Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Kanadzie złożył kwiaty przed pomnikiem Poległych za wolność Polski w I i II wojnie światowej, którego fundatorem była Polonia z USA i Kanady - poinformowało na Twitterze MON.
W poniedziałek, kończący wizytę w Kanadzie polski szef MON Mariusz Błaszczak, spotka się z minister obrony tego kraju Anitą Anand. Jak przekazało MON, zostaną poruszone wątki dalszego wsparcia dla Ukrainy, współpracy w ramach NATO, możliwości rozwoju współpracy w zakresie modernizacji technicznej czy też zwiększenia kooperacji pomiędzy jednostkami rezerwy kanadyjskich sił zbrojnych a polskimi Wojskami Obrony Terytorialnej. Odbędzie się też spotkanie z przedstawicielami Stałego Komitetu Izby Gmin ds. Obrony Narodowej, podczas którego poruszone mają być problemy rozwijania współpracy wojskowej.
Wcześniej Błaszczak przebywał z wizytą w USA, podczas której poruszane były tematy m.in. polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i w Europie, pogłębiania interoperacyjności wojsk oraz amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.
Parada w Toronto
Polską flagę wciągnięto na maszt przy ratuszu w Toronto, ulicami śródmieścia przeszła w niedzielę polska parada zorganizowana przez obchodzący 90-lecie Kongres Polonii Kanadyjskiej, a z Polonią spotkali się goszczący w Kanadzie polscy politycy.
Przed paradą, odbywającą się w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, zwracając się do Polonii z życzeniami od prezydenta RP, przypomniał o znaczeniu Konstytucji 3 Maja w historii Polski.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska dziękowała Polonii za jej zaangażowanie, wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak przypomniał o tradycji konstytucyjnej, a minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, dziękował Polonii za „patriotyzm realizowany poza granicami Polski”.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była w chwili jej uchwalenia „rewolucyjna”.
W kontekście 232. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji i jej znaczenia dla odtworzenia polskiej państwowości, polscy politycy podkreślali zaangażowanie Polonii w pomoc Ukrainie, oraz znaczenie kontynuacji walki Ukrainy z rosyjską agresją.
Siewiera podkreślił, że „Ukraina walczy za wolność własną i naszą”.
Zwycięstwo Ukrainy jest jedyną możliwą opcją
— mówiła Gosiewska, zwracając uwagę na konieczność ukarania agresora, który chciał zaprowadzić na Ukrainie „imperialistyczny mir”.
Błaszczak, dziękując za pomoc Kanadzie, zwracał uwagę na rolę NATO.
Zachód pozbył się naiwności w ocenach Rosji
— powiedział PAP.
Putin zakładał, że będzie inaczej, że podzieli Zachód, podzieli nas wszystkich, skłóci i tu się mocno zdziwił. Ważne jest, byśmy pozostali zjednoczeni, dopóki ostatni żołnierz rosyjski nie zostanie wygnany z terytorium wolnej, niepodległej Ukrainy
— dodał.
Wypowiadając się w imieniu premiera Kanady Justina Trudeau przebywającego w Londynie na koronacji, liberalny parlamentarzysta James Maloney przypomniał o znaczeniu związków między Polską a Kanadą i poinformował, że w parlamencie federalnym procedowany jest wniosek grupy parlamentarzystów o uznanie maja za Miesiąc Polskiego Dziedzictwa a 3 maja za Dzień Polskiej Konstytucji.
Przyjęcie takiego wniosku przez parlament oznacza poparcie dla upamiętniania wkładu Polonii do kanadyjskiego społeczeństwa i podkreślenie znaczenia Polonii kanadyjskiej dla „siły i różnorodności Kanady”. Od ubiegłego roku maj jest Miesiącem Polskiego Dziedzictwa w prowincji Ontario.
Życzenia złożył Polonii także szef Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre.
Mimo ulewnego deszczu, w paradzie wzięło udział od 300 do 400 osób, jak mówili PAP znajdujący się pod ratuszem policjanci.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645578-wicepremier-blaszczak-w-kanadzie-szef-mon-zlozyl-kwiaty