Węgierski parlament przyjął ustawę ws. sądownictwa, która ma na celu odblokowanie unijnych funduszy. „Oczekujemy, że Bruksela wypłaci unijne fundusze należne Węgrom” — napisała na Facebooku węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga.
Węgierscy parlamentarzyści przeważającą większością głosów poparli w środę ustawę wzmacniającą niezależność sądownictwa. Projekt zgłosił Viktor Orban, a dostała ona akceptację Brukseli.
Ustawa o sądownictwie m.in. wzmacnia kompetencje rady sędziów do nadzorowania sądów, ogranicza prawo rządu do wnoszenia odwołań do Trybunału Konstytucyjnego i automatyzuje rozdział spraw między sędziów.
„Węgry spełniły już swoje zobowiązania”
Zatwierdzenie może pomóc Węgrom w wykorzystaniu 13 mld euro funduszy UE, które są częścią puli 22 mld euro środków na politykę spójności przeznaczonych dla tego kraju — powiedział dziennikarzom komisarz ds. budżetu UE Johannes Hahn.
Hahn we wtorek spotkał się w Budapeszcie z premierem Orbanem i ministrami sprawiedliwości oraz rozwoju regionalnego.
Węgry spełniły już swoje zobowiązania związane z wymiarem sprawiedliwości. Oczekujemy, że Bruksela wypłaci unijne fundusze należne Węgrom
— napisała na Facebooku węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga.
W poniedziałek minister informowała, że rząd Węgier i Komisja Europejska osiągnęły techniczne porozumienie w sprawie pakietu reform dotyczącego sądownictwa, który jest kluczowy dla odblokowania unijnych środków
Co dalej?
Resztę z transzy należnych Budapesztowi w ramach polityki spójności i 5,8 miliarda funduszy naprawczych Węgry mają dostać, gdy Orban zdecyduje się na kolejne ustępstwa.
Według źródeł węgierskiej gazety „Nepszava” w Brukseli panuje ostrożność co do końcowej decyzji w sprawie odblokowania funduszy.
Nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy kompromis wypracowany przez ekspertów nie został zatwierdzony w politycznych negocjacjach w KE
— zaznaczył dziennik.
Rzecznik KE Christian Wigand poinformował, że rozmowy „idą w dobrym kierunku” oraz że Komisja przeanalizuje postępy dokonane przez rząd w Budapeszcie.
W grudniu Komisja Europejska przyjęła porozumienie z Węgrami, które otwiera drogę do 22 mld euro w ramach polityki spójności na lata 2021–2027. Wypłaty pieniędzy są jednak obwarowane warunkami. W ramach funduszu spójności rząd w Budapeszcie czeka na odblokowanie 6,3 mld euro, a w ramach Krajowego Planu Odbudowy – 5,8 mld.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/businessinsider.com.pl/PAP/gospodarka.dziennik.pl/wp.pl/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/645204-wegry-przyjely-ustawe-sadowa-ma-odblokowac-unijne-srodki