Trwa 437. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Sobota, 6 maja 2023 r.
23:10. W pobliżu Jekaterynburga płoną magazyny z prochem strzelniczym
W odległości około 30 km od Jekaterynburga we wsi Pierwomajskij płoną magazyny z prochem strzelniczym, władze wprowadziły stan wyjątkowy w powiecie i rozpoczęły ewakuację mieszkańców, informuje portal Ukraińska Prawda.
Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że pożar trzech z sześciu magazynów z prochem strzelniczym we wsi Pierwomajskij rozpoczął się od pożaru sąsiadującego z nimi lasu, donosi Ukraińska Prawda.
Pożar zagraża 18 pobliskim magazynom, w których przechowywany jest również proch strzelniczy
— cytuje portal jedną z rosyjskich agencji.
Władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców wsi Pierwomajskij. Ludzie wyjeżdżają autobusami i samochodami, poinformowały na swojej stronie VKontakte władze powiatu Reżew.
Jak informują rosyjskie media , mieszkańcy oddalonego od płonących składów prochu o 30 km Jekaterynburga narzekają na ciężki smog , czuć też zapach spalenizny.
Sytuacja z pożarem w obwodzie swierdłowskim oceniana jest jako krytyczna. Region zwrócił się o pomoc federalną, napisał w Telegramie szef regionu Jewhen Kujwaszew.
22:30. Władze ogłosiły alarm przeciwlotniczy dla większości obszaru na wschodzie kraju
Ukraińskie władze ogłosiły w sobotę wieczorem alarm przeciwlotniczy dla większości obszaru wschodniej Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
Terytoria zagrożone rosyjskimi nalotami i ostrzałami obejmują terytoria na wschód od położonego w zachodniej części Ukrainy miasta Winnica oraz wszystkie regiony wschodnie, a także położony na południu kraju obwód chersoński oraz anektowany przez Rosję Krym - przekazał Reuters.
Rosjanie nieustannie prowadzą ostrzał infrastruktury cywilnej Ukrainy, wykorzystując do tego wszelką dostępną im broń. Dzięki pomocy z zachodu Ukraińcy są w stanie strącić większość lecących ze strony Rosji rakiet, dronów i pocisków. W czwartek po raz pierwszy - dzięki zastosowaniu systemu Patriot - Ukraińskim Siłom Zbrojnym udało się zestrzelić jakoby „nie mający sobie równych” pocisk Kinżał, o którym Putin mówił, że nie powtrzyma go żaden system obronny.
22:00. Ukraińcy zestrzelili hipersoniczny pocisk Putina
„Tak, zestrzeliliśmy +nie mający sobie równych+ pocisk Kinżał!” - oświadczył w sobotę na telegramie dowódca sił powietrznych ukraińskich sił zbrojnych Mykoła Ołeszczuk; dodał, że hipersoniczny pocisk, o którym Putin mówił, że nie strąci go żaden system obrony przeciwrakietowej, został zestrzelony dzięki amerykańskiemu systemowi Patriot.
21:40. Szwajcarska firma przekaże Ukrainie około 20 maszyn rozminowujących
Szwajcarska firma Global Clearance Solutions (GCS) zamierza dostarczyć Ukrainie do końca 2023 roku około 20 maszyn rozminowujących - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.
Takie dostawy przewiduje memorandum o współpracy, podpisane przez ministerstwo i producenta zmechanizowanego sprzętu rozminowującego GCS.
Maszyny będą wykorzystywane do usuwania min i niewybuchów z terenów rolniczych i obiektów infrastruktury krytycznej na obszarach wyzwolonych w obwodach mikołajowskim, charkowskim i chersońskim
— podało ministerstwo reintegracji.
Blisko jedna trzecia terytorium Ukrainy (174 tys. km kw.), która znalazła się pod okupacją, musi zostać skrupulatnie przebadana pod kątem min, amunicji i innych materiałów wybuchowych, pozostawionych tam przez rosyjską armię. Ukraina jest obecnie największym zaminowanym terytorium na świecie, przewyższając pod tym względem nawet Afganistan i Syrię - czytamy w komunikacie.
W sobotę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) poinformowała, że podczas sobotniego ostrzału przez Rosjan sześciu saperów zginęło przy rozminowywaniu obwodu chersońskiego.
19:30. Sześciu ukraińskich saperów zginęło podczas rozminowywania obwodu chersońskiego
Sześciu saperów ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło w sobotę podczas ostrzału przy rozminowywaniu obwodu chersońskiego - podała DSNS na swoim kanale w Telegramie.
Podczas wykonywania zadań rozminowania w obwodzie chersońskim nasi saperzy znaleźli się pod ostrzałem. Sześciu naszych specjalistów zostało zabitych. Dwoje kolejnych, w tym jedna kobieta - ratownik medyczny, zostało rannych i hospitalizowanych
— napisano w komunikacie.
Dodano, że sprzęt saperski uległ zniszczeniu. DSNS podkreśliła, że Rosjanie stale naruszają wszystkie normy prawa międzynarodowego, strzelając do funkcjonariuszy służby, którzy od miesięcy starają się oczyścić terytorium, na którym okupanci zostawili bardzo wiele min oraz innych niewybuchów.
18:57. Władze Rosji mają już „podejrzanego” ws. zamachu na Prilepina
Władze Rosji uznały zamach na jednego z głównych ideologów Kremla, pisarza Zachara Prilepina, za akt terroru; schwytały już nawet „podejrzanego” - informuje rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
W sobotę rano nieopodal Niżnego Nowogrodu w europejskiej części Rosji w wybuchu samochodu ranny został rosyjski nacjonalistyczny pisarz Zachar Prilepin. Jego kierowca zginął na miejscu.
Doniesienia na temat stanu pisarza są sprzeczne. Jego biuro prasowe podało, że odniósł on niegroźne obrażenia, natomiast ukraińskie źródła podają, że jest on ciężko ranny.
Zastrzegające sobie anonimowość źródła twierdzą, że Prilepin wracał do Moskwy z okupowanych ukraińskich terytoriów. Po drodze zatrzymał się na posiłek. Do eksplozji jakoby doszło po tym, gdy pisarz ponownie wyruszył w trasę. Samochód, którym jechał, został rozerwany na pół; zdjęcia wraku opublikował Komitet Śledczy Rosji.
17:31. 45 żołnierzy pułku Azow wróciło na Ukrainę
42 żołnierzy i trzy żołnierki z elitarnego pułku Azow Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy w zeszłym roku ofiarnie bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, uwolniono z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował w sobotę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Wśród uwolnionych jest 35 szeregowych i sierżantów oraz 10 oficerów - napisał Jermak na Telegramie. Są wśród nich tacy, którzy pobrali się podczas obrony Mariupola w zakładach Azowstal - dodał.
Jest też jeden żołnierz, który przed inwazją na pełną skalę przez 2,5 roku był jeńcem wojennym (…) Później został zwolniony z niewoli i natychmiast wrócił do swojej jednostki. Ponownie został schwytany (…)
— napisał doradca prezydenta.
W maju 2022 r. obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym na terenie zakładów Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, które chcąc „uratować życie żołnierzy”, nakazało opuszczenie huty.
16:30. Rosjanie ostrzelali Bachmut zabronioną amunicją fosforową i zapalającą?
Ukraina oskarżyła Rosję o ostrzelanie oblężonego Bachmutu zabronioną amunicją fosforową i zapalającą. Armia ukraińska opublikowała w sobotę film ukazujący płonące miasto, na które spływa deszcz białego fosforu - poinformował portal Hromadske.
W piątek wieczorem armia rosyjska ostrzelała położony na wschodzie Ukrainy Bachmut amunicją fosforową i zapalającą, która jest zabroniona przez międzynarodowe konwencje.
Wróg użył w Bachmucie amunicji fosforowej i zapalającej, próbując zmieść miasto z powierzchni ziemi. Jednak żołnierze Sił Operacji Specjalnych (SSO) i innych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nadal dzielnie bronią miasta
— podała służba prasowa SSO.
Pociski fosforowe zawierają mieszankę zapalającą o temperaturze spalania ponad 800°C, rozprzestrzeniającą się na obszarze kilkuset metrów kwadratowych. Trafienie taką amunicją może u osoby, która została postrzelona spowodować szczególnie ciężkie i bolesne obrażenia lub powolną śmierć w mękach. Leczenie tych obrażeń wymaga specjalnie przeszkolonego personelu medycznego, który podczas ratowania ofiary również może odnieść rany od fosforu - napisał portal.
Użycie amunicji fosforowej przeciwko ludności cywilnej jest stanowczo zabronione przez Protokół III do Konwencji o pewnych rodzajach broni konwencjonalnej. Jej użycie jest zbrodnią wojenną - podkreśla Hromadske.
14:15. Gen. Załużny rozmawiał z gen. Milleyem
Naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Wałerij Załużny powiadomił w sobotę, że poinformował przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, gen. Marka Milleya o obecnej sytuacji na froncie i planach dotyczących wyzwolenia terytorium.
Ukraiński dowódca zapewnił, że jest w stałym kontakcie z gen. Milleyem.
Podczas rozmowy telefonicznej poinformowałem (generała - PAP) o sytuacji na froncie i przygotowaniach do przyszłych kroków naszej armii na rzecz deokupacji ukraińskiego terytorium
— napisał gen. Załużny w mediach społecznościowych.
Podziękował też amerykańskiemu dowódcy za nowy pakiet wsparcia wojskowego ze strony USA.
13:50. Ukraińsko-tatarski ruch oporu wziął na siebie odpowiedzialność za zamach na Prilepina
Odpowiedzialność za zamach na rosyjskiego nacjonalistycznego pisarza Zachara Prilepina wziął na siebie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz - pisze w sobotę agencja Ukrinform.
Organizacja przekazała, że próbowała przeprowadzić napaść na Prilepina od początku roku.
Wcześniej zwolennicy ruchu informowali, że rozesłali ponad 5 tys. wiadomości agentom i rosyjskim wojskowym z zadaniem zabicia Prilepina
— pisze Ukrinform.
Ruchu oporu Atesz działa na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy.
Doniesienia o pierwszych skutecznych zamachach organizowanych przez Atesz pojawiły się na początku lutego. Jak wówczas informowano, że partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie Rosgwardii.
Prilepin, od 2014 roku aktywny zwolennik rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, został ranny w wybuchu samochodu w Niżnym Nowogrodzie w sobotę. Jego kierowca zginął.
09:30 Ukraińcy strącili rosyjską rakietę Kindżał
Po raz pierwszy strąciliśmy rosyjską rakietę hipersoniczną Kindżał - poinformował w sobotę dowódca ukraińskich sił powietrznych gen. Mykoła Ołeszczuk. To historyczne wydarzenie - ocenił.
Tak, strąciliśmy nie posiadający analogów Kindżał!
— napisał generał w mediach społecznościowych.
Jak dodał, rakietę strącono podczas nocnego ataku 4 maja w niebie nad obwodem kijowskim, dzięki systemowi Patriot.
Pocisk Ch-47 został wystrzelony z samolotu MiG-31K z terytorium Rosji
Ponaddźwiękowe rakiety Kindżał obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę. Pociski poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, mogą manewrować i uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej.
08:35. Pięciu cywilów zginęło wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim
Pięciu cywilów zginęło minionej doby wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim - poinformował w sobotę rano Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.
Trzy osoby zginęły w Awdijiwce, jedna w miejscowości Predteczyne i jedna w Konstantynówce. Tego dnia w obwodzie donieckim zostało rannych trzech cywilów.
Gubernator poinformował też, że ustalono informacje o osobie, która zginęła wcześniej w Łymanie.
Według danych przekazanych przez Kyryłenkę od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji w regionie zginęło co najmniej 1497 cywilów. Nie jest możliwe podanie dokładnej liczby ofiar w okupowanych Mariupolu i Wołnowasze - podkreślił.
07:30. Rosjanie szykują się do ukraińskiej kontrofensywy
Wygląda na to, że resort obrony Rosji zmienił priorytet z zajęcia Bachmutu na przygotowanie do obrony przed ukraińską kontrofensywą - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zmiana priorytetu sprawiła, że w trudnej sytuacji znalazł się właściciel najemniczej grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn - wskazuje ośrodek. 4 i 5 maja Prigożyn opublikował nagrania, na których ogłosił, że najemnicy wycofają się 10 maja z Bachmutu, jeśli firma nie otrzyma wystarczającego zaopatrzenia. Ostro i emocjonalnie zaatakował szefa rosyjskiego sztabu generalnego gen. Walerija Gierasimowa i ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu.
Złość Prigożyna może świadczyć o tym, że resort obrony mógł zmniejszyć priorytet zajęcia Bachmutu i na co innego położyć nacisk operacyjny - podkreśla ISW.
Jednak grupa Wagnera, mimo deficytu amunicji i innego zaopatrzenia, nie przestała dążyć do całkowitego zajęcia Bachmutu - zaznaczają analitycy.
07:10. Sztab: odparliśmy 50 ataków rosyjskich w Donbasie
Rosyjskie wojsko wciąż koncentruje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na odcinkach bachmuckim, awdijiwsim i marjinskim w Donbasie; na tych kierunkach ukraińskie siły odparły minionej doby ok. 50 ataków - informuje w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Poprzedniej doby rosyjska armia przeprowadziła osiem ataków rakietowych i 49 lotniczych oraz 82 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podaje sztab w komunikacie. Ucierpieli cywile, zniszczone i uszkodzone zostały domy i inna infrastruktura cywilna.
W okupowanym mieście Starobielsk w obwodzie ługańskim ukraińskich obywateli, którzy odmawiają przyjęcia rosyjskiego paszportu, siły rosyjskie przymusowo wysiedlają z domów - relacjonuje sztab. Jak dodaje, nie powstrzymuje ich nawet fakt, że w mieszkaniu przebywają dzieci. Po wysiedleniu ludzie trafiają do obozów filtracyjnych, a w ich domach zamieszkują rosyjscy żołnierze.
01:00. Siły rosyjskie zaatakowały Bachmut amunicją fosforową
Siły rosyjskie zaatakowały w piątek późnym wieczorem Bachmut amunicją fosforową - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.
Bachmut. Fosfor. Drań jest bezwartościowy. Tak samo było w Mariupolu. Kiedy nie mogą nic zrobić, zaczyna się fosforyzowanie
— napisał Andruszczenko, którego cytuje portal Ukrinform.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie zaatakowali Bachmut amunicją fosforową! Ukraińcy nadal dzielnie bronią miasta. „Tak samo było w Mariupolu”
00:03. Ataki na rosyjską infrastrukturę i koleje są zapowiedzią ukraińskiej kontrofensywy
Liczne w ostatnich tygodniach ataki na rosyjską infrastrukturę, rafinerie i szlaki kolejowe są zapowiedzią ukraińskiej kontrofensywy, jednak incydent z dronami atakującymi Kreml wydaje się być rosyjską inscenizacją - oceniają eksperci, których opinie przytacza w piątek AFP.
Wszystko to służy przygotowaniu ofensywy
— mówi w wywiadzie dla francuskiej agencji Mychajło Samuś, zastępca dyrektora ukraińskiego Centrum Badań nad Armią, jej Przemianami i Rozbrojeniem.
Jestem przekonany, że intensywność (tych ataków) szybko wzrośnie (…). To typowe metody ograniczania potencjału sił zbrojnych Rosji
— ocenia inny ekspert, który pragnął zachować anonimowość. Podkreśla też, że „Ukraina w żadnej mierze nie narusza prawa humanitarnego”.
W odróżnieniu od walk na terytorium Ukrainy, w których siły ukraińskie posługują się w bardzo dużym stopniu sprzętem zachodnim, „aby uderzyć na terenie Rosji stosuje się przede wszystkim uzbrojenie produkcji ukraińskiej” - mówi Samuś. Wyjaśnia, że „istnieje swego rodzaju porozumienie dotyczące nieużywania broni niemieckiej, francuskiej czy amerykańskiej na rosyjskim terytorium”.
Celem ataków wydają się być głównie instalacje naftowe, które mają fundamentalne znaczenie dla zaopatrzenia rosyjskich oddziałów; przeprowadza się je głównie za pomocą dronów - relacjonuje AFP.
Strefa takich działań ukraińskiej armii poszerza się. Jest to przygotowanie do wyzwolenia Krymu” i południowych regionów kraju
— wyjaśnia Samuś. Inny analityk wojskowy, który również chce zachować anonimowość, uważa, że takie ataki są dla ukraińskich sił próbą zrekompensowania braku broni dalekiego zasięgu zdolnej do uderzenia w głębi Rosji. Zachodni sojusznicy na razie odmawiają przekazania Ukrainie takiego uzbrojenia.
Najbardziej spektakularny incydent, jaki miał ostatnio miejsce, czyli atak dronów na Kreml, wydaje się jednak bardzo różnić od innych ataków. Moskwa oskarżyła o nie Kijów i Waszyngton, ale zdaniem Samusia „nie wpisują się one w przygotowania ofensywy i (…) wiele wskazuje na to, że było to uderzenie przygotowane rozmyślnie (przez Rosję)”.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że Rosjanie prawdopodobnie zainscenizowali atak dronów na Kreml, podobnego zdania są ukraińscy i europejscy analitycy, którzy podkreślają, że tego rodzaju posunięcie nie miałoby żadnej przydatności militarnej dla Kijowa.
AFP przypomina też, że John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, powiedział, iż Waszyngton nie przyczynia się do ataków na terytorium Rosji, a także jasno przekazał ukraińskim władzom, że „nie zachęca” do takich uderzeń.
Rząd Francji uznał ten incydent za „dziwny”, a Unia Europejska przestrzegła Rosję przed wykorzystywaniem go w jakichkolwiek celach - przypomina AFP.
00:02. Brytyjska armia przeszkoliła już niemal 15 tys. naszych żołnierzy
Brytyjska armia przeszkoliła już niemal 15 tys. naszych żołnierzy - poinformował w piątek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal, który przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. Podkreślił on, że władze w Kijowie konsultują z Londynem działania na froncie wojny z Rosją, w tym dotyczące zapowiadanej ukraińskiej kontrofensywy.
Dzisiaj wspólnie z ministrem obrony Zjednoczonego Królestwa Benem Wallace’m i pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską zapoznaliśmy się z procesem szkolenia kolejnej grupy ukraińskich wojskowych. Skoordynowaliśmy z Wallace’m działania niezbędne w kontekście naszego kontruderzenia i dalszego wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy. (…) Nasza armia w praktycznym wymiarze opanowuje standardy (funkcjonowania obowiązujące w) NATO
— napisał Szmyhal na Telegramie.
Dziękujemy Wielkiej Brytanii za zainicjowanie (międzynarodowej) operacji Interflex, mającej na celu przeszkolenie ukraińskich żołnierzy z udziałem dziewięciu krajów partnerskich
— dodał szef rządu.
W piątek w godzinach porannych Szmyhal poinformował, że wraz z żoną prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Ołeną, udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie przeprowadzi „szereg spotkań w celu zacieśnienia relacji z jednym z kluczowych sojuszników”. W sobotę przedstawiciele władz w Kijowie wezmą udział w koronacji brytyjskiego króla Karola III.
W listopadzie ubiegłego roku ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons oznajmiła, że do tamtego czasu brytyjska armia przeszkoliła około 6 tys. ukraińskich żołnierzy. Pod koniec stycznia 2023 roku wojskowi z Ukrainy zaczęli szkolić się na terytorium Wielkiej Brytanii w obsłudze czołgów Challenger 2, przekazywanych Kijowowi przez rząd w Londynie.
00:01. Prezydent Zełenski zwrócił się do kongresmenów z USA
Dalsza pomoc Waszyngtonu to dla nas klucz do sukcesu w wojnie z rosyjską agresją; jesteśmy wam wdzięczni nie tylko za wsparcie militarne, ale również finansowe - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Kijowie z delegacją amerykańskich kongresmenów i ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem.
W skład delegacji ze Stanów Zjednoczonych weszło dwoje kongresmenów z Partii Republikańskiej - przewodniczący parlamentarnej Komisji Helsińskiej Joe Wilson oraz Victoria Spartz, a także deputowany z Partii Demokratycznej Steve Cohen - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.
Prezydent Zełenski podkreślił, że dla władz w Kijowie istotne znaczenie ma fakt, że Ukrainę wspierają przedstawiciele obydwu najważniejszych amerykańskich ugrupowań.
Jak widzicie, wojna toczy się nie tylko na linii frontu, ale również tutaj, w stolicy. (…) Walczymy o wspólną przyszłość, w tym przyszłość naszych wspólnych wartości
— zaznaczył ukraiński przywódca.
Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji na froncie oraz w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, dalszej amerykańskiej pomocy zbrojeniowej dla Kijowa, a także przedłużenia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów żywnościowych przez Morze Czarne - poinformowała Interfax-Ukraina.
00:00. Rosjanie zakłócają elektronicznie sygnał GPS na Ukrainie, by zmylić HIMARS-y
Rosjanie w ostatnich miesiącach coraz częściej zakłócają elektronicznie sygnał GPS na Ukrainie, by zmylić systemy artylerii rakietowej HIMARS, aby nie trafiły do celu – poinformowała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, brytyjskie i ukraińskie.
Ukraińscy wojskowi, z amerykańską pomocą, zmuszeni są wynajdywać różne sposoby na zagwarantowanie skuteczności HIMARS-ów, które są bronią budzącą prawdopodobnie największe obawy Rosjan - pisze CNN.
W ostatnich miesiącach zakłócanie działania HIMARS-ów było na tyle skuteczne, że zmusiło Ukraińców do modyfikowania oprogramowania tych systemów, aby zneutralizować elektroniczne ataki Rosjan - przekazały CNN źródła dobrze znające szczegóły tej sprawy.
„To nieustanna zabawa w kotka i myszkę”, stałe szukanie sposobów na ominięcie zakłóceń - powiedział przedstawiciel Pentagonu; jak dodał, nie wiadomo ponadto jak długo można prowadzić taką grę.
Elektroniczne ataki przeprowadzają obie strony konfliktu, zwłaszcza tam, gdzie drony wykorzystywane są do działań zwiadowczych lub w koordynacji z artylerią, której pomagają namierzać cele - wyjaśnia amerykańska telewizja.
Wobec planowanej przez siły ukraińskie kontrofensywy skuteczność HIMARS-ów staje się szczególnie istotna.
Jedną rzeczą jest utrzymać Rosjan na tych pozycjach, na których są, a zupełnie inną rzeczą jest ich stamtąd wypchnąć. Oni się okopali i są tam od roku
— mówi emerytowany gen. brygady amerykańskiej armii Steven Anderson.
00:00. Rosjanie wykorzystują broń zapalającą
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645366-relacja-437-dzien-wojny-na-ukrainie