Trwa 424. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Niedziela, 23 kwietnia 2023 r.
22:35. Jeden dywizjon systemów Patriot trafił już do ukraińskiego lotnictwa
Jeden dywizjon przeznaczonych dla Ukrainy systemów przeciwrakietowych Patriot trafił do służby - poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jeden z dywizjonów już trafił do służby i działa. Inne, które nam obiecano, są w drodze na swoje przyszłe pozycje
— powiedział Ihnat. Wyraził nadzieję, że obecność systemów „przyniesie wyniki, jeśli chodzi o samoloty rosyjskie”.
19 kwietnia minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że systemy Patriot przybyły na Ukrainę i że żołnierze ukraińscy opanowali je „tak szybko, jak tylko mogli”.
22:03. Powstanie cmentarz wojskowy w Kijowie
Wojskowy Cmentarz Narodowy Arlington w Waszyngtonie będzie inspiracją dla Ukrainy w tworzeniu cmentarza wojskowego w Kijowie - zapowiedziała w niedzielę ukraińska minister ds. weteranów Julia Łaputina podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.
W wywiadzie dla telewizji CNN minister powiedziała, że planowany cmentarz będzie nie tylko „memoriałem pochowanych na nim uczestników walk w wojnie rosyjsko-ukraińskiej”, ale będzie też upamiętniał „wszystkich obrońców kraju z walk o niepodległość w różnych okresach historycznych”.
Łaputina prognozuje w wywiadzie, że przed końcem obecnej wojny liczba kombatantów na Ukrainie i członków ich rodzin zbliży się do czterech milionów.
19:43. Strzelanina w Stanicy Ługańskiej
Do strzelaniny między rosyjskimi wojskowymi i najemnikami z Grupy Wagnera doszło w Stanicy Ługańskiej, w okupowanej części ukraińskiego obwodu ługańskiego; w wyniku starcia są ofiary śmiertelne - poinformował w niedzielę ukraiński Sztab Generalny.
Niedawno w Stanicy Ługańskiej w obwodzie ługańskim doszło do bójki między wojskowymi sił zbrojnych Rosji i najemnikami z Grupy Wagnera, która przerodziła się w strzelaninę. W wyniku starcia są zabici po obu stronach
— przekazał sztab w codziennym komunikacie o sytuacji na froncie.
W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku sztab wyraził przekonanie, że wojskowi regularnej armii Rosji i najemnicy „próbują szukać winnego” braku sukcesów na froncie i „przerzucają na siebie odpowiedzialność” za błędy i poniesione w walkach straty.
10:30. Sekretarz rady bezpieczeństwa: proszę nas ciągle nie sadzać za stołem negocjacyjnym
Proszę dać nam więcej broni zamiast ciągle próbować nas usadzić za stołem negocjacyjnym - wezwał w niedzielę Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Ocenił, że broń to jedyny zrozumiały argument dla Rosji.
Kiedy cel rosyjskiego agresora pozostaje niezmienny, czyli zniszczenie Ukrainy, inicjatywy pokojowego uregulowania, które wybrzmiewają w ostatnim czasie, to nic innego, niż prorosyjska pokojowość. Nie trzeba nas ciągle sadzać za stołem negocjacyjnym, dajcie nam wystarczająco broni. Broń to najlepszy pośrednik i jedyny zrozumiały dla Rosji argument do rozmów
— napisał Daniłow w mediach społecznościowych.
Ukraińskie media podkreślają, że wpis Daniłowa pojawił się w kontekście wypowiedzi włoskiego ministra obrony Guido Crosetto, który opowiedział się za negocjacjami Ukrainy i Rosji za pośrednictwem Chin.
Komentując tę propozycję, Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy w sobotę napisał na Twitterze, że „po 423 dniach krwawej wojny” pokojowe uregulowanie nie jest możliwe.
To umyślna wojna na wyniszczenie, którą prowadzi Rosja, a nie mityczny +konflikt+. Tu nie ma miejsca na +uregulowanie+
— dodał.
09:30. Rosja nie zdoła odbudować swojego potencjału rakietowego
Do jesieni 2023 roku Rosja nie zdoła zgromadzić nawet jednej trzeciej pocisków, które miała jesienią ubiegłego roku, zanim rozpoczęła zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę - uważa Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, cytowany w niedzielę przez agencję UNIAN.
Produkcja broni rakietowej to długotrwały proces. Jest on dodatkowo utrudniony w warunkach obowiązujących wobec Rosji sankcji - zauważył Ihnat. W związku z tym władze na Kremlu będą próbowały otrzymać systemy rakietowe z innych krajów - dodał.
Rzecznik ocenił, że Moskwie raczej nie uda się już powrócić do potencjału rakietowego, który gromadziła przez dekady.
Jak przekazał wcześniej Ihnat, od września 2022 roku do lutego 2023 roku rosyjska armia wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 800 pocisków balistycznych, jednak nie osiągnęła swojego celu.
UNIAN przypomniał, że według sztabu generalnego ukraińskiej armii w czerwcu Rosja planuje rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50, co pozwoli jej od jesieni aktywizować ataki rakietowe na terytorium Ukrainy.
08:50. Ukraińskie władze: Otrzymaliśmy 1,5 tys. ton pomocy z Polski
Od maja 2022 roku z Polski na Ukrainę przybyło 80 ładunków pomocy humanitarnej na potrzeby infrastruktury energetycznej; to około 1,5 tys. ton sprzętu - poinformował ukraiński resort energetyki. Tylko w minionym tygodniu z Polski dotarło 12 transportów z 174 tonami pomocy.
Polska pomoc obejmuje m.in. generatory, transformatory, kable, systemy zasilania awaryjnego i inne materiały potrzebne do prowadzenia prac naprawczych - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Polska nie jest po prostu partnerem. Jest jednym z najbliższych przyjaciół Ukrainy, który od pierwszych dni wojny (z Rosją) na pełną skalę udzielał nam wszechstronnego wsparcia
— podkreślił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
Jak zaznaczył, wszystkie materiały napływające z Polski są wykorzystywane przez ukraińskich energetyków do jak najszybszej naprawy obiektów uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków.
08:34. Brytyjskie MON: Rosja nie zdoła przyciągnąć do wojska 400 tys. ochotników
Rosyjskie władze próbują jak najbardziej opóźnić ogłoszenie jakiejkolwiek nowej jawnej i obowiązkowej mobilizacji, aby zminimalizować niezadowolenie społeczne w kraju, ale kampania zachęcająca do wstępowania do wojska raczej nie przyciągnie 400 tys. ochotników - oceniło w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjski resort obrony rozpoczął nową dużą akcję pozyskiwania ochotników. W ramach tej kampanii na rosyjskich portalach społecznościowych, bilbordach i w telewizji pojawiły się reklamy. Odwołują się one do męskiej dumy potencjalnych rekrutów. Władze apelują do „prawdziwych mężczyzn”, a także podkreślają finansowe korzyści związane ze wstępowaniem do wojska.
Od kiedy dostęp do rekrutacji więźniów został wstrzymany, prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera również konkuruje o ograniczoną pulę rosyjskich mężczyzn w wieku umożliwiającym służbę wojskową - zauważyło brytyjskie ministerstwo.
08:04. Ukraińskie siły zajęły pozycje na wschodnim brzegu Dniepru
Materiały opublikowane przez rosyjskich blogerów wojennych wskazują na to, że ukraińskie siły zajęły pozycje na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Z opublikowanych w sobotę materiałów opatrzonych danymi geolokalizacyjnymi wynika, że ukraińskie oddziały zajęły pozycje na lewym brzegu rzeki, na północ od okupowanego przez rosyjskie wojsko miasta Oleszki.
W ostatnich dniach rosyjscy blogerzy wojenni pisali, że ukraińska armia utrzymuje te pozycje od tygodni, zdołała utworzyć stabilne linie zaopatrzenia i regularnie prowadzi wypady na tym obszarze. Można z tego wywnioskować, że Rosjanie nie kontrolują tego terytorium - podkreślili analitycy ISW.
07:08. Ukraiński sztab: Odparliśmy prawie 60 rosyjskich ataków w Donbasie
Ukraińskie siły odparły w ciągu minionej doby 58 rosyjskich ataków na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę rano sztab generalny ukraińskiej armii. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.
Rosyjskie wojsko przeprowadziło w ciągu poprzedniej doby osiem ataków rakietowych i 37 lotniczych oraz 45 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wymierzonych w pozycje ukraińskiego wojska i miejscowości na wschodzie i południu kraju. W wyniku ataków są zabici i ranni cywile. Zniszczone i uszkodzone zostały domy, a także inna infrastruktura cywilna - podał sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Siły przeciwnika główne wysiłki koncentrują na działaniach ofensywnych na trzech odcinkach: bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Ukraińskie wojsko odparło 58 ataków. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę - powiadomił sztab.
01:23. Przedstawiciele MAEA przez ostatni tydzień codziennie słyszeli odgłosy wystrzału
rzedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), pełniący misję w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, przez ostatni tydzień niemal codziennie słyszeli odgłosy ostrzału - poinformował w sobotę dyrektor generalny Agencji Rafael Grossi.
Widziałem wyraźne oznaki przygotowań wojskowych w okolicy, kiedy nieco ponad trzy tygodnie temu odwiedziłem elektrownię atomową Zaporoże. Od tego czasu nasi eksperci na miejscu często zgłaszali słyszalne eksplozje, czasami sugerując, że w pobliżu odbywał się ciężki ostrzał. Jestem głęboko zaniepokojony sytuacją w stacji
— podkreślił Grossi.
Zwrócił przy tym uwagę na poważne zagrożenia bezpieczeństwa i ochrony jądrowej, z którymi boryka się Elektrownia. Siłownia opiera się na jednej linii elektroenergetycznej, która nadal działa i dostarcza energię elektryczną, niezbędną do chłodzenia reaktora i innych ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem jądrowym. Przed rozpoczęciem wojny stacja miała cztery zewnętrzne linie energetyczne.
00:11. Zełenski: Każde obejście sankcji przedłuża wojnę
Im ostrzejsze będą sankcje na Rosję i osoby z nią związane, tym szybciej zakończy się rosyjska agresja - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.
Prezydent poinformował o nałożeniu kolejnych ukraińskich sankcji na podmioty związane z rosyjską agresją i popierające ją. Sankcje objęły 322 firmy branży zbrojeniowej. Ograniczenia dotknęły też osoby fizyczne i prawne, które pomagają obchodzić antyrosyjskie sankcje, przetrzymują aktywa zbrodniarzy wojennych i są zaangażowane w niszczenie wolności w Rosji i na całym świecie - przekazał Zełenski.
Zaznaczył, że jednym z głównych zadań Ukrainy i jej partnerów jest usunięcie wszelkich możliwości obchodzenia sankcji przez Rosję.
Każdy rosyjski schemat, który umożliwia obejście sankcji, przedłuża tę wojnę, daje agresorowi kolejne możliwości
— mówił Zełenski.
Zatem im ostrzejszy reżim sankcyjny wobec Rosji, im więcej ograniczeń wobec państwa-terrorysty i wszystkich osób z nim związanych, wobec całej rosyjskiej gospodarki wojennej, tym szybciej zakończy się agresja
— podsumował prezydent.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643736-relacja-424-dzien-wojny-zelenski-zwraca-uwage-na-sankcje