Trwa 419. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Wtorek, 18 kwietnia 2023 r.
20:00. Niemcy przekazały Ukrainie system Patriot
Niemcy przekazały Ukrainie system przeciwrakietowy Patriot wraz z amunicją - informują we wtorek ukraińskie media, powołując się na niemiecki rząd.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w komentarzu dla portalu RBK-Ukraina nie zaprzeczył, ani nie potwierdził informacji o tym, że Patriot już jest na Ukrainie. Zaznaczył, że otrzymanie tego systemu będzie istotnym wydarzeniem, ponieważ pozwoli strącać wrogie cele z dalszej odległości.
Ihnat wyraził nadzieję, że następnym krokiem partnerów będzie decyzja o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16.
Oprócz Niemiec systemy Patriot obiecały przekazać Ukrainie też USA i Holandia. 30 marca Pentagon poinformował, że 65 ukraińskich żołnierzy zakończyło szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill w Oklahomie.
Według doniesień mediów, w tym CNN, amerykańscy instruktorzy chwalili Ukraińców za szybkość przyswajania wiedzy, dzięki czemu program mógł zakończyć się wcześniej niż pierwotnie oczekiwano.
W sobotę Ihnat zapowiedział, że systemy przeciwrakietowe Patriot trafią na Ukrainę po Wielkanocy. Nie podał dokładniejszego terminu; Wielkanoc prawosławna przypadała w tym roku 16 kwietnia.
17:06. 7 tys. ukraińskich żołnierzy uznanych za zaginionych
Ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli - poinformował we wtorek pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.
Tak, jest taka liczba, to trochę ponad siedem tysięcy. Liczymy na to, że te osoby, które poszukujemy jako zaginione, są w niewoli
— powiedział Kotenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Z danych statystycznych wynika, że ok. 60-65 proc. zaginionych żyje i znajduje się w niewoli - dodał. Pozostałe osoby nie żyją.
16:00. Zełenski odwiedził żołnierzy walczących z rosyjską armią w Awdijiwce
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek żołnierzy walczących z rosyjską armią w Awdijiwce w Donbasie. Życzę wam wyłącznie zwycięstwa i jestem wdzięczny za tę drogę, którą codziennie tutaj przemierzacie - zwrócił się przywódca kraju do wojskowych przebywających na froncie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził też szpital wojskowy w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i odznaczył leczonych tam ukraińskich żołnierzy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski odwiedził żołnierzy na froncie w Donbasie! Prezydent odznaczył obrońców Ukrainy: „Życzę wam wyłącznie zwycięstwa”
15:00. Niezależne media: pułkownik z Moskwy próbował przyjąć łapówkę w postaci pralki
Pułkownik rosyjskiej armii Iwan Miertwiszczow, który próbował przyjąć korzyść majątkową w postaci nowoczesnej pralki marki Bosch, został ukarany grzywną; wydano też wobec niego dwuletni zakaz zajmowania stanowisk państwowych - poinformowała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Według śledczych jesienią 2022 roku Miertwiszczow miał przeprowadzić inspekcję w jednym z moskiewskich komisariatów wojskowych, czyli komend uzupełnień. Pułkownik przyznał w rozmowie telefonicznej z kierownictwem tej placówki, że „sprawy związane z rekrutacją żołnierzy poborowych mają się tam źle”, a rezultat kontroli może „nie najlepiej wpłynąć nie tylko na wizerunek (komendy), ale też na karierę jej szefa”.
Pralka o wartości 72 tys. rubli, czyli około 3,7 tys. zł miała być „zapłatą” za przyznanie przez Miertiwszczowa pozytywnej oceny wizytowanej instytucji. Kierownictwo komendy zgłosiło te żądania pułkownika organom ścigania. Oficera zatrzymano, gdy przybył w umówione miejsce, by odebrać pralkę - czytamy na portalu opozycyjnej telewizji.
Początkowo Miertiwszczowowi groziły dwa lata więzienia. Zmieniono mu jednak kwalifikację czynu zabronionego na „usiłowanie oszustwa”, dzięki czemu wojskowego skazano tylko na karę grzywny w wysokości 400 tys. rubli (około 20,6 tys. zł) i zasądzono wobec niego tymczasowy zakaz sprawowania funkcji publicznych. Pułkownik miał też zgłosić się w charakterze ochotnika na wojnę na Ukrainie.
Podczas procesu Miertwiszczow przyznał, że „po remoncie mieszkania pilnie potrzebował nowej pralki do łazienki” - przekazały niezależne media.
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiają się liczne doniesienia o szabrownictwie, którego dopuszczają się żołnierze agresora na okupowanych terenach sąsiedniego kraju. Kradzieże sprzętu AGD, głównie pralek, stały się przedmiotem wielu żartów rozpowszechnianych w internecie, a także w ukraińskich i zachodnich mediach.
13:45. Putin przyjechał na tereny okupowane
Według twierdzeń Kremla Putin spotkał się z wojskowymi dowodzącymi inwazją na Ukrainę: Olegiem Makarewiczem, Michaiłem Tieplinskim i Aleksandrem Łapinem.
Władimir Putin to autor masowych morderstw odwiedzający tereny okupowane, by cieszyć się dokonanymi tam zbrodniami - oznajmił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując twierdzenia Kremla, iż Putin był w obwodzie chersońskim i ługańskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Putin czy sobowtór? Dyktator z Kremla miał spotkać się z oficerami na Ukrainie. „Podróż specjalna autora masowych morderstw”
12:45. W szturmowanej przez Rosjan Awdijiwce pozostało już tylko jedno dziecko
Ze szturmowanej przez Rosjan Awdijiwki udało się ewakuować w ostatnich dniach dwóch nastolatków w wieku 15 i 17 lat i w mieście pozostało już - według ocen władz - tylko jedno dziecko: 12-letni chłopiec - poinformował we wtorek Witalij Barabasz, mer położonej na wschodzie Ukrainy Awdijiwki.
Wczoraj wywieźliśmy chłopca w wieku 17 lat, którego długo nie mogliśmy znaleźć, w maju będzie miał on już 18 lat. Dzisiaj wywieźliśmy 15-latka, którego znaleźliśmy w piątek. Jego rodzice zgodzili się wyjechać po Wielkanocy
— powiedział mer, cytowany przez portal Suspilne. Wielkanoc prawosławna przypadała w tym roku 16 kwietnia.
W Awdijiwce pozostał już tylko 12-letni chłopiec - dodał Barabasz, który wcześniej informował media o wielkich trudnościach z ewakuacją dzieci z ostrzeliwanego miasta. Często na wyjazd nie godzili się rodzice, mimo zagrożenia dla ich dzieci. Awdijiwka to drugi, obok Bachmutu, kierunek rosyjskiego natarcia w obwodzie donieckim. Miasto jest niemal doszczętnie zniszczone przez artylerię i lotnictwo Rosji.
12:10. Zatrzymano kolejarza, który przemycał uciekających przed poborem mężczyzn
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o zatrzymaniu na przejściu granicznym Mościska kierownika pociągu relacji Zaporoże-Przemyśl, który w kryjówce w swym przedziale przemycał mężczyzn w wieku podlegającym służbie wojskowej. Mężczyźni uciekali z Ukrainy do krajów UE.
Jak głosi komunikat SBU, w obudowie wentylacji przedziału kierownika pociągu znajdował się schowek, w którym mógł zmieścić się człowiek. Uciekający z kraju ukrywali się w schowku podczas kontroli granicznej.
Cena za „przemycenie” w ten sposób przez granicę sięgała około 2,5 tys. dolarów.
Zatrzymany kierownik pociągu jest podejrzany o przestępstwo polegające na nielegalnym przeprowadzaniu osób przez granicę państwową.
10:10. ISW: Putin chce zdobyć Bachmut przed 9 maja
Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera znów uzupełnia skład osobowy, dostaje amunicję i wsparcie polityczne, gdyż Kreml zapewne chce zdobycia Bachmutu przed 9 maja, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank w najnowszym raporcie wyraża przypuszczenie, że Władimir Putin „potrzebuje zwycięstwa w Bachmucie” przed 9 maja, bądź przed doroczną telekonferencją z obywatelami, aby „umocnić swój autorytet wewnątrz kraju”. Według niepotwierdzonych doniesień telekonferencja Putina miałaby odbyć się w czerwcu.
W tym kontekście ISW przywołuje doniesienia, iż Putin „powstrzymał zabiegi ministerstwa obrony Rosji, by zemścić się na Grupie Wagnera” poprzez wstrzymanie przez resort dostaw amunicji i odmowę wzmocnienia najemników. Putin być może znów zwraca się do założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna po „kolejnym rozczarowaniu” armią regularną, która nie zajęła w całości obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie Ukrainy w wymaganym terminie do 1 kwietnia - ocenia ISW.
08:40. Rosjanie zwiększyli intensywność ostrzałów Bachmutu
Wojska rosyjskie zwiększają liczbę ostrzałów lotniczych Bachmutu i aktywność artylerii ciężkiej, zmieniając to miasto w obwodzie donieckim w ruinę i próbując je zająć za wszelką cenę – oświadczył we wtorek dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.
Na kierunku Bachmutu „przeciwnik koncentruje największe wysiłki i nie rezygnuje z celu przejęcia kontroli nad miastem za wszelką cenę. Wróg zwiększa aktywność artylerii ciężkiej i liczbę ataków lotniczych, zmieniając miasto w ruinę” - oświadczył generał.
Dodał, że siły ukraińskie w Bachmucie „zadają przeciwnikowi znaczne straty i znacząco hamują jego działania ofensywne”. Sytuacja „jest obecnie pod kontrolą” - ocenił.
Według Syrskiego ogółem na froncie na większości kierunków natarcia Rosjanie nie odnoszą sukcesu; generał wymienił w tym kontekście kierunek Kupiańska i Łymanu. Jednak epicentrum walk wciąż pozostaje Bachmut - wskazał Syrski w oficjalnym komunikacie opublikowanym na portalu Military Media Center
08:35. Rosja przekierowuje część wojsk z Doniecka do Bachmutu
Ciężkie walki trwają wzdłuż całej linii frontu w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, ale istnieje realna możliwość, że Rosja zredukowała liczebność oddziałów i zmniejsza działania ofensywne wokół Doniecka, aby przekierować siły do sektora Bachmutu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w Bachmucie siły rosyjskiego ministerstwa obrony i Grupy Wagnera kontynuują pełzające postępy. Jak dodano, linia frontu w centrum miasta w dużej mierze przebiega wzdłuż głównej linii kolejowej, a Ukraina zatrzymuje rosyjskie okrążenie od południa wzdłuż linii ulicy Korsunskiego, starej głównej drogi na zachód za miastem.
Dla obu stron dokładne następstwo jakiegokolwiek redukowania jednostek w okolicach Bachmutu stało się kluczową kwestią - Ukraina chce uwolnić siły ofensywne, podczas gdy Rosja prawdopodobnie dąży do odtworzenia rezerwy operacyjnej
— napisano.
08:20. W rosyjskim ataku lotniczym zginęło trzech mieszkańców obwodu ługańskiego
W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby - poinformował we wtorek szef obwodu Artem Łysohor. Do nalotu na wieś Nowojehoriwka doszło w poniedziałek, akcję ratunkową uniemożliwił ostrzał artyleryjski.
Na skutek zbombardowania przez Rosjan wsi Nowojehoriwka w rejonie (powiecie) Swatowe zginęło trzech cywilów (…). Pocisk uderzył w dom, w którym byli ludzie, wybuchł pożar. Niestety, z powodu gęstego ostrzału artyleryjskiego nie można było uratować ludzi spod płonących gruzów” budynku
— napisał Łysohor na Telegramie.
Poinformował też, że dwie osoby zostały ranne.
W ostatnim czasie wróg niemal bez przerwy wykorzystuje lotnictwo taktyczne w celu bombardowania wyzwolonych miejscowości rejonu
— dodał szef obwodu ługańskiego.
07:40. Zachęcanie do okrucieństw może być celowym tworzeniem reputacji Grupy Wagnera
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując nagranie z relacją domniemanych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, ocenia, że dowództwo tej formacji może zachęcać do popełniania okrucieństw na wojnie z Ukrainą zabiegając o zwartość i reputację oddziałów.
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i dowództwo formacji „mogą aktywnie zachęcać do angażowania się w okrucieństwa”, co jest próbą „budowania spójności wewnętrznej i reputacji” w oddziałach Grupy Wagnera - ocenia ISW.
Ostrzega, że „wpajana przemoc będzie coraz bardziej wpływać na społeczeństwo rosyjskie”, w szczególności po powrocie z frontu najemników, których kontrakty na froncie się zakończą.
Zdaniem analityków nagranie z domniemanymi najemnikami, opublikowane przez rosyjski projekt Gulagu.net, pozwala poznać strukturę i priorytety działania Grupy Wagnera.
Jeden z rozmówców, Azamat Jałdarow, twierdzi, że przeszedł szkolenia w specjalnym oddziale, w którym uczył się zabijać. Wraz z drugim rozmówcą, Aleksiejem Sawiczem, utrzymuje on, iż „dowództwo Grupy Wagnera żąda brutalnego traktowania” tych, którzy wyłamują się z szeregów, a w działaniach operacyjnych stawia na ataki dokonywane siłami zwerbowanych więźniów traktowanych jako „mięso armatnie”.
ISW zwraca uwagę na relację w nagraniu o egzekucji 80 najemników odmawiających wykonywania rozkazów. W nagraniu jest też mowa o wydawanych przez dowództwo Grupy Wagnera rozkazach zabijania cywilów ukraińskich łącznie z dziećmi w Sołedarze i zabicia w Bachmucie wszystkich osób w wieku powyżej 15 lat.
01:30. Rosjanie zwiększyli intensywność użycia ciężkiej artylerii i nalotów pod Bachmutem
Rosyjskie wojsko zwiększyło intensywność użycia ciężkiej artylerii i nalotów na kierunku Bachmut w obwodzie donieckim - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Bachmut - wzrosła intensywność użycia ciężkiej artylerii i nalotów. Wróg po prostu zrównuje z ziemią budynki i inne budowle miasta Bachmut
— napisała Malar na Telegramie.
Ofensywa wroga na wschodzie trwa. Bachmut i Marjinka pozostają w epicentrum działań wojennych
— dodała.
Zaznaczyła, że na kierunkach łymańskim, awdijewskim, marińskim i kupjańskim ofensywne działania nieprzyjaciela zakończyły się niepowodzeniem.
00:12. Zełenski: Agresor musi przegrać
Dzień ten rozpoczął się od zebrania Sztabu Naczelnego Dowódcy. Wiele tematów. Linia frontu to działania naszych sił obronnych, to co jest osiągnięte i co musimy osiągnąć
— poinformował w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
My już przygotowujemy się do kolejnego spotkania Ramstein. Zorganizowałem spotkania przygotowawcze. I oczekujemy solidnie ugruntowanych decyzji, które spełnią perspektywę na polu bitwy. Całkiem ambitne perspektywy, do których zbliżamy się z całych sił
— mówił Zełenski.
Co więcej, zbliżamy się do nich nie tylko dla siebie, nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całej naszej antywojennej koalicji. Agresor musi przegrać. I to jest nasza wspólna odpowiedzialność z naszymi partnerami - za uzyskanie czasu na pokój, aby jak najbardziej aktywnie dostarczać broń i amunicję, aby przyspieszyć nasze wspólne zwycięstwo
— podkreślał prezydent.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/643013-relacja-419-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine