Trwa 427. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 26 kwietnia 2023 r.
21:00. W obwodzie murmańskim rozbił się rosyjski myśliwiec
20:50. W Rosji opracowano instrukcje na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas parady w Moskwie 9 maja
Rosyjskie jednostki walki radioelektronicznej otrzymały instrukcje postępowania na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas tradycyjnej parady z okazji zakończenia II wojny światowej, planowanej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie - powiadomił ukraiński portal Obozrevatel, powołując się na własne źródła w strukturach siłowych.
Redakcja serwisu otrzymała kopie niejawnych rosyjskich dokumentów wojskowych, w których opisano procedury działania i sposoby powiadamiania w przypadku wykrycia wrogich bezzałogowców. Dowódcy z Rosji szczególnie podkreślają, że o takich przypadkach należy zawsze informować Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) - czytamy na łamach ukraińskiego serwisu.
Z ujawnionych materiałów wynika, że podczas defilady w Moskwie zostanie zaprezentowanych ponad 40 czołgów, w tym m.in. po 12 maszyn T-72, T-80 i T-90 oraz pięć nowoczesnych pojazdów T-14 Armata, 10 samobieżnych haubicoarmat Msta-S, osiem wyrzutni rakietowych Iskander, osiem systemów obrony przeciwlotniczej S-400, a także około 100 różnych wozów opancerzonych. Jak oznajmił w poniedziałek niezależny rosyjski portal Meduza, w tegorocznej defiladzie weźmie udział tylko jeden zagraniczny przywódca, prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow. W tym roku 9 maja nie odbędą się parady wojskowe m.in. w graniczących z Ukrainą obwodach kurskim i biełgorodzkim oraz na anektowanym Krymie.
Oficjalnie wydarzenia te odwołano ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na prowadzoną przez Rosję wojnę przeciwko Ukrainie. Jednak wielu komentatorów przypuszcza, że rosyjskiej armii brakuje czołgów i dlatego nie chce ujawniać skali strat poniesionych podczas inwazji na sąsiedni kraj.
W Moskwie i innych miastach odwołano też tegoroczne marsze pamięci tzw. Nieśmiertelnego Pułku „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”, czyli II wojny światowej.
20:40. Wysłannik dziennika „La Repubblica” ranny w Chersoniu, jego ukraiński tłumacz zginął
Wysłannik włoskiego dziennika „La Repubblica” Corrado Zunino został w środę ranny, a jego ukraiński tłumacz Bogdan Bitik zginął w wyniku ataku w Chersoniu, dokonanym „z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez rosyjskich snajperów” - poinformowała rzymska gazeta. Szef MSZ Włoch Antonio Tajani ogłosił, że ranny reporter jest w dobrym stanie i znajduje się pod opieką włoskiej ambasady.
Według informacji przekazanych przez Zunina na Twitterze został zraniony w prawe ramię przez pocisk, który trafił i zabił jego ukraińskiego tłumacza.
Reporter dodał, że miał na sobie kamizelkę z napisem „Prasa”. Miał ją także jego tłumacz.
Gazeta wyjaśniła, że do ataku doszło na przedmieściach Chersonia. Ranny Włoch zdołał się schować i został następnie przewieziony do szpitala w mieście.
Przebywający w Rzymie ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział we włoskiej telewizji, że skontaktował się z wojskiem swojego kraju, by zapoznać się ze szczegółami ataku. „Nasze siły zbrojne - dodał - są w kontakcie z dziennikarzem i zrobią wszystko, co mogą, by mu pomóc”.
20:13. Minister obrony Ukrainy: Sukces kontrofensywy będzie mieć znaczenie dla dalszego wsparcia
Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.
Reznikow stwierdził, że ukraińscy partnerzy podjęli już polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów. Dodał też, że po stronie partnerów nie ma już technicznych ograniczeń dotyczących zasięgu dostarczanego Ukrainie uzbrojenia.
Według mnie na dzień dzisiejszy nie ma już politycznych przyczyn, by nie dostarczać Ukrainie samolotów. Wcześniej te czy inne rodzaje broni miały charakter polityczny, bo było echo tej starej doktryny: „nie prowokujmy Rosjan”. Na szczęście nasi partnerzy już praktycznie od tego odeszli. Ale niektóre echa jeszcze są. Fantomowe bóle i tak są obecne
— powiedział Reznikow.
18:31. Zełenski po rozmowie z Xi: nie może być pokoju kosztem terytorium
Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zełenski poinformował, że podczas godzinnej rozmowy z Xi omówiono „pełen zakres aktualnych spraw w dwustronnych stosunkach”.
Szczególną uwagę poświęcono też sposobom możliwej współpracy w celu zaprowadzenia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy
— przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.
Nikt nie chce pokoju bardziej od ukraińskiego narodu. Jesteśmy na swojej ziemi i walczymy o naszą przyszłość, realizując nasze integralne prawo do samoobrony
— kontynuował szef ukraińskiego państwa. Jak dodał, „pokój ma być sprawiedliwy i trwały, oparty o zasady międzynarodowego prawa i poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych”.
Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów. Integralność terytorialna Ukrainy ma być przywrócona w granicach 1991 roku
— podkreślił.
17:34. Rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z bazy w północnej części Krymu
Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu; jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował w środę Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI).
Przedstawiciel ośrodka analitycznego opublikował na Twitterze zdjęcia ukazujące zmiany na terenie rosyjskiej bazy w okresie od 11 lutego do 25 kwietnia. O rezultatach tych obserwacji, poczynionych w ostatnim czasie przez ekspertów AEI, powiadomiła w środę także brytyjska stacja Sky News.
Władze w Moskwie i samozwańcza administracja Krymu uznały, że Kanał Północnokrymski, rozciągający się w północno-wschodniej części półwyspu, może stanowić naturalną przeszkodę w przypadku natarcia ukraińskiej armii. Dlatego nakazano dodatkowo ufortyfikować ten fragment Krymu i zbudować tam linię okopów - donosił pod koniec marca niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.
Wcześniej informowano, że umocnienia powstają również na zachodzie Krymu, w tym na tamtejszych plażach.
17:27. Ukraiński resort obrony: Rosja wykorzystuje na wojnie ok. 370 tys. osób
Rosja wykorzystuje na wojnie przeciwko Ukrainie ok. 369 tys. osób i ok. 5,9 tys. jednostek ciężkiego sprzętu - poinformował w środę Military Media Center , platforma medialna resortu obrony Ukrainy.
Jak podkreślono, według posiadanych informacji długoterminowe plany Kremla względem Ukrainy nie zmieniły się. Celem Rosji jest siłowe zmuszenie władz ukraińskich do negocjacji.
W najbliższym czasie rosyjskie siły będą koncentrować się na działaniach ofensywnych, mających doprowadzić do wyparcia ukraińskich sił z ważnych miast obwodu donieckiego. Pierwszorzędnym celem rosyjskich wojsk jest zajęcie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki
16:58. Słoweński rząd wysłał Ukrainie w tajemnicy 20 transporterów opancerzonych
Słowenia wysłała Ukrainie 20 lekkich transporterów opancerzonych, aby wesprzeć jej walkę z Rosją - podała słoweńska agencja STA.
Dostawa została przygotowana w tajemnicy i jest to najnowsze wsparcie wojskowe ze strony Lublany, która przekazała Kijowowi jak dotąd czołgi, haubice i inny sprzęt. Pojazdy zostały wysłane na Ukrainę samolotami transportowymi. Operacja zakończyła się w tym tygodniu.
Transportery opancerzone, o których wysłaniu poinformowano w środę, są uzbrojone w działko kalibru 40 mm i karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm, jednak służą głównie do transportu żołnierzy. Według słoweńskiej telewizji POP TV znajdowały się w posiadaniu słoweńskich sił zbrojnych przez ponad dwie dekady.
Pojazdy zostały wyprodukowane w latach 90. przez słoweńską firmę na licencji austriackiego przedsiębiorstwa Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge, które jest obecnie częścią amerykańskiego General Dynamics European Land Systems.
16:39. Podolak: Rosja przemyca do zachodnich mediów swoją narrację
Rosja przemyca do ważnych zachodnich mediów swoją narrację, nauczyła się prowadzić bardziej subtelną propagandę - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w środę przez portal NV.
Podolak powiedział, że takie publikacje jak niedawny artykuł „The Guardian”, zgodnie z którym po kontrofensywie Ukraina będzie namawiana do rozejmu i zamrożenia działań bojowych, pojawiają się z powodu rosyjskiej propagandy - czytamy.
Rosja umie już dzisiaj działać bardziej subtelnie niż (stosując) prymitywną propagandę. Wszyscy ci klasyczni rosyjscy propagandyści (…) nie mają żadnego związku z prawdziwymi próbami prowadzenia subtelnej propagandy w tych czy innych europejskich czy światowych mediach. Działają bardziej subtelnie
— podkreślił doradca Zełenskiego. Jak dodał, „anonimowe źródła” publikacji próbują dowieść, że Ukrainie nie wystarczy zasobów do wyzwolenia swojego terytorium, że Zachód wstrzyma pomoc wojskową, że trzeba szukać jakiegoś kompromisu.
Jeśli dzisiaj będziemy rozmawiać o negocjacjach, pokojowym uregulowaniu, to oznacza to, że świadomie mamy oddać część swojego terytorium, zachęcając Rosję do następnych etapów wojny
— kontynuował. Nie można bać się, że takie publikacje się pojawiają - stwierdził Podolak.
Po prostu (trzeba) stale wyjaśniać: żadnych inicjatyw pokojowych
— podsumował.
15:52. 44 Ukraińców uwolnionych w ramach kolejnej wymiany jeńców
44 Ukraińców, w tym dwóch cywilów, zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców - poinformował w środę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Do domów wraca 36 szeregowych i sierżantów oraz sześciu oficerów - przekazał Jermak. Jak dodał, są to wojskowi, funkcjonariusze straży granicznej, Gwardii Narodowej i marynarze. Są wśród nich obrońcy Mariupola i zakładów Azowstal, obwodu chersońskiego oraz wschodu kraju.
Wymiana objęła też dwie osoby cywilne.
Jermak poinformował, że niektórzy uwolnieni są ranni, ponieważ byli torturowani w niewoli. Niedawno ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec przekazał, że 86 proc. ukraińskich jeńców, którzy powrócili z rosyjskiej niewoli, potwierdziło, że dopuszczano się tam wobec nich bezpośredniej przemocy fizycznej.
Jermak zapewnił, że wszyscy więzieni Ukraińcy powrócą do domów.
15:20. Estońskie siły zbrojne o szkoleniu ukraińskich żołnierzy
Przeszkoliliśmy dotąd w Estonii co najmniej tysiąc żołnierzy Ukrainy; szkolenia okazały się prawdziwym sukcesem - powiedział płk Mart Vendla z Sił Obronnych Estonii, cytowany w środę przez portal ERR.
Szkolenia Ukraińców dzieli się na cztery kategorie: indywidualne, zawodowe, zbiorowe i przywódcze. Estonia wnosi wkład w zakresie dwóch pierwszych, tj. podstawowego szkolenia żołnierzy i niektórych kursów specjalistycznych. Szkoliliśmy na przykład medyków i uczyliśmy Ukraińców, jak używać haubic FH-70
— wyjaśnił płk Wiktor Kalnicki, szef wydziału szkolenia estońskich sił zbrojnych.
Mart Vendla dodał, że w kraju szkoli się również ukraińskich snajperów. Kalnicki poinformował, że ukraińscy artylerzyści po kursach w Estonii trafili już na front i działają tam „skutecznie i profesjonalnie”.
Szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego finansowane jest zarówno ze środków Estonii, jak i Unii Europejskiej.
13:59. Rozmowa telefoniczna Wołodymyra Zełenskiego i Xi Jinpinga
Prezydenci Chin i Ukrainy, Xi Jinping i Wołodymyr Zełenski odbyli w środę rozmowę telefoniczną dotyczącą relacji tych dwóch krajów - poinformowały chińskie media państwowe.
Xi zapowiedział, że specjalny wysłannik Chin odwiedzi Ukrainę, aby rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją
— podał Reuters.
Rozmowę z chiński przywódca skomentował Zełenski.
Odbyłem długą i ważną rozmowę telefoniczną z prezydentem Xi Jinpingiem. Wierzę, że ta rozmowa, jak również powołanie ambasadora Ukrainy w Chinach, dadzą potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych
– napisał prezydent Ukrainy.
13:58. 131 wojskowych z elektrowni w Czarnobylu wciąż przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli
131 wojskowych ukraińskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali wzięci do niewoli podczas okupacji Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wciąż pozostaje w rękach Rosjan – powiadomiło ukraińskie ministerstwo środowiska i zasobów naturalnych.
Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane resortu, początkowo do niewoli trafiło 169 wojskowych. Strilec zapewnił, że ukraińskie władze stale podejmują działania na rzecz uwolnienia więzionych wojskowych.
Na początku rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę wojska agresora zajęły i okupowały Czarnobylską Elektrownię Atomową. Okupacja obiektu i strefy wykluczenia trwała od 24 lutego do 31 marca 2022 r.
13:36. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony: rosyjskie groźby jądrowe to przejaw bezsilności i strachu
Wszelkie groźby [Rosji] o użyciu broni jądrowej, to przejaw bezsilności i strachu. Im gorsza jest sytuacja na froncie, tym częściej słychać histeryczne deklaracje +jądrowe+, które pokazują, że Kreml zdaje sobie sprawę z nieodwracalności porażki i nieuchronności odwetu
— napisał Daniłow na Twitterze.
Portal Ukrainska Prawda przypomina, że we wtorek wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew po raz kolejny groził użyciem broni jądrowej przez Rosję.
12:25. Zdjęcia satelitarne Mariupola
12:22. Walki w Bachmucie
Mała grupa szturmowa Wagnera próbowała wejść do budynku kontrolowanego przez ukraińskie siły. Na ich podejściu dwóch zostało postrzelonych, ale jednemu udało się uciec. Później wraca, aby ewakuować swoich kumpli, ale również zostaje postrzelony - wskazano na Twitterze @NOELreports.
11:55. Podziały między rosyjskimi grupami najemników.
Najemnicy z batalionu Potok skarżyli się Putinowi, że najemnicy Wagnera nie pozwalają im opuścić zajętych pozycji w Bachmucie „pod groźbą śmierci”. Bojownicy Prigożyna „protestowali” przeciwko temu twierdzeniu. W rezultacie armia ukraińska odzyskała pozycje, które wcześniej zajęli wagnerowcy. Jak myślisz, kiedy zaczną strzelać do siebie? - wskazał na Twitterze były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko.
10:18. ISW: rosyjscy nacjonaliści chcą nasilenia represji przeciw „wrogom narodu”, ale Kreml jest w tej kwestii ostrożny
Rosyjscy ultranacjonaliści wzywają do zaostrzenia represji i do stosowania pojęcia „wroga narodu”, które funkcjonowało w czasach stalinowskich – pisze Instytut Badań nad Wojną. Kreml woli jednak polegać w większym stopniu na kontrolowaniu przestrzeni informacyjnej niż na aparacie represyjnym w stylu ZSRR - zauważa.
Think tank ocenia, że Kreml unika pewnych represyjnych działań, jak np. przywrócenie kary śmierci, z obawy o stabilność reżimu. Z Dumy wycofano projekt ustawy o zwiększeniu podatków dla osób, które uciekły z Rosji. Wydaje się również, że Kreml nie jest chętny do zrealizowania jeszcze jednego apelu środowisk ultranacjonalistycznych – nacjonalizacji majątków Rosjan, którzy dopuścili się „zdrady”, wyjeżdżając z Rosji.
ISW przytacza propozycję deputowanego Andrieja Gurulowa z Jednej Rosji, który wezwał, by w Rosji znów stosować pojęcie „wroga ludu”, która funkcjonowało w czasach stalinowskich. Podobne apele ISW ocenia jako skrajne, jednak zwraca uwagę, że środowiska ultranacjonalistyczne oczekują od Władimira Putina nasilenia represji i pełnego zaangażowania w wojnę.
ISW oceniał wcześniej, że Putin w celu zachowania swojego reżimu polega bardziej na kontrolowaniu przestrzeni informacyjnej niż na aparacie represyjnym w stylu ZSRR
— piszą analitycy. Powołując się na portal Wiorstka, think tank donosi, że administracja prezydenta jakoby nie popiera przywrócenia w Rosji kary śmierci (objętej obecnie moratorium).
09:09. Ukraina współpracuje z FBI w sprawie dowodów zbrodni rosyjskich
Ukraina współpracuje z FBI w sprawie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych - poinformowała w środę agencja Reutera. Głównymi obszarami współpracy jest geolokalizacja i informacje czerpane z telefonów komórkowych - powiedział agencji Reutera agent FBI Alex Kobzanets.
Agencja zajmuje się też analizą próbek DNA i fragmentów ciał z pól bitew i pomaga w identyfikowaniu kolaborantów i szpiegów - dodał agent. Kooperacja FBI i Ukrainy stanowi odbicie zacieśniających się amerykańsko-ukraińskich relacji - zauważa agencja Reutera.
Amerykańsko-ukraińska współpraca obejmuje także cyberwojnę; Kijów broni się przed cyberatakami Rosji przynajmniej od 2015 roku. Illia Witiuk, zarządzający wydziałem bezpieczeństwa cybernetycznego w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział, że liczba rosyjskich ataków rosła w ostatnich latach, a w ostatnich miesiącach stają się one bardziej precyzyjne.
Bardzo trudno jest w postępowaniu sądowym udowodnić, kto ponosi odpowiedzialność za atak. Dlatego pozyskiwanie informacji o rosyjskich cyberprzestępcach jest dla nas takie ważne
— powiedział Witiuk.
08:53. Ukraina stara się utrzymać kontrolę nad drogą zaopatrzenia do Bachmutu
Wojska ukraińskie starają się utrzymać kontrolę nad jedyną realnie dostępną obecnie drogą zaopatrzenia do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że trwają ciężkie walki na krótkim dystansie w zachodnich dzielnicach Bachmutu, a kluczowym wydarzeniem ostatniego tygodnia były walki na obrzeżach miasta, zwłaszcza w pobliżu wsi Chromowe. Ukraina stara się tam utrzymać kontrolę nad pozwalającą na zaopatrywanie miasta drogą 0506, gdyż inne ukraińskie opcje zaopatrywania Bachmutu są prawdopodobnie skomplikowane przez błotniste warunki na nieutwardzonych drogach.
Dodano, że ponieważ miasto jest atakowane od ponad 11 miesięcy, ukraińska obrona Bachmutu została włączona jako jeden z elementów znacznie głębszej strefy obronnej, która obejmuje miasto Czasiw Jar na zachodzie.
08:28. Wizyta gen. Wiktora Chorenki na froncie w Bachmucie
Pomimo liczebnej przewagi wroga i zmasowanych ataków Siły Operacji Specjalnych uderzają w przeciwnika na kluczowych odcinkach – powiadomiły służby prasowe tych wojsk, informując o wizycie na froncie dowódcy gen. Wiktora Chorenki.
Sytuacja w Bachmucie rzeczywiście jest trudna, ale kto, jeśli nie wy, wie, co trzeba robić i jak działać w obecnych warunkach. Wasza praca tutaj dowodzi po raz kolejny, że SOS to przede wszystkim przewaga jakości nad ilością
— mówił do żołnierzy Chorenko, cytowany w Telegramie Sił Operacji Specjalnych.
Bachmut Rosjanie próbują zająć już od ponad dziewięciu miesięcy. Obecnie walki toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako „epicentrum” bojów na całym froncie na wschodzie kraju.
00:00. Prezydent Zełenski: nikt nie może się czuć bezpiecznie, dopóki Rosja nie jest pokonana
Nikt nie może się czuć bezpiecznie, dopóki Rosja nie jest pokonana - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Agresja rosyjska ma zakończyć się w nowej Norymberdze - wezwał.
Nikt i nigdzie na świecie nie może czuć się bezpiecznie, dopóki agresor nie jest pokonany. Tego dowodzi każdy dzień na Ukrainie, wszystko to, co rosyjskie wojska i służby specjalne okupanta robią na naszej ziemi wobec naszych ludzi
— powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Jak ocenił, rosyjskie siły marzą, by „przenieść to na ziemie innych narodów”.
Wie to cały świat
— dodał.
Podkreślił, że „cały świat wie też, że Rosję można powstrzymać”: siłą ukraińskich obrońców, bronią, prawem, sankcjami i pracą na rzecz sprawiedliwości.
Rosja ma przegrać. Świat nie może mieć innego celu
— powiedział prezydent.
Każdy przejaw rosyjskiego terroru, każdy dzień agresji to dodatkowe argumenty, że wszystko ma zakończyć się przed trybunałem - w nowej Norymberdze w sprawie +raszyzmu+, w sprawie tych, którzy niszczą życie i ludzi, którzy mają rakiety przeciwko muzeom i kierowane bomby lotnicze przeciwko cerkwiom
— oznajmił Zełenski.
We wtorek rosyjskie wojsko ostrzelało muzeum w Kupiańsku, zabijając dwie osoby i raniąc 10. W obwodzie chersońskim w miejscowości Kizomys rosyjska armia ostrzelała i zrujnowała cerkiew.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/644168-relacja-427-dzien-wojny-na-ukrainie