Trwa 422. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 21 kwietnia 2023 r.
17:43. Gen. Milley: Rosja w Bachmucie zużywa znaczące siły, osiągając bardzo niewielkie zyski; ma problemy z morale i dyscypliną
W tej chwili w Niemczech szkoli się 2,5 tys. ukraińskich żołnierzy, zaś szkolenie przeszło już 8,8 tys. - powiedział w piątek w bazie Ramstein gen. Mark Milley. Wyraził też przekonanie, że szkolone i wyposażane przez Zachód ukraińskie brygady odniosą sukces na polu walki.
Jak zaznaczył przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, poza programem szkoleń dla nowo tworzonych ukraińskich jednostek 65 ukraińskich żołnierzy ukończyło niedawno szkolenie z obsługi systemów Patriot.
Milley stwierdził, że celem koalicji jest wyszkolenie i wyposażenie dziewięciu pancernych brygad, by „prowadzić albo ofensywne, albo defensywne operacje”.
Te brygady są wyszkolone, wyposażone i przygotowane do operacji bojowych. Więc kiedykolwiek i gdziekolwiek Ukraina zdecyduje się ich użyć, będziemy kontynuować to wsparcie. I jestem bardzo pewny co do ich zdolności do odniesienia sukcesu
— zaznaczył wojskowy.
17:42. Wypadek rosyjskiej ciężarówki z amunicją
W Rosji bez zmian. Amunicja przewożona przez ciężarówkę tylko cudem nie eksplodowała. Pijanemu Rosjaninowi grozi surowa kara
– informuje Biełsat.
17:40. Gen. Milley: w tej chwili szkolimy w Niemczech 2,5 tys. ukraińskich żołnierzy; przeszkoliliśmy już 8,8 tys.
Rosja w walkach o ukraiński Bachmut zużywa znaczące siły, osiągając bardzo niewielkie zyski, a jej wojskom brakuje dobrego dowództwa, woli walki, morale i dyscypliny - ocenił w piątek w bazie Ramstein najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley podczas konferencji po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.
Ukraińskie wojsko nadal sprawuje się bardzo dobrze. Intensywne walki w Bachmucie trwają nadal, tak jak trwały od kilku miesięcy. Rosja zużywa znaczące siły w zamian za bardzo niewielkie zyski
— powiedział gen. Milley, analizując obecną sytuację na polu walki na Ukrainie.
W przeciwieństwie do wojsk ukraińskich, które są silnie zmotywowane do walki za swój kraj, wolność, demokrację i sposób życia, Rosjanom brakuje przywództwa i woli walki. Ich morale jest słabe, a dyscyplina ulega rozprzężeniu. Rosja ucieka się do zacieśniania przepisów dotyczącego poboru, podczas gdy masowo wrzuca swoich obywateli w chaos wojny
— dodał.
17:39. Lloyd Austin: Przyspieszyliśmy harmonogram dostarczania czołgów Abrams Ukrainie
Przyspieszyliśmy harmonogram dostarczania czołgów Abrams Ukrainie i już w ciągu najbliższych tygodni trafią one do Niemiec na potrzeby szkolenia ukraińskich żołnierzy - ogłosił w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.
Przyspieszyliśmy harmonogramy dostaw naszych M1 Abrams, by dostarczyć Ukrainie zdolności pancernych w nadchodzących miesiącach. I te M1, których Ukraińcy będą używać do szkoleń przybędą tu do Niemiec w ciągu najbliższych kilku miesięcy
— powiedział Austin.
Jak dodał, w ciągu ostatnich kilku miesięcy państwa grupy kontaktowej wysłały Ukrainie ponad 230 czołgów i ponad 1,5 tys. pojazdów opancerzonych, m.in. na potrzeby tworzonych dziewięciu ukraińskich brygad pancernych.
Występujący obok Austina przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley uzupełnił, że czołgi, które w maju trafią do Niemiec będą wozami szkoleniowymi, a dopiero później wysłane zostaną maszyny przeznaczone do walki na Ukrainie.
17:38. Minister obrony Niemiec potwierdza porozumienie ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego Leopardów 2
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który bierze w piątek udział w spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech, potwierdził zawarcie porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2.
Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO niemiecki minister odparł, że wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, co do tego, że Kijów powinien zostać przyjęty do NATO, ale najpierw należy skoncentrować się na tym, co najpilniejsze, czyli na wspieraniu ukraińskich sił w walce.
Pistorius i szefowie resortów obrony Polski i Ukrainy, Mariusz Błaszczak i Ołeksij Reznikow, podpisali wcześniej w piątek list intencyjny dotyczący utworzenia centrum serwisowania Leopardów 2, o czym poinformowało polskie ministerstwo obrony.
Strony porozumienia uzgodniły, że będą współfinansować koszty funkcjonowania centrum, które rocznie będą wynosić około 150-200 mln euro - powiedział dziennikarzom Pistorius.
W spotkaniu w bazie NATO w Ramstein biorą udział ministrowie obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.
Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. Kijów otrzyma je w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów. 14 wozów w wersji 2A4 przekazała już ukraińskim siłom zbrojnym Polska.
W czerwcu ubiegłego roku niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.
16:00. Minister obrony: przekażemy Ukrainie dalszą pomoc wojskową, w tym broń dla snajperów
Kanada przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 39 mln dolarów kanadyjskich, w tym środki na zakupy paliwa oraz broń dla snajperów – poinformowała w piątek minister obrony Anita Anand po jedenastym spotkaniu grupy kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.
„Rok po pierwszym spotkaniu grupy kontaktowej w bazie lotniczej Ramstein, nasze wspólne postanowienie by wspierać Ukrainę jest silniejsze niż kiedykolwiek. Na dzisiejszym spotkaniu dokonaliśmy znacznego postępu w reagowaniu na najpilniejsze potrzeby Ukrainy oraz jej długoterminowe priorytety obronne” - oświadczyła Anand w komunikacie.
34,6 mln CAD zostanie przekazane na specjalny fundusz NATO wspierający Ukrainę, z którego będą finansowane dostawy 3,3 mln litrów paliwa, a także dostawy modułowych mostów pontonowych i zestawy pierwszej pomocy. Ponadto Kanada przeznaczy 2,5 mln CAD na zakup wyprodukowanych przez kanadyjską firmę Prairie Gun Works 40 karabinów dla ukraińskich snajperów i amunicji, a także części zamiennych i innego niezbędnego wyposażenia. Kolejne 2 mln CAD przeznaczono na zakup 16 urządzeń do łączności dla przekazanych Ukrainie czołgów Leopard 2.
Anand dodała, że osiem czołgów Leopard 2 obiecanych przez Kanadę jest już w Polsce, a Kanada udostępniła również trzy symulatory używane do szkolenia ukraińskich załóg czołgów. Jeszcze przed piątkowym spotkaniem Kanada zapowiedziała przekazanie pomocy wojskowej o wartości 59 mln CAD, w tym 21 tys. sztuk broni i ponad 2,4 mln amunicji.
Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w skrócie grupą Ramstein, została zawiązana 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o takiej nazwie. Jest to licząca ponad 40 krajów międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.
15:55. Sekretarz generalny NATO: wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swe terytoria
Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein.
W bazie NATO w Ramstein w Niemczech odbywa się w piątek kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.
15:50. Minister obrony o spotkaniu ws. Leopardów: Polska i Niemcy twardo wspierają Ukrainę
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow komentując w piątek podpisanie listu intencyjnego ws. centrum serwisowego czołgów Leopard 2 w Polsce, podziękował za „niezachwiane wsparcie” ministrom obrony Polski i Niemiec: Mariuszowi Błaszczakowi i Borisowi Pistoriusowi.
Odbyło się spotkanie „koalicji czołgowej”. Jestem wdzięczny moim kolegom: Borisowi Pistoriusowi i Mariuszowi Błaszczakowi za ich niezachwiane wsparcie dla Ukrainy
— napisał Reznikow na Twitterze.
Wyraził przekonanie, że utworzenie w Polsce centrum serwisowego „przyczyni się do wzmocnienia współpracy i rozszerzenia możliwości ukraińskich obrońców”.
Stworzona wspólnym wysiłkiem +pancerna pięść+ powstrzyma agresję reżimu terrorystycznego przeciwko Europie i całemu wolnemu światu. (…) Nowoczesne technologie zachodnie przyczynią się do pokonania Moskwy. Im szybciej to nastąpi, tym prędzej zapanuje pokój
— oświadczył ukraiński minister.
Jak poinformowało wcześniej polskie MON, podczas spotkania w Ramstein trzej ministrowie podpisali w piątek list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. W amerykańskiej bazie w Ramstein w piątek odbyło się kolejne posiedzenie kierowanej przez USA grupy kontaktowej ds. Ukrainy, której zadaniem jest koordynowanie pomocy zbrojeniowej dla Kijowa.
14:50. 15 lat więzienia za przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach sił obrony powietrznej
„Mieszkaniec miasta Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim, na południu Ukrainy, został skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach ukraińskich sił obrony powietrznej; zdrajca kontaktował się ze swoim synem, żołnierzem rosyjskiej armii” - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Najeźdźcy posłużyli się danymi przekazanymi przez kolaboranta latem 2022 roku, gdy planowali ataki na obiekty infrastruktury krytycznej w regionie dniepropietrowskim. Wszystkie pociski wystrzelone przez wojska rosyjskie zostały wówczas zneutralizowane przez ukraińskie oddziały obrony przeciwrakietowej
— czytamy w komunikacie SBU na Telegramie.
Jak dodano, zatrzymany mężczyzna przebywał na wolności od marca ubiegłego roku, bowiem wcześniej odbywał karę więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Łącznie zdrajca spędzi za kratami 18 lat, ponieważ zasądzono wobec niego odwieszenie części poprzedniego wyroku.
W ostatnich tygodniach pojawiają się doniesienia o coraz bardziej surowych karach na Ukrainie za kolaborację z wrogiem. W środę poinformowano, że mieszkanka miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, została skazana na dziewięć lat pozbawienia wolności za przystąpienie do struktur rosyjskiego „samorządu terytorialnego” podczas okupacji Charkowszczyzny przez wojska agresora.
14:37.”Washington Post” za tajnymi dokumentami: pogarsza się rosyjskie morale; walka o Bachmut najdłuższa od początku wojny
„Miesiące po ostrzeżeniach z Waszyngtonu, według których Ukraina nie będzie w stanie utrzymać Bachmutu i powinna wycofać się z niego już w lutym, siły ukraińskie nadal utrzymują zachodnie krańce miasta w najdłuższej walce od początku inwazji Rosji” - pisze dziennik „Washington Post”, powołując się na kolejne wycieki tajnych dokumentów wywiadu USA. W dokumentach wywiadu Amerykanie odnotowali także pogarszanie się rosyjskich morale, co powoduje wzrost przypadków dezercji.
W plikach datowanych na styczeń br., które ujawniono na portalu Discord, podobnie jak inne wycieki w ostatnich dniach, wywiad USA stwierdził, że „ciągłe” postępy wojsk rosyjskich trwające od listopada 2022 r. w regionie Bachmutu „naraziły zdolności Ukrainy do utrzymania miasta”, a ukraińskie siły znalazły się „w ryzyku okrążenia, chyba że wycofają się w ciągu następnego miesiąca”.
Kijów uznał utrzymanie Bachmutu za „imperatyw znacznie ważniejszy niż strategiczna wartość militarna miasta, argumentując, że jest to (dalsza obrona Bachmutu) konieczne w celu utrzymanie morale
— pisze w czwartek „Washington Post”.
W ocenie Ukrainy, przedłużające się walki w Bachmucie osłabiły Rosję, a w ich wyniku zginęło wielu rosyjskich żołnierzy, a przede wszystkim najemników z Grupy Wagnera.
W innym dokumencie, na jaki powołuje się dziennik, amerykański wywiad szczegółowo opisał sposoby, w jakie Ukraina może wykorzystać zaawansowaną amunicję, kampanie informacyjne i technologię służącą do walki z dronami, aby wyczerpać siły Rosji.
Informacje z tajnych dokumentów skomentował dla gazety pułkownik Pawło Palisa, ukraiński dowódca.
Nadzorujący walkę o Bachmut pułkownik Pawło Palisa przekazał w rozmowie z dziennikiem, że ukraińska zdolność do utrzymania miasta dłużej, niż pierwotnie przewidywano, jest zasługą połączenia klasycznych działań wojennych na terenie miejskim i zaawansowanego rozpoznawania przy pomocy dronów.
Jak powiedział Palisa, po tym, jak siły rosyjskie przekroczyły granicę Bachmutu wycofał ukraińskich żołnierzy do bloków mieszkalnych, wykorzystując dachy jako wzniesienia i przekształcając domy w pozycje przeciwpancerne. W głębi miasta obie strony zaczęły w dużym stopniu polegać na dronach zwiadowczych do namierzania celów i na technologii służącej do zagłuszania i dezorientowania systemów nawigacyjnych wroga. Palisa zaznaczył, że gdy w połowie stycznia zajął swoje stanowisko, oceny, jakie usłyszał od ukraińskich oficerów brzmiały podobnie do pesymistycznych założeń Waszyngtonu.
Ci ludzie powiedzieli mi „nie wiem, może jeszcze dwa albo trzy tygodnie”, ale miesiące później my nadal tutaj jesteśmy, robiąc, co w naszej mocy, aby utrzymać miasto
— skomentował dowódca.
W dokumentach wywiadu Amerykanie odnotowali także pogarszanie się rosyjskich morale, co powoduje wzrost przypadków dezercji.
Chociaż Ukraina utrzymała kontrolę nad zachodnim krańcem miasta, według dowódców linia frontu stała się w ostatnich dniach coraz bardziej niestabilna
— zauważa „Washington Post”.
Bachmut pozostaje głównym celem rosyjskich operacji na wschodzie Ukrainy. Rosja uważa, że zdobycie miasta położy podwaliny pod przejęcie kontroli nad całym regionem Doniecka, którego siły rosyjskie okupują obecnie nieco ponad połowę.
Bachmut został w dużej mierze zniszczony w wyniku toczonych tam walki. Domy i bloki mieszkalne dotkliwie uszkodzono, parki i ogrody pełne są odłamków artylerii
— opisuje dziennik.
Chciałbym zobaczyć miasto bez tych wszystkich zniszczeń. Ale jeśli pomoże to ocalić inne ukraińskie miejscowości, musimy robić to, co konieczne
— skomentował pułkownik Palisa.
13:30. Wicepremier Ukrainy: 56 dzieci przebywa w miejscowościach bezpośrednio na linii frontu
W miejscowościach znajdujących się bezpośrednio na linii frontu przebywa 56 dzieci – powiadomiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W ostatnich dniach z objętych walkami terenów obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować 70 dzieci.
Wereszczuk, cytowana w czwartek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda, powiadomiła, że w 21 miejscowościach obwodu prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci. W ubiegłym tygodniu przebywało tam 126 dzieci, obecnie – 56.
Jak pisze portal Hromadske, ewakuacja, która została zarządzona w strefie przyfrontowej 4 kwietnia, zakłada, że dzieci są wywożone w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Władze zapowiedziały przymusową ewakuację w związku z tym, że część rodziców i opiekunów pomimo zagrożenia nie zgadza się na opuszczenie miejsc objętych walkami z siłami rosyjskimi.
13:04. W najbliższych tygodniach USA rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie Abramsów
W najbliższych tygodniach Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji czołgów Abrams - poinformowała w piątek agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA.
Decyzja została podana do wiadomości w momencie, gdy ministrowie obrony około 40 państw spotykają się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, aby skoordynować kolejne dostawy broni dla kraju odpierającego inwazję Rosji.
Według agencji AP, 31 Abramsów zostanie przywiezionych do bazy szkoleniowej Grafenwoehr w RFN pod koniec maja, a ukraińscy wojskowi rozpoczną szkolenie kilka tygodni później. Potrwa ono ok. 10 tygodni.
Czołgi Abrams wykorzystywane do szkolenia nie będą jedynymi, jakie zostaną przekazane Ukrainie do walki z Rosją. Kolejnych 31 czołgów M1-Abrams jest obecnie modernizowanych w Stanach Zjednoczonych i trafią na linię frontu, gdy będą gotowe do użycia.
Według zamierzeń władz USA, jakie ujawniły źródła agencji AP, w momencie, gdy modernizowane obecnie czołgi będą gotowe, ukraińscy żołnierze mają być już wyszkoleni do ich obsługi. W treningu weźmie udział ok. 250 Ukraińców - część z nich będzie się uczyć obsługi czołgów, a część ich naprawy i konserwacji.
Możliwe jest również, że po pierwszych 10 tygodniach, zostanie przeprowadzone dodatkowe szkolenie dotyczące działań bojowych i manewrowania czołgami.
13:01. Ukraiński minister: Porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych
Porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym - powiedział w piątek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
Jak podał na Facebooku ukraiński resort infrastruktury, Kubrakow spotkał się w Kijowie z delegacją EBOiR, której przewodniczyła prezes tej instytucji Odile Renaud-Basso. Spotkanie dotyczyło realizacji międzynarodowych projektów rozwoju portów nad Dunajem.
Widzimy perspektywę współpracy dotyczącej rozwoju kompleksu portów naddunajskich. Prace rozpoczęliśmy w ubiegłym roku (…). Międzynarodowa inżynieryjna firma konsultingowa Royal HaskoningDHV, w ramach wspólnego projektu pilotażowego ministerstwa i EBOiR, opracowała listę działań mających na celu zwiększenie przepustowości portów naddunajskich, które dotyczą zmian inwestycyjnych, operacyjnych i regulacyjnych na Ukrainie, w Mołdawii i Rumunii
— powiedział Kubrakow.
Wysoko oceniamy współpracę z EBOiR i jesteśmy wdzięczni za wsparcie Ukrainy
— dodał.
Ministerstwo infrastruktury przypomniało, że wraz z podległymi mu instytucjami realizuje kilka wspólnych projektów z EBOiR. Należą do nich „Rozwój transeuropejskiej sieci transportowej. Ukraina - korytarze drogowe” - projekt mający na celu rozwój infrastruktury drogowej na Ukrainie, a także projekty, których celem jest usprawnienie sieci kolejowej.
EBOiR pomaga także Ukrainie rozwijać sieć logistyczną narodowego operatora pocztowego Ukrposzta. W ramach tych działań kupowane są nowe pojazdy, modernizuje się stary sprzęt oraz ponownie otwiera urzędy pocztowe na terytoriach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji.
W poniedziałek ministerstwo infrastruktury poinformowało, że inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących żywność. Rosjanie - według ukraińskiego resortu - odmawiają rejestracji statków z ładunkiem i „tworzą swój własny plan inspekcji”.
Umowa zbożowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie 2022 roku, a potem w marcu br. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainę i związanym z tym wzrostem cen żywności.
10:24. Sekretarz rady bezpieczeństwa o wybuchu w Biełgorodzie: Armia Rosji zastrasza własne społeczeństwo
Rosyjska armia kontynuuje prowokacje i ostrzeliwuje własne miasta, by zastraszyć mieszkańców – oświadczył w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Biełgorod. Rosyjska armia okupacyjna kontynuuje prowokacyjne ostrzały własnych miast, by zastraszyć cywilów i zaostrzać eskalację
– napisał Daniłow na Twitterze, komentując wybuch, do którego doszło w rosyjskim mieście, niedaleko od granicy z Ukrainą.
Według doniesień mediów oraz oficjalnych komunikatów rosyjskich władz doszło tam do wybuchu w wyniku „przypadkowego upuszczenia” bomby przez rosyjski myśliwiec Su-24.
Daniłow oświadczył również, że „tylko przekazanie Ukrainie broni o dalekim zasięgu umożliwi lokalizację źródeł prowokacji moskiewskich na etapie planowania i przygotowania”.
W czwartek wieczorem w rosyjskim Biełgorodzie doszło do wybuchu, w wyniku którego ranne miały zostać dwie osoby. Na jednej z głównych ulic miasta powstał krater o średnicy 20 metrów - przekazał Reuters. Nie podano, jakiego rodzaju broń została użyta. Wiadomo, że uszkodzone zostały cztery budynki i cztery samochody.
09:27. Rosjanie nie chcą likwidować posterunków na granicy z nielegalnie anektowanymi terenami
Władze Rosji z obawy o bezpieczeństwo nie zamierzają likwidować posterunków na granicy pomiędzy terytorium swojego kraju a nielegalnie anektowanymi terenami Ukrainy, co świadczy o tym, że tereny te nie są traktowane jako równoprawne podmioty, a ich mieszkańcy jako pełnoprawni obywatele – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW odnotowuje, że po swojej podróży do okupowanego obwodu ługańskiego Władimir Putin skrytykował urzędników za stan posterunku na granicy Rosji i okupowanego regionu i polecił wzmocnienie go, w tym zwiększenie jego przepustowości, obsługi i poprawienie infrastruktury drogowej.
Amerykański think tank zwraca również uwagę, że rosyjscy tzw. blogerzy wojenni wskazywali posterunki i kontrole celne jako jedną z przyczyn opóźnienia zaopatrzenia dla armii agresora na Ukrainie. ISW ocenia, że niezdolność do zintegrowania okupowanych terytoriów jest przeszkodą dla frontowej logistyki.
Putin prawdopodobnie próbuje zmniejszyć te opóźnienia przez zwiększenie personelu i przyspieszenie kontroli, jednocześnie nie rozważając możliwości usunięcia tych przeszkód
— pisze ISW, przypominając, że wcześniej Rosja zaostrzyła kontrole bezpieczeństwa na Moście Krymskim, łączącym ją z okupowanym Krymem.
Utrzymanie posterunków może też mieć na celu „zapobieganie masowemu odpływowi mężczyzn, uciekających przed przymusową mobilizacją z terytoriów okupowanych”.
Istnienie posterunków jest kolejnym potwierdzeniem, że rosyjskie władze nie postrzegają mieszkańców okupowanej Ukrainy jako swoich obywateli i rządzą się tam jak siła okupacyjna, którą są w istocie, pomimo nieustannych zapewnień, że nielegalnie okupowane tereny to część Rosji
— podkreśla ISW.
09:00. Eksplozja rosyjskiego wozu bojowego
08:45. Rozmokły grunt na Ukrainie spowolni działania militarne obu stron
W związku z rozmokłym gruntem na większości obszaru Ukrainy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że głębokie błoto spowolni działania obu stron konfliktu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie serwisy internetowe prawdopodobnie wyolbrzymiają ogólny wpływ błotnistych terenów na siły ukraińskie w ramach operacji informacyjnej mającej na celu podniesienie rosyjskiego morale w świetle spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy i zniechęcenie zwolenników Ukrainy.
Jak dodano, można oczekiwać, że w najbliższych tygodniach warunki terenowe ulegną poprawie, natomiast ważniejszym czynnikiem ograniczającym manewrowanie wojsk nadal będzie zagrożenie minami.
08:00. W ciągu doby odparto ponad 60 rosyjskich ataków na wschodzie kraju
Wojska ukraińskie odparły w ciągu minionej doby ponad 60 rosyjskich ataków – powiadomił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.
Najbardziej zacięte walki toczą się o miasto Bachmut” w obwodzie donieckim
— przekazano w porannym komunikacie.
Ponadto w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 23 ataki lotnicze, w tym przy użyciu dziesięciu dronów Shahed; osiem z nich zestrzelono.
Siły ukraińskie przeprowadziły sześć ataków lotniczych na wojska przeciwnika. Wojska rakietowe i artyleria raziły pięć punktów dowodzenia sił rosyjskich.
07:50. Rosyjski myśliwiec zgubili bombę nad własnym miastem; są ranni
Rosyjski myśliwiec Su-34 w czwartek wieczorem zgubił bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod; dwie osoby są ranne - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.
Biełgorod to obwodowe miasto w Rosji, położone 40 km od granicy z Ukrainą, ok. 700 km na południe od Moskwy, zamieszkane przez ok. 390 tys. mieszkańców.
20 kwietnia 2023 r. około godz. 22.15 czasu moskiewskiego podczas przelotu maszyny Su-34 Sił Powietrzno-Kosmicznych nad miastem Biełgorod doszło do przypadkowego użycia broni znajdującej się na pokładzie
— podał Reuters powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
Śledztwo trwa
— dodano w komunikacie.
Na jednej z głównych ulic miasta powstał krater o średnicy 20 m - przekazał Reuters. Nie podano, jakiego rodzaju broń została użyta. Wiadomo, że uszkodzone zostały cztery budynki i cztery samochody.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow ogłosił stan wyjątkowy.
07:40. Rosja w nocy zaatakowała dronami – są zniszczenia w Połtawie
Rosja w nocy zaatakowała Ukrainę 10 dronami Shahed-136, z których osiem zestrzelono – poinformował w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. W Połtawie w wyniku wrogiego ataku zniszczony został obiekt infrastruktury cywilnej; wybuchł pożar.
Ratownicy pracują nad ugaszeniem pożaru. Według wstępnych ustaleń nikt nie ucierpiał
— powiadomił szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
Nad Kijowem, jak podały władze miasta, zestrzelono osiem wrogich dronów.
Po północy w szeregu regionów Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. Media informowały o odgłosach eksplozji m.in. w Kijowie, w obwodach charkowskim, chmielnickim i żytomierskim.
07:10. Rosyjski nocny atak dronów – nad Kijowem zestrzelono osiem bezzałogowców
W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zestrzeliły około ośmiu rosyjskich dronów, lecących w stronę stolicy- powiadomiła administracja wojskowa Kijowa.
Po 25 dniach ciszy stolica Ukrainy doświadczyła kolejnego ataku powietrznego ze strony wroga. Z kierunku północnego państwo-terrorysta wysłało drony. Według wstępnych informacji agresor wykorzystywał nową partię bezzałogowców Shahed produkcji irańskiej
— podały władze stolicy w piątek rano.
Jak uściślono, w pobliżu miasta wykryto i zestrzelono ok. ośmiu wrogich celów powietrznych. Wstępnie – obyło się bez ofiar i zniszczeń.
00:06. Prezydent Zełenski: Brak zaproszenia do NATO na szczycie w Wilnie spotkałby się z niezrozumieniem
Brak politycznego zaproszenia Ukrainy do NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie spotkałby się z niezrozumieniem ze strony większości Ukraińców i mieszkańców krajów natowskich - ocenił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Szef państwa powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że jego czwartkowe rozmowy w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem były poświęcone obronie Ukrainy.
Prezydent podkreślił, że jego kraj przygotowuje się do kolejnego spotkania grupy Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy. Strona ukraińska przygotowuje się też do aktywnych działań na froncie, które, jak wskazał Zełenski, są „nieuniknione”.
Kijów przygotowuje się również do lipcowego szczytu NATO w Wilnie - kontynuował.
Ani większość Ukraińców, ani większość Europejczyków, ani większość mieszkańców całej przestrzeni NATO nie zrozumie liderów Sojuszu, jeśli na szczycie w Wilnie nie wybrzmi zasłużone polityczne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu
— powiedział Zełenski.
Jak dodał, „Ukraina zrobiła wszystko, by jej wniosek był pozytywnie rozpatrzony”.
Trudno nawet stwierdzić, czyj wkład w europejskie, euroatlantyckie bezpieczeństwo jest większy od (wkładu) naszych żołnierzy. Ukraińców i Ukrainek, którzy swoim życiem bronią wolności
— powiedział szef ukraińskiego państwa. Podziękował też wszystkim partnerom, którzy wspierają Ukrainę w tej kwestii.
00:01. „Washington Post”: Ukraiński wywiad planował ataki przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii
Ukraiński wywiad wojskowy planował kampanię ataków przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii, jednak prezydent Zełenski powstrzymał planowanie operacji - wynika ze ściśle tajnego dokumentu amerykańskich służb opublikowanego przez „Washington Post”. Dokument jest częścią wycieku dokumentów zamieszczonych w serwisie Discord.
Jak wynika z dokumentu zatytułowanego „HCS-P”, którego zdjęcie dziennik opublikował na swojej stronie internetowej, ukraiński prezydent miał pod koniec grudnia podjąć decyzję o zaniechaniu planu Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) ukraińskiego MON. Plan miał polegać na przeprowadzeniu serii ataków na Rosjan w Syrii - za pomocą dronów lub z pomocą kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) - na terenach kontrolowanych przez Kurdów. Głównym celem mieli być najemnicy Grupy Wagnera, rosyjskie bazy w Latakii lub Tartusie lub elementy infrastruktury gazowej i naftowej.
Autorzy dokumentu w analizie przypuszczalnego ataku wskazują, że warunki w Syrii dałyby możliwość ukrycia odpowiedzialności za ataki i ściągnięcia do Syrii dodatkowych sił rosyjskich, co działałoby na korzyść Ukrainy.
Służby sugerują, że Zełenski podjął decyzję „prawdopodobnie z powodu presji USA” lub względów logistycznych i prawdopodobnie nie zdecyduje się wznowić planów bez poparcia USA lub Turcji. Notują też, że ukraińskie ataki na Rosjan w Syrii spotkałyby się prawdopodobnie z rosyjską odpowiedzią przeciwko „amerykańskim interesom w regionie”.
red/wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643507-relacja-422-dzien-wojny-nocny-atak-dronow