Trwa 391. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 21 marca 2023 r.
20:55. „FT”: Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę
Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”.
Władze w Moskwie godzą się na gospodarcze uzależnienie od Chin, postrzegając to jako kluczowy warunek zwycięstwa w wojnie z Ukrainą. Pekin jest też dla Kremla najważniejszym partnerem pomagającym przetrwać Rosji gospodarcze skutki sankcji Zachodu. Zapłatą za przychylność i długoterminowe wsparcie ze strony Chin będą dostawy rosyjskich surowców - powiadomiło w rozmowie z „FT” źródło bliskie rosyjskim władzom.
19:57. Przekazaliśmy Chinom nasz plan pokojowy, ale nie ma odpowiedzi
Ukraina przekazała Chinom swój plan pokojowy i zaprosiła ją do udziału w tym formacie, ale nie otrzymała odpowiedzi - powiedział we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z japońskim premierem Fumio Kishidą.
Przekazaliśmy Chinom zarówno w sposób publiczny, jak i kanałami dyplomatycznymi nasz format pokojowy i zapraszamy do udziału w nim. Czekamy na odpowiedź
— podkreślił ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Pytany o możliwą rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, Zełenski odpowiedział:
Na razie nie ma żadnych konkretów, potwierdzenia.
Podczas gdy Ukrainę odwiedza japoński premier, w Moskwie trwa wizyta Xi, który spotkał się z Władimirem Putinem.
19:56. Pentagon: Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams, ale dostanie je do jesieni
Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams, M1A1, a nie jak pierwotnie zapowiadano M1A2 - poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Jak dodał, decyzję podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy czołgów tak, by były gotowe do jesieni.
Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i dostarczyć te ważne zdolności Ukrainie do jesieni tego roku
— powiedział Ryder podczas briefingu prasowego podkreślając, że decyzja została podjęta „w bliskiej koordynacji z Ukrainą”.
Nowy plan ma polegać na modernizacji kadłubów czołgów będących w magazynach sił zbrojnych USA i wyposażeniu w „podobne” zdolności, co nowsze M1A2, w tym zaawansowany pancerz i armatę 120 mm oraz ciężki karabin maszynowy kalibru 50 mm. Zaznaczył, że pierwotna wersja planu, wyposażenie Ukrainy w 31 nowych M1A2, oznaczała, że termin dostawy wynosiłby ponad rok. Pierwotny koszt był szacowany na 400 mln dolarów.
Ryder przyznał, że czołgi nie dotrą na Ukrainę na czas jej spodziewanej wiosennej ofensywy, ale dodał, że będą przydatne w „średnim terminie”.
19:56. Małżeństwo w starszym wieku zginęło w rosyjskim ostrzale miasta Czasiw Jar
Małżeństwo w starszym wieku zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy; siły wroga zniszczyły tam bądź uszkodziły około 15 budynków mieszkalnych - powiadomił portal Suspilne za rzeczniczką prokuratury obwodu donieckiego Anastasiją Miedwiediewą.
Dzisiaj w Czasiw Jarze nie tylko odnotowano uszkodzenia (infrastruktury). Rosjanie niszczą, rujnują moje miasto
— relacjonował przewodniczący administracji Czasiw Jaru Serhij Czaus.
W ocenie Miedwiediewej najeźdźcy ostrzelali miejscowość z wyrzutni rakietowych Tornado.
19:10. Nakaz aresztowania Putina zaskoczył Kreml
Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania Władimira Putina zaskoczyło Kreml - pisze we wtorek niezależny portal Meduza. Kreml nie do końca wie, jak można „zapewnić bezpieczeństwo” prezydenta w nowych warunkach - podają źródła.
Źródła serwisu, zbliżone do administracji prezydenta, twierdzą, że decyzja MTK była przyjęta przez Kreml jako „najbardziej nieoczekiwany krok” Zachodu. Rozmówcy twierdzą, że administracja nie była przygotowana na taką sytuację.
19:05. Podolak: Przejście na handel w juanach nie pozwoli Rosji kupić sobie zwycięstwa nad Ukrainą
Nawet przejście na rozliczenia handlowe w chińskiej walucie juan nie pozwoli Rosji kupić sobie zwycięstwa nad Ukrainą ani przezwyciężyć własnych systemowych problemów - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, komentując wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie.
Zacieśnienie kontaktów z Pekinem nie sprawi, że Moskwa będzie mogła przeforsować jakikolwiek „plan pokojowy” na swoich warunkach ani uporać się z poważnymi wewnętrznymi trudnościami o charakterze prawnym czy finansowym - napisał Podolak na Twitterze.
19:04. Japońscy parlamentarzyści z własnych pensji kupili 20 samochodów terenowych dla ukraińskiego wojska
Deputowani japońskiego parlamentu kupili za własne pieniądze 20 terenowych pickupów dla Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował we wtorek portal mil.in.ua, powołując się na informacje uzyskane od ambasadora Ukrainy w Japonii Serhija Korsunskiego.
Grupa deputowanych wyższej izby japońskiego parlamentu z opozycyjnej partii „Odrodzenie” zebrała 1,2 mln dolarów z własnych pensji, za które zakupili 20 samochodów Toyota Hilux i dwa kontenery produktów dla naszych sił zbrojnych
— podzielił się ambasador Ukrainy Serhij Korsunski. Dyplomata dodał, że wszystko to zostanie wysłane na Ukrainę w najbliższym czasie. Zauważył, że Ukraina cieszy się poparciem w japońskim parlamencie, zarówno wśród partii prorządowych, jak i sił opozycyjnych.
18:50. „NYT”: Chiny dostarczyły Rosji drony o wartości 12 mln dolarów
Chiny dostarczyły Rosji drony i osprzęt do nich o wartości ponad 12 mln dolarów, co wskazuje na cichą współpracę między tymi państwami - napisał we wtorek dziennik „New York Times”.
Amerykańskie sankcje wobec Rosji wprowadzone po jej inwazji na Ukrainę nie zdołały powstrzymać importu dronów przez ten kraj - napisał „NYT”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja i Chiny jednym głosem o wojnie na Ukrainie. Putin poparł chiński „plan pokojowy”. „NYT”: Pekin dostarcza Rosjanom drony
18:30. Za oddanie się do niewoli rosyjskim żołnierzom grozi 10 lat kolonii karnej
Rosyjscy żołnierze nie mogą poddawać się nawet, jeżeli są całkowicie otoczeni; za pójście do niewoli grozi im 10 lat kolonii karnej - poinformowała we wtorek ukraińska agencja Ukrinform.
Agencja powołała się na doniesienia rosyjskich mediów, które cytowały opinię Sąd Najwyższego Federacji Rosyjskiej stanowiącą, że poddanie się, gdy istnieje możliwość „okazania zdecydowanego oporu”, jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat kolonii karnej. Jeśli jednak żołnierz nie ma fizycznej możliwości uniknięcia niewoli, jego czyn nie nosi znamion przestępstwa.
Ukrinform przytoczył za Siłami Zbrojnymi Ukrainy dane z grudnia 2022 roku, z których wynika, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy wojny do niewoli dobrowolnie oddało się co najmniej 4300 rosyjskich żołnierzy.
18:20. Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran
Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - powiadomił we wtorek portal Ukrainska Prawda, który powołał się na informacje z posiedzenia Izby Lordów opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu.
Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy (temu krajowi) również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran
— poinformowała deputowana do Izby Lordów Annabel Goldie w odpowiedzi na pytanie innego przedstawiciela tego gremium Raymonda Jolliffe’a. Ukrainska Prawda przytoczyła zapis rozmowy brytyjskich polityków.
W ocenie Goldie tego rodzaju pociski odznaczają się dużą skutecznością podczas ostrzeliwania celów wroga, zwłaszcza czołgów i pojazdów opancerzonych.
Zubożony uran jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji pocisków przeciwpancernych, ale także m.in. amerykańskich czołgów M1 Abrams - czytamy na łamach Ukrainskiej Prawdy.
Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecały, czyli nie 14, lecz 28 - poinformował 4 marca ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Według dotychczasowych zapowiedzi pierwsze brytyjskie pojazdy mają trafić na wyposażenie ukraińskiej armii jeszcze w marcu.
17:28. Premier Japonii odwiedził podkijowską Buczę, oddał hołd ofiarom rosyjskich zbrodni
Premier Japonii Fumio Kishida odwiedził we wtorek podkijowską Buczę, która stała się symbolem rosyjskiego okrucieństwa; oddał hołd ofiarom zbrodni popełnionych na ludności cywilnej przez wojska rosyjskie - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Kishida przebywał w Buczy, gdzie na początku inwazji Rosjanie bestialsko zamordowali kilkuset cywilów. Złożył kondolencje rodzinom ofiar w imieniu Japonii.
Świat był zdumiony na wieść o zabitych w Buczy rok temu niewinnych cywilach. Naprawdę czuję wielki gniew z powodu tego okrucieństwa po odwiedzeniu tych miejsc
— powiedział Kishida.
Premier Japonii złożył wieniec przed miejscową cerkwią, po czym minutą ciszy uczcił pamięć ofiar - napisała Ukrainska Prawda.
Fumio Kishida przybył we wtorek z niezapowiadaną wizytą do Kijowa. Ma się tam spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, potwierdzić poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.
Jest to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kishida jest jednocześnie ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udał się na Ukrainę od wybuchu wojny.
17:20. Celem ataku na linię kolejową w Dżankoju na Krymie było zniszczenie rosyjskich tras zaopatrzeniowych
Przeprowadzony w poniedziałek atak na linię kolejową w mieście Dżankoj, na północy anektowanego przez Rosję Krymu, miał na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w kierunku okupowanych terenów południa Ukrainy - oznajmił we wtorek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Baranow.
Wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform, zdementował przypuszczenia, jakoby głównym celem ataku miało być zakłócenie dostaw uzbrojenia na potrzeby rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Baranow wyjaśnił, że bliżej baz tej floty znajdują się inne węzły kolejowe, jak m.in. Symferopol, które umożliwiają wrogowi kontynuację zaopatrzenia jednostek rozmieszczonych na wybrzeżu Morza Czarnego.
Dżankoj to węzeł na odnodze szlaku transportowego wiodącego m.in. do (okupowanych przez Rosję) Melitopola i (wschodniej części) obwodu chersońskiego. Dlatego jedną z przyczyn tego ataku było albo całkowite wstrzymanie, albo zakłócenie logistycznego zabezpieczenia tych zgrupowań przeciwnika, które znajdują się na naszym terytorium (w południowych obwodach Ukrainy – PAP)
— oznajmił Baranow.
Atak z użyciem dronów na Dżankoj został przeprowadzony w poniedziałek wieczorem. Po tym zdarzeniu w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku nalotu zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr, które były przewożone koleją.
W Dżankoju zbiegają się linie kolejowe wiodące w stronę rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego, okupowanych przez Rosję terenów południa Ukrainy, a także Symferopola i Sewastopola - kluczowych ośrodków administracyjnych Krymu, położonych w południowej części półwyspu.
17:18. Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym i Azowskim od dwóch dni nie są wyposażone w pociski Kalibr
Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.
Na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie siedem rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim - dwa. Żadna z tych jednostek nie posiada na swoim wyposażeniu pocisków Kalibr - czytamy w komunikacie ukraińskich sił morskich, opublikowanym na Telegramie.
Atak z użyciem dronów w miejscowości Dżankoj, na północy okupowanego przez Rosję Krymu, został przeprowadzony w poniedziałek wieczorem. Po tym zdarzeniu w Dżankoju wprowadzono stan wyjątkowy. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku nalotu zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr, które były przewożone koleją.
We wtorek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego pułkownik Serhij Baranow przedstawił inne wyjaśnienia dotyczące ataku w Dżankoj. W jego ocenie głównym celem tej operacji było uszkodzenie kolejowych linii zaopatrzeniowych wroga wiodących z Kraju Krasnodarskiego przez Krym na okupowane tereny południa Ukrainy, m.in. do Melitopola i wschodniej części obwodu chersońskiego.
16:11. Zełenski: Świat stanie się bezpieczniejszy, gdy tyrania przegra
Świat będzie bezpieczniejszy, gdy tyrania zostanie pokonana i gdy inni potencjalni agresorzy zobaczą pełną siłę wolności - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy dołączył do wpisu zdjęcia żołnierzy oraz cywilów.
16:07. Zatrzymanie dostaw celem eksplozji na Krymie
Szef Głównego Oddziału Bojowych Systemów Uderzeniowych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych płk Serhij Baranow poinformował podczas odprawy, że eksplozje w Dżankoj uszkodziły tory kolejowe i miały na celu całkowite lub częściowe zatrzymanie wsparcia logistycznego wrogich grup w tymczasowo zajętych Melitopolu i Chersoniu.
16:00. W Berysławiu policja zestrzeliła rosyjskiego drona
Rosjanie ostrzelali Berysław. Okupanci zrzucili ładunki wybuchowe przy pomocy quadkoptera - poinformowała na Facebooku policja obwodu chersońskiego . Policja zauważyła drona na niebie i zestrzeliła go. Po oględzinach pozostałości urządzenia przekazano wojsku.
15:45. Apel o nakaz aresztowania Sołowjowa
Doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko zaapelował o „nakaz aresztowania” dla rosyjskiego propagandysty - Władimira Sołowjowa.
Tym razem nie opuścimy Europy. Nie będziemy ich traktować jak braci, jak to robimy na Ukrainie
— groził propagandysta Kremla.
15:30. 15 ukraińskich dzieci wróciło do swoich domów
Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Łubiniec poinformował, że kolejnych 15 ukraińskich dzieci wróciło do swoich domów.
Rzecznik wyjaśnił, że dzieci pochodzą z miast obwodu chersońskiego i charkowskiego, które znalazły się pod rosyjską okupacją. Z oficjalnych danych wynika, że od początku rosyjskiej inwazji, do ukraińskich domów wróciło ponad 300 dzieci porwanych przez siły agresora.
15:25. Amerykanie pracują nad przyspieszeniem dostaw Abramsów
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy.
Pentagon pracuje tak szybko, jak tylko może i myślę, że wkrótce będzie miał więcej do powiedzenia na temat tego, czy możemy dostarczyć czołgi Abrams na Ukrainę trochę szybciej, niż wcześniej oczekiwaliśmy
— powiedział Kirby podczas wywiadu w programie „Morning Joe” w telewizji MSNBC. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, dlaczego dostawy Abramsów zajmują 2 lata.
14:45. KE wypłaca Ukrainie kolejne 1,5 mld euro pomocy makrofinansowej
Komisja Europejska przekazała we wtorek drugą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy wynoszącego w sumie do 18 mld euro na rok 2023.
Za pomocą tego instrumentu UE stara się pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby w zakresie finansowania, zapewniając stabilne, przewidywalne i znaczne wsparcie finansowe w 2023 r. Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty
— przypomniała KE w opublikowanym komunikacie.
14:00. Trwa obrona Bachmutu
Obrona Bachmutu przed atakami sił rosyjskich trwa; ukraińskie wojska z sukcesem odpierają grupy szturmowe przeciwnika, które starają się przebić z obrzeży do centrum miasta – poinformował we wtorek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski.
W tym tygodniu mija drugi miesiąc ciężkich walk o Bachmut – przypomniała wiceminister obrony Hanna Malar.
Na kierunku bachmuckim stale niszczony jest sprzęt przeciwnika, jego żywa siła i wrogie składy. Grupy szturmowe wroga starają się przesuwać z obrzeży do centrum miasta, jednak siły obrony (Ukrainy) działają i niszczą ich 24/7
— napisał Syrski w Telegramie.
Generał wyjaśnił, że przeciwko Rosjanom walczy artyleria 24. brygady im. Króla Daniela, zaś ataki piechoty powstrzymuje desant z 80. brygady ukraińskiej armii.
Wyczyn każdego z naszych wojowników zapisze się w historii Ukrainy. Zwyciężymy! Chwała Ukrainie!
— podsumował Syrski.
13:36. Na froncie zginął 38-letni Nowozelandczyk
Nowozelandzkie władze potwierdziły śmierć obywatela swego kraju na ukraińskim froncie; to już trzeci Nowozelandczyk, który zginął na wojnie. Wcześniej szkolił żołnierzy w legionie międzynarodowym i wykonywał zwiadowcze misje - poinformował we wtorek portal nzherald.co.nz.
38-letni Kane Te Tai, znany pod pseudonimem „Turtle” („Żółw” - PAP) przyjechał na Ukrainę w kwietniu 2022 r. Z początku zajmował się szkoleniem, a potem zaczął wykonywać misje zwiadowcze i brał udział w działaniach bojowych - napisał portal.
Matka poległego Ngaire Te Tai powiedziała dziennikarzowi portalu, że syn komunikował się z nią poprzez media społecznościowe i zapewniał, że niedługo wróci do domu. Osierocił 12-letnią córkę.
Jest to już trzeci obywatel Nowej Zelandii, który zginął na wojnie, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r. - przypomniał portal. Pierwszym był Dominic Abelen, który zginął w walce w sierpniu ubiegłego roku. Drugim - Andrew Bagshaw, zabity w styczniu 2023 roku podczas próby ratowania kobiety, którą chciał wyprowadzić spod ostrzału.
12:20. Premier Japonii w Kijowie. Potwierdza wsparcie dla Ukrainy
Premier Japonii Fumio Kishida przybył we wtorek z niezapowiadaną wizytą do Kijowa – podała japońska agencja Kyodo. Ma się tam spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, potwierdzić poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.
Jest to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kishida jest jednocześnie ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udał się na Ukrainę od wybuchu wojny.
Jest to zarazem pierwsza wizyta przywódcy Japonii w kraju ogarniętym konfliktem zbrojnym od zakończenia II wojny światowej - podkreślają japońskie media.
11:51. Stan wyjątkowy na okupowanym Krymie
Po ataku dronów w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję Krymie wprowadzono stan wyjątkowy – doniosły we wtorek portale społecznościowe. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku ataku zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr.
Do ataku doszło w poniedziałek wieczorem. Dżankoj to ważny węzeł kolejowy, gdzie znajduje się także lotnisko wojskowe rosyjskich sił powietrznych.
Wybuch w mieście Dżankoj na północy tymczasowo okupowanego Krymu zniszczył rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr NK podczas transportowania ich koleją
— ogłosił po zdarzeniu Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy.
We wtorek władze Dżankoja ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu lokalnym – relacjonują użytkownicy sieci społecznościowych. Według niezależnego rosyjskiego kanału Astra w Telegramie w wyniku ataku w mieście uszkodzonych zostało co najmniej pięć obiektów.
10:35. Brytyjskie MON: Tysiące skazańców walczących dla Grupy Wagnera zostaną uniewinnione
W najbliższych tygodniach tysiące skazańców, walczących na Ukrainie w szeregach rosyjskiej firmy najemniczej Grupa Wagnera, zostaną najprawdopodobniej ułaskawione i wypuszczone na wolność - przekazało we wtorek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Grupa Wagnera przyciągała najwięcej więźniów jesienią 2022 r., oferowano im złagodzenie kary po sześciu miesiącach służby - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Chociaż najprawdopodobniej mniej więcej połowa zrekrutowanych więźniów została zabita lub ranna, przekazy z Rosji wskazują na to, że Grupa Wagnera trzyma się obietnicy uwolnienia ocalałych
— ocenił brytyjski resort obrony.
Dodano, że w dokumentach wydawanych uwalnianym najemnikom zaznaczono, że decyzja została wydana na podstawie dekretu Putina.
Obecnie Grupie Wagnera zapewne nie wolno już rekrutować więźniów, więc odpływ ocalałych skazańców tylko pogorszy sytuację kadrową tej formacji - zaznaczono. Podkreślono, że nagły napływ często skłonnych do przemocy przestępców, dodatkowo straumatyzowanych na polu walki będzie prawdopodobnie poważnym wyzwaniem dla rosyjskiego społeczeństwa w czasie wojny.
10:34. ISW: niewielkie zdobycze terytorialne Rosjan wokół Bachmutu; ogólnie wojska rosyjskie wytracają tempo
Amerykański Instytut Badań nad Wojną informuje we wtorek o niewielkich zdobyczach terytorialnych Rosjan w rejonie Bachmutu i nasileniu ataków wokół Awdijiwki, co może być próbą uzyskania chociażby nieznacznych rezultatów przed wygaśnięciem ofensywy.
Siłom rosyjskim najprawdopodobniej udało się posunąć do przodu w północno-zachodniej i zachodniej części Bachmutu, a także na północny zachód od miasta – pomiędzy Bohdaniwką i Chromowym – przekazuje ISW w najnowszym raporcie.
Prawdopodobnie Rosjanom udało się także przesunąć na zachód od Krasnohoriwki (w rejonie Awdijiwki) i zająć Stepowe.
Siły rosyjskie prawdopodobnie zwiększają tempo operacji na północ od Awdijiwki, by stworzyć warunki do okrążenia miejscowości i – jak wynika z doniesień – angażują większą liczbę jednostek lotniczych dla wsparcia tych operacji
— pisze ISW.
Odnotowując nasilenie rosyjskich ataków, ISW przypomina, że w ostatnim czasie ta taktyka doprowadziła do dużych strat. Prawdopodobnie miała ona na celu odciągnięcie ukraińskich sił obrony z innych odcinków frontu.
Think tank ocenia, że Rosjanom trudno będzie utrzymać narzucone tempo ataków.
Według ISW rosyjska wiosenna ofensywa prawdopodobnie zbliża się do wygaśnięcia i rosyjskie siły mogą intensyfikować działania po to, by uzyskać choćby niewielkie zdobycze terenowe przed utratą inicjatywy
— piszą analitycy.
Amerykański ośrodek analityczny odnotowuje również, że szef Grupy Wagnera zdołał utrzymać wpływ na władze regionalne w Kraju Krasnodarskim, m.in. rozstrzygając na swoją korzyść spór z lokalnymi urzędnikami o grzebanie bojowników Wagnera na tamtejszych cmentarzach.
09:30. 3 osoby zginęły w rosyjskim ostrzale, 10 zostało rannych
Co najmniej trzy osoby cywilne zabite i 10 rannych, to tragiczny bilans ataków Rosji na wschodnie i południowe regiony Ukrainy, do których doszło ostatniej doby – poinformowali we wtorek przedstawiciele donieckiej i chersońskiej wojskowej administracji obwodowej.
20 marca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców Donbasu: w Bachmucie i Awdijiwce. Kolejne trzy osoby w obwodzie zostały ranne
— powiadomił szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.
W dołączonej do wpisu grafice podano, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w obwodzie donieckim zginęło 1420, a rannych zostało 3244 osób. Dane te nie obejmują ofiar w okupowanym Mariupolu i Wołnowasze – zastrzeżono.
W obwodzie chersońskim, częściowo wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji w listopadzie, ostatniej doby w wyniku ostrzałów przeciwnika zginęła jedna osoba.
Według informacji Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej rosyjscy najeźdźcy 66 razy zaatakowali zamieszkałe punkty cywilne obwodu chersońskiego. (…) Dzielnice mieszkalne Chersonia były ostrzeliwane trzykrotnie. W mieście uszkodzone są domy jedno- i wielorodzinne
— przekazała chersońska administracja.
Ostatniej doby w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych z różnymi stopniami obrażeń. Wśród rannych jest ośmioletni chłopiec
— poinformowano.
08:46. Wicepremier Ukrainy Wereszczuk nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”, że nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji. Tak odniosła się do trwającej wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie.
W opublikowanej we wtorek rozmowie z największą włoską gazetą ukraińska wicepremier stwierdziła:
Chiny tradycyjnie prowadzą politykę zagraniczną jako gracz-ekspert. Nie sądzę, by Xi zamierzał angażować się w otwarty konflikt z Zachodem, by ułatwić współpracę z Rosją.
08:45. Media: premier Kishida w drodze do Kijowa, z Indii do Rzeszowa leciał prywatnym odrzutowcem
Premier Japonii Fumio Kishida składa we wtorek niezapowiadaną wizytę w Kijowie, dokąd zmierza pociągiem z Przemyśla – podały media. Według nich przybył do Rzeszowa prywatnym odrzutowcem z Indii, a po wizycie na Ukrainie wróci do Polski.
Będzie to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kishida jest ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udaje się na Ukrainę od wybuchu wojny.
06:37. Premier Kishida odwiedzi we wtorek Ukrainę
Premier Japonii Fumio Kishida odwiedzi we wtorek Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - podał Reuters.
Agencja AP poinformowała, że japońska telewizja publiczna NHK pokazała Kishidę jadącego pociągiem z Polski w kierunku Kijowa.
Niespodziewana podróż Kishidy na Ukrainę następuje zaledwie kilka godzin po tym, jak spotkał się on z premierem Indii Narendrą Modim w New Delhi.
Japońska agencja Kyodo zaznacza, że rzadko zdarza się, aby japoński przywódca odbywał niezapowiedzianą podróż do obcego kraju. Kyodo pisze, że oczekuje się, że Kishida zademonstruje na Ukrainie zaangażowanie Japonii we wspieranie ogarniętego wojną kraju przed szczytem G7, który ma odbyć się w maju w Hiroszimie.
00:05. Eksplozja w Dżankoju zniszczyła rosyjskie pociski Kalibr
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters.
Odnotowano wystrzały i kilka eksplozji w pobliżu miasta Dżankoj na Krymie, gdzie znajduje się również lotnisko wojskowe obsługiwane przez Rosję - donosi Euromaidan Press, powołując się na lokalne media.
Rosyjskie jednostki obrony powietrznej zestrzeliły drona
— dodano w komunikacie.
Doniesienia o ataku dronów w Dżankoju. Rosja przekształciła Dżankoj w swoją największą bazę wojskową na okupowanym Krymie i intensywnie korzysta z jego lotniska wojskowego
— napisała z kolei na Twitterze ukraińska politolog Maria Avdeeva.
Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy poinformował, że systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i że co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak dom i sklep w Dżankoi zostały uszkodzone.
00:00. Zełenski: To strategiczny krok
Nasi europejscy partnerzy uzgodnili wspólny plan przyspieszenia dostaw pocisków dla naszej artylerii. Ta decyzja jest warta 2 miliardy euro. Zapewnia zarówno dostawę awaryjną, jak i produkcję amunicji
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
To strategiczny krok. Daje nam to zaufanie co do naszej jedności i niezmienności kierunku podążania ku zwycięstwu nad państwem terrorystycznym. Jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom w Europie! Do wszystkich, którzy naprawdę chcą uczynić Europę silną i wolną
— zaznaczył.
Dziś ogłoszono również nowy pakiet obronny ze Stanów Zjednoczonych. Kwota wynosi 350 milionów dolarów. To rakiety do HIMARS, pociski artyleryjskie i inna amunicja - wszystko, czego naprawdę potrzebujemy, aby wesprzeć naszych. Jestem wdzięczny prezydentowi Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom!
— podkreślił Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/639106-relacja-391-dzien-wojny-stan-wyjatkowy-na-krymie