Karol III został koronowany na króla Wielkiej Brytanii. W ceremonii w Opactwie Westminsterskim brało udział około dwóch tysięcy osób. Zapraszamy do śledzenia relacji na portalu wPolityce.pl.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziś koronacja Karola III! Król wraz z żoną wyruszył z Pałacu Buckingham. Jak będzie przebiegać ceremonia? SPRAWDŹ dokładny plan!
16:00. Rodzina królewska na balkonie Pałacu Buckingham - bez Andrzeja i Harry’ego
Brytyjska rodzina królewska wyszła na balkon Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzone przed nim tłumy ludzi oraz obserwować tradycyjny przelot samolotów, który jednak z powodu złej pogody został skrócony.
To, kto pojawi się na balkonie, do końca nie było wiadome, ale zgodnie z przypuszczeniami, obecni byli tylko ci członkowie rodziny królewskiej, którzy pełnią obowiązki, czyli zabrakło młodszego brata króla Karola III, księcia Andrzeja, oraz młodszego syna monarchy, księcia Harry’ego, bo obaj z różnych powodów wycofali się czynnego udziału w rodzinie.
Pojawienie się na balkonie było ostatnim sobotnim punktem programu koronacji Karola III i królowej Camilli.
15:25. Król i królowa pozdrowili poddanych
Król Karol III, królowa Kamila oraz członkowie rodziny królewskiej pozdrowili poddanych z balkonu Pałacu Buckingham.
15:10. Oczekiwanie na króla i królową
The Mall przed Pałacem Buckingham jest pełne ludzi, którzy chcą zobaczyć króla i królową na balkonie.
Ze względu na pogodę przelot wojskowy nad pałacem Buckingham z okazji koronacji króla i królowej został zmniejszony - poinformował brytyjski resort obrony.
Będzie składał się wyłącznie z helikopterów i Czerwonych Strzał.
14:51. Uroczystości w Pałacu Buckingham
Król Karol III przyjął salut w ogrodach Pałacu Buckingham. Po raz kolejny wybrzmiał hymn Wielkiej Brytanii. Odegrano również tradycyjną szkocką melodię na dudach. Król i królowa wystąpili w szatach koronacyjnych.
14:45. Polska para prezydencka wzięła udział w koronacji
Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w koronacji Króla Karola III oraz Królowej Kamili.
14:37. Król i królowa dotarli do Pałacu Buckingham
Na cześć króla i królowej, oddana zostanie salwa armatnia.
14:00. Z Opactwa Westminsterskiego wyruszyła procesja koronacyjna
Król, wraz Kamilą, wychodzą w procesji z Opactwa Westminsterskiego. Zgromadzeni śpiewają hymn „Boże, chroń króla”. Para uda się do Pałacu Buckingham tą samą trasą, która przybyła na koronację, ale tym razem złotą karetą koronacyjną z 1762 roku.
Za parą królewską podążają pozostali członkowie rodziny oraz ponad 5 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz przedstawiciele sił zbrojnych z krajów Wspólnoty Narodów.
13:45. Przygotowania do procesji
Po błogosławieństwie król Karol III udał się do kaplicy świętego Edwarda, gdzie zdjął koronę świętego Edwarda, a włoży imperialną koronę państwową. Następnie, wraz Kamilą, przy dźwiękach hymnu państwowego, wyjdą w procesji z Opactwa Westminsterskiego, by wrócić do Pałacu Buckingham. Koronę państwową wykonała firma jubilerska Garrard & Co w 1937 r. na koronację króla Jerzego VI.
13:30. Nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim
W Opactwie Westminsterskim kontynuowane jest nabożeństwo.
13:20. Salwy armatnie
Po koronacji Karola w twierdzy Tower of London, na placu defiladowym Horse Guards Parade i w jedenastu miejscach w kraju wystrzelone zostały salwy armatnie.
13:15. Koronacja królowej Kamili
Królowa Kamila została ukoronowana koroną królowej Marii Teck, żony króla Jerzego V, z 1911 r.
13:10. Przysięga wierności królowi
Król Karol III zasiadł na tronie. Arcybiskup Canterbury Justin Welby i książę Wiliam złożyli przysięgę wierności królowi Karolowi III.
Welby wezwał wszystkich zgromadzonych w opactwie i oglądających transmisję, aby dołączyli do przysięgi.
Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym spadkobiercom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg.
13:03. Korona św. Edwarda spoczęła na głowie Karola III
Arcybiskup Canterbury poświęcił koronę św. Edwarda, którą nałożył na głowę króla. Karol III ma na sobie złoty płaszcz koronacyjny, rękawicę i pierścień, w dłoniach dzierży zaś jabłko królewskie i berło. Zgromadzeni w opactwie krzyczą: “Boże, chroń króla!”.
Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi.
12:52. Karol III zasiadł na tronie koronacyjnym
Karol III zasiadł na tronie koronacyjnym nad Kamieniem Przeznaczenia i przyjmuje regalia władzy: miecz królewski, jabłko i berło.
12:45. Trzeci etap koronacji: namaszczenie.
Arcybiskup Canterbury dokonał poświęcenia olejku z oliwek ze Wzgórza Oliwnego w Jerozolimie, który został wykorzystany do namaszczenia króla Karola III - odkreśla status monarchy jako głowy Kościoła Anglii. To jedyny moment koronacji, który nie jest widoczny dla publiczności.
Arcybiskup Canterbury wykonał przy użyciu olejku znak krzyża na głowie, piersi i rękach monarchy.
Chór śpiewa hymn koronacyjny „Zadok the Priest”, który zawiera słowa „God save the King”, czyli „Boże, chroń króla”.
12:38. Trzy korony
W trakcie koronacji zostaną użyte trzy korony. W ramach aktu inwestytury Karol III założy historyczną koronę św. Edwarda. Po mszy zmienią ją na Brytyjską koronę państwową (Imperial State Crown). Camilla będzie koronowana koroną św. Marii.
12:30. Król złożył podpis pod słowami przysięgi koronacyjnej
12:25. Arcybiskup Canterbury przedstawił Karola jako niekwestionowanego króla
Karol III został zaprezentowany zgromadzonym w Opactwie Westminsterskim przez prowadzącego nabożeństwo koronacyjne arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego jako „niekwestionowany król” Wielkiej Brytanii.
Chwilę później tak samo, w kolejne trzy strony świata, Karola III zaprezentowały trzy inne osoby - damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz.
To pierwszy przypadek w historii koronacji, by w tej roli wystąpiły także osoby świeckie i kobiety. Wszyscy zwrócili się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiedzieli „Boże, chroń króla Karola”.
11:55. Rozpoczęło się nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim
Na miejscu jest cała rodzina królewska. Wraz z przybyciem Karola III wraz z małżonką rozległo się bicie dzwonów w świątyni.
11:43. Na uroczystości przybyli przedstawiciele rodziny królewskiej
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej - z wyjątkiem króla Karola III i jego żony Camilli oraz następcy tronu, księcia Williama z rodziną - przybyli do Opactwa Westminsterskiego, gdzie w południe czasu polskiego rozpocznie się koronacja monarchy.
Król i królowa-małżonka są obecnie w drodze z Pałacu Buckingham, skąd jadą karetą, zaś książę William wraz z rodziną przybędą do Opactwa Westminsterskiego za 10 minut. Najstarszy z trójki dzieci Williama i Kate, dziewięcioletni książę George będzie jednym z czwórki paziów króla.
Wśród tych, którzy teraz przyjechali, jest młodszy syn króla, książę Harry. Jego obecność przez długi czas stała pod znakiem zapytania z racji konfliktu z resztą rodziny.
W Opactwie Westminsterskim są już wszyscy zaproszeni goście, w tym członkowie zagranicznych rodzin królewskich i przywódcy innych państw.
11:22. Karol III z małżonką w drodze do Opactwa Westminserskiego
Król Karol III wraz z żoną wyruszył z Pałacu Buckingham na koronację Z Pałacu Buckingham wyruszyła procesja, którą król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną Camillą jedzie do Opactwa Westminsterskiego, gdzie w południe czasu polskiego rozpocznie się uroczystość koronacji.
Królewska para jedzie zaprzężoną w sześć siwych koni karetą, najnowszą karetą w zasobach dworu, która została zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II w 2012 r. Przed i karetą podąża niespełna 200 żołnierzy z reprezentacyjnego regimentu brytyjskiej armii, Household Cavalry Mounted Regiment.
Licząca 2,29 km trasa przejazdu wiedzie przez reprezentacyjną aleję The Mall, na Trafalgar Square skręci w rządową aleję Whitehall, a następnie przez Parliament Street, Parliament Square i Broad Sanctuary. Do Opactwa Westminsterskiego procesja powinna dotrzeć o godz. 11:53 czasu polskiego.
red/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645395-relacja-karol-iii-koronowany-na-krola-wielkiej-brytanii