Trwa 425. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r.
21:53. Rzecznik MSZ Ukrainy reaguje na słowa wiceprzewodniczącej węgierskiego parlamentu: Nie potrzebujemy zgody Rosji, by przystąpić do NATO
Ukraina ma suwerenne prawo do wolnego wyboru środków bezpieczeństwa. To prawo niejednokrotnie było potwierdzone na poziomie wszystkich państw członkowskich NATO, w tym Węgier
— podkreślił rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko w mediach społecznościowych.
Nie potrzebujemy pozwolenia Rosji, by stać się członkiem Sojuszu. Jednocześnie jest to niebezpieczne, kiedy pewni węgierscy politycy próbują uzależniać bezpieczeństwo przestrzeni euroatlantyckiej od zachcianek Moskwy
— ocenił rzecznik.
Nikołenko odniósł się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej węgierskiego parlamentu Dory Duro, która powiedziała rosyjskiej gazecie „Izwiestija”, że Ukraina może wejść do NATO, tylko jeśli zgodzi się na to Rosja.
18:55. MSZ: nie potrzebujemy zgody Rosji, by przystąpić do NATO
Ukraina nie potrzebuje zgody Rosji, by przystąpić do NATO - oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. To niebezpieczne, że niektórzy węgierscy politycy uzależniają bezpieczeństwo Europy od zachcianek Rosji - dodał.
„Ukraina ma suwerenne prawo do wolnego wyboru środków bezpieczeństwa. To prawo niejednokrotnie było potwierdzone na poziomie wszystkich państw członkowskich NATO, w tym Węgier”
— podkreślił Nikołenko w mediach społecznościowych.
„Nie potrzebujemy pozwolenia Rosji, by stać się członkiem Sojuszu. Jednocześnie jest to niebezpieczne, kiedy pewni węgierscy politycy próbują uzależniać bezpieczeństwo przestrzeni euroatlantyckiej od zachcianek Moskwy”
— ocenił rzecznik.
Nikołenko odniósł się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej węgierskiego parlamentu Dory Duro, która powiedziała rosyjskiej gazecie „Izwiestija”, że Ukraina może wejść do NATO, tylko jeśli zgodzi się na to Rosja.
„Dopóki granice Ukrainy są kwestionowane i trwa konflikt zbrojny, nawet własne zasady NATO wykluczają przyłączenie Kijowa do Sojuszu. Bez ryzyka rozpoczęcia wojny przystąpienie Ukrainy możliwe jest tylko w tym przypadku, kiedy Rosja zaakceptuje to w formie określonego porozumienia”
— oświadczyła wiceprzewodnicząca parlamentu Węgier, cytowana w poniedziałek przez dziennik „Izwiestija”.
18:25. Sekretarz generalny ONZ na sesji Rady Bezpieczeństwa
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, podczas sesji Rady Bezpieczeństwa, której przewodniczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, że napięcia między mocarstwami są obecnie na historycznie wysokim poziomie, „istnieje zatem ryzyko konfliktu”.
Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady, ponieważ Rosja sprawuje w kwietniu jej miesięczne, rotacyjne przewodnictwo.
Szef ONZ, siedząc obok szefa rosyjskiej dyplomacji, powiedział, że agresja Moskwy na Ukrainę „powoduje kolosalne cierpnie, dewastuje kraj i naród”, a ponadto napędza ekonomiczną migrację, którą uruchomił wcześniej kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa.
Podkreślił, że napięcia między „ważnymi mocarstwami” są tak duże, że do konfliktu może dojść z powodu pomyłki lub przypadkiem.
Guterres zaapelował też o przedłużenie porozumienia, która pozwala na eksport ukraińskiego zboża przez bezpieczny korytarz na Morzu Czarnym. Umowa ta ma wygasnąć 18 maja. Szef ONZ powiedział, że ustalenia pozwalające na eksport ukraińskich dóbr oraz zboża i nawozów z Rosji „jasno dowodzą, że taka współpraca ma fundamentalne znaczenie dla budowania większego bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystkich”.
18:00. Polska nie weźmie udziału w debacie otwartej RB ONZ!
Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu przed wystąpieniem szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa w Radzie Bezpieczeństwa na temat multilateralizmu i obrony Karty Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Polska nie weźmie udziału w debacie otwartej RB ONZ! Ambasador Szczerski: Ławrow wykorzystuje członkostwo Rosji w ONZ
17:55. Oficer gwardii: w Bachmucie grupa Wagnera wysyła do walk kobiety
Najemnicza rosyjska grupa Wagnera, która atakuje Bachmut na wschodzie Ukrainy, wysyła do walk kobiety - byłe więźniarki - przekazał Mychajło Kryżaniwski, podpułkownik ukraińskiej Gwardii Narodowej.
Kryżaniwski, dowódca ukraińskiego batalionu „Siła Wolności”, powiedział, że walki o Bachmut są bardzo dynamiczne, a Rosjanie starają się zająć miasto i jego obrzeża. „Siły przeciwnika stale są uzupełniane przez ludzi ze składu skazańców” - przekazał wojskowy, cytowany w poniedziałek przez serwis UNIAN.
Jak dodał, do walk oprócz byłych więźniów wysyłane są też już byłe skazane. Według Kryżaniwskiego grupa Wagnera kieruje je zarówno na tyły, jak i do szturmów.
Zaznaczył, że dopóki Bachmut nie będzie w pełni wyzwolony, będzie tam „piekło”.
17:30. Prezydent Estonii w Żytomierzu
Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO – oświadczyła premier Estonii Kaja Kallas, po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Żytomierzu w Ukrainie.
„Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO” – napisała Kallas na Twitterze po spotkaniu z Zełenskim. „Broń, amunicja i szkolenia (żołnierzy ukraińskich) muszą być kontynuowane na taką skalę, by Ukraina zwyciężyła” – podkreśliła.
17:20. Podolak dementuje donisienia amerykańskich mediów
Ukraina nie planowała ataków na Moskwę; potrzebujemy broni do atakowania rosyjskiej logistyki - podkreślił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując doniesienia amerykańskiej gazety „Washington Post”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina dementuje doniesienia „Washington Post”: Nie planowaliśmy ataków na Moskwę. Po co mielibyśmy to robić?
17:00. Rosjanie przerzucili brygadę czołgów w pobliże Awdijiwki
Ołeksij Dmytraszkiwski, przedstawiciel ukraińskiej armii, poinformował, że Rosjanie przerzucili brygadę czołgów w pobliże Awdijiwki. Ukraińcy spodziewają się, iż Rosjanie wkrótce rzucą sprowadzoną w rejon Awdijiwki brygadę czołgów do szturmu w kierunku miasta.
16:50. Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 187 080 żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 187 080 żołnierzy, 3 683 czołgi, 7 139 pojazdów opancerzonych, 2 849 zestawów artyleryjskich, 539 wyrzutni rakiet, 289 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 413 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 753 pojazdy (w tym cysterny), 339 jednostek sprzętu specjalnego.
16:45. Rosjanie ukradli 238-letnią Ewangelię z muzeum w Chersoniu
W październiku 2022 r. wojska rosyjskie ukradły Ewangelię z 1785 r. z księgozbioru Chersonskiego Obwodowego Muzeum Historii Lokalnej.
Placówka wskazała, że okupantów prawdopodobnie skusiła srebrna blaszka z elementami złocenia. Jak podkreślono, muzeum otrzymało księgę w 1963 roku od katedry Ducha Świętego w Chersoniu. Ewangelia została wydana w Moskwie, liczy 493 arkusze ilustrowane rycinami.
16:40. Ostrzał granicy obwodu sumskiego
Wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzeliwały z artylerii lufowej granicę obwodu sumskiego - informuje Ukrinform.
Nie było informacji o stratach wśród miejscowej ludności. Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego w wyniku ostrzału zapalił się budynek mieszkalny. Na miejscu pracują ratownicy
16:33. Prigożyn tłumaczy sytuację pod Bachmutem
Prigożyn wymyślił wyjaśnienie, dlaczego jego najemnicy nie mogą zająć Bachmutu - informuje NEXTA. Jego zdaniem, siły rosyjskie nie przejmują Bachmutu, choć mają taką możliwość, ponieważ to sprowokowałoby Ukrainę do kontrofensywy. Prigożyn wskazuje tym samym, że niemożność przejęcia miasta jest rzekomo celowym zabiegiem, a nie wynikiem nieudolnej walki po stronie rosyjskich żołnierzy.
15:00. Ukraina miała zaatakować Rosję w rocznicę wybuchu wojny?
Ukraiński wywiad planował ataki na cele w Rosji, w tym na Moskwę 24 lutego, w rocznicę rozpoczęcia przez armię rosyjską prowadzonej na pełną skalę agresji, jednak na prośbę USA odłożył je – informuje w poniedziałek dziennik „Washington Post”, powołując się na tajne dokumenty USA, które niedawno wyciekły do sieci.
13 lutego szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow wydał rozkaz, „by przygotować się do zmasowanych ataków 24 lutego przy wykorzystaniu wszystkiego, czym dysponuje HUR” - pisze amerykański dziennik, na podstawie ujawnionych dokumentów amerykańskich służb wywiadowczych.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Washington Post”: Ukraiński wywiad planował ataki na cele w Rosji, w tym na Moskwę. Odłożono je na prośbę Stanów Zjednoczonych
14:00. Papież spotka się w czwartek z premierem Ukrainy
Papież Franciszek przyjmie w czwartek na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala - zapowiedział w poniedziałek Watykan. To będzie najwyższy rangą przedstawiciel władz Ukrainy, który odwiedzi papieża od początku rosyjskiej agresji na ten kraj 14 miesięcy temu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Symboliczna audiencja w Watykanie. Papież Franciszek spotka się z premierem Ukrainy w przeddzień swojej pielgrzymki na Węgry
12:40. Premierzy Polski, Czech i Słowacj: Wolny Świat musi wspierać Ukrainę
Wolny Świat musi dalej wspierać Ukrainę, aby całkowicie pokonała Rosję, bo zamrożenie konfliktu – ulubiony rosyjski sposób gry na zwłokę, pozwoliłoby jedynie na dalsze szerzenie się imperialnej ideologii Moskwy – piszą premierzy Polski, Czech i Słowacji w artykule dla amerykańskiego opiniotwórczego dwumiesięcznika „Foreign Affairs”.
12:20. Atak dronami na Sewastopol
Rosyjskie media informują, że pod Moskwą rozbił się dron przenoszący 17 kilogramów materiałów wybuchowych. O nalotach bezzałogowców informują tez rosyjskie okupacyjne władze Krymu. W sieci pojawiło się nagranie z Sewastopola, na którym prawdopodobnie uchwycono moment uderzenia drona. Ataki na okupowany przez Rosję Krym zapowiadają ukraińskie siły zbrojne.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gorąco na Krymie! Atak dronami na Sewastopol. Bezzałogowiec z materiałami wybuchowymi doleciał też… pod Moskwę
12:05. Ambasador Szwajcarii: Nie wspieramy wojen
Ambasador Szwajcarii w Berlinie Paul Rene Seger broni odmowy swojego kraju przekazania Ukrainie amunicji produkcji szwajcarskiej. Szwajcaria postanowiła wyrzec się użycia siły militarnej i „oznacza to również, że nie wspieramy wojen” - powiedział dyplomata w wywiadzie dla „Augsburger Allgemeine”. Wskazał na wymóg neutralności mówiąc: „To część naszego DNA”.
Seger był zdziwiony „wielkością krytyki, która na nas spada”. „Stwarza się wrażenie, że Szwajcaria będzie współwinna, jeśli Putin wygra wojnę, ale 12 tys. pocisków nie wpłynie na wojnę ani jej nie rozstrzygnie” – powiedział ambasador.
Niemcy chcą przekazać Ukrainie amunicję do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Rząd w Bernie wciąż odrzuca taką możliwość, podobnie jak wnioski władz Danii i Hiszpanii w tej sprawie. Odmowa Szwajcarii uniemożliwia przekazanie wyprodukowanej tam amunicji.
12:00. Ukraińskie dzieci mają problem ze szkołą w Niderlandach
Ukraińskie dzieci mają problemy ze znalezieniem szkoły w Holandii - wynika z raportu agencji edukacyjnej DUO. Problemem jest brak nauczycieli oraz rosnąca liczba dzieci imigrantów z innych krajów.
Edukacja dzieci Ukraińców w Holandii staje się coraz trudniejsza - czytamy we wstępie raportu. Ze względu na duży napływ uchodźców z innych krajów oraz braki kadrowe w szkołach nie zawsze znajdują się miejsca dla Ukraińców. Wiele dzieci ukraińskich uczestniczy też w zajęciach w ograniczonym zakresie.
„Obecnie 2,3 tys. ukraińskich dzieci nie jest zapisanych do żadnej szkoły, choć mieszkają w Niderlandach i są w wieku obowiązku szkolnego”
– czytamy w raporcie.
Jednocześnie okazuje się, że w wielu szkołach dzieci uchodźców wschodniego sąsiada Polski uczestniczą w zajęciach jedynie przez 2-3 dni w tygodniu. „To stawia Ukraińców w trudnej sytuacji” – zauważają autorzy badania.
11:20. Szef wywiadu wojskowego: Rosja nie użyje broni jądrowej
Nie będzie rosyjskiego ataku z użyciem broni jądrowej, gdy armia ukraińska wejdzie na Krym – uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow. W rozmowie z portalem RBK Ukraina Budanow zapowiada również „przełomową bitwę” tej wiosny.
Tego „nie będzie” – odpowiedział generał na pytanie o to, czy Rosja zareaguje użyciem broni jądrowej, gdy siły ukraińskie wejdą na obecnie okupowany przez Rosjan Krym.
Według szefa HUR rosyjska propaganda przedstawi oddanie Krymu jako „konieczne działania”, podobnie jak było z wycofaniem się sił rosyjskich z okupowanego Chersonia w listopadzie ubiegłego roku.
„(W tym przypadku) też będą konieczne działania i w ogóle niemalże szczęście. Proszę mi wierzyć, (rosyjska) machina propagandowa pracuje wzorcowo. Oni tak +ogłupiają+ swoje społeczeństwo, jak nikt inny na świecie nie potrafi” – ocenił Budanow.
W obszernej rozmowie z portalem RBK Ukraina szef HUR oświadczył także, że jeszcze wiosną dojdzie do „przełomowej bitwy dla historii współczesnej Ukrainy”.
„To fakt i wszyscy to rozumieją. Kiedy ona się zacznie, to jest tajemnica. Ale wszyscy zdają sobie sprawę, że zbliżamy się (do tego wydarzenia)” – powiedział Budanow.
Generał powtórzył, że zakończenie wojny jest możliwe dopiero po odzyskaniu przez Ukrainę granic z 1991 roku, a więc sprzed okupacji Krymu i części obwodów donieckiego i ługańskiego, do których doszło w 2014 roku. Budanow ocenił również, że osiągnięcie tego celu jest „w pełni” możliwe w bieżącym roku.
09:45. ISW: Rosyjska armia nieprzygotowana do odparcia ukraińskiej kontrofensywy z użyciem dziewięciu brygad
Rosyjska armia w wyniku dotychczasowych strat na froncie i problemów z dowodzeniem nie jest przygotowana do efektywnej odpowiedzi na szeroką ukraińską kontrofensywę – ocenia Instytut Badań nad Wojną.
ISW przeprowadził wszechstronną analizę rosyjskich sił na froncie na podstawie dostępnych publicznie źródeł. Doszedł do wniosku, że „większość dostępnych komponentów manewrowych ze wszystkich okręgów wojskowych, podobnie jak większość sił powietrznodesantowych, jest już zaangażowana na froncie do operacji ofensywnych lub defensywnych”.
09:20. Misja USA przy OBWE: Rosyjscy żołnierze to mordercy
Żołnierze Rosji, którzy walczą na Ukrainie, to mordercy, a nie dzielni wojownicy - oświadczyła na Twitterze misja USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
„Rosyjscy żołnierze to nie są dzielni wojownicy, ale mordercy i przestępcy, którzy prowadzą brutalną, krwawą i nieludzką wojnę. Regularnie mordują cywilów w sposób najbardziej koszmarny i barbarzyński, wygłaszając nonsensy o nazistach, kiedy to, co tak naprawdę powinni zrobić, to spojrzeć w lustro”
— napisała w niedzielę amerykańska misja, zamieszczając krótki film obrazujący okrucieństwa rosyjskich wojskowych.
08:45. Brytyjski resort obrony: Rosja przyspiesza integrację okupowanych obszarów Ukrainy
Rosja prawdopodobnie przyspiesza integrację okupowanych obszarów Ukrainy, w tym poprzez wymuszanie przyjmowania rosyjskich paszportów, by móc przedstawić inwazję jako sukces - przekazało w poniedziałek brytyjski ministerstwo obrony,
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że władze na okupowanych terenach Ukrainy niemal na pewno wymuszają na ludności przyjmowanie paszportów Federacji Rosyjskiej, np. mieszkańcy obwodu chersońskiego zostali ostrzeżeni, że ci, którzy nie przyjmą rosyjskiego paszportu do 1 czerwca, zostaną „deportowani”, a ich majątek skonfiskowany.
Jak dodano, Rosja wykorzystuje paszporty jako narzędzie w „rusyfikacji” okupowanych obszarów, tak jak to robiła w Doniecku i Ługańsku przed inwazją w lutym 2022 roku.
Rosja prawdopodobnie przyspiesza integrację okupowanych obszarów Ukrainy z biurokracją Federacji Rosyjskiej, aby pomogło to przedstawić inwazję jako sukces, zwłaszcza w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w 2024 roku
— napisano w aktualizacji wywiadowczej.
08:24. W wyniku rosyjskich ostrzałów zginęli cywile w obwodach chersońskim i donieckim
Dwie osoby zginęły w obwodzie chersońskim i dwie w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – powiadomiły lokalne władze. Siły agresora ostrzeliwały także inne regiony, w tym obwód zaporoski na południu i sumski na północy kraju.
W obwodzie chersońskim zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Armia agresora ostrzelała obwód chersoński 83-krotnie, stosując artylerię, drony i lotnictwo. Sam Chersoń trzykrotnie stał się celem ataków.
W obwodzie donieckim w ciągu doby zginęły co najmniej dwie osoby. Dwie inne zostały ranne.
O intensywnych ostrzałach powiadomiły w poniedziałek rano m.in. także władze obwodu zaporoskiego.
Są nowe zniszczenia infrastruktury cywilnej – domów mieszkalnych, majątku prywatnego, magazynów przedsiębiorstwa rolnego
— przekazał szef władz regionu Jurij Małaszko. W nocy z niedzieli na poniedziałek media informowały o odgłosach eksplozji w stolicy regionu, Zaporożu.
Armia rosyjska ostrzeliwała także m.in. obwody sumski i charkowski.
07:38. Ukraiński sztab: Rosjanie wywożą zagrabione zboże przez okupowany Berdiańsk
Władze okupacyjne w okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim próbują wywozić zagrabione zboże – pisze w porannym raporcie sztab generalny armii ukraińskiej. Siły obrony odparły ok. 60 ataków agresora na wschodzie kraju.
W Berdiańsku tzw. władza okupacyjna próbuje wywieźć zagrabione zboże, ładując je na wrogie statki towarowe
— powiadomił sztab w komunikacie w poniedziałek rano.
W notatce zaznaczono również, że w tej samej miejscowości okupanci nakazują medykom, którzy przyjęli rosyjskie paszporty, rejestrowanie się na listach wojskowych, grożąc im utratą miejsc pracy. Według sztabu w ten sposób Rosjanie chcą uzupełnić braki lekarzy wojskowych.
Sztab powiadomił, że w ciągu doby siły ukraińskie odparły blisko 60 ataków wroga na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Najbardziej zacięte walki toczą się w rejonie Bachmutu i Marjinki w obwodzie donieckim.
06:38. Zełenski: Nie możemy oddać Bachmutu
Nie możemy oddać Bachmutu bowiem jego zajęcie przez siły rosyjskie wydłużyłoby linię frontu i dałoby im przyczółek do ataku na Kramatorsk i Słowiańsk - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji Al-Arabija zrelacjonowanym przez portal Ukrainska Pravda.
Zełenski podkreślił, że te dwa miasta od dawna są celem Rosjan a zdobycie Bachmutu znacznie ułatwiłoby im ofensywę w ich kierunku.
Ukraiński prezydent wezwał analityków, którzy kwestionują strategiczne znaczenie Bachmutu, do udania się do tego miasta i przekonania się na miejscu „co może się wydarzyć i jakie są zagrożenia”. Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina odeprze rosyjską inwazję i podkreślił, że armia ukraińska przygotowuje się do kontrofensywy.
Nasza armia przygotowuje się i robimy wszystko co możemy aby była silniejsza
— oświadczył.
Nie mogę określić obecnej sytuacji jako dobrej, ale walczymy. Jesteśmy silniejsi niż rok temu
— powiedział Zełenski.
00:28. Zełenski: Pomagajcie naszym żołnierzom
Ważne, aby zrozumieć, że w każdym naszym mieście, w każdej wiosce, gdziekolwiek teraz jest mniej lub bardziej cicho. Wszędzie, gdzie dzisiaj był tylko spokojny wiosenny słoneczny dzień… Każdy dzień takiego spokoju na tyłach jest zdobywany przez naszych wojowników w brutalnych bitwach na linii frontu. W codziennych bitwach! Proszę, uszanujcie to. I zawsze pomagajcie naszym żołnierzom, gdy trzeba, zawsze wspierajcie państwo i obronę na miarę możliwości
— mówił w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Nasze zwycięstwo w tej wojnie będzie dzielone z każdym, kto je przybliżył. Z wszystkimi tymi, którzy walczyli i pracowali na zwycięstwo. Chwała każdemu ukraińskiemu bohaterowi! Chwała naszym pięknym ludziom!
— podkreślał Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643854-relacja-425-dzien-wojny-rosja-uzyje-broni-jadrowej