Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy.
Prace nad przyspieszeniem dostaw Abramsów
Pentagon pracuje tak szybko, jak tylko może i myślę, że wkrótce będzie miał więcej do powiedzenia na temat tego, czy możemy dostarczyć czołgi Abrams na Ukrainę trochę szybciej, niż wcześniej oczekiwaliśmy
— powiedział Kirby podczas wywiadu w programie „Morning Joe” w telewizji MSNBC. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, dlaczego dostawy Abramsów zajmują 2 lata.
Zaznaczył jednocześnie, że choć prace nad tym trwają, to wciąż dostawy czołgów będą wymagać czasu. Jak dodał, podstawowe szkolenie dla amerykańskich załóg na Abramsach trwa 6-8 tygodni, a dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie całego łańcucha dostaw, aby móc utrzymywać maszyny.
Według agencji AP, która powołuje się na anonimowego przedstawiciela administracji, plan polega na wysłaniu Ukrainie starszych, wyremontowanych maszyn, co pozwoli na dostawę w 8-10 miesięcy. Pierwotny plan zakładał wysłanie 31 nowych czołgów M1A2 Abrams.
Kirby przyznał, że Ukraina zużywa obecnie dostarczaną amunicję w szybkim tempie, m.in. broniąc Bachmutu. Dodał jednak, że Biały Dom jest świadomy potrzeb Kijowa, by odpowiednio móc się bronić i przejść do ofensywy. Wskazał przy tym na ogłoszony w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej, złożony głównie z kolejnych dostaw amunicji artyleryjskiej i do systemów HIMARS. Zaznaczył, że obecnymi priorytetami są amunicja, obrona powietrzna i pojazdy opancerzone.
CZYTAJ TAKŻE:
KE wypłaca Ukrainie kolejne 1,5 mld euro pomocy makrofinansowej
Z kolei Komisja Europejska przekazała we wtorek drugą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy wynoszącego w sumie do 18 mld euro na rok 2023.
Za pomocą tego instrumentu UE stara się pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby w zakresie finansowania, zapewniając stabilne, przewidywalne i znaczne wsparcie finansowe w 2023 r. Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty
— przypomniała KE w opublikowanym komunikacie.
Jak podkreśliła, kolejna płatność została wykonana po stwierdzeniu, że Ukraina „poczyniła zadowalające postępy w realizacji uzgodnionych warunków polityki i spełniła wymogi sprawozdawcze, których celem jest zapewnienie przejrzystego i efektywnego wykorzystania funduszy”.
Pierwsza płatność w wysokości 3 mld euro w ramach tego pakietu została dokonana w styczniu tego roku. Komisja będzie nadal wypłacać Ukrainie wsparcie finansowe w wysokości 1,5 mld euro miesięcznie przez pozostałą część 2023 r.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/639220-amerykanie-pracuja-nad-przyspieszeniem-dostaw-abramsow