Trwa 416. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Sobota, 15 kwietnia 2023 r.
23:02. Zełenski: Pod gruzami budynków w Słowiańsku są jeszcze ciała ofiar
Pod gruzami budynków ostrzelanych w piątek przez rosyjskie wojsko w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy jeszcze są ciała ofiar - poinformował w sobotę wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
W Słowiańsku w Donbasie jeszcze trwa operacja poszukiwawcza po rosyjskim rakietowym ataku, do którego doszło wczoraj. Są informacje, że pod gruzami budynków są niestety jeszcze ciała zabitych
— przekazał szef państwa na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.
Jak dodał, tylko w wyniku tego jednego ataku zniszczonych i uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, w tym ponad 30 wielorodzinnych.
16:16. Bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach krwawe walki w Bachmucie
W atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmucie w obwodzie donieckim toczą się krwawe walki, bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach - powiedział w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty.
Dziś bezpośrednio w miejskiej zabudowie trwają bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach krwawe walki. Wróg postawił sobie za cel podbicie tego nieosiągalnego miasta-fortecy
— przekazał Czerewaty, cytowany przez serwis Unian.
Jak podkreślił, ukraińscy obrońcy podczas zaciętych walk robią wszystko, by osłabić zdolność bojową przeciwnika, pozbawiając go sił i morale. „I udaje im się” - zapewnił. Rzecznik poinformował, że minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły w okolicach Bachmutu 158 ataków z wykorzystaniem artylerii, artylerii rakietowej i rakiet. Doszło do 17 starć bojowych. Według informacji przekazanych przez Czerewatego w tych walkach zginęło 80 rosyjskich żołnierzy, a 100 zostało rannych
16:15. Dwie kobiety zginęły w rosyjskim ostrzale Chersonia
Dwie kobiety zginęły w sobotę w rosyjskim ostrzale Chersonia na południu Ukrainy - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Kobiety zmarły z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu. Jermak nie przekazał więcej szczegółów.
Portal Suspilne podał po południu, że w mieście po raz kolejny tego dnia słychać eksplozje.
14:33. Ministerstwo sportu Ukrainy zakazuje swoim sportowcom rywalizacji z Rosjanami i Białorusinami
Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy specjalnym dekretem zakazało swoim sportowcom udziału w rywalizacji z rosyjskimi i białoruskimi zawodnikami. Dokument opublikował w mediach społecznościowych mistrz olimpijski w zapasach i poseł Żan Bełeniuk.
Dekret ma zostać wprowadzony w życie w celu „wzmocnienia środków zapobiegających propagandowej agresji wojskowej” ze strony Rosji na Ukrainę w sporcie międzynarodowym.
Wśród pięciu zarządzeń zawartych w dokumencie znalazło się jedno „zakazujące oficjalnym delegacjom narodowych reprezentacji Ukrainy w sportach olimpijskich, a także w sportach nieolimpijskich i rywalizacji osób niepełnosprawnych, startu w międzynarodowych zawodach, w których biorą udział sportowcy z Federacji Rosyjskiej i/lub Republiki Białorusi”.
Dekret wzywa również oficjeli do wycofania się z „podróży służbowych”, jeśli biorą w nich udział rosyjscy i białoruscy sportowcy oraz wzywa wszystkie federacje narodowe do „monitorowania ewentualnego udziału” zawodników z Rosji i Białorusi.
Działacze zostali również poproszeni o „stałe monitorowanie” wydarzeń sportowych z udziałem ukraińskich federacji sportowych.
Jeśli okaże się, że organizacje sportowe naruszyły nakaz, grozi im pozbawienie funduszy publicznych. Stwierdzono, że złamanie tej zasady „może być podstawą” do pozbawienia federacji statusu narodowego.
14:24. Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk wzrosła do 11
Do 11 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim, gdy spod gruzów zrujnowanego bloku wydobyto ciała dwojga mieszkańców - poinformowały w sobotę służby ratownicze. Rannych jest 21 osób.
Jak podała agencja Ukrinform, ciała dwóch osób wydobyto spod gruzów pięciokondygnacyjnego domu mieszkalnego. Wcześniej informowano, że trwa akcja ratunkowa i pięć osób wciąż jest zaginionych.
14:15. 34 kraje pracują nad powołaniem trybunału ws. rosyjskiej zbrodni agresji
W grupie pracującej nad powołaniem specjalnego trybunału ds. zbadania rosyjskiej zbrodni agresji wobec Ukrainy są obecnie 34 kraje - poinformował w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jak poinformował, do grupy dołączyła ostatnio Kostaryka.
Kułeba, którego cytuje portal Ukraińska Prawda powiedział, że o decyzji Kostaryki poinformował go w rozmowie telefonicznej szef dyplomacji tego kraju Arnoldo Tinoco.
Na początku marca br. nieformalna koalicja państw zabiegających o powołanie trybunału liczyła około 20 państw. Teraz prócz 34 krajów są w niej także organizacje międzynarodowe.
12:40. Ukraiński rzecznik lotnictwa: systemy Patriot trafią na Ukrainę „po Wielkanocy”
Systemy przeciwrakietowe Patriot trafią na Ukrainę „po Wielkanocy” - oświadczył w sobotę rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Nie podał dokładniejszego terminu; Wielkanoc prawosławna przypada w tym roku 16 kwietnia.
Ihnat pytany o konkretny termin otrzymania zestawów odparł, że nikt nie może go teraz wskazać. Dodał, że o działaniu na Ukrainie systemów Patriot wszyscy dowiedzą się, gdy strącony zostanie pierwszy samolot rosyjski.
Wypowiedź rzecznika przekazał portal Polityka Strany. (https://t.me/stranaua/100343)
O tym, że Ukraina otrzyma wkrótce te systemy przedstawiciele armii ukraińskiej mówili pod koniec lutego 2022 roku. Prezydent Wołodymyr Zełenski na początku br. powiedział, że jego kraj ma zagwarantowane trzy baterie Patriot i zapowiedział dalsze wzmocnienie obrony powietrznej.
11:04. Ukraiński prokurator generalny rozmawiał z prezydentem Litwy o osądzeniu rosyjskiej zbrodni agresji
Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin poinformował w sobotę, że spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą; tematem ich rozmowy było powołanie specjalnego trybunału ds. zbadania rosyjskiej zbrodni agresji wobec Ukrainy.
Utworzenie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji jest najefektywniejszym i skutecznym mechanizmem pociągnięcia władz Rosji do odpowiedzialności za fundamentalne zbrodnie
— powiedział Kostin. Zapewnił, że „poparcie przez Litwę tej inicjatywy w Zgromadzeniu Generalnym Narodów Zjednoczonych jest bardzo ważne dla Ukrainy”.
Spotkanie odbyło się w piątek; uczestniczyła w nim także prokurator generalna Litwy Nida Grunskiene. Według oficjalnego komunikatu na stronie internetowej prezydenta Litwy, Nauseda zapowiedział „aktywne poparcie” Wilna w sprawie powołania trybunału.
Każdy, kto popełniał na Ukrainie zbrodnie albo wydawał rozkaz ich popełnienia, powinien stanąć przed sądem
— powiedział przywódca Litwy.
10:30. Niedaleko Odessy w cerkwi rozbrzmiały dzwony z lusek z Bachmutu
W miejscowości Owidiopol na południowy wschód od Odessy zainstalowano w cerkwi dzwony sporządzone z łusek od amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform. Pociski te były używane podczas obrony Bachmutu.
Ukrinform powołuje się na komunikat oddziału Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (DPSU) w obwodzie odeskim, opublikowany na Facebooku.
Dziś łuski kalibru 155 mmm z fortecy Bachmut zyskały nowe życie, stając się dzwonami cerkiewnymi
— głosi oświadczenie straży. Po zamianie w dzwony będą teraz „wzywać Ukraińców, by przychodzili na nabożeństwa, czynili dobre uczynki i modlili się za Zwycięstwo naszego kraju, a także - by zawsze pamiętali, za jaką cenę zdobywamy pokój” - oświadczył oddział DPSU.
Na zdjęciach opublikowanych na Facebooku widać pięć dzwonów - metalowych cylindrów - wiszących rzędem przed niedużą cerkwią pw. Opieki Matki Bożej w Owidiopolu. Duchowny trzymając sznur od każdego dzwonu wydobywa tony o różnej wysokości. Dźwięk dzwonów jest nieco metaliczny, ale układa się w melodię, tak jak przy zwykłych cerkiewnych dzwonach.
Komunikat DPSU głosi, że w czasie II wojny światowej ze świątyń prawosławnych zdejmowano dzwony i sporządzano z nich pociski, a „teraz pociski przywiezione z fortecy narodu ukraińskiego staną się dzwonami zwycięstwa” Ukrainy. Jak wyjaśnia oddział DPSU, cerkiew pw. Opieki Matki Bożej została zbudowana w 2018 roku przez uczestników „operacji antyterrorystycznej”, jak Ukraina nazywa działania militarne przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie.
10:22. Premier Ukrainy: Nic nie wpłynie na nasze plany kontrofensywy i ich nie zmieni. Naszym celem jest wyzwolenie terytoriów w granicach z 1991 roku
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapewnił, że „nic nie zmieni” planów kontrofensywy armii ukraińskiej na froncie. Wyraził przekonanie, że rozpocznie się ona w najbliższym czasie i podkreślił, że celem Ukrainy jest odzyskanie terytoriów w granicach z 1991 roku.
Nic nie wpłynie na nasze plany kontrofensywy i ich nie zmieni. Naszym celem jest zwycięstwo i wyzwolenie terytoriów ukraińskich w granicach z 1991 roku
— powiedział Szmyhal.
09:30. Brytyjski resort obrony: Rosja nie planuje mobilizacji teraz, ale liczy się z długą wojną
Rosyjska ustawa ustanawiająca jednolity rejestr osób zdatnych do służby wojskowej nie zapowiada teraz nowej mobilizacji; przyjęto ją z myślą o przyszłości, bo Rosja spodziewa się długotrwałego konfliktu na Ukrainie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że najważniejszym skutkiem przyjętej 11 kwietnia przez Dumę Państwową ustawy jest to, iż w przyszłości władze będą mogły doręczać dokumenty powołania do wojska drogą elektroniczną, a nie listowną, co usunie przeszkodę, która wcześniej pozwalała niektórym na uniknięcie poboru. Ponieważ dane osób powoływanych są obecnie cyfrowo powiązane z innymi usługami świadczonymi internetowo przez państwo, prawdopodobne jest, że władze będą karać osoby uchylające się od poboru poprzez automatyczne ograniczanie praw pracowniczych i podróży zagranicznych.
Jak dodano, środki te mają wejść w życie pod koniec roku; nie wskazują one konkretnie na żadną większą nową falę przymusowej mobilizacji.
Rosja na razie stawia na pierwszym miejscu na rekrutację dodatkowych oddziałów ochotniczych. Jednak środek ten jest najprawdopodobniej częścią długoterminowego podejścia do zapewnienia personelu, ponieważ Rosja spodziewa się długotrwałego konfliktu na Ukrainie
—- napisano.
07:02. Najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę
Na froncie na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie uderzają na czterech kierunkach; najcięższe walki toczą się teraz o dwa miasta w obwodzie donieckim: Bachmut i Marjinkę - poinformował w porannym komunikacie w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach: Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Najzacieklejsze walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. W ciągu minionej doby odparto 56 ataków wroga
— głosi komunikat na Facebooku.
Sztab zapewnił, że natarcie rosyjskie w kierunku Łymanu (obwód doniecki), miasta na północ od Bachmutu, nie przyniosło skutku. W Bachmucie „trwają ciężkie walki” - relacjonuje sztab. Ukraińcy „odparli liczne ataki wroga” na Marjinkę, miasto niedaleko Doniecka.
00:42. Trwa akcja ratownicza w Słowiańsku
Trwa akcja ratownicza w Słowiańsku w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne. Pod gruzami wciąż są ludzie. W piątek do północy wydobyto spod gruzów dziewięć ciał, poinformowało pogotowie ratunkowe.
Późnym wieczorem ratownicy wydobyli spod gruzów ciało kobiety. Trwają poszukiwania kolejnych czterech osób - przekazała Weronika Bahal, rzeczniczka regionalnego państwowego ratownictwa medycznego. Liczba zabitych wzrosła do dziewięciu. Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce.
00:01. Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk wzrosła do 8, a rannych do 21
Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim wzrosła do 8, a rannych do 21 - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce.
Chłopca wydostano dosłownie na moich oczach, jeszcze żył, ale niestety zmarł w karetce. 14-letnią dziewczynkę udało się uratować
— powiedział Kyryłenko w telewizji. Na miejscu tragedii trwa akcja ratunkowa. Jak dodał, pojawiają się informacje o kolejnych osobach wydobytych spod gruzów.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Słowiańsk ok. godz. 16 miejscowego czasu (15 w Polsce). Kyryłenko przekazał, że rosyjskie wojsko ostrzelało Słowiańsk siedmioma rakietami S-300.
Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki.
00:00 Premier Ukrainy: Otrzymamy dodatkowe 5 miliardów dolarów
Ukraina zapewniła sobie dodatkowe 5 miliardów dolarów na wsparcie toczącej się walki z Rosją podczas „owocnych spotkań” w Waszyngtonie w tym tygodniu, powiedział w piątek dziennikarzom premier Ukrainy Denys Szmyhal.
W Waszyngtonie premier Szmyhal spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz najwyższymi urzędnikami amerykańskimi na marginesie wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego, donosi Reuters.
Premier Ukrainy powiedział dziennikarzom, że podczas spotkań Ukraina otrzymała nowe deklaracje dodatkowego wsparcia ze Szwajcarii, Danii i wielu innych krajów, a także zgodę Boeinga na umorzenie ukraińskim firmom wcześniejszych zobowiązań w wysokości 200 milionów dolarów. Premier dodał, że Kijów spodziewa się większego wsparcia podczas zbliżającej się konferencji w Londynie.
Zapytany o wyciek amerykańskich danych wywiadowczych, Szmyhal oświadczył, że żadna rosyjska dezinformacja nie zakłóci walki Ukrainy o swój kraj.
kk/Red/PAP/Facebook/TT/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/642643-relacja-416-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.