Trwa 400. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 30 marca 2023 r.
21:00. Do nowych oddziałów Gwardii Szturmowej zgłosiło się od lutego ponad 35 tys. osób
Od początku lutego do końca marca odnotowano ponad 35 tys. zgłoszeń do nowych ukraińskich oddziałów Gwardii Szturmowej, tworzonych w ramach Gwardii Narodowej, policji i straży granicznej; osoby chętne do służby odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem motywacji - oznajmili w czwartek rzecznik Gwardii Narodowej Rusłan Muzyczuk i szef MSW Ihor Kłymenko.
Ponad 16 tys., czyli niemal połowa zgłoszeń, dotyczy jednostek Gwardii Szturmowej formowanych w ramach Gwardii Narodowej - przekazał Muzyczuk, cytowany przez agencję Ukrinform.
2 lutego ukraińska Gwardia Narodowa poinformowała, że w strukturach podległych MSW tworzone są nowe oddziały zwane Gwardią Szturmową. Kilka dni później donoszono o dużym zainteresowaniu służbą w tych jednostkach, do których już wówczas zgłosiło się kilka tysięcy chętnych.
Podstawą Gwardii Szturmowej mają być czynni policjanci, pogranicznicy i funkcjonariusze Gwardii Narodowej. Chodzi przede wszystkim o osoby z doświadczeniem w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie w 2014 roku. Niektórzy z nich walczyli już na froncie podczas obecnej rosyjskiej inwazji, rozpoczętej w lutym 2022 roku - wyjaśniał przed blisko dwoma miesiącami minister Kłymenko.
20:50. Ukraińscy żołnierze zakończyli szkolenie z obsługi systemów Patriot
Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill - oznajmił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, łącznie USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach różnych programów szkoleniowych.
Jak podał Ryder podczas briefingu prasowego, żołnierze obrony powietrznej powrócili z powrotem do Europy i zapoznają się nadal ze sprzętem darowanym przez USA, Niemcy i Holandię.
Łącznie w szkoleniach prowadzonych przez Amerykanów, w tym w Bawarii, udział wzięło ponad 7 tys. żołnierzy. Programy te będą kontynuowane.
Szkolenie Ukraińców w Ft. Sill w Oklahomie rozpoczęło się w połowie stycznia. Według doniesień mediów, w tym CNN, amerykańscy instruktorzy chwalili Ukraińców za szybkość przyswajania wiedzy, dzięki czemu program mógł zakończyć się wcześniej, niż pierwotnie oczekiwano.
20:00. Wywiad wojskowy: przedstawiciele rosyjskich elit kontaktują się z nami, próbując uzyskać gwarancje bezpieczeństwa
Osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany w czwartek na stronie internetowej tej służby.
Wielu członków tzw. rosyjskich elit już zrozumiało, że (inwazja na Ukrainę) była ogromnym błędem i zbrodnią, a finał będzie dla Rosji tragiczny. (Dlatego) poszukują różnych możliwości, żeby się ratować
— przyznał Jusow.
19:40. Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn. m.in. za żywność
Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.
Jak powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego, administracja USA posiada informacje, że w obliczu wyczerpujących się zasobów amunicji, Rosja „aktywnie” stara się uzyskać od Korei Północnej broń i pociski różnego rodzaju.
W ramach tej proponowanej umowy, Rosja otrzymałaby ponad dwa tuziny typów broni i amunicji
— powiedział rzecznik NSC. Dodał, że Kreml oferuje w zamian m.in. dostawy żywności.
18:50. Mężczyzna zwerbowany przez Grupę Wagnera wrócił w rodzinne strony i popełnił kolejne morderstwo
Rosjanin Iwan Rossomachin, skazany w 2020 roku na 14 lat więzienia za zabójstwo, a następnie zwerbowany na wojnę z Ukrainą jako najemnik Grupy Wagnera, powrócił w marcu br. w rodzinne strony i brutalnie zamordował tam starszą kobietę - poinformował w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza.
18:45. Wywiad wojskowy: Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny w tym i przyszłym roku
Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny w tym i przyszłym roku pod warunkiem utrzymania obecnego tempa walk - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jeśli utrzymana zostanie dzisiejsza intensywność działań bojowych, to Rosji wystarczy obecnych środków do prowadzenia wojny konwencjonalnej w 2023 i „możliwe” w 2024 roku - podkreślił Czerniak.
Krytyczne problemy u państwa-terrorysty zaczną się wcześniej, jeżeli wzmocniona będzie presja sankcyjna
— dodał.
W wywiadzie dla Ukrinformu Czerniak zaznaczył też, że wpływ sankcji na przemysł zbrojeniowy Rosji „jest bardzo odczuwalny”. Z powodu braku części przemysł nie jest w stanie uzupełniać strat na froncie, które - jak wskazał przedstawiciel HUR - obecnie należą do największych od początku wojny.
18:47. Czerniak: Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny
Rosja ma zasoby na prowadzenie wojny w tym i przyszłym roku pod warunkiem utrzymania obecnego tempa walk - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jeśli utrzymana zostanie dzisiejsza intensywność działań bojowych, to Rosji wystarczy obecnych środków do prowadzenia wojny konwencjonalnej w 2023 i „możliwe” w 2024 roku - podkreślił Czerniak.
Krytyczne problemy u państwa-terrorysty zaczną się wcześniej, jeżeli wzmocniona będzie presja sankcyjna
— dodał.
17:39. Władze Ukrainy: przekazane nam przez Słowację myśliwce MiG-29 są już wykorzystywane pod Charkowem
Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła agencja UNIAN.
Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (…) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne
— oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa.
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.
Stany Zjednoczone regularnie dementują doniesienia o możliwym udostępnieniu Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Dostawa maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest - w opinii większości ekspertów - nieprawdopodobna.
15:39. Zastępca mera Bachmutu: Rosjanie próbują zablokować wjazd do miasta
Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu, trwają tam walki; toczą się one również w centralnej części miasta - powiedział w czwartek zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko.
Wjazd do miasta jest teraz dla ludności cywilnej niemożliwy, ponieważ przy wjeździe trwają walki
— powiedział Marczenko, cytowany przez portal Suspilne.
Jak relacjonował, w Bachmucie są zapasy żywności i wody, ale przemieszczanie się po ulicach jest niebezpieczne z powodu ciągłych chaotycznych ostrzałów.
Codziennie dostajemy informacje o zrujnowanym mieniu, o palących się budynkach, o rannych mieszkańcach
— powiedział urzędnik. Według stanu z obecnego tygodnia w Bachmucie pozostaje prawie 2,7 tys. mieszkańców, wśród których są dzieci.
Dane te zmieniają się, ludzie się ewakuują, w ich wywożeniu pomagają wojskowi ukraińscy
— powiedział zastępca mera.
Przed tygodniem władze obwodu donieckiego, w którym leży Bachmut, szacowały liczbę pozostających w mieście cywilów na 3,5 tysiąca, w tym 32 dzieci. Przed rosyjską napaścią na Ukrainę w Bachmucie żyło ok. 84 tys. ludzi.
Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną oceniał w ostatnich dniach, że wojska rosyjskie kontrolują obecnie 65 proc. Bachmutu. O miasto to toczą się najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą.
15:38. Mer Awdijiwki: Nie ocalał żaden dom, nie mamy już infrastruktury
Całkowicie zniszczona infrastruktura, zrujnowane i uszkodzone wszystkie budynki, w tym 80 procent domów mieszkalnych - o takiej sytuacji w Awdijiwce, mieście na wschodzie Ukrainy, poinformował w czwartek mer Witalij Barabasz. Zapowiedział, że władze chcą wywieźć pozostające w mieście dzieci.
Infrastruktura jest całkowicie zniszczona - nic nie funkcjonuje. Ponad 80 procent domów mieszkalnych zostało zniszczonych, nie można ich już odbudować, wyremontować. Można tylko wyburzyć i zbudować na nowo. Teraz nie ocalał już żaden dom
— powiedział mer w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
Jak dodał, taki stopień zniszczeń panuje w mieście, w którym kiedyś było 149 wielopiętrowych domów mieszkalnych i około 4 tys. domów prywatnych.
W Awdijiwce działa jeszcze jedyny miejski szpital, „ale żeby skorzystać z jakiejkolwiek usługi w tym szpitalu, trzeba do niego iść pod ostrzałami. Dość częste były niestety przypadki, gdy ludzie szli po lekarstwa, albo na zastrzyk czy pod kroplówkę, a po drodze zostawali ranni (w wyniku ostrzałów-PAP)” - relacjonował mer.
Władze chcą przeprowadzić ewakuację pozostających w mieście sześciorga dzieci, tj. wywieźć je przymusowo, bo rodzice ukrywają je przed wywiezieniem - powiedział Barabasz. Zapewnił, że nie chodzi o odebranie dzieci rodzicom - zgodnie z przepisami, z dzieckiem powinien wyjechać przynajmniej jeden rodzic.
Daliśmy im czas (…), a w przyszłym tygodniu będziemy już wywozić przymusowo. (…) Nie chcieliśmy do tego doprowadzać, ale jeśli nieodpowiedzialni rodzice narażają swoje dzieci na śmiertelne niebezpieczeństwo, to o czym tu mówić? Trzeba po prostu je wziąć i wywieźć
— powiedział mer. Podkreślił, że wolontariusze namawiali rodziny do ewakuacji. Jeszcze trzy tygodnie temu w Awdijiwce było blisko 50 dzieci.
10:54. Trzy osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach
Trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w prowadzonych przez wojska rosyjskie ostrzałach terytorium Ukrainy, 11 osób zostało rannych - podał w czwartek ukraiński portal Military Media Center, powołując się na dane ministerstwa obrony w Kijowie.
Wojska rosyjskie ostrzelały w ciągu minionej doby ponad 90 miejscowości na terytorium Ukrainy przy użyciu artylerii, czołgów, moździerzy, systemów rakietowych i lotnictwa.
Z informacji ogłoszonych przez władze regionalne wynika, że jedna osoba zginęła w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Szef obwodu Pawło Kyryłenko poinformował na serwisie Telegram, że zginął mieszkaniec miasta Czasiw Jar.
Również jedna osoba zginęła w obwodzie chersońskim, na południu kraju - poinformował szef regionu, Ołeksandr Prokudin. Przez ostatnią dobę Rosjanie atakowali obwód chersoński z artylerii, systemów rakietowych i samolotów. Zarejestrowano 45 ostrzałów - poinformował Prokudin.
09:06. Wiceminister obrony: straty Rosjan są niekiedy 10 razy wyższe od naszych
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła w czwartek, że straty armii rosyjskiej są kilkakrotnie wyższe niż straty ukraińskie. W niektórych dniach na froncie na wschodzie kraju liczba zabitych Rosjan jest 10 razy wyższa od strat ukraińskich - dodała.
Są takie dni na wschodzie, kiedy proporcja zabitych sięga 1:10
— napisała Malar na serwisie Telegram. Podkreśliła, że „nie jest tak codziennie” i że średnia proporcja strat jest mniejsza.
Nie obywa się bez strat. (…) Jednak straty wroga są kilkakrotnie większe, choć ma on przewagę pod względem liczby ludzi i uzbrojenia
— oświadczyła Malar. (https://t.me/s/annamaliar/490)
Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ocenił w środę, że od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników.
08:40. Rosja chce przyciągnąć do wojska 400 tys. ochotników
Rosja przygotowuje wielką kampanię rekrutacyjną w celu pozyskania 400 tys. dodatkowych żołnierzy, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by kampania przyciągnęła taką dużą liczbę prawdziwych ochotników - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, z doniesień rosyjskich mediów wynika, że władze przygotowują się do rozpoczęcia wielkiej kampanii rekrutacyjnej do wojska, której celem jest przyjęcie dodatkowych 400 tys. żołnierzy. Rosja przedstawia kampanię jako poszukiwanie ochotniczego, zawodowego personelu, a nie nową, obowiązkową mobilizację.
Istnieje realna możliwość, że w praktyce to rozróżnienie zostanie zatarte, a władze regionalne będą próbowały osiągnąć przydzielone im cele rekrutacyjne poprzez zmuszanie mężczyzn do wstąpienia do wojska. Władze rosyjskie zapewne wybrały do zaspokojenia braków kadrowych rzekomo +model ochotniczy+, aby zminimalizować sprzeciw w kraju
— oceniono.
Jest bardzo mało prawdopodobne, że kampania przyciągnie 400 tys. prawdziwych ochotników. Jednak odbudowa siły bojowej Rosji na Ukrainie będzie wymagała czegoś więcej niż tylko personelu; Rosja potrzebuje więcej amunicji i dostaw sprzętu wojskowego niż ma obecnie do dyspozycji
— dodano.
08:30. Żołnierze spod Bachmutu: dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi
Rosjanie cały czas atakują. My staramy się ich zatrzymać, a jak jest możliwość to kontratakować. Dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi - powiedzieli PAP ukraińscy żołnierze, którzy przyjechali do Polski w związku z wystawą przedstawiającą zbrodnie rosyjskie.
08:25. Aleksiej Moskalow, represjonowany za antywojenny obrazek córki, został zatrzymany w Mińsku
Rosjanin Aleksiej Moskalow, represjonowany przez władze za antywojenny rysunek swojej córki, został zatrzymany w Mińsku - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Moskalow uciekł wcześniej z aresztu domowego; sąd skazał go na dwa lata kolonii karnej.
Awdokat Dmitrij Zachwatow, który kontaktował się z Moskalowem po jego ucieczce, poinformował, że nie może potwierdzić zatrzymania swego klienta. Przyznał jednak, że prawdopodobnie do tego doszło, bo nie zdołał dodzwonić się do Moskalowa i stracił z nim kontakt - podała Meduza.
Moskalow został skazany na dwa lata kolonii karnej na podstawie przepisów o karach za „dyskredytację armii”, wprowadzonych w Rosji po rozpoczęciu agresji na Ukrainę. Skazano go za antywojenne komentarze w mediach społecznościowych.
W pierwszych dniach marca jego córka, 13-letnia Masza, trafiła do ośrodka opiekuńczego za narysowanie w szkole antywojennego obrazka. Ojca, jedynego opiekuna dziecka, umieszczono w areszcie domowym z zarzutem „dyskredytacji armii”.
Władze domagają się, by Moskalowowi odebrać prawa rodzicielskie; decyzja zapadnie na początku kwietnia. Masza Moskalowa nadal przebywa w ośrodku dla nieletnich.
08:00. Rosyjski przemysł obronny sięga po pracę więźniów
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszej analizie na doniesienia z Rosji, gdzie tamtejsze służby więzienne (FSIN) zaproponowały koncernowi Rostiech wykorzystanie pracy więźniów do produkcji nie wymagającej wysokich kwalifikacji.
Według mediów prorządowych w Rosji, na które powołuje się ISW, kierownictwo koncernu ma teraz rozważyć tę propozycję.
Praca więźniów nie będzie raczej wykorzystana przy produkcji obronnej o wysokim stopniu zaawansowania technicznego - zauważa ośrodek. Niemniej - dodaje - „więźniowie będą zapewne angażowani do produkcji bardziej podstawowych towarów o niższej jakości, co uwolni większe moce robocze dla produkcji zaawansowanej technicznie, bardzo potrzebnej do prowadzenia wojny”.
07:10. Rosyjska FSB prowadzi brutalne działania filtracyjne na Krymie
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) prowadzi brutalne działania kontrwywiadowcze i filtracyjne w miejscowościach na okupowanym Krymie - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w czwartek, w porannym komunikacie na Facebooku.
Miejscem tych działań jest np. Krasnoperekopsk, miasto na północy Półwyspu Krymskiego - wynika z komunikatu sztabu. W Krasnoperekopsku „pracownicy FSB prowadzą aktywne działania kontrwywiadowcze, którym towarzyszą poniżające procedury filtracji” - informuje sztab. W trakcie tych procedur cywile są zmuszani do rozbierania się, a przesłuchaniom towarzyszy bicie - informuje sztab.
Jak podkreśla, okupanci dopuszczają się w ten sposób łamania praw człowieka.
00:03. Zełenski: Stale wzmacniamy nasze państwo
Ukraina nie zmarnowała ani tygodnia podczas wojny na pełną skalę - stale wzmacniamy nasze państwo, nasze siły obronne i bezpieczeństwa, nasze zaufanie do postępów ku zwycięstwu
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
00:00. Wallace: Zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. Rosjan
Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników – powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki.
Na konferencji prasowej w Londynie po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Wallace powiedział, że rosyjskie wojska obecnie nie czynią „prawie żadnych postępów” i „ponoszą ogromne straty”.
Siły rosyjskie mają w tej chwili w swoich wysiłkach jakieś naprawdę znaczące i głębokie problemy systemowe. Ostatnie oceny amerykańskie, które widziałem, szacują teraz liczbę ofiar na ponad 220 tys. zabitych lub rannych
— powiedział Wallace.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/640474-relacja-400-dzien-wojny-na-ukrainie-duze-straty-rosjan