Trwa 389. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 19 marca 2023 r.
22:20. Arestowycz: Putin już pożegnał się z Krymem, swoją imperialną perłą
Rosyjski przywódca Władimir Putin już w myślach pożegnał się ze swoją imperialną „perłą”, czasowo okupowanym Krymem. Wie, że siły zbrojne Ukrainy planują zmasowany ostrzał tego terytorium w ramach kontrofensywy, powiedział w niedzielę publicysta, były doradca kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Aleksiej Arestowycz.
Jeśli nie ma publicznych obietnic obrony Krymu w rocznicę aneksji, oznacza to, że Putin po prostu nie chce odpowiedzieć
— powiedział Arestowycz w programie telewizyjnym.
Wspomniał, że podczas wizyty na półwyspie Putin nie obiecywał mieszkańcom Krymu dostaw wody, ochrony, nie głosił „siły” rosyjskiej armii, a przynajmniej odparcia ataku HIMARS-ów na most krymski.
Według Arestowycza armia rosyjska aktywnie wzmacnia swoją obronę i kopie okopy na półwyspie, co również wskazuje, że Kreml mentalnie pogodził się z ewentualną kapitulacją Krymu.
Krym jest perłą w koronie Putina. To jest korona jego 22-letnich rządów, kwintesencja jego polityki, a teraz ta perła jest wyciągana z rąk Putina chirurgiczną pęsetą, a on nawet nie próbuj stawiać oporu
— powiedział Arestowycz.
Według jego prognozy Ukraina wraz z Zachodem doprowadzi do dojścia sił zbrojnych Ukrainy do granicy administracyjnej Krymu, a następnie rozpocznie się masowe uderzenie ognia na półwysep. Co więcej, Putin doskonale zdaje sobie sprawę z tej perspektywy – stwierdził
19:26. Putin odwiedził Mariupol w nocy. „Jak przystało na złodzieja”
Jak przystało na złodzieja, Władimir Putin odwiedził Mariupol pod osłoną nocy - oceniło w niedzielę ukraińskie ministerstwo obrony, komentując wizytę rosyjskiego dyktatora w zniszczonym i okupowanym przez wroga mieście nad Morzem Azowskim.
Po pierwsze, (wizyta w nocy) jest bezpieczniejsza. Poza tym ciemności pozwalają (Putinowi) podkreślić to, co chce pokazać, a także ukryć przed wścibskimi spojrzeniami miasto całkowicie zniszczone przez jego armię i jego nielicznych ocalałych mieszkańców
— napisał resort na Twitterze.
W niedzielę Kreml poinformował o wizycie Putina w okupowanym Mariupolu, czyli mieście, które rosyjskie wojska zajęły w maju ubiegłego roku po trwającym tygodniami brutalnym szturmie. W efekcie tych działań agresora zginęło tam prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.
Jak powiadomiły niezależne rosyjskie media, mieszkańcy Mariupola mieli zareagować na wizytę Putina oburzeniem, ponieważ dyktator ograniczył się tam do odwiedzenia jedynej odbudowanej dzielnicy, a sama podróż miała pokazowy, propagandowy charakter.
Mariupol to najbliższe do linii frontu na Ukrainie miejsce, które Putin odwiedził od 24 lutego ubiegłego roku, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na pełną skalę na sąsiedni kraj.
17:04. Trzy osoby zginęły w rosyjskim ataku na Kamieńsk
Rosyjski „Grad” odebrał życie trzem osobom w Kamieńsku. Dwie kolejne zostały ranne. Udzielana jest im pomoc, poinformowała w niedzielę w Telegramie zaporoska obwodowa administracja wojskowa.
W niedzielę wróg przeprowadził cyniczny atak na budynek mieszkalny. Rosyjski +Grad+ odebrał życie trzem osobom w Kamieńsku. Dwa kolejne zostały ranne. Udzielana im jest pomoc. Niebezpieczeństwo dla ludności cywilnej na linii ognia nie znika. Wróg nie odnosi sukcesów na polu walki z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, więc celowo zabija ukraińską ludność cywilną. Pomyśl o swoim bezpieczeństwie i opuść niebezpieczne obszary!
— napisała w Telegramie zaporoska administracja wojskowa.
Zaporoże jest ważnym terenem dla obu walczących stron, szczególnie ze względu na znajdującą się tam elektrownię jądrową - największą w Europie. Elektrownia jest obsługiwana przez personel ukraiński, ale znajduje się pod rosyjską kontrolą wojskową.
14:08. Wicemarszałek Gosiewska przekazała pomoc humanitarną podczas wizyty na Ukrainie
Przekazanie pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy, która od ponad roku broni się przed rosyjską agresją, było głównym celem wizyty w dniach 11–17 marca wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej na Ukrainie - poinformowano na stronie Sejmu.
Pierwszego i drugiego dnia wicemarszałek Sejmu przebywała w Kijowie. Jednej z ukraińskich jednostek artyleryjskich przekazano pomoc w postaci: generatorów, bielizny termicznej, żywności i leków. Do Sił Specjalnych Operacji Ukrainy trafiły również generatory prądotwórcze
— napisano w komunikacie.
W kolejnych dniach wicemarszałek Gosiewska, w ramach konwoju humanitarnego, dotarła do Zaporoża i Konstantinówki, gdzie przekazała 50 szt. generatorów o małej mocy na potrzeby ludności cywilnej.
Jest to „dar serca” oo. Paulinów z Jasnej Góry. Oprócz tego, na potrzeby żołnierzy Sił Specjalnych Operacji Ukrainy trafiły m. in. generatory, koce, żywność, lekarstwa. Znaczna część tych rzeczy została zakupiona przez Fundację Solidarności Międzynarodowej. Małgorzata Gosiewska odwiedziła również dwie ukraińskie rodziny, którym przekazała niezbędne artykuły
— czytamy w informacji na stronie Sejmu.
W ramach wizyty wicemarszałek Sejmu odwiedziła również Gwardijsk, Krasiłów i Korzec.
W Gwardijsku pomoc trafiła do Centrum Ewangelizacji Światło-Życie i lokalnego samorządu. W Krasiłowie dary dotarły do Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa, gdzie działalność apostolską prowadzą Bracia Mniejsi Kapucyni. Z kolei w Korcu pomoc otrzymało Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe
— podano.
Poinformowano, że „transport humanitarny powstał dzięki darczyńcom: Fundacji Solidarności Międzynarodowej, RARS, Fundacji Cichociemni, Urzędowi Dzielnicy Bielany m. stołecznego Warszawy, Polsko-Mongolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Fundacji Uskrzydlamy, firmie dobrydruk.pl”.
14:05. Mer Melitopola: Do września okupanci chcą przyznać rosyjskie paszporty 80 proc. mieszkańców podbitych terenów
Okupanci mają plan, by jeszcze wiosną połowa mieszkańców podbitych terenów Ukrainy otrzymała rosyjskie paszporty, natomiast do września 80 proc. tej ludności ma mieć obywatelstwo kraju-agresora - oznajmił w niedzielę lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.
Załatwienie na okupowanych terenach niemal wszystkich życiowych czynności, które wymagają kontaktu z lokalną „władzą”, jest obecnie możliwe tylko pod warunkiem posiadania rosyjskiego paszportu. W przeciwnym razie nie da się np. podłączyć internetu w mieszkaniu, uzyskać przepustki na podróż do innego kontrolowanego przez Rosjan regionu Ukrainy ani otrzymać świadczeń socjalnych. Wróg posuwa się do takich działań, ponieważ „chce uczynić jak najwięcej osób wspólnikami swoich przestępstw” - podkreślił Fedorow, cytowany przez ukraińską agencję UNIAN.
Samorządowiec dodał, że najeźdźcy zamierzają wywieźć z kontrolowanej przez siebie części obwodu zaporoskiego ponad 1 mln ton zboża, wykorzystując w tym celu porty w Berdiańsku i Mariupolu, a także połączenia kolejowe z Rosją. W ocenie Fedorowa jest to kradzież ukraińskiego majątku, wypracowanego przez miejscowych rolników.
Podjęta na początku marca decyzja okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, by uznać miasto Melitopol za „stolicę” tego regionu, świadczy o niewielkich szansach Rosjan na zajęcie Zaporoża. Władze na Kremlu są świadome, że jest to wysoce nieprawdopodobne - oceniło w niedzielnym raporcie ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
13:50. Czeski wolontariusz został ranny w Donbasie na wschodzie Ukrainy
W Donbasie na wschodzie Ukrainy został ranny wolontariusz, który pomaga w leczeniu żołnierzy na froncie
— poinformowało w niedzielę ministerstwo spraw zagranicznych w Pradze.
Rzecznik resortu Daniel Drake stwierdził, że stan rannego uniemożliwia przewiezienie go do kraju.
Wolontariusz, którego danych nie ujawniono, został trafiony odłamkami podczas ostrzału artyleryjskiego, a później odniósł kolejne rany po wybuchu szrapnela. Przedstawiciele projektu Phoenix, dla którego działał w Donbasie, poinformowali, że stan rannego pozostaje stabilny, ale sytuacja jest poważna. Nie można też przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Zarówno MSZ, jak też koledzy wolontariusza zaapelowali o poszanowanie jego prywatności.
Przedstawiciele Phoenix podkreślili, że ranny pomagał w ewakuacji jednego z rannych na froncie. W trakcie jednej z misji uratował 25 żołnierzy.
W ramach projektu Phoenix czescy medycy, którzy działają jako ochotnicy, uczą żołnierzy zasad pierwszej pomocy w warunkach bojowych, a także transportują rannych.
13:47. Rosyjskie siły próbują okrążyć Awdijiwkę; pod Wuhłedarem zmniejszyły aktywność swoich działań
Wojska rosyjskie próbują otoczyć Awdijiwkę w Donbasie, która ma dla nich krytycznie ważne znaczenie
— powiadomił rzecznik wojskowy ukraińskich sił na kierunku taurydzkim Ołeksij Dmytraszkiwski.
Wróg zmniejszył aktywność swoich działań pod Wuhłedarem.
Wojskowy oznajmił, że oddziały najeźdźcy w dalszym ciągu szturmują Adwijiwkę i Marjinkę.
Adwijiwka jest dla nich obecnie strategicznie ważna
— przyznał Dmytraszkiwski na antenie ukraińskiej telewizji.
Jego wypowiedź przytoczył portal RBK-Ukraina.
Jak wyjaśniał, by rozpocząć szturmy w rejonie Wuhłedaru, konieczne jest otoczenie Awdijiwki. Wojska przeciwnika próbują to zrobić od dwóch tygodni.
Z kolei pod Wuhłedarem wróg obniżył intensywność działań ofensywnych, jednak nie zaprzestaje ostrzeliwać ukraińskich pozycji.
Dmytraszkiwski powiadomił, że w ciągu doby przeciwnik stracił „trzy kompanie ludzi, 15 czołgów, dziewięć bojowych wozów piechoty i innego sprzętu, ogółem – 46 jednostek”.
Praktycznie wszystko to zostało zniszczone w rejonie miejscowości Spartak i Wodiane. Właśnie na tym kierunku wróg prowadził aktywne działania zbrojne
— powiedział rzecznik.
Rosja miała skierować rezerwy do wzmocnienia 155. brygady (piechoty morskiej), a także wysłać dwie dodatkowe kompanie pancerne.
Wuhłedar w obwodzie donieckim jest jednym z kierunków obecnych rosyjskich działań ofensywnych na wschodzie Ukrainy. Na początku lutego agresorzy prowadzili tam bardzo intensywne szturmy, okupione dużymi stratami, w tym ciężkiego sprzętu.
13:46. Grupa żołnierzy z Ukrainy zakończyła szkolenie w pobliżu Rzymu
Grupa około 20 żołnierzy z Ukrainy zakończyła szkolenie we Włoszech - podały w niedzielę włoskie media. Kurs odbył się w dowództwie artylerii niedaleko Rzymu, a szkolenie dotyczyło francusko-włoskiego systemu obrony powietrznej SAMP/T.
Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” poinformował, że szkolenie zorganizowano w siedzibie dowództwa artylerii w Sabaudii na południe od Rzymu.
Według wiadomości uzyskanych przez agencję Ansa obsługi systemu SAMP/T uczyło się około 20 ukraińskich żołnierzy.
W minionych tygodniach przedstawiciele rządów Włoch i Francji zapowiadali wysłanie na Ukrainę tego systemu obrony przeciwlotniczej. Jako termin wskazywano wiosnę.
12:15. Kirby: USA przekażą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Stany Zjednoczone przekażą w najbliższych dniach nowy pakiet pomocy wojskowej, który będzie kluczowy dla sukcesu Ukrainy w nadchodzących tygodniach i miesiącach
— powiedział John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.
10:45. Szef gabinetu prezydenta Ukrainy: Rosyjskie plany zajęcia Bachmutu ponoszą fiasko
Na wschodzie kraju siły ukraińskie bronią się, a plany wroga dotyczące zajęcia Bachmutu ponoszą fiasko – oświadczył w niedzielę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Siły obrony powstrzymują wroga na wschodzie. Jego plany dotyczące okupacji Bachmutu ponoszą fiasko
— napisał Jermak na Telegramie.
Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę Bachmutu.
W pierwszej połowie marca ukraińskie i zachodnie media oraz ośrodki analityczne informowały, że najeźdźcy zajęli wschodnią część miasta, a linia frontu ustabilizowała się wzdłuż rzeki Bachmutka. W ubiegłym tygodniu dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski powiadomił, że oddziały szturmowe rosyjskich najemników z Grupy Wagnera atakują w Bachmucie z kilku kierunków jednocześnie, próbując przerwać ukraińską linię obrony i przedostać się do centrum miasta.
10:10. Potwierdzono śmierć ponad 17 tys. rosyjskich żołnierzy
BBC i opozycyjna rosyjska Mediazona potwierdziły dane 17 375 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie; najbardziej ostrożne szacunki dotyczące zsumowanych strat w ludziach (zabitych i rannych) to ponad 157 tys. – powiadomił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Na podstawie dostępnych źródeł, m.in. publikacji w mediach i monitoringu cmentarzy przez wolontariuszy, BBC i Mediazona potwierdziły śmierć 17 375 rosyjskich żołnierzy na froncie na Ukrainie. Nie są to dane pełne, ale pozwalają szacunkowo ocenić skalę strat rosyjskiej armii i pewne tendencje. M.in. według BBC można mówić o wzroście liczby zabitych więźniów wysyłanych na front.
Od początku roku zginęło nie mniej, niż tysiąc osób, które powinny były odbywać kary w rosyjskich więzieniach
— oznajmiła rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Ogółem udało się potwierdzić 2092 zabitych żołnierzy zrekrutowanych spośród więźniów.
Bazując na potwierdzonych danych, BBC podała „maksymalnie ostrożną ocenę” ogólnej liczby zabitych żołnierzy, których miałoby być już 35 tys., a razem z rannymi i zaginionymi – 157,5 tys. (liczby te nie uwzględniają walczących w formacjach tzw. separatystów z Donbasu). BBC zaznaczyła przy tym, że praktycznie nie ma możliwości ustalenia liczby zaginionych.
08:42. ISW: Prigożyn próbuje usprawiedliwić niepowodzenia bojowników Grupy Wagnera w Bachmucie
Jewgienij Prigożyn, biznesmen kierujący rosyjską formacją najemniczą Grupa Wagnera, próbuje usprawiedliwić niezdolność tych sił do otoczenia Bachmutu, mówiąc m.in. o planowanej ukraińskiej kontrofensywie „na pięciu kierunkach” – powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
ISW odnotował, że w niedawnym wywiadzie Prigożyn stwierdził, że strona ukraińska planuje ofensywę na pięciu kierunkach (od obwodu charkowskiego po zaporoski), oceniając, że rozpocznie się ona w połowie kwietnia. Szef Grupy Wagnera wezwał rosyjskie siły do gromadzenia zapasów amunicji i sprzętu wojskowego.
Według analityków ISW Prigożyn, przedstawiając Ukrainę jako zdolną do przeprowadzenia tak zmasowanej kontrofensywy, prawdopodobnie chce usprawiedliwić to, że Grupa Wagnera nie zdołała okrążyć Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim.
Jednocześnie „Prigożyn może sugerować, że rosyjska ofensywa na Ukrainie jest bliska wygaśnięcia” - zauważył amerykański think tank.
Prognoza mówiąca o pięciu kierunkach ukraińskiej kontrofensywy to lustrzane odbicie (rosyjskiego podejścia do prowadzenia wojny) – siły rosyjskie specjalizowały się w prowadzeniu równoległych jednoczesnych ataków wzdłuż odrębnych, nie wspierających się wzajemnie osi, co było jedną z przyczyn dotychczasowych porażek Rosji
— zaznaczył ISW. Jak oceniają eksperci, podkreślanie przez Prigożyna skali zapowiadanej przez niego ukraińskiej ofensywy ma na celu uzasadnienie wezwań do gromadzenia przez siły rosyjskie amunicji i sprzętu, a także jest wyrazem jego obaw, że braki w tym zakresie ograniczają rosyjskie zdolności do działań ofensywnych.
Think tank doszedł też do wniosku, że relacje pomiędzy Prigożynem i rosyjskimi władzami regionalnymi stają się coraz bardziej napięte, o czym ma świadczyć m.in. odmowa udostępnienia cmentarzy do chowania najemników w miejscowości Goriaczyj Klucz w Kraju Krasnodarskim.
07:11. Wicepremier Wereszczuk: domagamy się od Kremla listy wszystkich ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych do Rosji
Zwracam się do rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej i rzeczniczki praw człowieka tego kraju Tatiany Moskalkowej o przekazanie nam listy wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane do Rosji - oznajmiła w sobotę na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Władze w Kijowie poinformowały, że chodzi o sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej w wyniku działań wroga, które przed 24 lutego 2022 roku, czyli początkiem wojny, posiadały ukraińskie obywatelstwo, a następnie zostały bezprawnie wywiezione do Rosji lub na tereny Ukrainy okupowane przez agresora.
Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) przychylili się w piątek do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
06:40. Rzecznik armii: Udaje nam się dostarczać do Bachmutu amunicję, żywność, sprzęt i lekarstwa
Siły ukraińskie zdołały powstrzymać pod Bachmutem rosyjskie oddziały, aby amunicja, żywność, sprzęt i lekarstwa mogły być dostarczane obrońcom miasta - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
Udaje nam się dostarczać do Bachmutu niezbędną amunicję, żywność, sprzęt i lekarstwa. Udaje nam się również wywozić naszych rannych z miasta
— powiedział w telewizji Czerewaty.
Sprecyzował, że ukraińscy zwiadowcy i ostrzał artyleryjski pomagają utrzymać otwarte niektóre drogi do miasta. Podkreślił, że oprócz zadania Rosjanom ciężkich strat siły ukraińskie zestrzeliły w piątek dwa rosyjskie drony i zniszczyły pięć składów amunicji wroga.
Dodał, że podczas piątkowych walk Ukraińcy zabili 193 Rosjan, a rany odniosło 199 rosyjskich żołnierzy.
06:39. Zełenski: Trzeba pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za agresję także na inne kraje, w tym na Syrię
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim przemówieniu wideo konieczność pociągnięcia Rosji i jej wspólników do odpowiedzialności nie tylko za agresję na Ukrainę, ale także na inne kraje, w tym na Syrię.
Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie „Szachedów”, kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie
— powiedział Zełenski.
Podkreślił, że dotyczy to nie tylko terroru wobec Ukraińców, począwszy od aneksji Krymu, ale także innych rosyjskich agresji przeciwko porządkowi międzynarodowemu, przeciwko normalnemu pokojowemu życiu, w szczególności na terytorium Syrii.
Ludność Syrii nie otrzymała odpowiedniej ochrony międzynarodowej, co daje Kremlowi i jego wspólnikom poczucie bezkarności. Rosyjskie bomby zniszczyły miasta Syrii w taki sam sposób, jak nasze ukraińskie miasta. W tej bezkarności leży znaczna część obecnej agresji Kremla
— stwierdził ukraiński prezydent.
00:55. Zełenski: Jeden temat niszczy nasze życie - Rosja
Jest tylko jeden temat, który niszczy życie: Rosja. Jest tylko jeden sposób na ochronę życia: trzeba wypędzić rosyjską armię z ziemi ukraińskiej. I zrobimy to
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Chwała wszystkim naszym żołnierzom, którzy teraz walczą! Chwała wszystkim, którzy pomagają! Dziękujemy wszystkim, którzy szkolą naszych żołnierzy, którzy leczą obrażeń, którzy wolontariusze i wspierają ducha walki Ukraińców!
— mówił.
00:30. Rosjanie ostrzelali Kramatorsk amunicją kasetową
Rosjanie ostrzelali w sobotę Kramatorsk w obwodzie donieckim amunicją kasetową - poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Co najmniej dwie osoby zginęły, 10 zostało rannych.
Kyryłenko powiedział, że Rosjanie zbombardowali miasto, celując w Park Biernackiego. Według wstępnych informacji uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka samochodów.
Oni celowo uderzają w miasto, próbując zabić jak najwięcej jego cywilów
— podkreślił
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638849-relacja-389-dzien-wojny-rosjanie-uzyli-amunicji-kasetowej