Telewizja CNN opisując wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, kładzie nacisk na słowa podziękowania pod adresem Polski za przyjęcie uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej.
W relacji z wizyty, umieszczonej wśród głównych wydarzeń dnia, CNN wybija wątki w przemówieniu dotyczące pomocy okazanej uchodźcom przez polskie miasta, możliwości pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i nauki dzieci ukraińskich w polskich szkołach. CNN zaznacza, że Polska jest „jednym z najbliższych partnerów” Ukrainy.
W osobnym komentarzu stacja zauważa, że Polska przyjęła największą spośród wszystkich krajów liczbę ludzi uciekających przed wojną.
Holenderski dziennik: Ukraina nie wytrzymałaby wojny z Rosją bez polskiego wsparcia
Polska należy do krajów, które udzieliły Ukrainie największego wsparcia w odparciu rosyjskiej agresji - komentuje wizytę prezydenta Ukrainy w Warszawie dziennik „De Volkskrant”. Ukraina nie wytrzymałaby wojny z Rosją bez polskiego wsparcia, a Wołodymyr Zełenski odwiedza swojego kluczowego sojusznika - napisał z kolei dziennik „Trouw”.
Czołowe niderlandzkie media komentują wizytę ukraińskiego prezydenta w Polsce, podkreślając jej znaczenie i bliskie związki obu krajów. „De Volkskrant” zauważa, że choć Zełenski odwiedził wcześniej Brukselę i Waszyngton, to jednak wizyta w Warszawie jest pierwszą oficjalną i „obszerną” wizytą zagraniczną od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.
90 proc. dorosłych Polaków poniżej 65. roku życia uważa, że ich kraj powinien pomagać Ukrainie, a 80 proc. przychylnie patrzy na uchodźców z sąsiedniego kraju
— przypomina natomiast „Trouw” i cytuje prezydenta Ukrainy, który prosił sąsiadów o wytrwałość.
„El Debate”: „Warszawa stała się dla Kijowa najbliższym sojusznikiem”
Relacjonując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, hiszpańskie media podkreślają, że przywódca najechanego przez Rosję kraju przebywa w Polsce, gdzie masowo schronili się po wybuchu wojny jego rodacy.
Dziennik “El Debate” odnotowuje, że tłem wizyty Zełenskiego w stolicy Polski jest obecność na jej ulicach wielu ukraińskich uciekinierów wojennych.
Wskazuje, że Polacy nie wspierają swojego sąsiada tylko humanitarnie, ale również pod względem militarnym. Zauważa, że pierwsza od wybuchu wojny oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce ma miejsce w kraju bardzo dziś ważnym dla Ukrainy.
Warszawa stała się dla Kijowa najbliższym sojusznikiem oraz tym, który przejął przewodnictwo pod względem udzielanej pomocy oraz dostaw uzbrojenia dla Ukrainy
— napisał “El Debate”.
Odnotował, że podróż Zełenskiego zbiegła się z ogłoszeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę przekazania przez Polskę ośmiu myśliwców MIG-29, a w krótkim czasie dodatkowych sześciu maszyn.
“El Debate” zaznaczył, że po przekazaniu ukraińskim siłom zbrojnym MIGów-29 polskie lotnictwo wojskowe nie stanie się uboższe, gdyż w krótkiej perspektywie czasu zostanie zasilone koreańskimi samolotami FA-50 i amerykańskimi F-35.
„Welt” przypomina o roli prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego
Wizyta prezydenta Zełenskiego podkreśla znaczenie Polski jako niezastąpionego partnera dla Ukrainy - pisze portal dziennika „Welt”. Polska od początku wojny wspiera Ukrainę, a Ukraińcy nie zapomnieli „o szybkiej reakcji Warszawy i niechęci Berlina do udzielania pomocy zbrojeniowej. Dlatego Zełenski i jego żona honorują teraz Warszawę, a nie Berlin” - zauważa portal.
To właśnie premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, lider rządzącego PiS, byli pierwszymi wysokiej rangi zagranicznymi politykami, którzy odwiedzili stolicę Kijowa po wybuchu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie już w marcu 2022 roku
— przypomina w swoim tekście Philipp Fritz.
Nieco później prezydent Andrzej Duda został pierwszą zagraniczną głową państwa, która wystąpiła w Radzie Najwyższej, czyli ukraińskim parlamencie. Od tego czasu kilkakrotnie odwiedził Ukrainę, podobnie jak duża liczba czołowych polskich polityków i urzędników.
Szczególny związek między Polską i Ukrainą „najlepiej ilustrują relacje między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a jego odpowiednikiem Dudą: obaj publicznie celebrują swoją przyjaźń, nieustannie się do siebie uśmiechają i jak najczęściej się przytulają”.
Polska jest uważana za najważniejsze europejskie wsparcie Kijowa.
Od wybuchu wojny granicę z Polską przekroczyło jedenaście milionów ukraińskich uchodźców, a 2,3 miliona podobno przebywa w kraju na stałe; Polska dostarcza Ukrainie ogromne ilości broni, a obecnie jako jedyny kraj NATO obok Słowacji dostarcza myśliwce. W pierwszych dniach wojny Polska dostarczyła kilkaset czołgów i inny ciężki sprzęt. To właśnie ta dostawa prawdopodobnie mocno wpłynęła na przebieg wojny na korzyść Ukrainy
— czytamy w tekście.
W Niemczech jeszcze wtedy dyskutowano o różnicy między bronią ofensywną a defensywną
— przypomina Fritz.
Ukraińscy urzędnicy nie zapomnieli o tym: o szybkiej reakcji Warszawy i niechęci Berlina do udzielania pomocy zbrojeniowej. Dlatego Zełenski i jego żona honorują teraz Warszawę, a nie Berlin.
Autor zwraca także uwagę na Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze, gdzie czołowi przedstawiciele biznesu obu krajów rozmawiają o polskich inwestycjach i odbudowie Ukrainy. Zełenski powiedział w Warszawie, że chciałby w tym „udziału polskiej gospodarki”. Wizyta Zełenskiego w Warszawie pokazała, że „w odbudowie Ukrainy może dojść do konkurencji między państwami europejskimi” - pisze „Welt”, przypominając wizytę wicekanclerza i ministra gospodarki Niemiec Roberta Habecka w tym tygodniu w Kijowie.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641446-slowa-zelenskiego-o-polsce-rozbrzmialy-na-calym-swiecie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.