Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek podczas spotkania w Ramstein list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2 - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych.
W piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem, a także ministrami ok. 40 państw wspierających Ukrainę spotkali się w bazie w Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy.
Podczas spotkania trzej ministrowie podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2.
Podczas spotkania w Ramstein wicepremier Mariusz Błaszczak minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, minister obrony Niemiec Boris Pistorius podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2
— poinformowało MON na Twitterze.
Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.
14 wozów w wersji 2A4 przekazała Polska; przekazanie po kilka sztuk takich maszyn zadeklarowały również Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia - łącznie dało to batalion zachodnich czołgów. Przekazanie drugiego batalionu Leopardów, w wersji 2A6, zadeklarowały Niemcy. Na poligonach w Niemczech i Polsce ukraińscy żołnierze przeszli szkolenie obsługi tych maszyn.
Czołgi od Duńczyków
W czwartek przekazanie kolejnych 14 maszyn zadeklarowała Dania we współpracy z Holandią. Chodzi jednak o wyprodukowanie nowych maszyn, a nie przekazanie z własnych zasobów; czołgi te dotrą więc na Ukrainę dopiero w 2024 roku. Oprócz Leopardów Ukraina otrzymuje także inne zachodnie typy czołgów - amerykańskie Abrams i brytyjskie Challenger 2.
Na początku kwietnia niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że w Rumunii powstaje centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder.
W czerwcu ubiegłego roku Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.
Pistorius potwierdza zawarcie umowy ws. serwisowania Leopardów 2
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który bierze w piątek udział w spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech, potwierdził zawarcie porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2.
Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO niemiecki minister odparł, że wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, co do tego, że Kijów powinien zostać przyjęty do NATO, ale najpierw należy skoncentrować się na tym, co najpilniejsze, czyli na wspieraniu ukraińskich sił w walce.
Pistorius i szefowie resortów obrony Polski i Ukrainy, Mariusz Błaszczak i Ołeksij Reznikow, podpisali wcześniej w piątek list intencyjny dotyczący utworzenia centrum serwisowania Leopardów 2, o czym poinformowało polskie ministerstwo obrony.
Strony porozumienia uzgodniły, że będą współfinansować koszty funkcjonowania centrum, które rocznie będą wynosić około 150-200 mln euro - powiedział dziennikarzom Pistorius.
W spotkaniu w bazie NATO w Ramstein biorą udział ministrowie obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.
Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. Kijów otrzyma je w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów. 14 wozów w wersji 2A4 przekazała już ukraińskim siłom zbrojnym Polska.
W czerwcu ubiegłego roku niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.
„Hub serwisowy może powstać w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w Gliwicach”
Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. Taki hub serwisowy może powstać w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w Gliwicach - podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
W piątek szef MON uczestniczył w bazie w Ramstein w Niemczech w spotkaniu grupy kontaktowej, w którym udział wzięli ministrowie ok. 40 państw wspierających zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji.
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych, ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek podczas spotkania w Ramstein list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2.
Podpisaliśmy list intencyjny (…) dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę. Chodzi o czołgi Leopard, Leopard 2
— powiedział Błaszczak na briefingu prasowym.
Poinformował, że podczas rozmów argumentował za utworzeniem takiego centrum serwisowego w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w Gliwicach.
Gliwice Bumar ma 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu i naprawie czołgów Leopard, a więc załoga jest przygotowana
— powiedział szef MON.
Jest to oczywiście szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, z której, jestem przekonany, że polski przemysł zbrojeniowy skorzysta
— dodał.
Dopytywany o źródło finansowania centrum serwisowego, minister przekazał, że „jest propozycja powstania funduszu, z którego czerpane będą pieniądze do sfinansowania serwisu i remontów Leopardów”.
Oczywiście mamy też możliwość wykorzystywania funduszy już istniejących, przede wszystkim z funduszu Unii Europejskiej, ale także funduszy NATOwskich, a więc tu gama jest szeroka
— dodał szef MON.
Na początku kwietnia niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że w Rumunii powstaje centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder.
W czerwcu ubiegłego roku Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643588-w-polsce-powstanie-centrum-serwisowe-leopardow