Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył podczas spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że liczy na jego pomoc, by przemówić Rosji do rozsądku w kwestii wojny na Ukrainie i sprawić, że wszystkie strony powrócą do negocjacji.
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zadała cios (międzynarodowej) stabilności
— oświadczył francuski prezydent.
Wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówić Rosji do rozsądku i przywrócić wszystkich do stołu negocjacyjnego”.
— dodał Macron.
Chiny i Francja mają zdolność i obowiązek, by wykroczyć poza dzielące je różnice i ograniczenia w czasie, gdy świat przechodzi głębokie historyczne zmiany
— oświadczył przywódca ChRL Xi Jinping w rozmowie prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Xi ocenił na spotkaniu z odwiedzającym Pekin przywódcą Francji, że relacje chińsko-francuskie rozwijały się w stabilny i pozytywny sposób, rosła dwustronna wymiana handlowa, a współpraca w dziedzinach, takich jak przestrzeń kosmiczna czy rolnictwo przyniosła ważne rezultaty – przekazała chińska agencja Xinhua.
Przeciw eskalacji konfliktu
Chiny i Francja wzywają społeczność międzynarodową, aby uniknęła eskalacji kryzysu ukraińskiego
— oświadczył przywódca ChRL Xi Jinping na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pekinie.
Xi zapewnił również o poparciu Chin dla „strategicznej autonomii” Europy, którą określił jako odrębny biegun w wielobiegunowym świecie. Wezwał wszystkie państwa do przestrzegania traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej.
Władze Chin nie potępiły Rosji za jej agresję przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych chińskich komunikatach mowa najczęściej o „kryzysie” lub „kwestii ukraińskiej”.
Francja i Chiny omówiły kwestię wojny na Ukrainie i zgadzają się, że broń jądrowa powinna być z niej wykluczona
— oświadczył w Pekinie prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowach z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.
Macron podkreślił potrzebę wznowienia dyskusji, by zbudować „trwały pokój” na Ukrainie. Zaznaczył, że stworzenie architektury bezpieczeństwa w Europie nie jest możliwe, dopóki obszary Ukrainy są okupowane.
Szefowa KE w Chinach
Chiny są gotowe do współpracy z Francją w celu zakończenia wojny na Ukrainie na drodze dyplomatycznej, a Xi „w swoim czasie” może zadzwonić do Zełenskiego, aby przyspieszyć polityczne rozwiązanie konfliktu Moskwy z Kijowem
— przekazał francuski dyplomata uczestniczący w czwartkowych rozmowach Macrona z chińskim przywódcą.
Doniesienia Reutersa i AFP potwierdziła w godzinach popołudniowych szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wzięła udział w spotkaniu Xi-Macron. Polityk oznajmiła, że zachęcała przywódcę Chin do kontaktu z Zełenskim.
Było interesujące, że przewodniczący Xi powtórzył swoją gotowość do (takiej) rozmowy w odpowiednim czasie, gdy będą odpowiednie warunki. Myślę, że to pozytywne
— powiedziała von der Leyen.
Macron rozpoczął w środę trzydniową wizytę w Pekinie. W części spotkań towarzyszy mu von der Leyen.
W drugiej połowie marca doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiadomił, że władze w Kijowie podejmują starania na rzecz przeprowadzenia rozmowy Zełenskiego z Xi, lecz strona chińska nie jest na razie gotowa do wykonania takiego kroku.
Rozmowy z Pekinem są trudne. Chiny jeszcze nie wypracowały swojego nowego stanowiska politycznego. Chodzi o to, czy chcą podjąć się roli mediatora pomiędzy Rosją i Ukrainą, czy też raczej ostrożnie pozostać z boku
— przyznał wówczas Podolak.
Liczymy, że Chiny nie dostarczą sprzętu wojskowego Rosji, bezpośrednio ani pośrednio, bo jak wszyscy wiemy dozbrajanie agresora byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym i znacznie zaszkodziłoby naszym relacjom
— powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej.
Chińskie stanowisko w sprawie wojny jest kluczowe dla Unii Europejskiej
— podkreśliła, wyrażając jednocześnie poparcie dla planu pokoju przedstawionego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Oczekiwania von der Leyen
Szefowa KE wyraziła nadzieję, że Chiny wywiążą się z odpowiedzialności ciążącej na nich z racji członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i będą promowały „sprawiedliwy pokój, taki który uszanuje suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.
Oświadczyła również, że Xi potwierdził gotowość do rozmowy z prezydentem Zełenskim „w odpowiednim czasie, gdy będą odpowiednie warunki”.
Myślę, że to pozytywne”
— powiedziała.
Von der Leyen dodała, że poruszyła z chińskimi władzami temat praw człowieka i obaw związanych z pogorszeniem się sytuacji w tym zakresie szczególnie w regionie Sinciang.
Xi powiedział natomiast, że stanowisko Pekinu w sprawie Ukrainy sprowadza się do „promowania pokoju i dialogu”. Zapewnił, że najwyższym priorytetem są dla niego zabiegi o zawieszenie broni – podały chińskie media.
Przywódca Chin wyraził gotowość do wszechstronnego wznawiania kontaktów z UE na wszystkich szczeblach, „eliminowania zakłóceń i wyzwań” w tych relacjach i zwiększania wzajemnego strategicznego zaufania. Wezwał do unikania nieporozumień.
Xi podkreślił, że obecnie sytuacja międzynarodowa jest złożona i zmienna, kryzys ukraiński przedłuża się i jest trudny do rozwiązania, ożywienie gospodarcze po pandemii jest niewystarczające, rynek finansowy jest burzliwy, a kraje rozwijające się mierzą się z dodatkowymi wyzwaniami
— podała chińska agencja Xinhua.
Przewodnicząca KE poruszyła na konferencji prasowej również temat relacji gospodarczych pomiędzy Unią Europejską a Chinami. Podkreśliła wagę dwustronnego handlu, ale zaznaczyła, że relacje handlowe stają się coraz bardziej nierówne i rośnie ujemny bilans strony europejskiej.
Rozmawialiśmy o tym, bo ta trajektoria jest niezrównoważona, a stojące u jej podstaw kwestie strukturalne należy rozwiązać
— powiedziała,
Przekazałam, że firmy z Unii Europejskiej w niektórych sektorach w Chinach są zaniepokojone niesprawiedliwymi praktykami, które ograniczają ich dostęp do chińskiego rynku
— dodała przewodnicząca KE, jako przykłady wymieniając przeszkody w eksporcie do Chin towarów rolno-spożywczych czy sprzętu medycznego.
Unia Europejska staje się coraz bardziej czujna, jeśli chodzi o ochronę swoich interesów i zapewnianie równych reguł dla przedsiębiorstw, ale również w kwestii uzależnień gospodarczych
— dodała.
Szefowa Komisji Europejskiej opowiedziała się przeciwko całkowitemu rozłączeniu gospodarczemu od Chin, ale za ograniczaniem ryzyka płynącego z tych relacji.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641544-wizyta-macrona-w-chrl-mozecie-przemowic-do-rozsadku-rosji