Trwa 410. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Niedziela, 9 kwietnia 2023 r.
21:21. „WP”: Grupa Wagnera próbowała kupować broń w Turcji
Niektóre z dokumentów wywiadu USA, które zostały ujawnione w ostatnich dniach w mediach społecznościowych, zawierają informacje, z których wynika, że najemnicy Grupy Wagnera próbowali kupić broń w Turcji - informuje w sobotę „Washington Post” (WP).
Amerykański dziennik pisze, że z opublikowanych dokumentów wynika, iż na początku lutego wysłannicy Grupy Wagnera „spotkali się z tureckimi przedstawicielami w celu zakupu broni i sprzętu z Turcji dla działań prowadzonych przez rosyjskich najemników w Mali i na Ukrainie”. Ponadto w dokumentach zawarta jest informacja, że tymczasowy prezydent Mali, Assimi Goita, „potwierdził, że Mali może nabyć broń od Turcji w imieniu Grupy Wagnera”.
Z ujawnionych dokumentów nie wynika jasno, co rząd turecki mógł wiedzieć o wysiłkach Grupy Wagnera ani czy okazały się one owocne, ani czy Mali miało być pośrednikiem, a broń docelowo miała trafić na ukraiński front.
Rzecznik tureckiego rządu odmówił komentarza dla „Washington Post”, podobnie ambasada Mali w Waszyngtonie.
21:04. Zełenski: Musimy wierzyć, że zło przegra
Musimy wierzyć, że zło przegra i musimy przybliżać jego klęskę - oznajmił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, obchodzą tego dnia Niedzielę Palmową.
Szef państwa przypomniał, że nocą z soboty na niedzielę rosyjska armia ostrzelała rakietami S-300 Zaporoże na południu Ukrainy. Trafiono w budynek mieszkalny. W ataku zginął mężczyzna i 10-letnia dziewczynka o imieniu Iryna. W ostrzelanym domu była też kobieta, która została ranna.
Tak państwo-terrorysta obchodzi tę Niedzielę Palmową. Tak Rosja przenosi się do jeszcze większej izolacji od świata, od ludzkości
— wskazał Zełenski.
Jak dodał prezydent, każde chrześcijańskie święto uczy, że „możemy nie wiedzieć, jak, ale musimy być pewni, że zło przegra”.
Musimy wierzyć. I wierzymy. Musimy przybliżać klęskę zła. I przybliżamy. A świat razem z nami
— kontynuował.
18:18. Okupanci w obwodzie ługańskim przeszukują domy cywilów i wywożą ich w nieznanym kierunku
W okupowanym obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojsko prowadzi przeszukania w domach osób, które podejrzewają o proukraińskie stanowisko, i wywożą je w nieznanym kierunku - informuje w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjskie wojsko nadal koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na czterech odcinkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby ukraińscy obrońcy odparli ponad 40 wrogich ataków - pisze sztab.
Na okupowanym terytorium nie ustają przypadki uprowadzania cywilów przez rosyjskie siły - podaje dowództwo. W Starobielsku w obwodzie ługańskim rosyjskie wojsko prowadzi przeszukania mieszkań osób podejrzewanych o wsparcie Ukrainy i wywozi ludzi w nieznanym kierunku. Wywiezione osoby nie wracają.
W ciągu doby siły przeciwnika przeprowadziły ponad 10 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych oraz 23 ataki lotnicze i cztery rakietowe - czytamy w komunikacie. Trafiono m.in. w obiekty infrastruktury cywilnej i domy. W atakach są zabici i ranni.
17:15. Rosjanie zniszczyli most na rzece Sudost’
Rosjanie uderzyli w most na rzece Sudost w obwodzie czernihowskim, uzasadniając to tym, że teraz dywersantom będzie trudniej przedostać się do obwodu briańskiego
— opisuje kanał NEXTA, publikując nagranie.
16:51. Ukraiński wojskowy: W Bachmucie trupy Rosjan leżą warstwami
W atakowanym przez rosyjskie siły Bachmucie na wschodzie Ukrainy trupy Rosjan leżą warstwami - przekazał ukraiński wojskowy Ołeksandr Jabczanka, cytowany w niedzielę przez portal NV.ua.
Wojskowy podkreślił, że walki o Bachmut i jego okolice są intensywne, ale przyznał, że od początku kwietnia ich dynamika spadła.
Ściągnęli tu wszystko. Atakują nasze pozycje faktycznie wszystkim: artylerią, czołgami, ciężkimi granatnikami przeciwpancernymi. Ciągle ataki. Próbują nas wypchnąć z naszych pozycji. Na razie, już od miesiąca, wychodzi im to tak sobie, mówiąc łagodnie
— relacjonował Jabczanka, porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy z batalionu „Wilki Da Vinci”.
Mówiąc otwarcie i dosłownie - zaścielają ciałami naszą ziemię. Są miejsca, gdzie ich trupy (leżą) w kilku warstwach. Nie przesadzając
— kontynuował.
Jest miejsce, przez które próbują szturmować. I idą nad ciałami, i tak próbują szturmować. Likwidujemy ich, a oni i tak idą. Więc to są tak zwane mięsne fale - to prawda, to się dzieje, widzę to
— dodał. Strona ukraińska też ponosi straty, ale są one niewspółmierne ze stratami rosyjskimi - oznajmił.
14:56. W znajdującej się na linii frontu Awdijiwce policja szuka dzieci, ukrywanych przez rodziców przed ewakuacją
Policja poszukuje dzieci, ukrywanych przez rodziców przed ewakuacją w Awdijiwce, znajdującej się na linii frontu w obwodzie donieckim. Miasto jest pod ciągłym ostrzałem rosyjskiej armii.
Policja wie o czwórce dzieci, która wciąż pozostaje w mieście, pomimo bardzo niebezpiecznych warunków.
W Awdijiwce kontynuowane są poszukiwania dzieci, które wciąż przebywają w mieście. Według informacji policji czwórkę dzieci ukrywają rodzice, którzy nie zgadzają się na ewakuację
— powiadomiło ukraińskie MSW.
Dwoje dzieci już znaleziono i funkcjonariusze na razie próbują przekonać rodziców, by zgodzili się na ewakuację. Miasto jest pod ciągłym ostrzałem, zostało niemal doszczętnie zniszczone przez wrogą artylerię i lotnictwo. Władze jeszcze pod koniec marca ogłosiły ewakuację. Awdijiwka znalazła się w „czerwonej strefie” – nie mogą do niej wjeżdżać dziennikarze, wolontariusze ani inni cywile.
13:52. Rosyjska armata przeciwpancerna MT-12 Rapira trafiona przez ukraińską artylerię.
13.22. Ukraińcy trafili rosyjski posterunek
Ukraiński dron-kamikadze trafił w rosyjski posterunek obserwacyjny na szczycie hałdy żużlowej we wschodniej Marjince, w obwodzie donieckim.
12:55.
„Ogólnie rzecz biorąc, front na kierunku Łyman jest drugim po sektorze bachmuckim najbardziej aktywnym w obszarze naszej odpowiedzialności. W przeciągu ostatniej doby miały tam miejsce 202 ostrzały pociskami Grad. Doszło też do siedmiu potyczek. Zginęło w nich 50 najeźdźców, a 86 odniosło obrażenia różnego stopnia” - referował Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.
12:40. Rosja kolportuje ulotki z instrukcjami ewakuacji
W obwodzie biełgorodzkim w Rosji powieszono ulotki z instrukcjami na wypadek ewakuacji. Pojawiły się one w miejscowościach przy granicy z Ukrainą - informuje rosyjski niezależny kanał Baza na Telegramie.
Ulotki opisują krok po kroku postępowanie podczas ewakuacji do punktu zbiórki. Podają również, że mieszkańcy, którzy zdecydują się ukryć w innym miejscu, muszą poinformować o tym sołtysa swojej wsi. Jednocześnie autorzy notatki wyjaśnili, co powinno znaleźć się w „awaryjnej walizce”: od dokumentów i kontaktów krewnych po zapałki i zmianę bielizny”
— opisuje Baza.
12:10. Relacja mera Melitopola
W ciągu dwóch tygodni w okupowanej części obwodu zaporoskiego, w tym w Melitopolu, siły ukraińskie zniszczyły ponad 15 obiektów wojsk wroga, doszło do intensyfikacji eksplozji, m.in. w magazynach rosyjskiego sprzętu – powiadomił mer miasta Iwan Fedorow.
„Dzisiaj można zrobić podsumowanie dwóch tygodni intensyfikacji eksplozji w Melitopolu. W ciągu tych dwóch tygodni na czasowo okupowanych terenach obwodu zaporoskiego zniszczono ponad 15 wojskowych zgrupowań wroga, w tym siedem w samym Melitopolu” – poinformował Iwan Fedorow w Telegramie.
Chodzi m.in. o eksplozje, do których miało dojść w miejscach zgromadzenia rosyjskiego sprzętu wojskowego na terytorium miasta. Informowała o nich strona ukraińska.
M.in. do wybuchu doszło na lotnisku w Melitopolu i na terenie lokomotywowni, gdzie Rosjanie remontowali sprzęt wojskowy i składowali paliwo i amunicję.
Nasilenie ukraińskich ataków na rosyjskie cele wojskowe w okupowanym obwodzie zaporoskim wywołało popłoch wśród miejscowych kolaborantów i okupantów. Mają o tym świadczyć m.in. fakty inicjowania przez kolaborantów kontaktów z ukraińskimi strukturami siłowymi i przekazywania im informacji.
„Kolaboranci są w panice, boją się” – mówił Fedorow na antenie telewizji ukraińskiej.
Z kolei władze okupacyjne zastąpiły co najmniej czterech kolaborujących z nimi miejscowych „szefów administracji” Rosjanami. Na terytorium obwodu trwają również przygotowania do ewakuacji – powiadomił Fedorow.
12:00. Panorama zrujnowanego Bachmutu
11:50. Ukraińcy zachwalają skuteczność systemów przeciwlotniczych NASMAS
11:40. Rosyjsjkie okręty na Morzu Czarnym
W akwenie Morza Czarnego Rosja utrzymuje w niedzielę 11 okrętów, w tym dwa podwodne, uzbrojone w osiem rakiet manewrujących Kalibr – powiadomiło ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe w sieciach społecznościowych.
„Na Morzu Czarnym zgrupowanie (rosyjskie) składa się z 11 okrętów bojowych, liczbę jednostek przenoszących rakiety (od soboty) zwiększono dwukrotnie. Obecnie gotowe do zastosowania są dwa okręty podwodne z ośmioma Kalibrami”
– powiadomiono na Facebooku.
Ukraińska armia stale monitoruje zgrupowanie okrętów rosyjskich na Morzu Czarnym. Jednostki te mogą zostać zastosowane do ostrzałów rakietowych terytorium Ukrainy.
11:10. Rosja wciąż kradnie ukraińskie dzieci
Od początku rosyjskiej agresji zginęło 468 ukraińskich dzieci, a kolejne 947 zostało rannych - podała agencja Ukrinform.
10:30. ISW: Rosja używa artylerii, ale ofensywa wygasa
Armia rosyjska używa artylerii, by zrekompensować zmniejszenie potencjału ofensywnego na froncie, a sama ofensywa najwyraźniej wygasa – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując doniesienia z pola walki na Ukrainie.
ISW przytacza wypowiedź ukraińskiego wojskowego Iwana Tymoczki, który oświadczył w sobotę, że wojska rosyjskie kontynuują walki na całej linii frontu, ale ich potencjał ofensywny się zmniejsza.
M.in. w rejonie Bachmutu intensywność ataków na różnych kierunkach zmalała, ofensywa pod Awdijiwką „utknęła”, a siłom rosyjskim nie udało się zająć Marjinki, chociaż miasto zostało przez nich zrównane z ziemią.
09:45. Wbrew sugestiom Rosji, okupowane tereny są strefą walk
Choć rosyjskie władze próbują przedstawiać sytuację na nielegalnie anektowanych terytoriach Ukrainy jako normalizującą się, w rzeczywistości są one aktywną strefą walki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 5 kwietnia prezydent Władimir Putin przewodniczył pełnej sesji rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, co było pierwszym takim wydarzeniem od października 2022 roku. Główny raport został przedstawiony przez ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokolcewa i dotyczył odbudowy, egzekwowania prawa i porządku publicznego na nielegalnie przyłączonych obszarach Ukrainy.
„Wybór Kołokolcewa na głównego mówcę jest prawdopodobnie próbą przedstawienia przez Kreml sytuacji na tych terytoriach jako normalizującej się. W rzeczywistości duża część tego obszaru pozostaje aktywną strefą walki, narażoną na ataki partyzanckie i z bardzo ograniczonym dostępem do podstawowych usług dla wielu obywateli” - napisano.
08:33. Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża
Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku na Zaporoże na południu Ukrainy – powiadomiły w niedzielę rano władze miasta. Pocisk uderzył w budynek mieszkalny.
Na razie wiadomo, że - na wielkie nieszczęście - zginęły dwie osoby, mężczyzna i dziecko urodzone w 2012 roku. Dziecko zmarło w karetce pogotowia ratunkowego
— powiadomił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.
Ranne zostały dwie osoby; jedna trafiła do szpitala.
Jedna z dwóch wystrzelonych przez Rosjan rakiet zburzyła dom jednorodzinny, a wybuch uszkodził także „dziesiątki innych”. Na miejscu trwa operacja ratunkowa. Na ulicy odłączono gaz i elektryczność.
00:02. Zełenski: Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów
Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu podsumował nowe uzgodnienia z polską stroną w sprawie uzbrojenia i odbudowy Ukrainy.
Miło jest kończyć ten tydzień z dobrymi wynikami dla naszego państwa - jeśli chodzi o broń, międzynarodowe wsparcie, zwiększenie naszych związków ze światem, naszą drogę w kierunku NATO
— powiedział Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.
Najważniejsza w tych dniach była oczywiście wizyta w Polsce, nasze uzgodnienia, nasze osiągnięcia
— kontynuował szef państwa, który złożył wizytę w Polsce w środę.
Jak dodał, „Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów: są na Ukrainie, w tym Leopardy”.
Są nowe uzgodnienia w sprawie bojowych wozów piechoty - ponad setka maszyn. Jeśli chodzi o transportery opancerzone Rosomak - 200 maszyn. Teraz sto i sto później. Ponadto samobieżne moździerze, dodatkowe rakiety, MiG-i
— przekazał Zełenski.
Zwrócił też uwagę na „ważne uzgodnienia” w dziedzinie gospodarki, dotyczące odbudowy Ukrainy, w tym obwodu charkowskiego.
Zełenski zaznaczył, że również pierwsze damy - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska - prowadzą różne projekty o charakterze humanitarnym i medycznym.
Dotyczą one m.in. szkoleń ukraińskich pracowników medycznych pomagających pacjentom z oparzeniami oraz powietrznej ewakuacji rannych. Prezydent poinformował, że takie szkolenia objęły już „dziesiątki” ukraińskich lekarzy. Wskazał, że projekt będzie kontynuowany i będzie dotyczyć szkoleń z rehabilitacji oraz szkoleń dla psychologów.
W tej walce o życie i wolność prawdziwie (jesteśmy) ramię w ramię z polskimi braćmi i siostrami we wszystkich dziedzinach. Dziękuję za takie niezmienne, wieloplanowe, duże wsparcie
— podsumował prezydent.
red/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641855-relacja-trwa-410-dzien-wojny-na-ukrainie