W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach. Jest również zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela.
Oznacza to zakończenie sporu dyplomatycznego - ocenił dziennik „Jerusalem Post” po opublikowaniu przez ministra spraw zagranicznych Izraela Alego Cohena informacji o wypracowaniu porozumienia w tej sprawie z polskim ministrem Zbigniewem Rauem.
Spotkałem się dzisiaj ze Zbigniewem Rauem. Porozumieliśmy się w sprawie powrotu polskiego ambasadora do Izraela i położenia kresu napięciom między naszymi krajami
— napisał na Twitterze Cohen, który przybył w środę do Warszawy, aby spotkać się z ministrem Rauem. Polska jest obecnie ważnym państwem w Europie - podkreślił izraelski minister.
Nowy rozdział
Powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na wznowienie pracy dyplomatycznej, która jest potrzebna w świetle wyzwań, które przed nami stoją
— mówił Cohen na konferencji prasowej w Warszawie.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu pozytywnie przyjął zapowiadany powrót polskiego ambasadora do jego kraju, mówiąc, że symbolizuje to „pozytywny krok naprzód” w stosunkach dyplomatycznych z Polską - podał „Jerusalem Post”.
Rozpoczynamy nowy rozdział w relacjach z Polską. Przywrócenie polskiego ambasadora do Izraela i wycieczek szkolnych do Polski to ważne kroki w stronę wzmocnienia relacji między dwoma krajami
— stwierdzono w oświadczeniu MSZ Izraela, na które powołał się dziennik.
Porozumienie porządkujące
Szefowie MSZ Polski i Izraela podpisali w środę w Warszawie porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach.
W połowie czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Jak przekazywało polskie MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy.
Minister Rau podkreślił, że w toku trwających niemal rok negocjacji, którym przewodziło MSZ i w których uczestniczyli także przedstawiciele ministerstwa edukacji i nauki, udało się dojść do porozumienia, a jako naczelną zasadę przyjęto równoprawność stron i wzajemność świadczeń.
Ambasador jeszcze w tym roku
Jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce „przywróciliśmy normalność
— ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wiceminister wyraził przekonanie, że w tym roku Polska będzie miała też ambasadora w Izraelu.
Jabłoński ocenił w czwartek w Polsat News, że „jest to bardzo istotne porozumienie”.
Wczoraj doszło do przełomu. Umową o współpracy w zakresie wycieczek przywróciliśmy normalność. Doprowadziliśmy do tego, że będzie obowiązywała zasada taka, jaka obowiązuje na całym świecie - w Polsce bezpieczeństwo zapewnia Polska, w Izraelu bezpieczeństwo zapewnia Izrael
— podkreślił wiceminister.
Budować pozytywne relacje na lata
Jak dodał, „to jest również bardzo ważne, że młodzież izraelska będzie poznawać historię, kulturę Polski, spotykać się z rówieśnikami, budować te relacje na lata”.
Jabłoński wyraził też przekonanie, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Tel Awiwie.
Myślę, że to nawet będzie szybciej niż później. Ostrożnie, procedura musi być wykonana, zgodnie z konstytucją, ustawami prezydent ambasadora powoła
— dodał wiceszef MSZ.
Podpisana w środę przez szefów MSZ Polski i Izraela umowa gwarantuje m.in. możliwość organizowania polskich wycieczek w Izraelu na tych samych zasadach, co izraelskich w Polsce. Rau podkreślił w środę, że wedle umowy ważnym punktem programów wycieczek mają być spotkania młodzieży z obu państw.
Według ministra Raua, porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jego zapewnienie wycieczkom młodzieży spoczywać będzie na kraju przyjmującym.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
PAP/mam
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/639490-koniec-sporu-powrot-ambasadora-polski-do-izraela