Trwa 420. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 19 kwietnia 2023 r.
22:18. Biały Dom ogłosił kolejny pakiet broni dla Ukrainy
Biały Dom ogłosił w środę kolejny, 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, będzie on zawierać m.in. amunicję do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską i „systemy przeciwpancerne”.
Ten pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów artylerii rakietowej HIMARS, systemów przeciwpancernych, jak i dodatkowe pociski artyleryjskie
— oznajmiła Jean-Pierre podczas briefingu prasowego w Białym Domu.
Stany Zjednoczone będą dalej współdziałały z naszymi sojusznikami i partnerami, by pomagać Ukrainie bronić się, bronić swojej demokracji i chronić swoich mieszkańców
— dodała.
Rzeczniczka zapowiedziała, że szczegóły nowej transzy, w tym wartość przekazywanej broni - 36. pakietu od rozpoczęcia inwazji - przekaże później Pentagon.
W ramach dotychczasowych 35 zatwierdzonych pakietów USA zadeklarowały przekazanie broni o wartości ponad 35 mld dolarów. Ogłoszenie nowej transzy ma miejsce na dwa dni przed kolejnym spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. Odbędzie się ono niemal rok po pierwszym takim spotkaniu ministrów obrony 54 państw w tym samym miejscu.
20:47. Ukraińcy odparli ponad 40 ataków Rosjan
Armia ukraińska odparła w ciągu doby ponad 40 ataków przeciwnika; ostrzelała rosyjskie wojska i sprzęt, dwa magazyny amunicji – powiadomił w środę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby odbito na tych odcinkach ponad 40 ataków wroga
— podał sztab generalny.
Siły agresora przeprowadziły trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem samolotów bezzałogowych. 57-krotnie prowadziły ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. Celem wrogich ostrzałów były m.in. cele cywilne, są zabici i ranni.
15:30. „Z pojazdu za wiele nie zostało”
Ukraiński dron zrzucił granat termobaryczny wprost do opuszczonego rosyjskiego bojowego wozu piechoty. Z pojazdu za wiele nie zostało.
12:40. Minister obrony potwierdził przybycie systemów przeciwrakietowych Patriot
Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził w środę minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. W komunikacie na Twitterze oświadczył, że żołnierze ukraińscy opanowali systemy „tak szybko, jak tylko mogli”.
Nasze piękne ukraińskie niebo staje się bezpieczniejsze, dlatego że na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Siły naszej obrony przeciwlotniczej opanowały je tak szybko, jak tylko mogły
— napisał Reznikow na Twitterze.
Podkreślił także, że „nasi partnerzy dotrzymali słowa”. Reznikow podziękował ministerstwom obrony Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych, jak i społeczeństwom tych krajów.
Razem zwyciężymy
— zapewnił.
O przekazaniu Patriotów przez Niemcy poinformowały we wtorek media ukraińskie, powołując się na rząd w Berlinie. Oprócz Niemiec systemy Patriot obiecały przekazać Ukrainie USA i Holandia. Pentagon poinformował 30 marca, że 65 ukraińskich żołnierzy zakończyło szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill w Oklahomie.
11:25. Mieszkanka obwodu charkowskiego skazana na dziewięć lat więzienia za kolaborację
Mieszkanka miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, została skazana na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności za przystąpienie do struktur „samorządu terytorialnego” z nadania Moskwy podczas okupacji Charkowszczyzny przez rosyjskie wojska - powiadomiła w środę agencja Interfax-Ukraina.
49-letnia kobieta przyjęła stanowisko „doradcy szefa” wiejskiej jednostki administracyjnej z siedzibą w Szewczenkowem. W rzeczywistości Ukrainka stanęła na czele samozwańczych lokalnych władz w miejscowości Starowiriwka, gdzie m.in. pośredniczyła w kontaktach mieszkańców z rosyjskimi okupantami. Oskarżona nie przyznała się do winy.
Oprócz kary pozbawienia wolności wobec kobiety orzeczono również zakaz sprawowania funkcji publicznych w okresie 14 lat oraz przepadek mienia - powiadomiła prokuratura obwodu charkowskiego, cytowana przez Interfax-Ukraina.Kupiańsk i Szewczenkowe zostały zajęte przez rosyjskie wojska pod koniec lutego i na początku marca 2022 roku, w pierwszych tygodniach inwazji Rosji na sąsiedni kraj. Władze w Kijowie przywróciły kontrolę nad tymi miejscowościami we wrześniu ubiegłego roku w wyniku kontrofensywy ukraińskiej armii.
10:15. Dwoje cywilów zginęło w rosyjskim ostrzale Wołczańska w obwodzie charkowskim
Dwoje cywilów zginęło we wtorek późnym wieczorem w miasteczku Wołczańsk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy; rosyjskie lotnictwo ostrzelało centrum miejscowości, niszcząc lub uszkadzając kilkanaście budynków mieszkalnych - powiadomiły w środę regionalne struktury Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
W mieście wybuchły liczne pożary. Największy z nich, obejmujący powierzchnię około 1000 metrów kwadratowych, zniszczył niemal 60 i uszkodził około 150 stoisk handlowych na lokalnym bazarze. Strażakom udało się opanować ogień dopiero w środę nad ranem - czytamy w komunikatach służb ratunkowych publikowanych na Telegramie.
Położony nieopodal granicy z Rosją Wołczańsk liczył przed inwazją Kremla około 17 tys. mieszkańców. Miasteczko zostało zajęte przez agresora już 24 lutego 2022 roku, czyli w pierwszym dniu wojny. Władze w Kijowie przywróciły sobie kontrolę nad Wołczańskiem we wrześniu w wyniku kontrofensywy ukraińskiej armii.
09:00. Dezinformacja pozostaje kluczowym elementem strategii Rosji
Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę państwo rosyjskie systematycznie wykorzystuje operacje informacyjne do zdyskredytowania ukraińskiego rządu i zmniejszenia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że Rosja wykorzystuje wiele kanałów i pełnomocników do szerzenia dezinformacji: celowego tworzenia i udostępniania fałszywych lub zmanipulowanych informacji.
Jak wyjaśniono, jednym z elementów rosyjskiej dezinformacji jest „pranie narracji”, co polega na promowaniu informacji pochodzących od osób trzecich lub z niezweryfikowanych źródeł w mediach społecznościowych, które następnie przenikają do mediów głównego nurtu lub państwowych. Ma to na celu ukrycie źródła informacji, co ułatwia państwu rosyjskiemu zdystansowanie się od przekazu. Następnie promuje mylące fragmenty narracji, jednocześnie maskując swoje interesy.
Rosyjscy aktorzy państwowi prezentują zmanipulowane narracje zarówno w sposób zaaranżowany, jak i oportunistyczny. Ich obecne priorytety niemal na pewno obejmują zdyskredytowanie ukraińskiego rządu i zmniejszenie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy
— napisano.
08:32. Ukraiński dowódca: Musimy utrzymać Bachmut, by Rosjanie nie zaatakowali innych miast
Siły ukraińskie muszą utrzymać Bachmut w obwodzie donieckim, bo jeśli się wycofają, to wojska rosyjskie podejmą ataki na inne miasta Ukrainy - ocenił w środę w oficjalnym komunikacie dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu pułkownik Dmytro Zaworotniuk.
Trzeba utrzymać Bachmut! Tam powstrzymujemy i rozbijamy znaczne siły najeźdźców rosyjskich, którzy w wypadku naszego wycofania się będą rzucone na inne kierunki i podejmą dalsze ataki na miasta ukraińskie
— oświadczył wojskowy.
Dodał, że oddziały podległej mu samodzielnej brygady Sił Obrony Terytorialnej armii ukraińskiej „wykonują zadania bojowe w samym Bachmucie i w okolicach”.
08:05. ISW: Putin przyjechał na front, by wskazać winnych w razie sukcesu kontrofensywy
Celem domniemanej wizyty Władimira Putina na froncie było przedstawienie go jako rosyjskiego lidera wojennego oraz publiczne wskazanie „potencjalnych kozłów ofiarnych” przed planowaną kontrofensywą ukraińską - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wizyta Putina miała zapewne na celu publiczną identyfikację potencjalnych kozłów ofiarnych przed planowaną kontrofensywą ukraińską. (…) Putin zapewne rozmyślnie wyróżnił (generała Michaiła) Tieplinskiego i (generała Olega) Makarewicza jako dowódców odpowiedzialnych za południową Ukrainę oraz (generała Aleksandra) Łapina jako dowódcę nadzorującego kierunek Ługańska. Putin, źródła na Kremlu i blogerzy wojenni coraz intensywniej rozważają perspektywy kontrofensywy ukraińskiej i jest prawdopodobne, że Kreml przygotowuje przestrzeń informacyjną w kraju albo na klęski militarne, albo na pokonanie zagrożenia kontrofensywą
— oceniają analitycy.
Amerykański think tank analizuje też termin opublikowania przez Kreml nagrania z domniemaną wizytą. Jak zauważyły rosyjskie media niezależne, Kreml twierdził, że nagranie zrobiono 17 kwietnia, jednak wzmianka o nadchodzącej Wielkanocy - wycięta z nagrania - wskazuje, że w istocie pochodzi ono sprzed 16 kwietnia.
18 kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził linię frontu w Awdijiwce i jest możliwe, że Kreml celowo wyemitował nagranie wizyty Putina, by przyćmić w przestrzeni informacyjnej wizytę Zełenskiego
— ocenia ISW.
00:01. 7 tys. ukraińskich żołnierzy uznanych za zaginionych
Ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli - poinformował we wtorek pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.
Tak, jest taka liczba, to trochę ponad siedem tysięcy. Liczymy na to, że te osoby, które poszukujemy jako zaginione, są w niewoli
— powiedział Kotenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Z danych statystycznych wynika, że ok. 60-65 proc. zaginionych żyje i znajduje się w niewoli - dodał. Pozostałe osoby nie żyją.
00:00. Niemcy przekazały Ukrainie system Patriot
Niemcy przekazały Ukrainie system przeciwrakietowy Patriot wraz z amunicją - informują we wtorek ukraińskie media, powołując się na niemiecki rząd.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w komentarzu dla portalu RBK-Ukraina nie zaprzeczył, ani nie potwierdził informacji o tym, że Patriot już jest na Ukrainie. Zaznaczył, że otrzymanie tego systemu będzie istotnym wydarzeniem, ponieważ pozwoli strącać wrogie cele z dalszej odległości.
Ihnat wyraził nadzieję, że następnym krokiem partnerów będzie decyzja o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16.
Oprócz Niemiec systemy Patriot obiecały przekazać Ukrainie też USA i Holandia. 30 marca Pentagon poinformował, że 65 ukraińskich żołnierzy zakończyło szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill w Oklahomie.
Według doniesień mediów, w tym CNN, amerykańscy instruktorzy chwalili Ukraińców za szybkość przyswajania wiedzy, dzięki czemu program mógł zakończyć się wcześniej niż pierwotnie oczekiwano.
W sobotę Ihnat zapowiedział, że systemy przeciwrakietowe Patriot trafią na Ukrainę po Wielkanocy. Nie podał dokładniejszego terminu; Wielkanoc prawosławna przypadała w tym roku 16 kwietnia.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643170-relacja-420-dzien-wojny-na-ukrainie