bachmut zginęło bądź zostało rannych 20-30 tysięcy wojskowych rosyjskich. Armia ukraińska również płaci wysoką cenę, a walka o miasto wciąż się nie zakończyła. Władze w Kijowie mają nadzieję, że działania defensywne w Bachmucie osłabią zdolność Rosji do operacji ofensywnych i wyczerpują jej armię.
Taką opinię podzielają żołnierze broniący Bachmutu.
W Bachmucie chodzi o to, by utrzymać tutaj wroga. (…) Moglibyśmy wycofać się, żeby ocalić trochę istnień ludzkich, ale wtedy będziemy musieli kontratakować i stracimy ich jeszcze więcej
— mówi BBC 29-letni Jewhen. Walczy on w oddziałach na południe od miasta.
Rosja próbuje zająć Bachmut od miesięcy i dotąd był on świadectwem determinacji Ukrainy, by nie ustąpić. Zarazem jest też przypomnieniem, że nadchodząca kontrofensywa może okazać się znacznie większym wyzwaniem
— podsumowuje BBC.
09:40. Waszyngton nie przekaże Ukrainie pocisków dalszego zasięgu
Władze Stanów Zjednoczonych nie pójdą w ślady Wielkiej Brytanii i nie przekażą Ukrainie pocisków ATACMS, zdolnych do rażenia celów oddalonych o 300 km. USA chcą uniknąć ryzyka konfrontacji z Moskwą, do której mogłoby dojść, gdyby ukraińskie siły zaatakowały obiekty na terytorium Rosji - powiadomił we wtorek wieczorem portal Politico.
W poniedziałek dziennik „Washington Post” ujawnił, że rząd w Londynie jest gotowy przekazać Ukrainie broń o zasięgu 300 km. Prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej.
Nasze stanowisko w sprawie ATACMS dla Ukrainy nie uległo zmianie. Będziemy jednak nadal dostarczać temu państwu komponenty obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, takie jak systemy Patriot, a także amunicję i pojazdy opancerzone
— powiadomiły w odpowiedzi na pytanie Politico źródła w administracji prezydenta Joe Bidena.
Jak dodano na łamach portalu, również brytyjskie władze obawiają się trudnej do przewidzenia reakcji Kremla, gdyby ukraińska armia wykorzystała pociski o zasięgu 300 km do atakowania celów w Rosji. Dlatego, według Politico, warunkiem dostarczenia Kijowowi rakiet Storm Shadow jest zobowiązanie władz Ukrainy do ostrzeliwania wyłącznie obiektów na okupowanych terytoriach.
Na początku lutego Biały Dom ogłosił, że przekaże Ukrainie pociski Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 km. Jak wówczas informowano, otrzymanie tego uzbrojenia podwoi możliwości rażenia ukraińskiego wojska na lądzie i pozwoli mu atakować rosyjskie cele daleko za linią frontu.
USA konsekwentnie odrzucają prośby władz Ukrainy o dostarczenie pocisków dalszego zasięgu, takich jak m.in. ATACMS. Rząd w Kijowie, w tym m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, wielokrotnie zapewniał zachodnich sojuszników, że pociski dalszego zasięgu byłyby używane wyłącznie do ostrzeliwania ukraińskich ziem okupowanych przez Rosję.
08:55. Ekspert: Zestrzelenie rakiety Kindżał to ogromny cios w wizerunek Rosji
Pierwsze w historii potwierdzone zestrzelenie rosyjskiego ponaddźwiękowego pocisku Kindżał to ogromny cios w wizerunek Kremla i znakomita reklama amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot - ocenił we wtorek wieczorem w rozmowie z portalem TSN ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.
Rosyjska propaganda przedstawiała Kindżały jako rakiety, których nie da się przechwycić. Miały być pierwszymi pociskami ponaddźwiękowymi, nie posiadającymi odpowiedników na całym świecie. Prawda jest jednak taka, że te pociski są ponaddźwiękowe tylko ze względu na swoją prędkość. Kindżał nie spełnia pozostałych kryteriów broni hipersonicznej
— wyjaśnił ekspert.
W ocenie Kowałenki po zestrzeleniu Kindżała Moskwie będzie trudno przekonywać potencjalnych kontrahentów, że rosyjskie systemy przeciwrakietowe S-300 i S-400 mogą skutecznie konkurować z Patriotami.
08:19. Kiepski stan rosyjskiej armii
Obchody w Rosji zwycięstwa w II wojnie światowej pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej; nie pojawiły się na defiladzie nowoczesne czołgi, bo Rosja bardzo potrzebuje ich na Ukrainie - zauważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie na temat agresji Rosji na Ukrainę.
Podczas obchodów 9 maja zademonstrowano znacznie mniej sprzętu wojskowego niż zwykle (w tym jedyny tylko T-34/85 pochodzący z II wojny światowej, przy braku nowoczesnych czołgów, których Rosja bardzo potrzebuje na Ukrainie). Obchody pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej, mimo zabiegów Kremla, by zmniejszyć wagę Dnia Zwycięstwa poprzez ograniczanie skali defilad i odwoływanie imprez
— głosi analiza amerykańskiego think tanku.
Z kolei brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że charakter dorocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym uwypuklił wyzwania materiałowe i w zakresie komunikacji strategicznej, przed którymi stoi wojsko rosyjskie po 15 miesiącach wojny na Ukrainie.
00:01. Rosyjskie siły przeprowadziły 30 ataków w Donbasie
Rosyjskie siły przeprowadziły w ciągu minionej doby prawie 30 ataków w Donbasie na wschodzie Ukrainy - informuje we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojsko rosyjskie bez skutku kontynuowało działania ofensywne w Bachmucie - dodaje sztab.
W poniedziałek rosyjskie okupacyjne siły zaczęły wywozić dzieci i ich rodziców oraz pracowników sfery budżetowej z miasta Kamionka Dnieprzańska w obwodzie zaporoskim - podaje sztab. Według ukraińskiej strony „chętnych było niewiele”. Ludzie wywożeni są do Berdiańska. Jednocześnie wszystkich pracowników medycznych miejscowego szpitala wezwano do pracy.
Minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 20 ataków rakietowych i 30 lotniczych oraz ok. 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich sił i miejscowości - czytamy w wieczornym komunikacie.
Główne wysiłki przeciwnik nadal koncentruje na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie - pisze sztab. Minionego dnia na tych kierunkach rosyjskie wojska przeprowadziły prawie 30 ataków. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.
00.00. Brytyjczycy szukają dla Ukrainy dostawców pocisków o zasięgu 300 km
Administrowany przez brytyjskie ministerstwo obrony Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU) zwrócił się do firm zbrojeniowych z zapytaniem, czy mogą dostarczyć pociski rakietowe o zasięgu do 300 km, co byłoby znaczącym zwiększeniem zdolności bojowych Ukrainy.
W zamieszczonym na stronach internetowych brytyjskiego rządu ogłoszeniu wyszczególniono, że chodzi o pociski o zasięgu od 100 do 300 km, wystrzeliwane z lądu, morza lub powietrza, o ładunku wybuchowym od 20 do 490 kg. Jako pożądane cechy pocisków wymieniono „niskie prawdopodobieństwo przechwycenia”, „możliwość planowania misji” oraz „metody penetracji obrony powietrznej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa udanego uderzenia”.
Termin składania ofert upłynął w miniony czwartek wieczorem, zaś z firmami, które na to ogłoszenie odpowiedziały, IFU będzie się kontaktować od 5 czerwca.
Jak wyjaśnia brytyjski rząd, IFU to mechanizm finansowania, który wykorzystuje środki finansowe od partnerów międzynarodowych, aby w szybkim tempie zamawiać priorytetową pomoc wojskową dla Ukrainy. Fundusz jest zarządzany przez brytyjskie ministerstwo obrony w imieniu panelu wykonawczego, w skład którego wchodzą Wielka Brytania, Norwegia, Holandia, Dania i Szwecja. Partnerzy ci, wraz z Islandią i Litwą, wnieśli do tej pory do funduszu łącznie ponad 520 mln funtów.
O zamieszczonej ofercie napisał we wtorek m.in. amerykański dziennik „Washington Post”, wskazując, że prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej. Gazeta zauważyła, że jeśli ukraińskie siły zbrojne dysponowałyby pociskami Storm Shadow, mogłyby ostrzelać z kontrolowanych przez siebie terytoriów m.in. Sewastopol na okupowanym przez Rosję Krymie.
red/Facebook/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645857-relacja-441-dzien-wojny-na-ukrainie-udane-kontrataki