Trwa 392. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 22 marca 2023 r.
21:40. Kirby: Jeśli Rosja obawia się o swoje czołgi, niech je wycofa
Amunicja zawierająca zubożony uran jest dość powszechnie używana od dekad. Jeśli Rosja obawia się o swoje czołgi, powinna je wycofać z Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Skomentował w ten sposób ostrzeżenia Rosji dot. potencjalnego dostarczenia takiej amunicji czołgowej Ukrainie przez Wielką Brytanię.
Podczas briefingu prasowego w Białym Domu Kirby stwierdził, że nie będzie wypowiadać się za Wielką Brytanię ws. dostaw amunicji, ale rosyjskie obiekcje w tej sprawie są rozdmuchanym problemem i „kolejnym chochołem, którego Rosjanie chcą przebić kołkiem”.
Ten rodzaj amunicji jest dość powszechny, używany od dekad. Myślę, że (…) Rosja po prostu nie chce, by Ukraina nadal niszczyła jej czołgi
— ocenił urzędnik.
I jeśli to faktycznie jest ta obawa (…), Rosjanie mogą po prostu zabrać je (czołgi) z Ukrainy, bo tam zresztą nie jest ich miejsce. Taka jest moja rekomendacja w tej sprawie
— dodał.
20:59. Rzecznik sił powietrznych: nasi piloci nie są szkoleni we Francji
Ukraińscy piloci nie przechodzą szkolenia we Francji na myśliwcach Mirage 2000 - powiedział w środę rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, dementując doniesienia francuskiej prasy.
W środę wieczorem portal dziennika „Le Figaro” poinformował, że od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy.
Ihnat powiedział, że informacje o szkoleniu ukraińskich pilotów nie są zgodne ze stanem faktycznym - pisze portal Liga.net. Podkreślił, że tysiące ukraińskich wojskowych, w tym służących w siłach powietrznych, przechodzą szkolenia w różnych krajach świata i to jest „typowe zjawisko”.
We Francji odbywały się różne szkolenia, ale nie te obejmujące pilotów
— dodał Ihnat.
Rzecznik zaznaczył przy tym, że różne kraje proponują Ukrainie przestrzeń do potencjalnych szkoleń pilotów w przyszłości.
19:52. Francuzi szkolą ukraińskich pilotów na myśliwcach Mirage
Od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy - poinformował w środę wieczorem portal dziennika „Le Figaro”.
Francja dołącza tym samym do Stanów Zjednoczonych, które również prowadzą szkolenia dla ukraińskich pilotów na samolotach F-16
— pisze portal.
Gdyby zapadła decyzja polityczna, Francja mogłaby dostarczyć kilkanaście samolotów bojowych dla ukraińskiej armii
— dodaje.
Decyzja o szkoleniu pilotów miała być podjęta jeszcze przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Paryżu na początku lutego.
„Le Figaro” podkreśla, że krajami, które utorowały drogę dla przekazania samolotów bojowych Ukrainie, były Polska i Słowacja.
Cztery samoloty produkcji radzieckiej obiecane przez Polskę i 17, które zobowiązała się przekazać Słowacja, są gotowe do użycia
— przypomina dziennik.
18:50. W rosyjskiej armii narastają trudności z wypłatami dla żołnierzy
Z większości rosyjskich regionów, a także z okupowanego przez Rosję Krymu napływają doniesienia o coraz poważniejszych problemach z wypłatami dla żołnierzy walczących w armii agresora; skala tego zjawiska nasiliła się w marcu - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda za niezależnym rosyjskim portalem Wiorstka.
Wojskowym obiecuje się wynagrodzenia w wysokości 195 tys. rubli, czyli około 11 tys. zł miesięcznie, lecz w rzeczywistości żołnierze otrzymują niewielką część tej sumy lub wręcz nie dostają żadnych pieniędzy. Dotyczy to zarówno zawodowych żołnierzy kontraktowych, jak też rezerwistów zmobilizowanych na wojnę z Ukrainą i ochotników. Pierwsze większe trudności w tym względzie pojawiły się w listopadzie 2022 roku, następnie problem nasilił się na początku bieżącego roku, a teraz stał się jeszcze poważniejszy - oznajmił ukraiński serwis, powołując się m.in. na liczne skargi żołnierzy i ich rodzin publikowane w rosyjskich sieciach społecznościowych.
Jak powiadomiono, te trudności są obecnie zgłaszane w aż 52 spośród 83 regionów Rosji.
Wielu mieszkańców prowincji miało nadzieję, że jeśli wezmą udział w wojnie z Ukrainą i otrzymają za to sowitą zapłatę, to wówczas będą mogli odmienić swoje życie. Zderzyli się jednak z rzeczywistością, która wygląda inaczej - ocenił rosyjski socjolog Dmitrij Łobojko, cytowany przez Ukrainską Prawdę.
W pierwszej połowie marca Radio Swoboda przekazało, że z podobnymi trudnościami mierzą się też rosyjscy nauczyciele. Jak wówczas informowano, wielkość zadłużenia budżetu państwa wobec nauczycieli osiągnęła 152 mln rubli, czyli około 9 mln zł. Podkreślano, że w porównaniu ze styczniem ta wartość wzrosła aż 15-krotnie i znacząco przewyższyła najbardziej alarmujące wskaźniki z roku ubiegłego.
Wprowadzone w ostatnich miesiącach sankcje UE dotyczące rosyjskiej ropy naftowej mocno uderzają w Kreml, a nowi nabywcy surowca, tacy jak Chiny i Indie, dyktują niższe ceny. Sytuacja jest katastrofalna, bowiem Władimir Putin nie przygotował gospodarki kraju na taką przyszłość. Rosja nie posiada innych filarów ekonomicznych poza eksportem energii, dlatego embargo UE sprawia, że Kreml ma mniej pieniędzy w budżecie - oceniał w lutym Michael Rochlit, profesor ekonomii z uniwersytetu w niemieckiej Bremie.
18:35. Wykryto tysiące botów szerzących dezinformację o wojnie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o wykryciu ok. 2 tys. botów szerzących dezinformację na temat wojny. Prokremlowską farmę botów zlikwidowano w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy.
Boty rozpowszechniały fake newsy na temat sytuacji na froncie i wzywały Ukraińców do uchylania się od mobilizacji - czytamy w komunikacie SBU. Farma zajmowała się też dyskredytacją władz polityczno-wojskowych kraju i ukraińskich sił zbrojnych.
Według informacji SBU głównymi „zamawiającymi usługi” farmy byli przedstawiciele służb specjalnych Rosji. W ramach operacji kupowano fałszywe profile i wykorzystywano je w popularnych mediach społecznościowych pod pozorem kont zwykłych Ukraińców.
Prowadząc informacyjną dywersję, strona rosyjska próbowała zdestabilizować sytuację na zachodzie Ukrainy - podkreśliła SBU.
Za organizacją procederu stoi mieszkaniec Kamieńca Podolskiego, były milicjant - przekazały służby. Mężczyzna prowadził farmę botów w swoim mieszkaniu. Podczas rewizji znaleziono tam setki kart SIM i urządzenia z dowodami nielegalnych działań.
18:30. Trwają zacięte walki na obrzeżach Bachmutu, ale potencjał ofensywny Rosjan spada
Zacięte walki trwają nadal na północnych i południowych obrzeżach atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim, ale potencjał ofensywny Rosjan maleje - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.
Na kierunku Bachmutu wróg nadal prowadzi działania ofensywne, jednak jego potencjał ofensywny maleje. Przeciwnik wciąż usiłuje zająć miasto i traci znaczne ilości siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego
— głosi komunikat sztabu.
Armia ukraińska zapewniła, że jej oddziały „przez całą dobę odpierają liczne ataki przeciwnika” w rejonie Bachmutu i pobliskich miejscowości Bohdaniwka i Predteczyne na zachód i południowy zachód od Bachmutu.
Rosjanie podjęli również działania ofensywne na kierunkach Awdijiwki, Szachtarska i Marjinki - dodał sztab. Te trzy miasta położone są wokół Doniecka; Marjinka jest doszczętnie zniszczona przez ostrzały rosyjskie. Awdjiwka jest systematycznie atakowana, Rosjanie usiłują okrążyć miasto.
Rosjanie szturmują Bachmut od sierpnia 2022 roku; walki o to miasto są najdłuższą bitwą od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w środę wizytę na froncie w obwodzie donieckim i nagrodził żołnierzy broniących Bachmutu.
17:40. Rosyjska armia zmieni cele ostrzałów
Rosyjska armia zmieni cele ostrzałów; zamiast infrastruktury energetycznej częściej atakowane mogą być obiekty wojskowe i logistyczne - mówi Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Zima się skończyła, a Rosjanom nie udało się zniszczyć naszego systemu energetycznego - podkreśla Skibicki, cytowany w środę przez portal RBK-Ukraina.
Dlatego Rosjanie teraz będą trochę zmieniać kierunki uderzeń. Mogą to być zarówno wojskowe obiekty, jak i (obszary) koncentracji wojsk i system logistyki naszych jednostek
— zauważa.
Przedstawiciel HUR zaznacza, że niedawne ataki na ukraińskie bazy paliwowe potwierdziły, że wojsko rosyjskie będzie próbowało zniszczyć krytyczne elementy ukraińskiej infrastruktury, które są konieczne do pomyślnego prowadzenia działań zbrojnych.
Według niego system energetyczny pozostanie jednocześnie jednym z celów przeciwnika. Wśród możliwych celów wymienia też m.in. rafinerie i przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego.
Strona ukraińska analizuje, jakie obiekty Rosja obejmuje rozpoznaniem. Są wśród nich obiekty hydrotechniczne, mosty na Dnieprze, lotniska, szlaki dostaw broni i sprzętu wojskowego z Zachodu.
Rosja stale prowadzi rozpoznanie tych obiektów, w tym kosmiczne
— podkreśla Skibicki.
17:00. Dzieci z okupowanych terenów Ukrainy są brutalnie indoktrynowane rosyjską propagandą
Program nauczania w szkołach, które funkcjonują na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję, służy brutalnej indoktrynacji dzieci; uczniom wpaja się kult wojny i przemocy, a także zmusza do śpiewania pieśni na cześć Władimira Putina i rysowania swastyk na ukraińskich flagach - powiadomił w środę niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.
Opozycyjne media przeprowadziły rozmowę z nauczycielką z miasta Woroneż w Rosji, wysłaną w „delegację” do kontrolowanej przez agresora części obwodu donieckiego, regionu na wschodzie Ukrainy. Jak zaznaczono, pracownicy rosyjskiej oświaty są zmuszani do wyjazdów na okupowane terytoria lub zachęcani do tego bardzo wysokimi wynagrodzeniami, przekraczającymi cztero-, a nawet pięciokrotnie ich dotychczasowe zarobki.
Zgodziłam się, ponieważ pochodzę z tamtych stron (z Donbasu - PAP), lecz z tego, co wiem, inni nauczyciele po prostu nie mają wyboru (i muszą jechać na Ukrainę). Nikt nam nie mówi, jak długo potrwa ta +delegacja+. Jeśli ją zakończę, to zostanę zwolniona z pracy
— przyznała rozmówczyni Możem Objasnit’.
16:50. Trzech mężczyzn zginęło w wyniku wybuchu miny; pojechali zbierać drewno
Trzech mężczyzn zginęło w środę w wyniku wybuchu miny przeciwpancernej w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowała policja tego regionu. Ofiary pojechały zbierać drewno.
Do tragedii doszło w okolicy wyzwolonej jesienią spod rosyjskiej okupacji Snihuriwki.
W wybuchu pozostawionej przez rosyjskie wojsko miny zginęło trzech mężczyzn w wieku 60, 29 i 19 lat - przekazał Serhij Szajchet, komendant policji obwodu mikołajowskiego. Samochód, którym się przemieszczali, by zebrać drewno, najechał na ładunek wybuchowy; mężczyźni zginęli na miejscu.
Również w środę władze obwodu chersońskiego poinformowały o hospitalizacji 48-letniego mężczyzny, który stracił część nogi w eksplozji rosyjskiej miny.
Także tego dnia służby ratunkowe przekazały, że w obwodzie mikołajowskim we wtorek dwie osoby zostały ranne, kiedy traktory, w których się znajdowali, wjechały na ładunki wybuchowe. Ranny w eksplozji nieznanego ładunku w tym regionie został też nastolatek, który wypasał zwierzęta.
Według ukraińskich władz wskutek rosyjskiej napaści zaminowanych zostało ok. 250 tys. kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli obszar większy niż powierzchnia Wielkiej Brytanii.
16:40. Rosjanie nasilili ostrzały Awdijiwki, używają wszelkich rodzajów artylerii
Wojska rosyjskie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę, miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, i nasilają ostrzały, używając do ataków lotnictwa i wszelkiego rodzaju artylerii - powiedział w środę przedstawiciel władz miejskich Witalij Barbasz.
Jak powiedział Barbasz portalowi Ukraińska Prawda, wojska rosyjskie „weszły na niziny” znajdujące się na północ od Awdijiwki. „Nasi (żołnierze) są na terenie położonym wyżej. Samo to powoduje ogromne straty wroga na tym kierunku na północy”.
Dodał, że „mniejsza aktywność” Rosjan widoczna jest na południe od miasta.
Niemniej, wciąż próbują oni wziąć w kleszcze (Awdijiwkę-PAP). Nasi chłopcy są na miejscu i trzymają się
— zapewnił.
Barbasz stwierdził, że Rosjanie używają „wszystkiego, co mają” do ataków na miasto. Stosują bombardowania lotnicze, atakują przy użyciu artylerii lufowej, systemów rakietowych, bomb zapalających i amunicji kasetowej.
Wszystko to leci na miasto i na pozycje wokół niego
— powiedział Barbasz.
Przyznał, że ostrzałów jest coraz więcej. O ile jeszcze trzy tygodnie temu więcej ostrzałów i działań szturmowych rejestrowano na kierunku bachmuckim, to teraz intensywność jest niemal taka sama. Na obu kierunkach codziennie dochodzi do 250-300 ostrzałów. Przy tym liczba ataków z powietrza na kierunku Awdijiwki sięga niekiedy 30 w ciągu doby, podczas gdy na kierunku Bachmutu jest ich od trzech do pięciu na dobę.
Barbasz przypomniał, że próby okrążenia Awdijiwki nie są niczym nowym, bo Rosjanie prowadzą te działania od maja 2022 r.
Było wiele różnych terminów okrążenia, które sobie wyznaczali. +Ostateczną+ datą był 1 marca. Dziś mamy 22 marca, a miasto jest pod flagą ukraińską
— powiedział Barbasz.
Jak poinformował, w mieście pozostaje około 1900 mieszkańców. Na początku inwazji rosyjskiej było ich około 26 tysięcy, a przed rokiem 2014 - prawie 40 tysięcy. W 2014 roku część obwodu donieckiego znalazła się pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów. Awdijiwka od tej pory znajdowała się na linii frontu.
Wypowiedzi Barbasza są zbieżne z ocenami amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Think tank podał poniedziałek, że Rosjanie zwiększają tempo operacji na północ od Awdijiwki, by stworzyć warunki do okrążenia miasta, i angażują większą liczbę jednostek lotniczych dla wsparcia tych operacji.
Przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski powiedział w poniedziałek, że Awdijiwka może wkrótce stać się „drugim Bachmutem”, bo wojska rosyjskie stale próbują okrążyć miasto.
Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzegło, że ukraińskie trasy zaopatrzeniowe na zachód od Awdijiwki są coraz bardziej zagrożone przez operację Rosjan zmierzającą do okrążenia miasta. Resort zauważył, że rosyjskie natarcie na okolice Awdijiwki jest prowadzone głównie siłami 1. Korpusu Armijnego tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, czyli przez żołnierzy, którzy pochodzą z tych terenów i dobrze je znają.
16:30. Ukraina jest najbardziej zainteresowana amunicją 152 i 155 mm
Zdaniem komisarza do spraw rynku wewnętrznego Unii Europejskiej Thierry’ego Bretona Ukraina najbardziej potrzebuje amunicji kalibru 152 i 155 mm - do haubic i armato-haubic. Komisarz odwiedził w środę czeską fabrykę amunicji STV Group w Policzce.
Ukrainie, według Bretona, potrzebne są także inne rodzaje amunicji, np. do czołgów. Jak mówił Breton, Republika Czeska przoduje w wysiłkach na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego.
Komisarz przypomniał, że kraje UE uzgodniły w tym tygodniu wspólne zakupy i finansowanie amunicji dla Ukrainy, na co UE ma wydzielić 2 mld euro.
Komisarz Breton odwiedza obecnie kraje UE, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów obronnych.
Jestem pewien, że Czechy będą jednym z kluczowych graczy w tym zakresie
— powiedział dziennikarzom. Oprócz Czech Breton odwiedził już Francję i Bułgarię. Pojedzie też na Słowację, a w przyszłym tygodniu do Polski. W sumie planuje odwiedzić 11 krajów.
Komisarz chce też zachęcić państwa członkowskie, by wykorzystały swoje obecne arsenały do zaopatrzenia Ukrainy, w co tylko mogą.
Będziemy oczywiście kupować i mój kolega Josep Borrell (szef unijnej dyplomacji) postanowił uruchomić instrument z miliardem euro na wsparcie tych dostaw z krajów członkowskich
— powiedział Breton.
16:15. Rząd wprowadził sankcje wobec rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera
Rząd Kosowa, zgodnie z decyzją władz USA o określeniu rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera „transnarodową organizacją przestępczą”, dołączył do nałożonych na tę organizację sankcji - poinformowały w środę media.
Administracja USA pod koniec stycznia oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową grupę przestępczą oraz objęła sankcjami podmioty z nią związane. Restrykcjami objęte zostały firmy zarejestrowane w Rosji, Chinach, Luksemburgu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Republice Środkowoafrykańskiej, które świadczą usługi Grupie Wagnera, m.in. dostarczając jej zdjęcia satelitarne czy samoloty transportowe.
Wicepremier Kosowa Besnik Bislimi podkreślił, że dołączenie Prisztiny do sankcji przeciwko organizacji ma osłabić zdolności Moskwy do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. Kosowskie władze przyjęły wcześniej wprowadzone przez USA i UE sankcje międzynarodowe przeciwko Rosji.
Prezydent Kosowa Vjosa Osmani ostrzegła w lutym przed działaniami Grupy Wagnera podważającymi bezpieczeństwo jej kraju.
Najemnicy pomagają serbskich bojówkom przemycać do Kosowa broń i mundury wojskowe bez oznaczeń; operacja ma na celu podłożenie fundamentów pod potencjalny atak hybrydowy, dzięki któremu Serbia odbierze Kosowu część terytorium
— podkreśliła wówczas Osmani.
16:00. Okupanci chcą wysłać na front wszystkich mężczyzn z obwodu ługańskiego zdolnych do służby wojskowej
Rosyjscy najeźdźcy, kontrolujący większość obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, chcą tam zmobilizować i wysłać na front wszystkich mężczyzn zdolnych do służby wojskowej; są oni zachęcani przydziałem opuszczonych mieszkań - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Mieszkańcy Ługańszczyzny, szczególnie mężczyźni z miejscowości Starobielsk, Szczastia, Nowoajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe, którzy posiadają obywatelstwo Rosji lub tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, są wzywani na przymusowe ćwiczenia wojskowe. Te działania prawdopodobnie poprzedzają mobilizację do rosyjskiej armii, dlatego część mężczyzn z obwodu ługańskiego, świadomych zamiarów wroga, zwalnia się z dotychczasowej pracy i opuszcza rodzinny region - powiadomiła Malar na Telegramie.
Podobne doniesienia napływają z sąsiedniego obwodu donieckiego. Portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii, oznajmił w środę, że okupacyjne władze w Doniecku zamierzają utworzyć na kontrolowanych przez siebie terenach Donbasu 23 komisariaty wojskowe, czyli komendy uzupełnień.
Niemal wszyscy mężczyźni zdolni do służby wojskowej zostali tam już powołani pod broń, dlatego do mobilizacji szykowani są obecnie 17-latkowie, czyli chłopcy z obwodu donieckiego urodzeni w 2006 roku. Do końca marca te osoby mają przejść badania lekarskie z myślą o przyszłej służbie w armii - dodano na łamach rządowego serwisu.
Zdecydowana większość obwodu ługańskiego, poza wąskim pasem terenu na zachodzie tego regionu, przy granicy z obwodem donieckim, znajduje się pod rosyjską okupacją. Południowo-wschodnia część Ługańszczyzny wraz ze stolicą obwodu Ługańskiem, znana jako samozwańcza Ługańska Republika Ludowa, pozostaje pod kontrolą Moskwy od 2014 roku.
Najeźdźcy zajmują obecnie wschodnią, a także większość południowej i centralnej części regionu donieckiego w tym m.in. miasta Donieck, Mariupol, Gorłówka i Wołnowacha. Na północy obwodu, w Bachmucie, toczą się najcięższe i najkrwawsze walki podczas wojny Ukrainy z Rosją.
14:39. Do siedmiu wzrosła liczba zabitych cywilów w rosyjskim ataku w obwodzie kijowskim
Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim; pod gruzami mogą być ludzie - poinformowały w środę ukraińskie służby ratunkowe. Rosyjskie wojsko zaatakowało miasto ostatniej nocy dronami kamikadze.
Na razie znaleziono siedem ciał, na miejscu trwa rozbieranie gruzów - przekazała rzeczniczka służb ratunkowych obwodu kijowskiego Wiktoria Ruban, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
Z kolei policja poinformowała o sześciu ofiarach śmiertelnych i dziewięciu rannych osobach. Wśród poszkodowanych jest dziecko.
We wrogim ataku częściowo zniszczone zostały hotele pracownicze i szkoły.
14:15. Ukraińscy żołnierze zaimponowali umiejętnościami podczas szkolenia z obsługi systemu Patriot
Ukraińscy żołnierze zaimponowali amerykańskim szkoleniowcom, którzy uczyli ich obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot; US Army przeszkoliła 65 żołnierzy i żołnierek Ukraińskich Sił Zbrojnych w wieku od 19 do 67 lat - napisała w środę CNN.
Szkolenie, które odbywało się w bazie wojskowej Fort Sill w Oklahomie trwało 10 tygodni i było bardzo intensywne. Zajęcia odbywały się przez sześć dni w tygodniu od godz. 7 do 18 - podała stacja.
Fort Sill jest jedynym miejscem, w którym armia amerykańska uczy Ukraińców obsługi swoich systemów broni. Według instruktorów, z którymi rozmawiał wysłannik CNN Ukraińcy poradzili sobie z podstawami obsługi Patriotów „śpiewająco” - na tyle szybko, że zyskali możliwość dodatkowego intensywnego przeszkolenia, na które rzadko decydują się ich amerykańscy koledzy kończący ten sam kurs.
Nasza ocena jest taka, że umiejętności ukraińskich żołnierzy są imponujące; uczą się bardzo szybko ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony przeciwlotniczej i doświadczenie na polu walki
— powiedział generał Shane Morgan, p.o. dowódcy Fort Sill.
Są najlepszymi z najlepszych w tym, co robią, by chronić przestrzeń powietrzną Ukrainy
— dodał.
To był prawdziwy zaszczyt spotkać tych wojowników
— powiedział jeden ze szkoleniowców w Fort Sill.
Ich historie były przerażające i niesamowite (…) Myślę, że nauczyliśmy się od nich równie wiele, co oni od nas
— podkreślił.
13:40. Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.
Bombowce strategiczne Tu-95 mogą przenosić pociski z głowicą jądrową, a Moskwa regularnie wysyła je na wody międzynarodowe Arktyki, Północnego Atlantyku i Pacyfiku w ramach pokazu siły - skomentował Reuters.
Agencja podkreśliła, że moment przelotu bombowców nad Morzem Japońskim wydaje się bardziej celowy niż zwykle ze względu na wizytę Kishidy w Kijowie, który okazał solidarność z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w walce jego kraju przeciwko Rosji.
Japonia, która od lat toczy z Moskwą spór terytorialny o wyspy na północnym Pacyfiku, którego początki sięgają końca drugiej wojny światowej, jest kluczowym azjatyckim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Tokio dołączyło do zachodnich sankcji wobec Rosji nałożonych z powodu jej inwazji na Ukrainę.
W czasie podróży Kishidy na Ukrainę, która odbyła się we wtorek, prezydent Chin Xi Jinping przebywał z wizytą w Rosji, gdzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem.
13:20. Jedna osoba nie żyje, co najmniej 25 jest rannych po rosyjskim ostrzale domów mieszkalnych w Zaporożu
Jedna osoba nie żyje, a co najmniej 25 jest rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału domów mieszkalnych w Zaporożu – powiadomiły władze miasta w środę.
Niestety, jedna ciężko ranna osoba zmarła
— poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża.
W szpitalach jest 25 osób, z tego trzy są w stanie ciężkim, a 19 – w średnio ciężkim.
Wcześniej Kurtiew podał, że „pod ostrzał trafiły dwa ośmiopiętrowe bloki mieszkalne”.
Wśród rannych jest dwoje dzieci w wieku siedmiu i dziewięciu lat.
Na miejscu ataków trwa operacja ratunkowa.
W środę rosyjskie wojska ostrzelały Zaporoże. Świadkowie powiadamiali o kilku seriach eksplozji w tym mieście na południu Ukrainy.
13:05. Rosjanie przerzucają na front czołgi używane w tłumieniu powstania na Węgrzech w 1956 r.
Rosyjskie wojsko przerzuca zabytkowe czołgi T-54, których technologia pochodzi sprzed II wojny światowej, produkcja ruszyła w 1946 r., a użyto ich do tłumienia antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku - poinformował w środę portal Radia Swoboda.
12:37. Prezydent Zełenski złożył wizytę na froncie, nagrodził obrońców Bachmutu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę na froncie w obwodzie donieckim i nagrodził żołnierzy broniących Bachmutu, miasta atakowanego przez Rosjan - poinformowała w środę kancelaria prezydencka w oficjalnym komunikacie.
Podczas wizyty roboczej w obwodzie donieckim prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje wojskowych ukraińskich na linii frontu, na kierunku bachmuckim
— głosi komunikat. Jak dodano, szef państwa „wysłuchał raportów na temat sytuacji operacyjnej i przebiegu działań bojowych na tym odcinku frontu”.
Zełenski zwrócił się do żołnierzy.
Mam honor być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego kraju, na Donbasie, i odznaczyć naszych bohaterów - podziękować wam i uścisnąć wam dłoń. Podziękować za to, że bronicie państwa i suwerenności, bronicie wschodu Ukrainy
— powiedział prezydent.
Order Złotej Gwiazdy z rąk Zełenskiego otrzymał artylerzysta kpt. Illja Werhun, któremu nadano również tytuł Bohatera Ukrainy. Oddziały, którymi dowodził kpt. Werhun, zniszczyły ogromną ilość sprzętu wojskowego Rosjan - wyjaśnia komunikat.
Eosjanie szturmują Bachmut od sierpnia zeszłego roku. Zełenski odwiedził atakowane miasto 20 grudnia 2022 roku, w dniu, gdy minęło 300 dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
12:00. Wojska rosyjskie ostrzeliwują Zaporoże, płoną bloki mieszkalne
Wojska rosyjskie ostrzeliwują w środę Zaporoże na południu Ukrainy. „Pod wrogim ostrzałem są bloki mieszkalne i wyspa Chortyca” – powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Według relacji w kanałach w Telegramie w mieście słychać było kilka głośnych odgłosów eksplozji. Pojawiły się doniesienia o bezpośrednich trafieniach w budynki mieszkalne i pożarach.
Portal Suspilne opublikował nagranie z miejsca ostrzału.
10:10. „Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny”
Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny; spodziewamy się, że prezydent Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie - powiedział w rozmowie z CNN rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Stany Zjednoczone wspierają przywódców Ukrainy i zapewniły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że dostanie od władz USA „to, czego potrzebuje, gdziekolwiek zdecyduje się walczyć” - powiedział we wtorek John Kirby.
Oznacza to, że Ukraina dostanie więcej broni, pomoc logistyczną i wsparcie wywiadowcze
— dodał.
Zapytany przez dziennikarkę CNN, czy Kijów nie poświęca zbyt wiele czasu na walkę o Bachmut, Kirby odpowiedział, że Ukraińcy „dzielnie walczą”, teren walk jest „bardzo trudny”, a obie strony konfliktu traktują ten odcinek frontu priorytetowo.
Według Kirby’ego Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia wiosennej ofensywy, opierając ją na zaawansowanej technologicznie broni, uzyskanej od krajów zachodnich.
Musimy się upewnić, że robimy wszystko, co możemy, by Ukraina była na to gotowa
— powiedział rzecznik. Podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą zapewnić Ukraińcom możliwość obrony przed ponowną rosyjską ofensywą, a jednocześnie mieć możliwość „przeprowadzania własnych operacji ofensywnych w wybranym przez siebie czasie i miejscu oraz na określoną przez siebie skalę”.
Powiedział też, że w obliczu nadchodzących trudnych tygodni i miesięcy Amerykanie szkolą ukraińskich żołnierzy w wielu aspektach, m.in. z obsługi systemów Patriot.
09:50. Prezydent Zełenski: za każdym razem, gdy w Moskwie mówią o pokoju, pada zbrodniczy rozkaz do ataku
Za każdym razem, gdy ktoś w Moskwie chce usłyszeć słowo „pokój”, pada kolejny rozkaz do zbrodniczego ataku – oświadczył Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak dronów na Ukrainę.
Ponad 20 zabójczych dronów, do tego pociski rakietowe, liczne ostrzały – i to tylko w ciągu ostatniej nocy terroru Rosji przeciwko Ukrainie
— napisał na Twitterze w środę prezydent Ukrainy.
Za każdym razem, gdy ktoś próbuje w Moskwie usłyszeć słowo +pokój+, pada kolejny rozkaz do takich zbrodniczych ataków
— dodał Zełenski.
Podkreślił, że pokój przybliżają sukcesy ukraińskiej armii, a globalną stabilność może przywrócić globalna jedność.
Pełne utrzymanie reżimu sankcyjnego wobec Rosji realnie przywraca siłę Karty Narodów Zjednoczonych
— napisał Zełenski.
W nocy z wtorku na środę Rosja przeprowadziła kolejny atak dronami na Ukrainę. Zestrzelono 16 z 21 dronów, jednak są informacje o ofiarach śmiertelnych. Atakowane były obwód kijowski, żytomierski i chmielnicki.
We wtorek w Moskwie odbywały się rozmowy prezydenta Rosji z przywódcą Chin, w tym także o „uregulowaniu pokojowym” w wojnie z Ukrainą, postrzeganym przez Zachód jako próba zamrożenia konfliktu.
09:10. Rosjanie prawdopodobnie tracą możliwość zdobycia przewagi w Bachmucie
Rosyjskie wojsko prawdopodobnie traci możliwość zdobycia przewagi w walkach o Bachmut z powodu przenoszenia części jednostek na inne odcinki frontu - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
W ostatnich dniach siły ukraińskie rozpoczęły kontratak w obwodzie donieckim Bachmutu, by odciążyć zagrożony szlak zaopatrzeniowy wiodący jedną z ważniejszych dróg H 32. Wokół centrum miasta nadal toczą się walki, a ukraińscy obrońcy otoczeni są od północy i od południa - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
We wtorek siły ukraińskie odparły próby wkroczenia Rosjan do centrum Bachmutu - przekazał brytyjski wywiad.
08:10. Trzy ofiary śmiertelne w obwodzie kijowskim w wyniku rosyjskiego ataku dronów
W obwodzie kijowskim co najmniej trzy osoby zginęły, a siedem jest rannych w wyniku nocnego rosyjskiego ataku dronów kamikadze – powiadomiły władze regionu.
W wyniku przeprowadzonego w nocy ataku dronami w obwodzie kijowskim został uszkodzony obiekt cywilny. Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych i siedmiu rannych
— podano w komunikacie władz obwodu. Na miejscu ataku wybuchł pożar. Trwa operacja ratunkowa.
Ukraińskie władze powiadomiły wcześniej, że udało im się zestrzelić 16 z 21 dronów kamikadze Shahed-136, którymi Rosja w nocy z wtorku na środę zaatakowała Ukrainę. M.in. zestrzelono osiem dronów, atakujących stolicę.
07:50. Władze okupacyjne Sewastopola na Krymie poinformowały o ataku dronami morskimi
Nieuznawane władze Sewastopola na okupowanym Krymie powiadomiły o „odparciu ataku dronów morskich” przez Flotę Czarnomorską w Zatoce Sewastopolskiej – podał rosyjski niezależny portal Meduza.
Prorosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew przekazał w środę, że zestrzelono trzy bezzałogowce, które próbowały „przeniknąć do zatoki”. Marynarze Floty Czarnomorskiej jakoby otworzyli ogień z broni palnej. Miała też zostać zastosowana obrona powietrzna.
Według przedstawiciela władz okupacyjnych okręty nie zostały trafione, ale doszło do nieznacznych uszkodzeń kilku budynków (wybite szyby w oknach).
Czasowo wstrzymano transport morski i pasażerski w Sewastopolu – podano.
07:10. Zestrzelono 16 z 21 dronów podczas nocnego ataku sił rosyjskich
Siły ukraińskie zestrzeliły w nocy z wtorku na środę 16 z 21 wysłanych przez Rosję dronów – poinformował w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej.
Minionej nocy przeciwnik przeprowadził kolejny zmasowany atak przy użyciu bezzałogowców Shahed-136 (dronów kamikadze – PAP)
— powiadomił sztab generalny na Facebooku.
Wstępnie potwierdzono informację o zestrzeleniu 16 z 21 dronów.
W nocy w Kijowie i kilku ukraińskich obwodach ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Obrona powietrzna pracowała w obwodach kijowskim, chmielnickim i żytomierskim.
Jak przekazano, wokół Kijowa wszystkie cele wroga zostały zestrzelone. Drony Shahed-136 to amunicja krążąca (drony kamikadze), dostarczana Rosji przez Iran.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
05:44. Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie drony atakujące Kijów
Siły obrony powietrznej zestrzeliły w środę w nocy wszystkie wrogie drony wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa, poinformował Ukrinform na podstawie raportu Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej.
Wróg nie przestaje atakować Kijowa. Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy. Według wstępnych informacji były to irańskie drony „Shahed”. Wszystkie cele wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały zniszczone przez siły naszej obrony powietrznej
— powiedział Serhij Popko szef Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej. Dodał, że nie było ofiar w ludziach ani zniszczeń.
Za to jeszcze raz musimy podziękować naszym strażnikom nieba – siłom obrony powietrznej! To prawdziwi bohaterowie! Chwała Ukrainie!
— podkreślił szef KWAM.
01:08. Rosjanie wcielają do armii strażaków
Na czasowo okupowanym Krymie okupanci prowadzą aktywny werbunek strażaków, ratowników i pracowników służby penitencjarnej w szeregi wrogiej armii, poinformował w środę portal Ukraińska Prawda na podstawie raportu Centrum Narodowego Sprzeciwu.
W celu uzupełnienia braków kadrowych w armii okupanci mobilizują na Krymie strażaków, ratowników i funkcjonariuszy z jednostek ds. sytuacji nadzwyczajnych, oraz pracowników służby penitencjarnej, co z kolei pogłębia kryzys kadrowy w tych instytucjach, raportuje Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
00:14. Zełenski: Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas
Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dzisiaj Ukraina zaczęła obchodzić pierwszą rocznicę pierwszych zwycięskich bitew pełnowymiarowej wojny: walk na północy naszego kraju, które doprowadziły do ucieczki okupanta. To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun - malutką wieś w obwodzie kijowskim, która stała się pierwszym wielkim krokiem naszego państwa w stronę wygranej w tej wojnie
— powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem nagraniu.
Były też inne takie kroki. Bitwa o Hostomel. Walki o Irpień. Walka w obwodzie czernihowskim i sumskim. Walka o Wyspę Węży. Zaciekłe walki na południu Ukrainy i nasza wyjątkowa obronna operacja, która przywróciła wolność obwodowi charkowskiemu
— kontynuował Zełenski.
Zapewnił, że Ukraina doprowadzi też do takiego wyniku w przypadku innych aktywnych działań.
Heroicznej walki o Donbas, w której nieuchronnie będzie dominować ukraińska flaga. Dalszej konfrontacji na południu, która przywróci normalne ukraińskie życie na Przyazowiu. Odzyskania naszego Krymu, skąd już zaczęła się migracja najbardziej dalekowzrocznych szczurów państwa-terrorysty
— dodał prezydent.
00:05. Ukraińscy żołnierze kończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot
W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot; ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła we wtorek agencja AP.
Po szkoleniu w Niemczech żołnierze udadzą się na Ukrainę wraz z baterią systemu Patriot, której przekazanie zostało ogłoszone przez USA pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie ma jeszcze potwierdzonej daty rozmieszczenia amerykańskich wyrzutni na Ukrainie, lecz rozmówcy agencji AP zapewniali, że stanie się to „szybciej, niż pierwotnie zakładano”.
Instruktorzy z USA przyznawali, że na początkowym etapie szkoleń w Fort Sill napotkali pewne trudności związane z barierą językową, lecz w kolejnych tygodniach byli pod wrażeniem sprawności ukraińskich żołnierzy, którzy bardzo szybko przyswajali wiedzę.
Wojskowi z Ukrainy są imponujący i błyskawicznie się uczą ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także doświadczenie bojowe
— podkreślił w rozmowie z Associated Press dowódca bazy w Oklahomie generał Shane Morgan.
Przekonaliśmy się, jak zaradni są Ukraińcy, kiedy w pierwszych dniach szkolenia w jednym z pojazdów doszło do wycieku płynu chłodzącego. Naprawa, która w normalnych okolicznościach wymagałaby złożenia formalnego wniosku i kilku dni oczekiwania, została wykonana w około 20 minut - zauważył jeden z amerykańskich instruktorów.
To pokazuje ich zdolności adaptowania się do sytuacji. Na Ukrainie nie będą mieli dni. Mogą mieć tylko minuty
— dodał.
Szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemów Patriot rozpoczęły się w połowie stycznia. Jak informował wówczas amerykański resort obrony, ćwiczenia w Oklahomie miały objąć od 90 do 100 wojskowych. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiadał, że Pentagon zobowiązał się skrócić czas tych szkoleń ze standardowych 10 miesięcy do około 10 tygodni.
red/wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/639291-relacja-392-dzien-wojny-heroiczna-walka-o-donbas