Trwa 407. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 6 kwietnia 2023 r.
22:10. Siedmiu rannych w rosyjskich atakach kierowanymi bombami lotniczymi
Siedem osób zostało rannych w czwartek w rosyjskich atakach kierowanymi bombami lotniczymi w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.
Wieczorem doszło do trzech ataków rosyjskiego lotnictwa na miasto Berysław; zaatakowano też okoliczne miejscowości - przekazał gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Dotychczas wiadomo o siedmiu mieszkańcach tego regionu, którzy zostali ranni w atakach.
Według Natalii Humeniuk, rzeczniczki ukraińskiej armii na południu kraju, Rosjanie zmienili taktykę, częściej stosując lotnicze bomby kierowane w niedużej odległości od linii frontu.
20:50. Dwóch ukraińskich pilotów zakończyło w USA testowe szkolenia z obsługi samolotów F-16
Dwóch ukraińskich pilotów zakończyło w USA testowy program szkoleń na symulatorach imitujących obsługę samolotów wielozadaniowych F-16; nasi wojskowi uzyskali wysoką ocenę - oznajmił w czwartek przedstawiciel dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy generał Serhij Hołubcow.
Wierzyliśmy w to, że nasi piloci pokażą tam swoje wysokie umiejętności, i rzeczywiście tak się stało. (…) W raporcie podsumowującym (testy w USA) stwierdzono, że w przypadku ukraińskich pilotów szkolenia z obsługi samolotów F-16 mogą być znacząco skrócone w porównaniu ze standardowymi programami przygotowań
— powiadomił generał Hołubcow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Jak informowała amerykańska stacja NBC News, wstępne szkolenia z udziałem dwóch ukraińskich pilotów rozpoczęły się na początku marca w bazie wojskowej w Tucson w stanie Arizona. Głównym celem tego przedsięwzięcia, realizowanego wyłącznie na symulatorach lotów, było sprawdzenie, jak długo mogłyby trwać właściwe ćwiczenia z obsługi nowoczesnych maszyn wielozadaniowych.
Również w marcu władze w Waszyngtonie zapowiadały, że w programie pilotażowym weźmie niebawem udział kolejnych 10 lotników z Ukrainy.
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.
Stany Zjednoczone regularnie dementują doniesienia o możliwym udostępnieniu Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Dostawa maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest - w opinii większości ekspertów - nieprawdopodobna.
18:21. Siły rosyjskie ponoszą ogromne straty w ludziach
Siły rosyjskie walczące przeciwko Ukrainie ponoszą ogromne straty w ludziach - pisze w czwartkowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Informuje o nowym szpitalu polowym na Krymie, w którym leczonych jest ok. stu żołnierzy przeciwnika.
Minionej doby siły rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe i siedem lotniczych oraz ponad dziesięć ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i cywilną infrastrukturę - wylicza dowództwo.
Rosyjskie wojsko nadal koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na czterech odcinkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby ukraińscy obrońcy odparli ponad 20 ataków przeciwnika. Najintensywniejsze walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę. Rosjanie próbują wziąć Bachmut „pod pełną kontrolę”, trwają zaciekłe walki o miasto - czytamy w komunikacie.
Rosyjskie wojska okupacyjne wciąż ponoszą ogromne straty w sile żywej, miejscowe placówki medyczne na tymczasowo okupowanych terytoriach są całkowicie obłożone
— podkreśla Sztab. Jak dodaje, w jednej z miejscowości rejonu symferopolskiego na anektowanym przez Rosję Krymie zaobserwowano miasteczko namiotowe dla rannych rosyjskich żołnierzy. Według stanu z 4 kwietnia leczonych było tam ok. stu wojskowych.
Według strony ukraińskiej minionej doby rosyjskie straty na wojnie wyniosły 390 żołnierzy.
17:10. Na granicy z Białorusią zainstalowano ogromny ekran, na którym wyświetlane są informacje dotyczące wojny
Na granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodzie żytomierskim ustawiono ogromny ekran, na którym wyświetlana jest biało-czerwono-biała flaga niepodległej Białorusi, apel prezydenta Zełenskiego do Białorusinów, by nie włączali się do wojny i kadry pokazujące zbrodnie dokonane przez Rosjan w Buczy
— poinformował niezależny białoruski portal zerkalo.io.
„Na projektorze wyświetlane jest również przemówienie białoruskiego dyktatora Łukaszenki, w którym obiecuje on wsparcie dla Rosji, a obraz i dźwięk są dobrze widoczne i słyszalne po białoruskiej stronie granicy” - napisał portal.
Portal przypomina też, że wcześniej po obu stronach ustawiano bilbordy. Ukraińcy po swojej stronie granicy zamieścili apele do Białorusinów, by „nie stali się okupantami, jak Rosjanie”. Białoruska propaganda w odpowiedzi obiecała znaleźć „prawdziwych okupantów” (nawiązując do USA) i pokazała zdjęcia z II wojny światowej z napisem „Białoruś pamięta!!!”.
17:08. Szef rady bezpieczeństwa: Rosja nadal chce zlikwidować prezydenta Zełenskiego
Rosja nadal chce zlikwidować prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - nie udało im się go „zlikwidować fizycznie”, więc będą próbować „politycznej likwidacji” - uważa Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
14:24. Z okupowanych terenów Ukrainy Rosjanie wywieźli co najmniej 2,5 tys. więźniów
Co najmniej 2,5 tys. więźniów z okupowanych terytoriów Ukrainy wywieziono do Rosji - powiadomił w czwartek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Urzędnik zaznaczył, że Rosja nie przekazała Ukrainie żadnych danych na temat liczby wywiezionych więźniów, więc strona ukraińska nie ma dokładnych danych.
Łubinec, który uczestniczył w konferencji poświęconej prawom więźniów w czasie stanu wojennego, powiadomił również, że jego biuro rzecznika praw człowieka posiada informacje o próbach mobilizacji tych wywiezionych osób do nielegalnych formacji zbrojnych, w tym do najemniczej Grupy Wagnera.
Zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja ma miejsce. I potem ci ludzie, pod przymusem lub nie, mogą walczyć przeciwko nam
— powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Dodał, że w takim przypadku będzie im grozić odpowiedzialność karna na mocy ukraińskiego prawa.
Podolak wskazał na jeszcze jeden aspekt prawny deportacji więźniów. Ludzie ci znajdują się pod kontrolą obcego państwa i jego formacji zbrojnych, jednak z prawnego punktu widzenia kontynuują odbywanie kar. W związku z tym w przyszłości konieczne będzie uregulowanie ich statusu prawnego.
13:50. Rosjanie ugrzęźli na froncie na wschodzie Ukrainy
Rosyjskie wojska utknęły na kilku kierunkach i wyczerpują swoje siły; armia rosyjska nie zdołała osiągnąć żadnego celu strategicznego – oświadczył w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
W ostatnich miesiącach wojskom rosyjskim nie udało się osiągnąć żadnych celów operacyjno-taktycznych. Tym bardziej, jeśli chodzi o strategiczne operacje ofensywne. Oni utknęli na kilku kierunkach i próbują podejmować szturmy, ale bezskutecznie
— mówił wojskowy na antenie ukraińskiej telewizji.
Rzecznik dodał, że przeciwnik wyczerpuje swoje siły, wykrwawia wojska i ogółem obniża swój potencjał bojowy.
13:32. Ukraińcy otrzymają eksperymentalną broń
W ramach najnowszej transzy pomocy wojskowej Ukraińcy otrzymają od USA eksperymentalną broń służącą do zestrzeliwania irańskich dronów - poinformował portal Defense One.
Stany Zjednoczone wyślą 10 eksperymentalnych mobilnych systemów rakietowych kierowanych laserem c-UAS. Broń ma zostać wysłana przez państwowy koncern SAIC - poinformował portal Defense One. Mają one pomóc Ukraińcom w zestrzeliwaniu irańskich dronów Shahed-136, których Rosja używa do atakowania ukraińskiej infrastruktury.
Ukraina zestrzeliła już wiele takich dronów produkcji irańskiej. Koszt takiego drona to około 20 tys. USD, jednak Ukraińcy by go zestrzelić, często muszą używać rakiet o wartości 500 tys. każda. Rakiety kierowane laserem, które ma otrzymać ukraińskie wojsko, kosztują 30 tys. - doniósł portal i dodał, że w testach osiągnęły one stuprocentową skuteczność trafień.
W ramach ogłoszonego przez władze USA pakietu pomocowego o wartości 2,5 mld USD znajdzie się również amunicja do systemów antyrakietowych NASAMS, ciężarówki do walki z dronami ze stanowiskami dla dział kalibru 30 mm, radary oraz amunicja przeciwlotnicza kalibru 30 mm i 23 mm.
Chcemy pomóc Ukrainie osiągnąć postęp (na froncie) i utrzymać to, co zdobędzie w ramach spodziewanej kontrofensywy
- powiedział wysokiej rangi amerykański urzędnik.
12:32. ISW sceptycznie o przyjaźni „bez granic” pomiędzy Rosją a Chinami
Chiński ambasador przy Unii Europejskiej Fu Cong oświadczył, że deklaracje o chińsko-rosyjskiej przyjaźni bez granic to „retoryka”, co może oznaczać, że Władimir Putin nie zdołał zagwarantować sobie oczekiwanego poziomu partnerstwa z Pekinem – ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Wypowiedź ambasadora pokrywa się z wcześniejszymi ocenami ISW, że Putin nie był w stanie zapewnić sobie korzyści z nieograniczonego partnerstwa dwustronnego z Chinami, na co zapewne liczył, gdy przyjmował Xi Jinpinga w Moskwie w dniach 20-22 marca
— pisze ISW.
Ambasador Chin przy UE przed wizytą prezydenta Francji Emannuela Macrona i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen mówił w wywiadzie dla „New York Timesa”, że deklaracje o przyjaźni „bez granic” to „nic więcej niż retoryka”. Zapewniał również, że Chiny nie popierają rosyjskiej agresji i nie dostarczają Rosji uzbrojenia.
Część ukraińskich i zachodnich ekspertów uznała te deklaracje chińskiego ambasadora za umniejszanie skali chińsko-rosyjskiego sojuszu – właśnie taką ocenę przedstawił ISW. Inni analitycy przestrzegają jednak przed dosłowną interpretacją słów dyplomaty, zwłaszcza w przededniu ważnej wizyty zachodnich polityków w Chinach.
Ambasador za wszelką cenę pomniejsza wagę i rozmiar de facto sojuszu chińsko-rosyjskiego, ponieważ w czasie wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w Pekinie chce stworzyć grunt do kontynuowania gry pozorów wokół tak zwanego „planu pokojowego” Chin
— mówił PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Według niego „media i niektórzy eksperci rzucają się na jedną wypowiedź niskiej rangi w realiach systemu politycznego ChRL przedstawiciela reżimu, a ignorują dziesiątki wypowiedzi wyżej postawionych ludzi, włącznie z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpingiem”.
11:08. Co z Krymem?
Ukraina jest gotowa przedyskutować z Rosją przyszłość Krymu, jeśli ukraińskie wojska dotrą do granicy okupowanego półwyspu - powiedział w czwartek dziennikowi „Financial Times” wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zelenskiego Andrij Sybiha.
Jeśli uda nam się osiągnąć nasze strategiczne cele na polu walki i kiedy będziemy na granicy administracyjnej z Krymem, jesteśmy gotowi otworzyć rozdział dyplomatyczny, aby omówić tę kwestię
— powiedział Sybiha, dodając: „Nie oznacza to, że wykluczamy drogę, w której (Krym) wyzwolony będzie przez naszą armię”.
Jak pisze „FT”, jego słowa są najbardziej wyraźnym oświadczeniem Ukrainy o gotowości do negocjacji od czasu, gdy w kwietniu ubiegłego roku zerwała ona rozmowy pokojowe z Kremlem, i mogą uspokoić zachodnich urzędników, którzy są sceptyczni co do zdolności Ukrainy do odzyskania półwyspu i martwią się, że każda próba zrobienia tego militarnie może doprowadzić prezydenta Rosji Władimira Putina do eskalacji wojny, być może z użyciem broni jądrowej.
Do tej pory Zełenski wykluczał rozmowy pokojowe, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą całej Ukrainy, w tym Krymu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co z Krymem? Wiceszef biura Zełenskiego wyjaśnia: Możemy rozmawiać o półwyspie, gdy dojdziemy do jego granic
10:55. Minister obrony: przekażemy Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości około 30 mln dolarów
Czechy planują udzielić Ukrainie pomocy wojskowej na kwotę ok. 30 mln dolarów; będzie to zbędne dla naszej armii mienie z magazynów wojskowych - powiedziała minister obrony Jana Czernochova cytowana w czwartek przez „Czeske Noviny”.
09:23. Brytyjski resort obrony: prawdopodobne kolejne dymisje rosyjskich dowódców na Ukrainie
Odwołanie generała Rustama Muradowa z funkcji dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego jest dotychczas najpoważniejszą dymisją w rosyjskich siłach zbrojnych w 2023 r., ale zapewne będą kolejne, bo Rosja nadal nie osiąga celów w Donbasie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo podało, powołując się na rosyjskie media społecznościowe, że rosyjskie ministerstwo obrony z dużym prawdopodobieństwem zdymisjonowało gen. Muradowa jako dowódcę Wschodniego Okręgu Wojskowego.
Jak wskazano, w ostatnich miesiącach dowodzone przez Muradowa oddziały poniosły wyjątkowo duże straty, ponieważ słabo opracowane ataki wielokrotnie nie doprowadziły do zdobycia miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim, a operacje te spotkały się z ostrą publiczną krytyką ze strony wszystkich rosyjskich komentatorów - w tym żołnierzy samego Muradowa.
Muradow objął dowództwo WOW po katastrofalnej próbie zaatakowania Kijowa od północnego zachodu podczas początkowej inwazji na pełną skalę. Jest to jak dotąd najwyższa rangą dymisja rosyjskiego wojskowego w 2023 roku, ale kolejne są prawdopodobne, ponieważ Rosja nadal nie osiąga swoich celów w Donbasie
— oceniono.
08:30. Putin dąży do wzmocnienia kontroli nad okupowanymi terytoriami Ukrainy
Władimir Putin dąży do skonsolidowania kontroli nad okupowanymi terenami Ukrainy i nasilenia represji, mówiąc o zagrożeniu „terroryzmem” – ocenia w raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.
Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas narady Rady Bezpieczeństwa 5 kwietnia określił działania mające skonsolidować kontrolę nad okupowanymi terytoriami Ukrainy jako kwestię bezpieczeństwa wewnętrznego
— odnotowuje ISW w najnowszym raporcie.
Putin mówił między innymi o przyspieszeniu integracji z Rosją okupowanych terenów obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, a także zażądał wzmocnienia kontroli organów ścigania w związku z zamachami na rosyjskich kolaborantów, które określił jako „terrorystyczne”.
Putin używał dotąd koncepcji +terroryzmu+ oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego w Rosji, by usprawiedliwić represje i prawdopodobnie robi to samo, by stworzyć warunki do dalszych represji organów ścigania na okupowanych terenach
— ocenia ISW.
ISW analizuje również wypowiedź prezydenta Ukrainy, dotyczącą sytuacji w rejonie donieckiego Bachmutu, gdzie od miesięcy toczą się najcięższe walki na froncie. Podczas konferencji prasowej w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że jeśli będzie to konieczne, by uniknąć okrążenia przez siły rosyjskie, ukraińskie władze podejmą „odpowiednie decyzje”.
Ukraińskie dowództwo wojskowe w dalszym ciągu sygnalizuje, że siły ukraińskie nie są otoczone i mają opcję wycofania się, gdy będzie to konieczne
— odnotowuje ISW, zaznaczając, że dopiero w przyszłości (prawdopodobnie, gdy zacznie się ukraińska kontrofensywa) można będzie ocenić, czy ukraińska uparta obrona miasta w celu wiązania tam sił wroga jest warta ponoszonych na tym kierunku strat.
08:15. Najcięższe walki wciąż w okolicach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki
Rosjanie nadal koncentrują największe wysiłki na prowadzeniu operacji ofensywnych w okolicach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki; w środę Siły Zbrojne Ukrainy odparły ponad 60 ataków wroga - poinformował sztab generalny ukraińskiego wojska w porannym czwartkowym komunikacie.
W kilku obwodach Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał. W obwodzie charkowskim skupiony był on na odcinku frontu w pobliżu Kupiańska. Najeźdźcy ostrzeliwali m.in. Topoli, Fygoliwkę, Masutiwkę, Kuczeriwkę, Berestowo i Krochmalne - podał sztab.
W obwodzie ługańskim ostrzeliwano Nowosiółki i Stelmachiwkę, natomiast w donieckim m.in. Terny, Zariczne, Torske, Spirne i Rozdoliwkę.
Sztab poinformował również, że w obwodach zaporoskim i chersońskim Rosjanie budują linie obronne i umacniają fortyfikacje. W dalszym ciągu też wykorzystują przestrzeń powietrzną i terytorium Republiki Białorusi oraz jej infrastrukturę wojskową do ataków na Ukrainę.
W ciągu minionej doby samoloty Sił Obrony Narodowej przeprowadziły 17 uderzeń na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów - poinformował sztab w komunikacie.
00:48. Zelenski: To zwycięska wizyta
Moją środową wizytę w Polsce można określić mianem zwycięskiej, podobnie jak negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim. Bardzo ważne jest to, żeby nasi żołnierze na froncie wiedzieli, że dzisiaj w Warszawie porozumieliśmy się w sprawie wsparcia, które będzie dla nich wzmocnieniem - oznajmił na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Im więcej pomocy wojskowej przybędzie na Ukrainę, tym szybciej zmieni się sytuacja w Bachmucie oraz na innych odcinkach frontu. (…) (Pomoc wojskowa przekazana przez Polskę) da każdemu naszemu obrońcy i obrończyni więcej sił. Te siły są nam teraz bardzo potrzebne. Chciałbym za to podziękować Mateuszowi (Morawieckiemu)
— napisał ukraiński prezydent w serii komunikatów w mediach społecznościowych.
Zełenski odniósł się również do współpracy gospodarczo-inwestycyjnej z Polską.
Kiedy biznes (jest obecny) w (danym) kraju, kiedy wierzy w ten kraj, a (inwestorzy) rozszerzają tam swoją działalność, jest to najbardziej oczywiste potwierdzenie, że takie państwo ma przed sobą przyszłość. Dziękuję polskiemu biznesowi - każdej firmie, każdemu przedsiębiorcy za pracę z Ukrainą i na Ukrainie
— podkreślił prezydent.
gah/red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641456-relacja-407-dzien-wojny-zelenski-ma-wiesci-dla-zolnierzy