Trwa 436. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 5 maja 2023 r.
19:05. Podolak: Prawdziwe informacje o wojnie i sytuacji w Bachmucie są tylko w meldunkach naszej armii
Wszelkie oświadczenia przedstawicieli władz Rosji są skierowane do mało wymagających rosyjskich odbiorców; prawdziwe informacje o wojnie i sytuacji w Bachmucie znajdują się tylko w meldunkach naszej armii - oznajmił w piątek po południu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Wypowiedzi (ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja) Ławrowa, (rzecznika Kremla Dmitrija) Pieskowa, (byłego rosyjskiego prezydenta i premiera Dmitrija) Miedwiediewa, a także, oczywiście, Prigożyna (…) nie mają nic wspólnego z rzeczywistością na wojnie i zazwyczaj wskazują na silne napięcie psychiczne tych osób
— ocenił Podolak w komentarzu na Twitterze.
18:04. Rada UE wyraża zgodę na wsparcie 1 mld euro dla wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy
Rada UE, czyli państwa członkowskie Unii, wyraziła w piątek zgodę na wsparcie w wysokości 1 miliarda euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), aby umożliwić państwom członkowskim wspólne nabywanie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych dla Ukrainy.
Dzisiejsza decyzja to kolejny ważny krok w kierunku dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji. Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu ukraińskiego i swojego terytorium
— skomentował osiągnięte porozumienie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Wraz z wcześniejszą decyzją o szybkim dostarczeniu amunicji z istniejących zapasów przeznaczamy na ten cel w sumie 2 mld euro, zwiększając łączne wsparcie wojskowe UE dla Ukrainy do 5,6 mld euro
— dodał.
W ramach pomocy zostanie sfinansowane zaopatrzenie Sił Zbrojnych Ukrainy w pociski artyleryjskie kalibru 155 mm oraz - na życzenie - w pociski rakietowe, które państwa członkowskie UE będą wspólnie kupować od europejskiego przemysłu obronnego.
Wsparcie może być przeznaczone na wspólne zamówienia amunicji i rakiet od podmiotów gospodarczych mających siedzibę w UE lub Norwegii i produkujących tę amunicję i rakiety w UE lub Norwegii. Łańcuchy dostaw tych podmiotów mogą obejmować podmioty mające siedzibę lub produkujące poza UE lub Norwegią. Środek obejmie również dostawy amunicji i pocisków rakietowych, które przeszły ważny etap ich produkcji w UE lub Norwegii polegający na montażu końcowym
— wyjaśnia komunikat Rady UE.
Aby kwalifikować się do zwrotu kosztów z EPF, umowy będą musiały zostać zawarte przed 30 września 2023 r.
Polityczna zgoda na plan przekazania Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich w ciągu 12 miesięcy została osiągnięta 20 marca br. Do tej pory negocjowane były jednak konkretne zapisy prawne jednego z elementów całego systemu. Francja blokowała porozumienie, domagając się, aby kontrakty na dostawy mogły otrzymać tylko te firmy, które mają w 100 proc. unijny łańcuch dostaw.
17:00. Ukraińcy zniszczyli magazyn amunicji wagnerowców
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły magazyn Grupy Wagnera z amunicją pod Bachmutem - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Z naszej strony prowadzone są nie tylko akcje obronne, ale także akcje szturmowe. Nasi żołnierze zniszczyli miejsce, w którym przechowywana była amunicja Grupy Wagnera
— podkreśliła Malar w rozmowie z Ukrinform.
16:42. Wyjątkowy prezent od prezydenta Czech
Prezydent Czech Petr Pavel podarował prezydentowi Ukrainy wyjątkowy prezent. Prezydent Ukrainy otrzymał pistolet CZ 75 „na znak szacunku dla bohaterstwa Ukrainy”.
16:35. Alarm przeciwlotniczy w Kijowie i większości regionów Ukrainy
W piątek w godzinach popołudniowych w Kijowie i większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy; ostrzeżenia nie dotyczą tylko ośmiu regionów na zachodzie kraju - poinformowały ukraińskie media.
Według wstępnych doniesień siły rosyjskie mogły wystrzelić pociski manewrujące Ch-101 z bombowców strategicznych Tu-95 operujących w regionie Morza Kaspijskiego - przekazała telewizja Kanał 24.
16:10. Dania i Niemcy przekażą Ukrainie 80 czołgów Leopard 1
Dania i Niemcy przekażą Ukrainie 80 czołgów Leopard 1 - poinformował w piątek przebywający z wizytą w Berlinie duński minister obrony minister Troels Lund Poulsen. Pojazdy mają być gotowe do użytku 1 czerwca.
Darowiznę, której pierwsze dostawy zostaną teraz zrealizowane, można określić jako bardzo dużą
— podkreślił Poulsen, cytowany przez duńską telewizję TV 2.
15:30. Rosjanie stracili pond 193 tys. żołnierzy
15:00. Rosyjskie wojska robią wszystko, by zająć Bachmut do 9 maja
Rosyjscy najeźdźcy dokładają wszelkich starań, by zająć Bachmut na wschodzie Ukrainy do 9 maja, czyli dnia, w którym w Rosji świętowana jest rocznica zakończenia II wojny światowej; ataki wroga są jednak skutecznie powstrzymywane przez nasze wojska - oznajmiła w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Polityk powiadomiła, że agresorzy ściągają do Bachmutu najemników z Grupy Wagnera, walczących dotychczas na innych odcinkach frontu. Wagnerowcy zastępują w tym mieście szturmowe odziały sił powietrznodesantowych - przekazała Malar w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
Nasi wojownicy nie pozwalają wrogowi przerwać (ukraińskich linii) obrony. Ponadto nasze jednostki artylerii zniszczyły magazyny amunicji wagnerowców
— dodała wiceminister.
14:30. Dzięki Luke’owi Skywalkerowi zebrano 1,5 mln dolarów na zakup dronów dla armii
Legenda „Gwiezdnych Wojen” i ambasador United24 Mark Hamill zebrał 1 517 205 dolarów na drony RQ-35 Heidrun dla ukraińskiego wojska walczącego z rosyjską inwazją - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.
Jesienią ubiegłego roku amerykański aktor na osobistą prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego został ambasadorem projektu „Armia Dronów”, tym samym dołączając do walki przeciwko „imperium zła”, jak Zełenski określił Rosję. Prezydent nawiązał w tej wypowiedzi do Imperium Galaktycznego, czyli dyktatury w sadze „Gwiezdne Wojny”.
Teraz nasi obrońcy otrzymają 10 potężnych dronów zwiadowczych produkcji duńskiej. RQ-35 Heidrun to wydajny i łatwy w obsłudze bezzałogowy statek powietrzny wykorzystywany w misjach rozpoznawczych. Może również przetrwać ataki radioelektroniczne Rosjan
— napisał w czwartek, w Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen, przypadający co roku 4 maja, minister Fedorow na Telegramie.
14:05. Okupanci ogłosili pilną „ewakuację” mieszkańców miast obwodu zaporoskiego
Rosyjscy okupanci ogłosili pilną „ewakuację”, czyli de facto przymusową deportację mieszkańców miast Enerhodar, Połohy, Tokmak i Mołoczansk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; wróg wpadł w panikę w obawie przed ukraińską kontrofensywą - powiadomił w piątek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.
Cywile, w tym dzieci, są wywożeni do Berdiańska nad Morzem Azowskim. Najeźdźcy tłumaczą potrzebę natychmiastowej deportacji „zaostrzeniem sytuacji na linii frontu”. Szczególnie martwi los osób niepełnoletnich, ponieważ podczas każdej przymusowej „ewakuacji” dzieci trafiają w głąb Rosji, a ich późniejsze sprowadzenie do ojczyzny jest bardzo trudne - podkreślił Fedorow w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
W ocenie samorządowca Rosjanie, którzy od ponad roku kontrolują południową część obwodu zaporoskiego, wpadli w panikę w obawie przed ukraińskim natarciem. Świadczy o tym również ich piątkowa decyzja dotycząca zakazu sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych z wyjątkiem piwa.
13:45. 40 proc. rosyjskich jeńców oddało się do niewoli dobrowolnie
40 proc. rosyjskich jeńców wojennych oddało się do niewoli dobrowolnie, a ponad jedna trzecia poszła walczyć, wierząc w „możliwość awansu życiowego” - wynika z opublikowanych w piątek wyników badań socjologicznych przeprowadzonych na rosyjskich jeńcach przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w ramach programu „Chcę żyć”.
Badania miały na celu szczegółowe zrozumienie, kim jest przeciętny okupant, jakie są motywy jego działania, jak postrzega świat i rzeczywistość. Zostało przeprowadzone w kwietniu 2023 roku - powiedział przedstawiciel HUR Andrij Jusow.
Z sondaży wynika, że w walkach przeciwko Ukrainie biorą udział mieszkańcy prawie wszystkich regionów Rosji, a także nielegalnie zmobilizowani mieszkańcy tymczasowo okupowanych przez Rosjan terytoriów Ukrainy. 80 proc. rosyjskich jeńców jest niezadowolonych z rozkazów przełożonych, a ponad 50 proc. twierdzi, że w przypadku odwrotu dowódcy pozostawią żołnierzy samym sobie.
54,8 proc. rosyjskich jeńców jako najsilniejszy czynnik motywujący ich do pójścia na wojnę przeciwko Ukrainie wymieniło „chęć stabilizacji życiowej”, natomiast 35,9 proc. wskazało „możliwość awansu życiowego”. Na „chęć pomszczenia kolegów” oraz „chęć bycia zawodowym żołnierzem” nie wskazał nikt - informuje HUR.
60 proc. respondentów, oceniając cechy osobiste swoich dowódców w pięciopunktowej skali, dało im najniższą notę - 1. Tylko 1,3 proc. ankietowanych przyznało im ocenę 5 - czytamy w informacji.
Jedynie 17 proc. rosyjskich jeńców stwierdziło, że zaopatrzenie w amunicję było wystarczające - wynika z badania. Poinformowano też, że głównym źródłem informacji na temat wojny są dla rosyjskich żołnierzy rozmowy z innymi wojskowymi oraz rodziną. Państwowej telewizji ufa tylko 20 proc. ankietowanych.
„Chcę żyć” to program, który ma na celu pomoc żołnierzom rosyjskim, którzy chcą oddać się do niewoli ukraińskim siłom zbrojnym. Rosyjskim żołnierzom, którzy zadzwonią na specjalny numer i zadeklarują chęć oddania się do niewoli, gwarantowane są warunki przewidziane przez konwencje genewskie.
12:36. Kolaborantka z obwodu donieckiego skazana na 12 lat więzienia
Młoda mieszkanka obwodu donieckiego została skazana na 12 lat więzienia i konfiskatę mienia za przekazywanie informacji dotyczących działań ukraińskiej armii i efektów rosyjskich ataków przedstawicielowi wywiadu Rosji - poinformowało w piątek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Prokuratorzy udowodnili, że w czasie trwającej wojny z Rosją oskarżona komunikowała się z pracownikiem rosyjskiego wywiadu; sąd uznał ją za winną kolaboracji.
Kobieta przekazywała informacje o obecności lub nieobecności jednostek ukraińskich w określonym miejscu, wysyłała dane o działaniach operacyjnych i taktycznych Ukrainy oraz o wykorzystywanych środkach wsparcia inżynieryjnego
— podano w komunikacie biura prokuratora generalnego na Telegramie.
Kolaborantka udostępniła również rosyjskiemu wywiadowi nagrania wideo przedstawiające zniszczenia spowodowane ostrzałem rosyjskiego wojska oraz pokazujące miejsca, w które trafiły rosyjskie pociski.
W ten sposób udzieliła im (Rosjanom) pomocy w prowadzeniu działań wojennych przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy
— podsumowała prokuratura.
10:25. Kolejny atak na rosyjską rafinerię w Kraju Krasnodarskim
Drony ponownie zaatakowały rosyjską rafinerię Ilskij w Kraju Krasnodarskim. Na terenie zakładów wybuchł pożar - donosi portal Baza. Według wstępnych danych nikt nie został ranny
10:00. Władze Chersonia będą zwalczać dywersantów
Władze Chersonia na 58 godzin wprowadzają w piątek wieczorem ścisłą godzinę policyjną, której towarzyszy całkowity zakaz poruszania się oraz wjazdu i wyjazdu z miasta. W tym czasie prowadzone będą działania przeciwko rosyjskim grupom dywersyjnym.
W mieście prowadzone będą działania przeciwko wrogim grupom dywersyjnym; jest to wspólna akcja wywiadu i policji, której celem jest wykrycie i neutralizacja dywersantów
— powiedział w piątek PAP rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.
W środę rano rosyjskie wojska okupacyjne szesnastokrotnie ostrzelały Chersoń, trafiając w osiedle mieszkaniowe, centrum handlowe, dworzec kolejowy, stacje benzynowe i inne obiekty infrastruktury.
Zginęły 23 osoby, rannych zostało 46, w tym dwoje dzieci. Od czwartku do soboty w mieście obowiązuje żałoba.
Wcześniej szef władz wojskowych obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że godzina policyjna zostanie wprowadzona w piątek o godzinie 20.00 i ma trwać do poniedziałku do godziny 6.00.
Przez te 58 godzin obowiązywał będzie zakaz przebywania i poruszania się po ulicach miasta. Miasto zostanie także zamknięte na wjazd i wyjazd. (…) Te tymczasowe ograniczenia są konieczne, by organy porządku mogły wykonywać swoją pracę i nie narażać na niebezpieczeństwo mieszkańców
08:30. Sabotaże na kolei utrudniają transport rosyjskich wojsk
Ostatni wzrost liczby rosyjskich wypadków kolejowych na obszarach graniczących z Ukrainą, przypisywany sabotażowi dokonanemu przez nieznane podmioty, prawie na pewno spowodował krótkotrwałe lokalne zakłócenia w rosyjskich wojskowych transportach kolejowych - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, chociaż brygady remontowe są w stanie szybko przywrócić ruch na liniach kolejowych, to incydenty te zwiększą presję na rosyjskie wewnętrzne siły bezpieczeństwa, które najprawdopodobniej nadal nie będą w stanie w pełni chronić przed atakami rozległych i podatnych na nie sieci kolejowych w Rosji.
08:10. Sfingowany atak dronów na Kreml oficjalnym powodem odwoływania obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji; prawdziwą przyczyną - stan armii
Sfingowany atak dronów na Kreml jest oficjalną przyczyną odwoływania tradycyjnych parad z okazji Dnia Zwycięstwa w wielu rosyjskich miastach; obchodów nie będzie jednak z uwagi na fatalny stan armii - twierdzi w swym najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
07:00. Zestrzelenie rosyjskie drona nad Kijowem
00:00. W obwodzie kijowskim zniszczono dron Bayraktar TB2
W obwodzie kijowskim zniszczono w czwartek wieczorem dron Bayraktar TB2, nad którym utracono kontrolę – poinformowało Dowództwo Sił Lotniczych Ukrainy. Przyczyny awarii są ustalane, strącona maszyna nie wywołała szkód – zapewniono w komunikacie.
4 maja około godz. 20 (19 czasu polskiego) w obwodzie kijowskim, podczas planowanego lotu, stracił sterowność dron Bayraktar TB2
— ogłosiły ukraińskie wojska lotnicze w Telegramie.
Czas, w którym zestrzelono bezzałogowca, będącego na wyposażeniu armii, zbiegł się z alarmem powietrznym, który ogłoszono w Kijowie również o godz. 20.
Ponieważ niekontrolowany lot statku bezzałogowego w przestrzeni powietrznej stolicy mógł doprowadzić do niechcianych następstw, podjęto decyzję o użyciu mobilnych grup ogniowych. Cel został zniszczony. (…) W wyniku działań bojowych i upadku odłamków drona nie ma ofiar ani poszkodowanych
— podkreślono w komunikacie.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645241-relacja-436-dzien-wojny-rosjanie-probuja-zajac-bachmut