Trwa 423. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Sobota, 22 kwietnia 2023 r.
21:57. Rosyjskie wojsko ostrzelało Charków
Rosyjskie wojsko w sobotę wieczorem ostrzelało Charków na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze. W wyniku ataku na terenie obiektu infrastruktury cywilnej wybuchł pożar. Informacje o ewentualnych poszkodowanych są weryfikowane.
W związku z ostrzałem rakietowym wybuchł pożar obiektu infrastruktury cywilnej, na miejscu działa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych - przekazał mer Charkowa Ihor Terechow.
Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że okupacyjne wojsko zaatakowało Charków i rejon charkowski. Ze wstępnych ustaleń wynika, że siły przeciwnika użyły rakiet S-300.
21:04. Ukraińskie siły potrzebują samolotów F-16
Zimowe rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury krytycznej osłabiły ukraińską obronę powietrzną, dlatego potrzebujemy jej wzmocnienia np. przez samoloty F-16 - powiedział w sobotę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.
Ataki na krytyczną infrastrukturę (dronami) Shahed i pociskami manewrującymi znacznie, ujmijmy to tak, wyczerpały nasz system obrony przeciwlotniczej i musimy go stale wzmacniać
— podkreślił rzecznik, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia.
Mamy całe spektrum zachodniego uzbrojenia obiecanego przez partnerów. Żeby układanka się złożyła, trzeba do niej dodać jeszcze F-16. Oczywiście, oczekują tego piloci i cała Ukraina
— przekazał Ihnat.
19:53. „The Times”: Ukrainie coraz bardziej brakuje broni do obrony powietrznej
Znajdująca się w tajnych dokumentach, które wyciekły z Pentagonu informacja, że Ukrainie na tyle brakuje broni do obrony przeciwpowietrznej, iż może utracić kontrolę nad przestrzenią powietrzną, nie jest żadną tajemnicą dla jej żołnierzy na froncie - pisze w sobotę brytyjski „The Times”.
Dokumenty, jak zauważa „The Times”, ujawniają słabości ukraińskiej armii, w tym to, że wskutek braku broni przeciwlotniczej może ona utracić kontrolę nad swoim niebem już w przyszłym miesiącu, czyli w czasie gdy przygotowuje się do ofensywy lądowej mającej na celu odzyskanie terytoriów utraconych na rzecz Rosji w zeszłym roku.
Gazeta wskazuje, że Rosja już wcześniej zwróciła uwagę na zmniejszające się ukraińskie zapasy broni do obrony przeciwpowietrznej. Prowadzona zimą kampania mająca na celu zniszczenie cywilnej infrastruktury Ukrainy mogła się nie udać, ale spowodowała, że jej obrona skoncentrowała się nad miastami i kluczowymi instalacjami, podczas gdy do osłony reszty linii frontu pozostało niewiele środków. Równocześnie Rosja wprowadziła ulepszenia do swojej niekierowanej bomby FAB-500, wyposażając ją w skrzydła i system GPS, co pozwala na zrzucenie jej z samolotu bez wchodzenia w przestrzeń powietrzną przeciwnika i narażania się na ostrzał.
18:43. Melnyk: Potrzebujemy 10 razy więcej broni, by zakończyć wojnę w tym roku
Jesteśmy wdzięczni naszym sojusznikom za pomoc wojskową. Ale to jest niewystarczające. Ukraina potrzebuje dziesięć razy więcej (uzbrojenia), żeby zakończyć rosyjską agresję w tym roku
— napisał na Twitterze ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk.
18:01. Od początku rosyjskiej inwazji w wybuchach min zginęły już 124 osoby
Na Ukrainie w wybuchach min od początku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji zginęły już 124 osoby, w tym sześcioro dzieci - poinformował w sobotę Rusłan Berehula z ukraińskiego ministerstwa obrony.
W eksplozjach według danych z dnia 22 kwietnia rannych zostało łącznie 286 osób, w tym 33 dzieci - przekazał Berehula, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Berehula, który stoi na czele wydziału bezpieczeństwa ekologicznego i rozminowywania w resorcie obrony, zaznaczył, że jako potencjalnie zaminowywane uznawane są wszystkie terytoria, na których prowadzone były albo są prowadzone aktywne działania bojowe, tereny znajdujące się pod okupacją oraz miejsca, na które przeprowadzono ataki rakietowe i lotnicze. To łącznie ok. 174 tys. km kw., w tym obszary morskie - podsumował. Powierzchnia wyzwolonego terytorium, na którym prowadzone są badania pod kątem obecności min, wynosi 45 tys. km kw. Z tego 17 tys. km kw. to grunty rolne.
Przedstawiciel resortu poinformował, że obecnie trwają prace saperskie w obwodach kijowskim, czernihowskim, sumskim, charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.
17:18. Reznikow: Rosja zbliża się do drugiej Norymbergi
Rezultaty jedenastego (spotkania) Ramstein: Rosja zbliża sie do drugiej Norymbergi. Każde spotkanie w tym formacie nie tylko zapewnia więcej pożytecznych „prezentów” dla ukraińskiej armii, ale też ma na celu pociągnięcie zbrodniarzy do odpowiedzialności
— napisał na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, podsumowując spotkanie grupy Ramstein zajmującej się pomocą wojskową dla Ukrainy.
17:17. Wywiad wojskowy: rosyjskie elity boją się o przyszłość i chcą od nas gwarancji bezpieczeństwa
Przedstawiciele rosyjskich elit próbują nawiązać kontakt z Ukrainą i innymi krajami, bo boją się o swoją przyszłość i chcą otrzymać gwarancje bezpieczeństwa po rosyjskiej klęsce - przekazał Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Jusow, cytowany w sobotę na stronie HUR, podkreślił, że przedstawiciele rosyjskich elit „próbują otrzymać personalne gwarancje bezpieczeństwa dla siebie, swojego majątku i swoich rodzin”.
Jak dodał, Rosjanie podejmują te działania przede wszystkim, by uniknąć możliwego pociągnięcia do odpowiedzialności w przyszłości.
Teraz głównie dotyczy to tak zwanej elity biznesowej, ale są już też przedstawiciele politycznego segmentu wierchuszki mieszkańców Kremla. Ten proces będzie tylko narastał
— powiedział Jusow.
Takich kontaktów będzie więcej, im większe będą sukcesy ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony - uważa przedstawiciel HUR.
Realizowanych jest wiele kontaktów i operacji, o których teraz nie możemy mówić. Ale po zwycięstwie - proszę uwierzyć - będzie dużo ciekawych (informacji)
— zapowiedział Jusow.
15:26. W Rosji działa ponad 70 obozów, do których trafiają dzieci z Ukrainy
W Rosji działa ponad 70 obozów, do których trafiają dzieci przymusowo wywiezione z okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, cytowana w sobotę przez portal Suspilne.
Rzeczniczka podkreśliła, że Rosja wykorzystuje różne metody, by wywozić dzieci z Ukrainy. Między innymi na okupowanych terytoriach prowadzone są przymusowe badania lekarskie, by wybierać najzdrowsze dzieci. Po wyborze stawiane są im „dziwne, straszne diagnozy”, w związku z którymi proponuje się im leczenie w Rosji.
Herasymczuk zaznaczyła, że po przewiezieniu na teren Federacji Rosyjskiej dzieci są stale przemieszczane. Obecnie wiadomo o ponad 70 obozach, do których trafiają.
Robią wszystko, żebyśmy ich nie znaleźli
— dodała.
To, co opowiadają dzieci, kiedy wracają, jest straszne. Próbują je całkowicie złamać. Robią wszystko, by dziecko znienawidziło swoich rodziców - wpajają dziecku, że nie jest już potrzebne rodzicom i bliskim
— powiedziała rzeczniczka.
13:19. W Biełgorodzie na miejscu wybuchu „przypadkowo upuszczonej” bomby znaleziono kolejną - niewybuch
Niezdetonowaną bombę znaleziono w pobliżu miejsca, w którym w czwartek w Biełgorodzie doszło do wybuchu ładunku zrzuconego (według oficjalnych informacji – przypadkowo) przez rosyjski myśliwiec Su-34 – powiadomiły w sobotę niezależne rosyjskie media, powołując się na władze regionu biełgorodzkiego.
Saperzy wykryli przedmiot wybuchowy. Specjaliści ministerstwa obrony podjęli decyzję, że zostanie on unieszkodliwiony na poligonie
— powiadomiła „Nowaja Gazieta. Jewropa”, cytując gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa.
„Przedmiot wybuchowy”, który według mediów jest bombą lotniczą, był zakopany w ziemi na głębokości około 7 metrów. Ładunek nie zdetonował.
12:33. Ukraińskie wojsko zaminowało kolejne tereny przy granicy z Białorusią
W ciągu tygodnia utworzyliśmy kilkadziesiąt nowych pól minowych i ogrodzeń, blisko 3 km transzei i 4,5 km rowów przeciwczołgowych w pobliżu granicy z Białorusią – powiadomił w sobotę dowódca Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii generał Serhij Najew.
Wojskowy poinformował w komunikacie na Facebooku, że obecnie sytuacja przy granicy z Białorusią jest „pod kontrolą” i pozwala ukraińskim oddziałom „nie tylko doskonalić się na poligonach, ale też stale wzmacniać obronę”.
W ciągu minionego tygodnia zbudowano kilkadziesiąt pól z minami przeciwczołgowymi i ogrodzeń; wykorzystano 6,5 tys. min. Wzdłuż granicy wykopane zostały transzeje o długości prawie 3 tys. metrów oraz 4,5 tys. metrów rowów przeciwczołgowych
— relacjonował gen. Najew. Jak dodał, skonstruowano także inne pozycje obronne dla żołnierzy i sprzętu wojskowego.
11:03. W rosyjskich Lubiercach zapaliła się fabryka tworzyw sztucznych
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych twierdzi, że ofiar wśród ludzi nie było, a pożar został już ugaszony - podaje Biełsat.
11:02. Radio Swoboda: studenci z Moskwy masowo powoływani do armii, wezwania do wojska rozdawane m.in. w akademikach
Przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień rozpoczęli w Moskwie prawdziwą obławę na studentów; wezwania do armii są rozdawane m.in. w akademikach - poinformowało w sobotę Radio Swoboda za lokalnymi rosyjskimi kanałami w mediach społecznościowych.
Dokumenty z resortu obrony otrzymują studenci najbardziej prestiżowych uczelni, takich jak m.in. Moskiewski Uniwersytet Państwowy (MGU) i Wyższa Szkoła Ekonomiczna. Chociaż zgodnie z rosyjskim prawem osobom uczącym się na studiach dziennych przysługuje odroczenie służby wojskowej, pojawiają się doniesienia, że tacy studenci są „usilnie namawiani” do wstąpienia do armii - czytamy na portalu Radia Swoboda.
Jak dodano, pracownicy uczelni próbują przekonywać, że wezwania do komend uzupełnień są jakoby związane tylko ze „sprawdzeniem danych” osób podlegających służbie wojskowej.
10:17. Brytyjski resort obrony: Rosja ma problem ze spójnością narracji na temat wojny na Ukrainie
Rosja ma problem z zachowaniem spójności narracji wykorzystywanej do uzasadnienia wojny na Ukrainie; Kreml usiłuje przekonywać, że inwazja na sąsiedni kraj stanowi analogię wobec sowieckich doświadczeń II wojny światowej - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 18 kwietnia rosyjskie media państwowe powiadomiły o odwołaniu tegorocznych marszów pamięci tzw. Nieśmiertelnego Pułku „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”, czyli II wojny światowej. Oficjalnie decyzja ta zapadła ze względów „bezpieczeństwa”, choć w rzeczywistości władze zapewne obawiały się, że nie uda się ukryć strat rosyjskiej armii poniesionych na Ukrainie .
Wcześniej właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn publicznie kwestionował doniesienia o ukraińskich „nazistach”, co było sprzeczne z oficjalnym kremlowskim uzasadnieniem wojny.
Resort obrony podkreślił, że władze Rosji kontynuują próby zjednoczenia opinii publicznej wokół mitów dotyczących II wojny światowej - np. 12 kwietnia państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała o „unikatowych” dokumentach z archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), wskazujących na udział „nazistów” w zamordowaniu 22 tys. polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.
Brytyjskie ministerstwo przypomniało, że w rzeczywistości za te masowe egzekucje odpowiedzialna była NKWD, czyli poprzedniczka FSB, a rosyjska Duma Państwowa w 2010 roku oficjalnie potępiła Józefa Stalina za zlecenie tej zbrodni.
10:16. Czeskie ministerstwo obrony będzie modernizować kolejne czołgi T-72 dla Ukrainy
Ministerstwo obrony w Pradze zapowiedziało, że zamierza kontynuować projekt modernizacji czołgów T-72 dla Ukrainy, finansowany przez Stany Zjednoczone i Holandię. W czeskich zakładach zbrojeniowych remontowane i modernizowane są też bojowe wozy piechoty BMP-2 przeznaczone dla ukraińskiej armii.
Kontrakt na modernizację czołgów zakłada wysłanie na Ukrainę 90 zmodernizowanych pojazdów T-72. Przekazano już 37 takich maszyn, natomiast obecnie trwają prace nad czołgami pozyskanymi z Maroka.
Ministerstwo obrony Czech uważa, że tempo prac jest na tyle szybkie, że można myśleć o kontynuacji projektu - pod warunkiem, że USA i Holandia nadal będą chciały go finansować. Według resortu obrony dyrektor Agencji Międzyrządowej Współpracy Obronnej (AMOS) Alesz Vyteczka ocenił, że możliwa jest modernizacja kolejnych kilkudziesięciu maszyn.
09:10. ISW: Ewentualny tymczasowy rozejm i przedłużenie wojny będą sprzyjać Rosji
Tymczasowy rozejm i rozciągnięcie wojny w czasie będą sprzyjać Rosji, umożliwiając jej odnowienie swoich sił i osłabienie zachodniego wsparcia dla Ukrainy – ocenił w najnowszym w raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
W takiej sytuacji Rosja po odzyskaniu zdolności bojowych wykorzysta okupowane terytoria Ukrainy jako przyczółek dla przyszłej ofensywy. Kreml kontynuuje instrumentalizowanie swoich operacji informacyjnych w celu zniechęcenia Zachodu do pomocy wojskowej. Takie działania tylko się nasilą, jeśli Rosjanom uda się zbudować mocną linię obrony
— przewiduje ISW.
Amerykański think tank opisał „spory” w rosyjskich kręgach nacjonalistycznych, w tym pomiędzy byłym dowódcą z Donbasu Igorem Girkinem (skazanym zaocznie za zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines nad Donbasem latem 2014 roku) i szefem najemniczej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem. W publicznej połajance, którą ISW interpretuje jako przejaw rywalizacji i walki o przychylność władz, Girkin skrytykował Prigożyna i zarzucił mu rzekome dążenie do „zamrożenia konfliktu”.
Według ISW Prigożyn może wspierać nieokreślonego „patrona” związanego z ministerstwem obrony i dążącego do tymczasowego zamrożenia konfliktu z powodów politycznych. ISW spekuluje, że Prigożyn, który najwyraźniej częściowo odzyskał przychylność resortu obrony, może współpracować z rosyjskim dowództwem, by przekonać Władimira Putina, że wojnę warto na pewien czas zamrozić. Jednym z argumentów na rzecz takiego rozwiązania – oprócz czasu na regenerację armii – są wybory prezydenckie, które mają odbyć się w 2024 roku.
ISW odnotował, że obserwowana w ostatnich dniach intensyfikacja ataków dronów na Ukrainę, w tym na Kijów po 25 dniach przerwy, jest prawdopodobnie związana z otrzymaniem przez Rosję nowej partii bezzałogowców od Iranu.
Think tank zwrócił uwagę na nieoficjalne doniesienia o powołaniu nowego dowódcy rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego admirała Wiktora Liiny, który miał zastąpić admirała Siergieja Awakianca. ISW wcześniej oceniał, że zwolnienie poprzedniego dowódcy mogło być związane z jego niezdolnością do odnowienia Floty po stratach poniesionych podczas wojny na Ukrainie.
07:47. Ukraińskie grupy poszukiwawcze odnalazły ciała niemal 500 zaginionych żołnierzy
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, ukraińskie wojskowe grupy poszukiwawcze odnalazły już ciała niemal 500 zaginionych żołnierzy, którzy polegli w czasie walk – powiadomił przedstawiciel sztabu generalnego armii Ukrainy Wołodymyr Lamzin, cytowany przez agencję Ukrinform.
Do 20 kwietnia niemal pół tysiąca ciał naszych poległych obrońców zostało odnalezionych przez (ukraińskie) wojskowe zespoły poszukiwawcze
— powiedział wojskowy. Dodał, że odnaleziono również ponad 500 ciał żołnierzy przeciwnika.
Grupy poszukiwawcze zbadały już około 600 lokalizacji. Zespoły te działają w miejscach, do których nie mają możliwości dotrzeć przedstawiciele Biura Pełnomocnika ds. Osób Zaginionych.
07:16. Rosja nie wpuściła ciężarówek ze swoimi rannymi
Rosjanie nie wpuścili na terytorium swojego państwa kilkunastu ciężarówek z własnymi rannymi żołnierzami z okupowanego obwodu ługańskiego – powiadomił w sobotę sztab generalny ukraińskiej armii. Armia agresora kontynuuje ataki, w tym na Biłohoriwkę, Bachmut, Marjinkę i Wuhłedar.
(17 kwietnia) podczas próby przekroczenia granicy strona rosyjska nie przepuściła kolumny wojskowej i zawróciła ją. Wiadomo, że część żołnierzy nie przeżyła z powodu braku odpowiedniej pomocy medycznej
— oświadczył sztab w komunikacie na Facebooku. Około 50 ciężko rannych wojskowych armii agresora trafiło potem do szpitala w obwodzie ługańskim.
W raporcie operacyjnym sztab powiadomił, że Rosjanie kontynuowali w ciągu doby działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim – w sumie siły ukraińskie odparły 53 ataki.
Epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut w obwodzie donieckim
— poinformowano.
05:32. Hiszpania wysłała na Ukrainę sześć czołgów Leopard 2A4
Sześć czołgów Leopard 2A4 sił zbrojnych Hiszpanii zostało w piątek wyekspediowanych z położonego na północy kraju portu w Santander na Ukrainę. Wszystkie maszyny przeszły wcześniej remont.
Jak podało w piątek hiszpańskie radio Onda Cero, przekazanie armii ukraińskiej czołgów Leopard odbędzie się „we współpracy ze stroną polską”.
Według hiszpańskiego ministerstwa obrony pierwsze czołgi dla Ukrainy przeszły modernizację oraz testy terenowe w Andaluzji, na południu kraju.
00:01. Łotwa dostarczy Ukrainie wszystkie posiadane pociski przeciwlotnicze Stinger
Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane pociski przeciwlotnicze Stinger - poinformowała w piątek łotewska minister obrony Inara Murniece podczas obrad grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.
Uczynimy wszystko, co możliwe, by zostały one (stingery-PAP) przekazane tak szybko, jak to możliwe
— powiedziała minister, cytowana przez ukraińską agencję Interfax-Ukraina.
Minister dodała, że Łotwa będzie dalej szkolić żołnierzy ukraińskich i zamierza przeszkolić ich dwukrotnie więcej niż było to w 2022 roku. Do końca bieżącego roku Łotwa przeszkoli około 3 tys. wojskowych ukraińskich sił zbrojnych - oceniła minister.
Władze w Rydze regularnie dostarczają Ukrainie pomoc wojskową. Pierwsze pociski Stinger z Łotwy trafiły do Kijowa w drugiej połowie lutego 2022 roku, tuż przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj. W kolejnych miesiącach Łotwa przekazała Ukrainie także m.in. kilka śmigłowców, drony, broń przeciwpancerną i amunicję.
W piątek w bazie Ramstein w Niemczech odbyło się posiedzenie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy. To licząca ponad 40 państw międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.
00:00. Prezydent Zełenski o Ramstein: Dziękuję partnerom za determinację odpowiednią do realiów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w piątek obrady partnerów Kijowa w formacie Ramstein, wyraził wdzięczność pomagającym Kijowowi państwom, których determinacja - jak ocenił - „w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki”.
W wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski podkreślił, że w piątek poświęcił „maksymalną uwagę komunikowaniu się w formacie Ramstein” w związku z trwającymi obradami.
Dziękuję tym partnerom, których determinacja w pełni odpowiada realnej sytuacji i potrzebom na polu walki
— oświadczył.
W piątek odbyło się posiedzenie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. To licząca ponad 40 państw międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.
red/Facebook/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643634-relacja-423-dzien-wojny-na-ukrainie