Trwa 405. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Wtorek, 4 kwietnia 2023 r.
18:38. Jak dotąd uwolniono z niewoli 40 obrońców Wyspy Węży
Jak dotąd powróciło z niewoli 40 obrońców Wyspy Węży - powiedział ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec na spotkaniu z rodzinami jeńców, które odbyło się we wtorek.
Spotkanie zorganizowane zostało przy udziale sztabu koordynacyjnego do spraw jeńców wojennych, dowództwa Państwowej Służby Granicznej, dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy oraz Narodowego Biura Informacji - poinformował Łubiniec na Telegramie.
Krewni jeńców byli między innymi zainteresowani udziałem organizacji międzynarodowych w procesie wymiany jeńców.
Musimy zrozumieć, że kraj agresora jest podstępny, dlatego nie powinniśmy ulegać ich prowokacjom. Powrót każdego z nich to żmudna i kolosalna praca, która wymaga cierpliwości i maksymalnego wysiłku
— napisał Łubiniec.
18:17. Administracja Bidena ogłosiła kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 2,6 mld dol.
Administracja Joe Bidena ogłosiła we wtorek kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 2,6 mld dol. W 35. transzy pomocy wojskowej znalazły się dodatkowe zestawy amunicji m.in. do systemów Patriot, HIMARS i czołgów, pociski przeciwpancerne TOW i mobilne systemy przeciwdronowe.
Jak podał w komunikacie Pentagon, na nowy pakiet składa się amunicja różnego rodzaju o wartości 500 mln dolarów, która zostanie przekazana z amerykańskich magazynów, oraz broń i amunicja o wartości 2,1 mld dolarów, którą USA zakupią dla Ukrainy w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).
Na liście uzbrojenia znalazły się m.in. rakiety systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS, amunicja artyleryjska, moździerzowa i czołgowa różnych kalibrów, kierowane pociski przeciwpancerne TOW i Javelin, 400 granatników, 11 pojazdów zabezpieczenia technicznego, 61 wojskowych cystern, 11 ciężarówek, 19 mobilnych systemów przeciwdronowych, w tym 10 wyrzutni rakiet kierowanych laserem, trzy radary, pociski do posowieckich systemów artylerii rakietowej Grad oraz sprzęt do przepraw rzecznych i komunikacji.
Ogłoszony we wtorek pakiet jest 35. transzą uzbrojenia dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Łączna wartość zadeklarowanego dotąd sprzętu to ponad 35 mld dolarów.
17:24. W Kramatorsku pękła tama zbiornika wodnego
Około 260 domów zostało zalanych, przygotowywane są miejsca noclegowe dla ich mieszkańców. Na miejscu pracują odpowiednie służby - informuje Biełsat za lokalnymi władzami.
17:00. Rosjanie chwalą się zdobyczami, które nie istnieją
Właściciel rosyjskiej formacji najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn pochwalił się umieszczeniem flagi na budynku miejskiej administracji w Bachmucie, ale ten budynek został zniszczony już dawno temu i po prostu nie istnieje - oznajmił we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.
Prigożyn prawdopodobnie jeździ do Bachmutu, ponieważ nie czuje się bezpiecznie w Petersburgu. Widzicie, że dochodzi tam teraz do eksplozji w restauracjach
— ironicznie skomentował Czerewaty, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Rzecznik nawiązał do zamachu, w którym w niedzielę zginął powiązany z Prigożynem rosyjski propagandysta i tzw. bloger wojskowy Maksim Fomin, znany jako Władlen Tatarski.
Pułkownik poinformował, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie siły przeprowadziły w Bachmucie i jego okolicach 238 ostrzałów z dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych. Powiadomił też, że zginęło tam 91 żołnierzy wroga, a 119 zostało rannych.
Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera poczynili postępy w centrum Bachmutu na wschodzie Ukrainy i zajęli tam siedzibę administracji miejskiej - potwierdził w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank odniósł się w ten sposób do wcześniejszych doniesień Prigożyna, który w niedzielę miał umieścić rosyjską flagę przy budynku bachmuckiej administracji.
Prigożyn oświadczył, że grupa Wagnera „legalnie kontroluje” Bachmut, ale ukraińskie siły pozostają w zachodniej części miasta - podkreślił ISW.
16:50. Zełenski: Gratuluję Finlandii przystąpienia do NATO
Gratuluję Finlandii i jej prezydentowi Sauliemu Niinisto przystąpienia do NATO w 74. rocznicę powstania Sojuszu. W obliczu rosyjskiej agresji Sojusz stał się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie - napisał we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Liczymy, że szczyt NATO w Wilnie (zaplanowany na 11-12 lipca - PAP) przybliży Ukrainę do naszego wspólnego euroatlantyckiego celu
— dodał Zełenski.
We wtorek Finlandia została 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przed kwaterą główną NATO w Brukseli na maszt została wciągnięta flaga tego kraju.
31 flag powiewa razem, jako symbol naszej jedności i solidarności
— powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas ceremonii.
Finlandia została przyjęta do NATO w ramach najszybszej procedury ratyfikacyjnej w historii, trwającej 273 dni. Uroczystości przyjęcia Finlandii do NATO odbywają się w pierwszym dniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.
16:20. Reznikow: Liczymy na samoloty MiG-29 z Polski
Ukraina jest wdzięczna Polsce za decyzję o przekazaniu myśliwców MiG-29 i bardzo liczy na te maszyny; poprawią one obronę ukraińską, choć celem strategicznym jest przejście na zachodnie modele samolotów - zaznaczył we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Ważnym składnikiem naszej obrony są platformy lotnicze, które pozwolą skutecznie odpowiadać na wyzwania. W szczególności, przybywają do nas samoloty modelu radzieckiego, jako szybka reakcja, która przyniesie wyniki w krótkim terminie. Jesteśmy wdzięczni partnerom słowackim za już przekazane samoloty MiG-29. Bardzo liczymy na samoloty bojowe z Polski i jesteśmy wdzięczni polskim przyjaciołom za uchwalenie odpowiednich decyzji. Dziękujemy Polsce za każdy element wsparcia, szczególnie tak ważny, jak lotnictwo bojowe
— oświadczył Reznikow w komunikacie na serwisie Telegram.
16:08. Rada Praw Człowieka przedłuża dochodzenie w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych
Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przedłużyła we wtorek dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych dokonanych na Ukrainie przez Rosję po rozpoczęciu inwazji w lutym 2022 roku.
Za przedłużeniem mandatu organu śledczego badającego prawdopodobne zbrodnie wojenne dokonane przez Rosję Rada opowiedziała się przeważającą większością głosów. Za przyjęciem rezolucji głosowało 28 państw, 17 wstrzymało się od głosu, a dwa (Chiny i Erytrea) były przeciw.
Głosowanie odbyło się ostatniego dnia 52. sesji Rady, która trwała od 27 lutego. Rada Praw Człowieka to organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Została powołana w 2006 roku.
14:48. Dzikie zwierzęta uciekają z terenów, na których trwają walki z rosyjskimi wojskami
W regionach Ukrainy sąsiadujących z terenami, na których prowadzone są walki z rosyjskimi wojskami, zaobserwowano znaczący wzrost populacji dzikich zwierząt, próbujących uciec przed ostrzałami i przenieść się w bezpieczniejsze miejsca - poinformowały we wtorek ukraińska telewizja 1+1 i agencja UNIAN.
Taka sytuacja występuje np. w obwodzie dniepropietrowskim, graniczącym z częściowo okupowanymi przez najeźdźców regionami zaporoskim i chersońskim oraz obwodami donieckim i charkowskim, gdzie toczą się działania zbrojne.
Populacja dzikich zwierząt kopytnych w regionie dniepropietrowskim zwiększyła się o jedną trzecią. Po raz pierwszy od wielu lat zauważono tam jelenia szlachetnego, a także odnotowano wzrost liczebności drapieżników żyjących w lasach i różnych gatunków ptaków. Są to w dużej mierze zwierzęta ze wschodnich i południowych części kraju, uciekające przed rosyjskim zagrożeniem - powiadomiła UNIAN.
Jak dodano, obecna sytuacja jest też związana z obowiązującym w niektórych regionach Ukrainy zakazem polowań, wstępu do lasów i wypalania obumarłych drzew. Ograniczenia dotyczące mieszkańców kraju pośrednio przyczyniają się do wzrostu populacji dzikich zwierząt.
14:23. Rośnie śmiertelność wśród mieszkańców Mariupola, wiele nowych grobów
W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rośnie śmiertelność wśród mieszkańców, pojawia się wiele nowych pochówków - informuje we wtorek lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska .
Powiększają się mariupolskie cmentarze. Na Cmentarzu Starokrymskim zauważono duży sektor świeżych pochówków
— czytamy we wpisie, do którego dołączono nagranie, na którym widać groby. Jak dodano, w okupowanym mieście rośnie poziom śmiertelności, o czym świadczy duża liczba nowych grobów. Obok nich - zaznaczono - są nierozminowane tereny i pozostałości rosyjskich pocisków. Według mariupolskich władz śmiertelność rośnie m.in. w związku z krytycznym poziomem opieki medycznej w okupowanym mieście. Jak poinformowano, w Mariupolu brakuje pracowników medycznych, placówki medyczne nie mają sprzętu i leków.
Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. W ocenie ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Brakuje dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.
14:20. „NYT”: W ciągu miesiąca ukraińska kontrofensywa
Ukraińska armia formuje nowe jednostki szturmowe, a nawet odtwarza słynny pułk Azow, szykując się do nadchodzącej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom; takie natarcie prawdopodobnie nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca, ale jego skuteczne przeprowadzenie będzie dla Kijowa dużym wyzwaniem - ocenił amerykański dziennik „New York Times”.
Kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma czas tej operacji. Kontrofensywa musi nastąpić dosyć szybko i przynieść zakładany efekt - tak, aby sojusznicy Kijowa utwierdzili się w przekonaniu, że warto wciąż finansować pomoc zbrojeniową dla ukraińskiej armii. Dalsze wsparcie w tym zakresie nie jest bowiem gwarantowane. Budżet USA przeznaczony na ten cel ma się wyczerpać około września, dlatego wielu amerykańskich urzędników postrzega ostatnie dostawy broni dla Kijowa jako „wysiłek ostatniej szansy” - czytamy na łamach „NYT”.
13:15. Rolnicy z okupowanych terenów Ukrainy, którzy nie przyjęli rosyjskich paszportów, nie mogą pracować na polach
Rolnicy z okupowanej przez Kreml części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy nie mogą prowadzić prac polowych, w tym wiosennych zasiewów zbóż, jeśli nie legitymują się rosyjskimi paszportami - zaalarmował we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Samozwańcza administracja regionu zaporoskiego chce za wszelką cenę zadowolić swoich mocodawców w Moskwie, dlatego przyspiesza na zajętych terenach proces nielegalnej, przymusowej „paszportyzacji”. Większość mieszkańców tych obszarów, którzy stamtąd nie wyjechali lub nie zostali deportowani, wciąż nie zgadza się na przyjmowanie paszportów wroga. W związku z tą sytuacją okupanci wymyślają kolejne sztuczne ograniczenia, próbując uczynić życie cywilów maksymalnie uciążliwym - czytamy na łamach serwisu.
Odtąd wszyscy rolnicy będą musieli uzyskać od najeźdźców pozwolenie na pracę na polach. Warunkiem otrzymania tego pozwolenia jest posiadanie rosyjskiego paszportu - dodano w komunikacie Centrum.
12:45. Rosjanie fortyfikują Krym?
Rosjanie fortyfikują Krym? 🤔 W kilku miejscach na Krymie powstała sieć okopów i struktur obronnych - takie informacje przekazał Washington Post powołując się na zdjęcia satelitarne Maxar
— pisze na TT Biełsat.
12:40. Pompeo w Kijowie. Zełenski: Możemy liczyć zarówno na Demokratów, jak i Republikanów
Takie spotkania są dla nas mocnym sygnałem wsparcia w naszej walce o wolność i demokrację, a także dowodzą, że możemy liczyć na obie główne siły polityczne w Waszyngtonie - zarówno Demokratów, jak też Republikanów - ocenił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty w Kijowie byłego sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo.
Zełenski powiadomił na Telegramie, że w składzie amerykańskiej delegacji kierowanej przez Pompeo znaleźli się „politycy, biznesmeni i przedstawiciele organizacji charytatywnych”. „Kompleksowe (okazywane przez obie główne partie - PAP) wsparcie ze strony USA jest dla nas bardzo ważne” - dodał prezydent.
Rozmowy Zełenskiego z gośćmi ze Stanów Zjednoczonych dotyczyły m.in. współpracy w dziedzinie technologii wojskowych, dążenia Ukrainy do integracji z NATO oraz konsekwentnego wzmacniania sankcji wobec Rosji. Nasz przywódca zachęcał przedstawicieli amerykańskiego biznesu do inwestowania w Ukrainie - oznajmił szef biura (kancelarii) głowy państwa Andrij Jermak.
Związany z Partią Republikańską Mike Pompeo pełnił funkcję sekretarza stanu USA w latach 2018-21, za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Jego następcą został obecny szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
11:15. Żona zastępcy rosyjskiego ministra obrony bawi się we francuskim kurorcie
Żona zastępcy rosyjskiego ministra obrony Timura Iwanowa bawi się we francuskim kurorcie Courchevel, podczas gdy jej mąż atakuje ukraińskie miasta - pisze we wtorek portal Ukrainska Prawda.
Courchevel to jedno z miejsc wolnego świata ulubionych przez Rosjan; nawet rok po pełnowymiarowej napaści na Ukrainę na ulicach kurortu można spotkać „dziesiątki, setki i tysiące zamożnych obywateli Federacji Rosyjskiej” - podkreśla portal.
Swietłanę Iwanową widziano w alpejskim kurorcie 8 marca 2023 roku. Kobieta bawiła się w towarzystwie rosyjskiego piosenkarza Wałerija Meładze i robiła zakupy w miejscowych butikach.
10:18. Generał odpowiedzialny za klęskę Rosji pod Wuhłedarem odwołany
Generał Rustam Muradow, który na początku lutego popełnił poważne błędy podczas rosyjskiej ofensywy na Wuhłedar w Donbasie na wschodzie Ukrainy, został odwołany ze stanowiska dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego - powiadomił w poniedziałek niezależny portal Moscow Times, powołując się na własne źródła w rosyjskim resorcie obrony.
Pochodzący z Dagestanu Muradow przejął dowództwo nad Wschodnim Okręgiem Wojskowym w październiku 2022 roku. Generał odpowiadał za serię katastrofalnych operacji ofensywnych w obwodzie donieckim Ukrainy, szczególnie pod Wuhłedarem. Pogłoski o jego możliwej dymisji zaczęły pojawiać się w drugiej połowie marca.
Muradow jeszcze przed inwazją na Ukrainę cieszył się opinią dowódcy apodyktycznego, trudnego we współpracy i nie liczącego się z życiem swoich żołnierzy. Pod Wuhłedarem zdecydował się na atak z użyciem czołgów, które zostały poprowadzone wprost na pola minowe. Według szacunków holenderskiej grupy analitycznej Oryx, zajmującej się badaniem strat wojskowych podczas wojny na Ukrainie, oddziały Muradowa tylko w ciągu trzech dni bitwy o Wuhłedar straciły 103 jednostki sprzętu, w tym aż 36 czołgów. Potwierdzone straty ukraińskie wyniosły tam wówczas 20 jednostek, w tym dwa czołgi.
Na kierunku wuhłedarskim zdziesiątkowano dwie elitarne rosyjskie brygady piechoty morskiej. Nawet żołnierze służący w tych formacjach przyznawali, że „woleliby już dostać się do ukraińskiej niewoli i nigdy z niej nie wrócić”. Straty w poszczególnych kompaniach, liczących około 100 wojskowych, sięgały tam ponad 90 proc. składu osobowego - powiadomił Moscow Times.
Muradow został zawieszony, ponieważ był szalonym idiotą, który potrafił rozkazywać żołnierzom, by szli na pewną śmierć. Wiele osób skarżyło się na niego
— oznajmiło źródło portalu w rosyjskich strukturach siłowych.
09:15. ISW: w Rosji służby bezpieczeństwa konfiskują paszporty ważnym przedstawicielom władz
W Rosji służby bezpieczeństwa konfiskują paszporty wysokich rangą przedstawicieli władz i przedsiębiorstw państwowych, by nie dopuścić do ich ucieczek za granicę - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykańscy eksperci przypominają w analizie niedawną publikację dziennika „Financial Times”, który pisał, że na tle trwającej wojny na Ukrainie rosyjskie służby bezpieczeństwa zaostrzyły regulacje dotyczące podróży przedstawicieli sektora państwowego. Od niektórych wysokich rangą urzędników i byłych przedstawicieli władz zażądano zdania paszportów - przekazały źródła zbliżone do sprawy.
Świadczy to o wysokim stopniu podejrzliwości Kremla i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wobec rosyjskiej elity - czytamy w „FT”. Jak zaznacza dziennik, niektórzy jej przedstawiciele prywatnie nie popierają wojny na Ukrainie i są poirytowani tym, jak wpływa ona na ich styl życia.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że Rosja zaostrzyła reguły dotyczące podróżowania za granicę dla niektórych osób pracujących we „wrażliwych” obszarach.
08:30. Rosja chce, by inne firmy najemnicze zastąpiły Grupę Wagnera
Rosja prawdopodobnie stara się sponsorować i rozwijać alternatywne prywatne firmy wojskowe, aby ostatecznie zastąpić Grupę Wagnera w jej znaczącej roli bojowej na Ukrainie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, starania te mają miejsce w kontekście głośnego sporu pomiędzy rosyjskim ministerstwem obrony i Grupą Wagnera. Rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie chce zastępczej firmy, nad którą miałoby większą kontrolę. Jednak żadna inna znana rosyjska prywatna firma wojskowa nie zbliża się obecnie do wielkości i siły bojowej Grupy Wagnera.
Rosja prawdopodobnie widzi ciągłą przydatność na Ukrainie prywatnych firm wojskowych, ponieważ są one mniej krępowane przez ograniczone poziomy płac i niewydolność, które hamują skuteczność regularnej armii. Rosyjskie kierownictwo prawdopodobnie wierzy, że ciężkie straty w prywatnych firmach wojskowych będą lepiej tolerowane przez rosyjskie społeczeństwo niż straty w regularnym wojsku
— oceniono.
08:15. Rosyjscy najemnicy zajęli siedzibę administracji w Bachmucie
Rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera robią dalsze postępy w centrum Bachmutu na wschodzie Ukrainy i zajęli siedzibę miejskiej administracji - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Szef „grupy Wagnera” Jewgienij Prigożyn nocą 2 kwietnia podniósł przy budynku administracji rosyjską flagę z napisem ku pamięci rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) zabitego w niedzielę w Petersburgu - czytamy w analizie. Prigożyn oświadczył, że grupa Wagnera „legalnie kontroluje” Bachmut, ale ukraińskie siły pozostają w zachodniej części miasta - podkreśla ISW.
Rosyjskie siły poczyniły dalsze postępy w poniedziałek. Najprawdopodobniej najemnicy będą kontynuować próby wzmocnienia kontroli nad centrum Bachmutu i będą kroczyć na zachód - prognozują analitycy.
08:10. Pięć ofiar śmiertelnych rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i chersońskim
W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło czterech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy i jedna osoba w obwodzie chersońskim na południu kraju - powiadomiły we wtorek w godzinach porannych władze tych regionów.
W poniedziałek siły agresora zabiły dwóch cywilów w Torecku, a także po jednej osobie w Awdijiwce i Torskem. Ponadto trzech mieszkańców obwodu donieckiego zostało rannych - oznajmił na Telegramie gubernator Pawło Kyryłenko.
Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w regionie donieckim odnotowano już 1450 ofiar śmiertelnych, a 3339 osób doznało obrażeń. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, faktyczna liczba ofiar jest znacznie większa - dodały władze obwodu.
Na Chersońszczyźnie odnotowano w ciągu minionej doby 61 rosyjskich ostrzałów. Wróg czterokrotnie atakował stolicę regionu - Chersoń. Mieszkańcy miejscowości położonych na zachodnim brzegu Dniepru, znajdujących się w zasięgu rażenia rosyjskich dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych i moździerzy, są wzywani do ewakuacji. Tylko poprzedniego dnia udało się stamtąd wywieźć 113 osób - powiadomił szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
W obwodzie donieckim, zwłaszcza w mieście Bachmut na północy tego regionu, trwają obecnie najbardziej intensywne walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Obwód chersoński jest od listopada podzielony na kontrolowaną przez Kijów część zachodnią, położoną na prawym brzegu Dniepru i część wschodnią okupowaną przez agresora.
07:20. Rząd zaczął dostarczać Ukrainie broń jeszcze przed inwazją, obecnie wartość pomocy przekracza 1 proc. PKB kraju
Rząd Estonii zaczął dostarczać Ukrainie broń jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, a obecnie wartość wojskowej pomocy przekracza 1 proc. estońskiego PKB.
Estonia przekazała dotąd Ukrainie pomoc wojskową wartą ok. 400 mln euro, wśród której znalazły się m.in. wysłane przed 24 lutego 2022 roku przeciwpancerne pociski Javelin, które odegrały kluczową rolę w obronie Kijowa w początkowej fazie agresji.
Na dostarczone Ukrainie wsparcie wojskowe złożyły się też haubice 122 mm i 155 mm, systemy kierowanych pocisków przeciwpancernych Milan wraz z amunicją, miny przeciwpancerne, szwedzkie działa Carl Gustaf, hiszpańskie granatniki C-90, wojskowe pojazdy, karabiny, moździerze i różnego rodzaju amunicja.
Ministerstwo obrony Estonii oszacowało dodatkowo pomoc humanitarną dostarczoną Ukrainie przez społeczeństwo, państwo, sektor prywatny i organizacje społeczeństwa obywatelskiego na 23,1 mln euro.
Wszystko, co otrzymujemy od naszych przyjaciół z Estonii - od Javelinów po haubice - pomaga ukraińskiej armii bronić Ukrainy i całej Europy
— napisał pod koniec marca na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
07:00. Sztab: odparliśmy prawie 70 ataków rosyjskiego wojska
Ukraińskie siły odparły minionej doby 69 rosyjskich ataków, najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę w Donbasie - pisze we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na czterech kierunkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.
Sztab podkreślił, że rosyjskie wojsko próbuje przejąć pełną kontrolę nad Bachmutem i kontynuuje jego szturm.
W ciągu minionej doby rosyjska armia przeprowadziła trzy ataki rakietowe i 21 lotniczych oraz 33 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podano w porannym komunikacie.
03:00. Rosyjskie drony zaatakowały Odessę
Rosyjskie drony zaatakowały ukraińskie miasto portowe Odessa nad Morzem Czarnym wyrządzając straty materialne - poinformowały we wtorek nad ranem miejscowe władze.
Wróg uderzył w Odessę i obwód odeski aparatami latającymi bez pilota (UAV)
— głosi komunikat lokalnej administracji opublikowany na Facebooku.
Są straty
— dodano nie podając żadnych szczegółów.
Powołując się na szefa administracji wojskowej obwodu odeskiego Jurija Kruka, komunikat stwierdza, że ukraińskie wojska obrony powietrznej podjęły działania i zostały postawione w stan pogotowia przed możliwym drugim atakiem.
Odessa, przed atakiem Rosji ulubione miejsce wypoczynku dla licznych Ukraińców i Rosjan, była wielokrotnie bombardowana przez siły rosyjskie.
W styczniu br. UNESCO wpisała historyczne centrum Odessy na listę zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa.
00:12. Zełenski: Pełna koordynacja
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu wideo omówił kolejne wyjazdowe spotkanie sztabu. Pierwsze było w Dnipro, teraz - w Czernichowie.
[Omówiono] Kluczowe kwestie bezpieczeństwa na froncie, w regionach północnych i na granicy. Dowódcy kierunków dostarczyli raporty. Tym razem generałowie Syrski i Tarnawski zgłoszeni przez bezpieczną linię komunikacyjną, a nie osobiście, z najgorętszych obszarów frontu
— mówił przywódca.
Sytuacja w Bachmucie, Awdijiwce, Marjince i w całym obwodzie donieckim. Biłohoriwce i całym obwodzie ługańskim. Komendant Główny i szef Głównej Dyrekcji Wywiadu, szef Państwowej Straży Granicznej, przedstawiciele Ministerstwa Obrony
— wymieniał Zełenski.
Pełnowartościowe spotkanie. Pełna koordynacja. Pełnowartościowe przygotowanie naszych akcji na rzecz wyzwolenia ziem ukraińskich
— ocenił.
Chwała wszystkim, którzy teraz walczą o Ukrainę! Chwała Ukrainie!
— zakończył prezydent.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641151-relacja-405-dzien-wojny-pelnowartosciowe-przygotowanie