Trwa 390. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 20 marca 2023 r.
19:00. Wywiad wojskowy: Nie ma dowodów, że to Putin był w Mariupolu
„Nie mamy żadnych dowodów na to, że ta osoba to był Władimir Putin. Mężczyzna wyglądający jak Władimir Putin rzeczywiście jest widoczny na tych kadrach” - oświadczył przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez RBK-Ukraina.
„Teraz trwają dyskusje w środowisku eksperckim, czy sam Putin żyje. Ale jeśli żyje, to widzimy zazwyczaj spotkania Putina przy długim stole, w odległości od żywych ludzi, trzęsie mu się jedna ręka i wiele innych już charakterystycznych oznak, dobrze charakteryzujących Putina”
— dodał. Jusow zaznaczył, że wśród cech charakterystycznych Putina nie ma „spacerów po wieczornym Mariupolu i rozmów z mieszkańcami na podwórzach”.
„Więc to jest dobrze wyreżyserowane. I oczywiście rosyjska propaganda umie tworzyć różne wyreżyserowane seanse”
— dodał.
18:30. Blinken: Chiny dają Rosji osłonę dyplomatyczną
Wizyta przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie tuż po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina sugeruje, że Chiny zamiast potępiać zbrodnie wojenne na Ukrainie wolą dyplomatycznie osłaniać Rosję, by mogła je kontynuować - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wezwał też, by świat „nie dał się nabrać” na próby zamrożenia konfliktu na Ukrainie przez Rosję i Chiny.
„To, że prezydent Xi podróżuje do Rosji zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Putina, sugeruje, że Chiny nie czują żadnej odpowiedzialności, by rozliczyć Kreml z okrucieństw dokonanych na Ukrainie. I zamiast potępiać je, wolą raczej dać Rosji osłonę dyplomatyczną do kontynowania tych samych zbrodni”
— powiedział Blinken na konferencji prasowej prezentującej doroczny raport Departamentu Stanu USA na temat przestrzegania praw człowieka we wszystkich krajach świata.
Blinken ocenił przy tym, że Chiny będą chcieć wykorzystać wizytę, by promować swój plan pokojowy m.in. wzywający do zawieszenia broni. Jak stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji, takie rozwiązanie - nie zakładające wycofania wojsk Rosji z Ukrainy - „w praktyce oznaczałoby wsparcie dla usankcjonowania rosyjskiego podboju” oraz pozwoliłoby Rosji na kontynuację swoich zbrodni i przygotowanie do kolejnych ofensyw.
„Świat nie powinien dać się nabrać na żaden taktyczny ruch Rosji, wspierany przez Chiny czy inny kraj, by zamrozić tę wojnę na jej własnych warunkach” - powiedział Blinken.
18:25. Jest porozumienie 18 krajów ws. wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy
17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów – poinformowała Europejska Agencja Obrony (EDA). „Projekt otwiera państwom członkowskim UE i Norwegii dwie ścieżki: dwuletnią, przyspieszoną procedurę na 155-milimetrowe naboje artyleryjskie oraz siedmioletni projekt na pozyskanie wielu rodzajów amunicji” - podała EDA w oświadczeniu.
Jak podaje EDA, projekt „wysyła jasny komunikat do przemysłu i wzmacnia wsparcie UE dla Ukrainy po rosyjskiej agresji” na ten kraj. Wspólne zamówienia mają na celu obniżenie kosztów i zakupy zgodnie z potrzebami państw należących do porozumienia.
„Realizujemy nasze obietnice dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji artyleryjskiej
– powiedział szef EDA Josep Borell.
„Władze Ukrainy jasno określiły swoje potrzeby, a ten projekt jest częścią odpowiedzi UE. Dzięki wspólnym zamówieniom w ramach EDA i mobilizacji wsparcia finansowego z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju dostarczymy Ukrainie więcej amunicji i zrobimy to szybciej”
– dodał.
Jak informuje EDA w komunikacie, projekt „przewiduje siedmioletnie ramy dla państw członkowskich w zakresie wspólnego zamawiania wielu rodzajów i kalibrów amunicji (od 5,56 mm do 155 mm) w celu uzupełnienia zapasów krajowych”.
„Jest to znaczący moment w unijnym wsparciu dla Ukrainy, europejskiej współpracy obronnej i EDA” – powiedział dyrektor wykonawczy agencji Jirzi Szedivy. „Dziś mamy ramy dla dostaw; teraz od państw członkowskich zależy, czy je wykorzystają, a od przemysłu czy będzie w stanie na nie odpowiedzieć” – dodał.
Państwa, które uczestniczą w porozumieniu to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia. Szef EDA spodziewa się, że w najbliższym czasie kolejne państwa przyłączą się do inicjatywy po przeprowadzeniu procedur krajowych.
17:56. Zdjęcia ukraińskiego fotografa z Awdijiwki
Ukraiński fotograf Peter Batanov opublikował zdjęcia z Awdijiwki, miasta które od 2014 roku znajduje się w obszarze działań wojennych.
17:38. Ekspert: Chinom zależy, by Rosja prowadziła wojnę, bo wtedy jest słabsza
Chinom zależy, by Rosja prowadziła wojnę, bo wtedy staje się coraz słabsza - uważa ukraiński ekspert Ołeksandr Musijenko, cytowany w poniedziałek przez portal RBK-Ukraina.
Przywódca Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek z wizytą państwową do Rosji. Według zapowiedzi ma w Moskwie rozmawiać z Władimirem Putinem o zacieśnianiu współpracy dwustronnej oraz o wojnie na Ukrainie.
Musijenko, szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych, jest przekonany, że wojna będzie jednym z pierwszorzędnych tematów rozmów. Wskazał, że Pekin chce demonstrować swoje ambicje w sprawie „pokojowego uregulowania”.
Wydaje mi się, że dziś dla Chin po prostu ważne jest to, jak daleko Rosja gotowa jest pójść w wojnie. I w pewnym wymiarze w zasadzie są zainteresowane tym, by Rosja prowadziła wojnę, żeby dalej słabła. Zależy im na tym z punktu widzenia zwiększenia zależności od Chin
— dodał.
Jak podkreślił, Chiny potrzebują wiele tanich zasobów, surowców i rosyjskiej zależności, a Rosji potrzebne jest chińskie wsparcie gospodarcze, bo bez niego - w ocenie eksperta - nie przetrwa.
17:19. Wiceszefa MON Ukrainy: Rosjanie poczynili w Bachmucie pewne postępy, ale i my mamy sukcesy
Wojska rosyjskie poczyniły „pewne postępy” w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim, ale i siły ukraińskie odniosły „sukcesy na pewnych odcinkach”, przy czym straty rosyjskie są wyższe - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Trwają aktywne walki, w tym na terenie miasta. Wróg czyni pewne postępy, ale i my mamy sukcesy na pewnych odcinkach. Obrona Bachmutu trwa
— powiedziała wiceminister, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
Malar przyznała, że siły ukraińskie ponoszą straty, zapewniła jednak, że „straty wroga są znacznie wyższe”.
Podkreśliła, że „obrona Bachmutu pozwala zmniejszyć potencjał ofensywny” Rosjan.
Nasze wojska po prostu nie przepuszczają wojsk wroga dalej
— powiedziała wiceminister obrony.
Jak dodała, utrzymywanie szturmowanego od miesięcy przez wojska rosyjskie miasta jest możliwe dzięki działaniom zgrupowania wojsk ukraińskich Chortyca, „które zajmuje się obroną Bachmutu i ją planuje”.
17:17. „Węgry nie będą uczestniczyć w wysyłce amunicji na Ukrainę”
Węgry nie będą uczestniczyć w wysyłce amunicji na Ukrainę, ale nie przeszkodzą w tym innym krajom UE, dlatego nasz rząd zastosuje w tej sprawie konstruktywne wstrzymanie się od głosu - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
Polityk odniósł się do uzgodnień, jakie w poniedziałek w Brukseli powzięły państwa członkowskie UE o przekazaniu miliona sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy.
Węgry nie dostarczają broni i amunicji na Ukrainę, chcemy pokoju. Nie będziemy jednak zabraniać innym robić tego, co chcą w tym zakresie
— powiedział Szijjarto.
Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że wkład jego kraju w Europejski Instrument na rzecz Pokoju wynosi ok. 10 mln euro. Na wniosek Węgier zostanie on wykorzystany na inne cele: wzmocnienie stabilności na Bałkanach Zachodnich i złagodzenie presji migracyjnej – dodał polityk. Zaznaczył też, że kraj nie będzie uczestniczył we wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy.
Nadal wierzymy, że to, co jest potrzebne, to nie transfery broni, ale pokój tak szybko, jak to możliwe. A żeby pokój nadszedł tak szybko, jak to możliwe, potrzebujemy zawieszenia broni i negocjacji pokojowych
— powiedział szef węgierskiego MSZ.
Szijjarto stwierdził też, że „stanowisko Węgier w odniesieniu do ukraińskiego procesu integracyjnego będzie przede wszystkim uzależnione od tego, czy Ukraina respektuje prawa węgierskiej wspólnoty narodowej i przywraca jej prawa, którymi cieszyła się przed 2015 rokiem”.
Na Zakarpaciu w zachodniej, graniczącej z Węgrami części Ukrainy, żyje ok. 150-tysięczna mniejszość węgierska.
17:00. Były szef SBU w obwodzie charkowskim oskarżony o zdradę stanu
Roman Dudin, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju stanie przed sądem z powodu oskarżeń o zdradę stanu; grozi mu dożywocie - poinformowało w poniedziałek ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR).
Jak ustalono, były urzędnik przed 24 lutego 2022 roku wiedział, że bardzo prawdopodobny jest początek pełnoskalowej inwazji sił zbrojnych Rosji na terytorium Ukrainy. Niemniej, zamiast organizować pracę nad przeciwstawieniem się wrogowi zajął się faktycznie sabotażem
— głosi oświadczenie DBR. Według Biura Śledczego Dudin zajął się działaniami wymierzonymi przeciwko Ukrainie, uważając, że Rosjanie odniosą sukces i przyszłe władze okupacyjne uwzględnią jego postawę.
W szczególności, jak głosi oświadczenie służb, Dudin zorganizował próbę odsunięcia od obowiązków wojskowej administracji obwodowej w Charkowie.
Celem tego aktu było przeszkodzenie szefowi charkowskiej wojskowej administracji obwodowej w realizowaniu niezbędnych kroków prawnych związanych ze stanem wojennym, a także próba przejęcia władzy w regionie
— oświadczyło DBR.
Śledczy utrzymują, że Dudin za pośrednictwem mediów dyskredytował władze obwodowe i władze miejskie Charkowa. Próbował również sparaliżować działalność organów bezpieczeństwa w regionie. W tym celu hamował działalność wspólnego systemu zarządzania władz wojskowych i sił bezpieczeństwa.
Wszystkie zarzuty grożą karą dożywotniego pozbawienia wolności. Sprawa karna zostanie przekazana do sądu po tym, jak z aktami zapozna się obrona oskarżonego.
Dudin zapewniał wcześniej o swojej niewinności. W maju został zwolniony ze stanowiska przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Większość terenów wschodniej i północnej części regionu charkowskiego, okupowanych po rozpoczęciu inwazji przez Rosję, została wyzwolona w pierwszej połowie września 2022 roku w wyniku kontrofensywy ukraińskiej.
16:40. Rosja ponad 200 razy ostrzelała Zaporoże
W ciągu trzech dni armia rosyjska oddała 207 strzałów na zaludnione obszary obwodu zaporoskiego. W szczególności zniszczona została infrastruktura ośrodka regionalnego, obwodów połogowskiego i wasylowskiego. Zginęły trzy osoby, dwie kolejne trafiły do szpitala.
16:20. Ukraina dostanie myśliwce F-16?
„Amerykański test ukraińskich pilotów myśliwskich wykazał, że byliby oni gotowi do latania myśliwcami F-16 po mniej niż sześciu miesiącach szkolenia” - powiedział „The Times” dowódca ukraińskich sił powietrznych gen. Serhij Hołubcow, cytuje Euromaidan Press.
Na początku marca telewizja CNN podała, że dwóch ukraińskich pilotów w bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych „testowało swoje umiejętności na symulatorach lotu”, by ustalić, ile czasu będą potrzebować, by nabrać umiejętności latania amerykańskimi maszynami.
16:00. Amerykański niszczyciel w Tallinie
Do portu w Tallinie zawinął w poniedziałek amerykański niszczyciel USS Porter. Dowódca marynarki wojennej Estonii Juri Saska zapowiedział przy okazji wizyty „wzmocnioną współpracę pomiędzy marynarkami wojennymi dwóch państw” - poinformowała telewizja ERR.
15:10. Parlament zaakceptował dymisję trzech ministrów
Parlament Ukrainy opowiedział się za dymisją trzech ministrów; ze stanowisk odejdą: minister edukacji i nauki Serhij Szkarłet, minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow i minister ds. przemysłów strategicznych Pawło Riabkin.
O wyniku głosowania poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w Radzie Najwyższej (parlamencie).
Wcześniej Ukraińska Prawda informowała, że Szkarłet podał się do dymisji. 18 marca premier Denys Szmyhal poinformował, że nowym ministrem edukacji zostanie Oksen Lisowy, a nowym ministrem ds. przemysłów strategicznych - Ołeksandr Kamyszin (były szef ukraińskich kolei państwowych).
Fedorow, który jest zarazem wicepremierem ma pozostać na stanowisku wiceszefa rządu ze zmienionymi kompetencjami.
15:00. Wojsko: Awdijiwka może być „drugim Bachmutem”
Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy może wkrótce stać się „drugim Bachmutem”, rosyjskie siły stale próbują okrążyć miasto - oświadczył przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski. „Wróg stale próbuje okrążyć Awdijiwkę, zgadzam się z kolegami z Wielkiej Brytanii, którzy twierdzą, że Awdijiwka w najbliższym czasie może stać się drugim Bachmutem. Tak jest rzeczywiście” - powiedział Dmytraszkiwski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Zaznaczył jednak, że „na razie rosyjskim jednostkom, które atakują na tym odcinku, nie wszystko (idzie) tak dobrze”. Jak dodał, w ostatnich dniach siły przeciwnika wykorzystały ostatnie rezerwy i odnoszą duże straty osobowe i sprzętowe. „W ciągu minionej doby wróg stracił ok. trzech kompanii składu osobowego” - przekazał.
Dmytraszkiwski podkreślił, że rosyjskie działania szturmowe na tym odcinku są jednego typu, wróg atakuje w sposób prognozowany. Dlatego - jak dodał - ukraińskim obrońcom udaje się odpierać ataki.
14:30. Ustawka Putina w Mariupolu
Na kadrach pokazujących Władimira Putina w Mariupolu, zniszczonym przez Rosjan i okupowanym mieście na południu Ukrainy, słychać okrzyk „to wszystko nieprawda! To wszystko na pokaz!”; padł on w chwili, gdy Putin ogląda nowo wybudowane domy - podała rosyjska redakcja BBC.
CZYTAJ WIĘCEJ: Putin rozmawia z „mieszkańcami” Mariupola. W tle słychać okrzyk: „To wszystko nieprawda! To wszystko jest na pokaz!”
14:25. Milion pocisków dla Ukrainy
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się dostarczyć Ukrainie milion sztuk amunicji artyleryjskiej, poinformował w Brukseli minister obrony Estonii Hanno Pevkur.
Osiągnęliśmy polityczny konsensus, aby wysłać na Ukrainę milion sztuk amunicji kalibru 155 mm
– powiedział dziennikarzom Pevkur, dodając, że pociski zostaną wysłane w ciągu 12 miesięcy.
Jest jeszcze wiele szczegółów do rozwiązania, ale dla mnie najważniejsze jest zakończenie tych negocjacji i pokazuje to jedno: tam gdzie jest wola, jest sposób
— podsumował estoński polityk.
14:00. MSZ: liczymy, że Chiny wywrą wpływ na Moskwę
Ukraina ma nadzieję, że Chiny użyją wpływu, jaki mają na Moskwę, by zmusić ją do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie - oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. W Moskwie przebywa z wizytą przywódca Chin Xi Jinping.
„Ukraina uważnie śledzi wizytę chińskiego przywódcy w Rosji. Oczekujemy, że Pekin użyje swego wpływu na Moskwę w celu zmuszenia jej do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie” - powiedział rzecznik, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Przypomniał, że szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał w zeszłym tygodniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem. Minister w tej rozmowie podkreślił rolę zasady integralności terytorialnej w wysiłkach na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie - wskazał rzecznik. Dodał następnie: „jesteśmy gotowi do ściślejszego dialogu z Chinami na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie, zgodnie z zasadami zapisanymi w statucie ONZ i ostatniej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ”.
13:15. Śmierć kolaboranta
Współpracujący z Rosjanami szef aresztu w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginął „w ostatnich dniach” na skutek eksplozji jego samochodu - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad dodał, że w areszcie torturowano jeńców ukraińskich.
„Organizator katowni w obwodzie cherosńskim Serhij Moskałenko został zlikwidowany w ostatnich dniach na terytorium znajdującym się pod tymczasową okupacją” - podał HUR w komunikacie na serwisie Telegram.
Mężczyzna był mieszkańcem Nowej Kachowki. Przed inwazją rosyjską na Ukrainę miał firmę ochroniarską. Podczas okupacji zaczął współpracować z Rosjanami i otrzymał posadę szefa aresztu śledczego. Jak informuje HUR, w areszcie tym „poddawano jeńców ukraińskich nieludzkim torturom”.
Moskałenko zginął 17 marca br. - informuje portal ZN.UA. Na oficjalnej stronie internetowej HUR zilustrował informację o śmierci Moskałenki zdjęciem płonącego auta.
12:30. Podolak: Żadnych rozmów z rosyjskimi elitami
Po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina nie mogą mieć miejsca żadne rozmowy z rosyjskimi elitami – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Prawne uznanie „obecnego prezydenta Rosji” za oczywistego zbrodniarza wojennego bezpośrednio oznacza, że nie może być żadnych rozmów z obecnymi rosyjskimi elitami, nie może być powrotu Rosji do polityki światowej w statusie przedwojennym, nie może być żadnej likwidacji sankcji, dopóki „oblicze Putina” reprezentuje Rosję
– napisał Podolak na Twitterze.
11:27. Sztab: Bachmut pozostaje epicentrum walk na froncie
Bachmut w obwodzie donieckim jest epicentrum walk na froncie – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii. Wojska rosyjskie kontynuują ataki na pięciu kierunkach na wschodzie kraju.
„Rosja kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim. W ciągu doby nasze wojska odparły 69 ataków przeciwnika. Epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut” – poinformowano w sztabie generalnym armii ukraińskiej w poniedziałek rano.
Na kierunkach kupiańskim i łymanskim przeciwnik atakował miejscowości Nowoseliwske, Kreminna i Biłohoriwka. W rejonie Bachmutu siły ukraińskie odpierały ataki na samo miasto, a także – na miejscowości Iwaniwske, Bohdaniwka i Hryhoriwka. W południowej części obwodu donieckiego wojska wroga atakowały Kamjankę, Awdijiwkę, Sewerne, Wodiane, Berdycziw i Marjinkę.
Siły ukraińskie ostrzelały m.in. 10 rejonów skupienia wojsk i sprzętu przeciwnika, cztery zestawy przeciwlotnicze (Buk-M1-2 i Tor).
11:15. Alarm przeciwlotniczy
Alarm przeciwlotniczy m.in. w obwodach chersońskim i mikołajowskim.
11:13. Xi Jinping w Rosji
Xi Jinping przybył z oficjalną wizytą do Rosji, donosi agencja TASS. Samolot chińskiego przywódcy wylądował na moskiewskim lotnisku około 12:59 (10:59 czasu polskiego).
10:45. Śmierć ukraińskich żołnierzy
Czterej ukraińscy żołnierze zginęli w wyniku detonacji pocisku – powiadomiły ukraińskie władze. Do wypadku doszło w ośrodku szkoleniowym Desna w obwodzie czernihowskim. Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Państwowe Biuro Śledcze, podaje, że wstępne ustalenia mówią o detonacji pocisku podczas strzelań szkoleniowych. Do wypadku doszło w sobotę, 18 marca.
08:48. ISW: Rosyjska ofensywa zwolniła. Prawdopodobnie wkrótce wygaśnie
Tempo rosyjskich ataków na Ukrainie w ostatnich tygodniach zmalało, co może oznaczać, że wiosenna ofensywa wkrótce wygaśnie – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Putin odwiedził Mariupol, by pokazać siebie jako „zaangażowanego lidera czasu wojny”.
W rejonie Bachmutu prawdopodobnie doszło do lokalnego ukraińskiego kontrataku koło miejscowości Iwaniwske (6 km na zachód od Bachmutu), w efekcie którego udało się odepchnąć siły rosyjskie od drogi T0504 – informuje ISW. Powołując się na stronę ukraińską, think tank informuje o 25 rosyjskich atakach, które miały miejsce w niedzielę w rejonie Bachmutu, jednak najwyraźniej ich efekty były ograniczone.
ISW zwraca również uwagę, że narastające w rosyjskiej przestrzeni blogerskiej spekulacje o zbliżającej się ukraińskiej kontrofensywie pod Bachmutem świadczą o tym, że źródła rosyjskie są coraz mniej pewne zdolności rosyjskich do utrzymania inicjatywy na tym odcinku frontu.
00:21. Były szef kolei ukraińskich proponuje nowe połączenie kolejowe Mariupol-Haga; pierwszym pasażerem Putin
Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze Władimira Putina w Mariupolu zaproponował w niedzielę uruchomienie nowego połączenia kolejowego Mariupol-Haga dla „pierwszego pasażera”.
Ołeksandr Kamyszin, który kierował państwową firmą do czasu ustąpienia ze stanowiska pod koniec lutego, zamieścił na Twitterze zdjęcie pociągu Mariupol-Haga z napisem: „czeka na pierwszego pasażera”.
Gdy cywilizowany świat ogłasza nakaz aresztowania Putina w przypadku przekroczenia granic Rosji, morderca tysięcy mariupolskich rodzin przybył podziwiać ruiny miasta i groby. Cynizm i brak skruchy
— napisał doradca szefa biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i dodał:
Przestępcę zawsze ciągnie na miejsce zbrodni.
00:16. Atak lotniczy na rosyjski skład amunicji w Kachowce
W tymczasowo okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim odnotowano w niedzielę potężny nalot na magazyny amunicji Rosji, poinformował na antenie kanału telewizyjnego „Apostrof” deputowany rady obwodowej Chersonia Serhij Chlan, donosi Ukrinform.
W niedzielę zarejestrowano potężny nalot na pozycje Rosjan w Kachowce. Główny cel znajdował się w Swietłowie w bazie przemysłowej w pobliżu znanej fabryki Czumak, gdzie okupanci próbowali ukryć swoją amunicję i artylerię
— powiedział Serhij Chlan.
Zauważył również, że w ciągu ostatniej doby liczba rosyjskich ostrzałów w Chersoniu nieznacznie spadła i nie ma ofiar w ludziach. Stało się tak dzięki aktywnym działaniom artylerii sił zbrojnych Ukrainy, dodał.
red/wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638954-relacja-390-dzien-wojny-awdijiwka-drugim-bachmutem