Trwa 406. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 5 kwietnia 2023 r.
09:00. Zabici i ranni w ostrzałach obwodów donieckiego i chersońskiego
W ciągu doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim zginęło czterech cywilów, a 11 osób zostało rannych – podały władze lokalne. Ostrzeliwany był także obwód chersoński – obrażenia odniosły trzy osoby.
O czterech ofiarach śmiertelnych i jedenastu rannych w obwodzie donieckim powiadomił szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.
Obwód chersoński – jak powiadomił jego gubernator Ołeksandr Prokudin – był ostrzeliwany pięćdziesiąt razy, w wyniku czego ranne są co najmniej trzy osoby.
Do ostrzału celów cywilnych armia rosyjska zastosowała moździerze, wyrzutnie wieloprowadnicowe, czołgi, granatniki, bezzałogowce i samoloty.
08:00. Rosjanie straszą mieszkańców Melitopola wywózką
Siły okupacyjne w okupowanym Melitopolu straszą mieszkańców ewakuacją do Rosji – informuje w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej. Trwa szturm Bachmutu, ataki wroga pod Kreminną w obwodzie ługańskim, a także w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim.
W Melitopolu w obwodzie zaporoskim okupanci rosyjscy w dalszym ciągu wywierają presję psychologiczną na miejscową ludność, rozpowszechniając ulotki o ewakuacji do Rosji. Straszą mieszkańców zbliżającą się ofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy
— informuje w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej.
Na terytorium Ukrainy wróg przeprowadził w ciągu doby trzy ataki rakietowe i 47 lotniczych, w tym 17 – przy użyciu dronów Shahed (14 z nich zniszczono). Są ofiary wśród ludności cywilnej.
Główne wysiłki strony atakującej skupiają się na atakach na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim – podał sztab. Siły ukraińskie odparły ponad 60 ataków przeciwnika, a „epicentrum działań zbrojnych” są Bachmut i Marjinka.
07:38. ISW: Rosja stosuje groźby nuklearne, by odstraszyć Zachód
Kreml używa groźby użycia broni nuklearnej jako straszaka, by odwieść państwa Zachodu od udzielania Ukrainie pomocy wojskowej przed planowaną przez nią kontrofensywą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu uzasadnił decyzję Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi oskarżeniem NATO o intensyfikację szkoleń bojowych i działań rozpoznawczych w pobliżu granic Rosji i Białorusi, a we wtorek oskarżył Zachód o eskalację wojny na Ukrainie poprzez udzielenie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej - ocenia think tank.
Szojgu dodał, że Białoruś posiada samoloty szturmowe z możliwością użycia broni jądrowej. Dodał, że wojskowi białoruscy rozpoczęli w poniedziałek szkolenie w Rosji w zakresie obsługi systemów Iskander, w tym użycia taktycznej broni jądrowej. Jest to jedynie pusta eskalacja gróźb nuklearnych - twierdzą analitycy ISW. Dodali jednak, że oświadczenia Szojgu nie są żadną nowością i prawdopodobnie są częścią operacji informacyjnej ukierunkowanej na zastraszanie państw Zachodu.
01:27. Rosja umieściła na Morzu Czarnym 15 okrętów, w tym 6 przenoszących rakiety
Rosjanie powiększyli swoją flotę na Morzu Czarnym do 15 jednostek w tym sześć przenoszących rakiety, wraz z dwiema łodziami podwodnymi, poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne „Południe”, donosi Ukrinform.
Na tle działań lotnictwa nieprzyjaciela na kierunku południowo-wschodnim zwiększenie zgrupowania marynarki wojennej na Morzu Czarnym do 15 jednostek, w tym aż 6 przenoszących rakiety , z czego 2 to okręty podwodne, może świadczyć o wyjątkowo dużym zagrożeniu uderzenia rakietowego
— napisało w oświadczeniu dowództwo „Południe”.
I choć jest całkiem prawdopodobne, że nie wszystkie okręty są wyposażone w rakiety, to sygnały alarmu ostrzegawczego należy traktować odpowiedzialnie i szybko reagować
— podkreśla dowództwo „Południe”, i określa, że przy maksymalnym wyposażeniu Rosja może dysponować na Morzy Czarnym 40 rakietami Kalibr.
00:00. Prezydent Zełenski: tylko kolektywne gwarancje bezpieczeństwa są niezawodne
Agresja rosyjska pokazała, że tylko kolektywne i prewencyjne gwarancje bezpieczeństwa mogą być niezawodne - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w wieczornym wystąpieniu wideo dołączenie Finlandii do NATO.
Agresja rosyjska jednoznacznie dowodzi, że tylko kolektywne i prewencyjne gwarancje mogą być niezawodne
— powiedział Zełenski. Ocenił, że wstąpienie Finlandii do NATO pokazało, „jak szybkie mogą być procedury”. Dodał następnie: „tegoroczny szczyt NATO w Wilnie może stać się dość ambitny. Im ambitniejszy jest ten, który stoi na straży wolności, tym mniej możliwości do agresji ma ten, który pragnie zła”.
Wraz z dołączeniem Finlandii - podkreślił Zełenski - „NATO umacnia się na wschodniej flance”.
Prezydent Ukrainy, który w środę składa oficjalną wizytę w Polsce, zaznaczył w wystąpieniu, że planowane na ten tydzień wydarzenia międzynarodowe będą „ważne, śmiałe i ambitne”.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641297-relacja-406-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.