Trwa 388. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 18 marca 2023 r.
21:57. Ukraińskie MON zaprzecza, że wysyła nieprzygotowanych żołnierzy na linię frontu
Ukraiński rząd nie wysyła nieprzygotowanych żołnierzy na linię frontu - oświadczyła w sobotę wiceminister obrony Hanna Malar, odpowiadając na informacje prasowe oparte na relacjach żołnierzy i analityków, pisze w sobotę portal The Kyiv Independent.
The Kyiv Independent pisze, że w ciągu ostatnich kilku tygodni serwisy informacyjne donosiły o zwiększających się stratach Ukraińców w Bachmucie spowodowanych niedostatecznym przygotowaniem niektórych jednostek wojskowych.
Niektórzy żołnierze twierdzili, że nowi rekruci przechodzą tylko dwutygodniowe szkolenia z bronią i zostają wysłani do niezwykle aktywnej części pola bitwy, pisze gazeta, dodając, że wojsko nadal skarży się również na braki amunicji i sprzętu, co dodatkowo zmniejsza szanse żołnierzy w obleganym mieście.
Ukraiński rząd nie wysyła nieprzygotowanych żołnierzy na linię frontu
— oświadczyła w sobotę wiceminister obrony Hanna Malar.
Jest to jeszcze jedna rosyjska narracja, że zmobilizowani są wysyłani prosto do Bachmutu bez przygotowania
— powiedziała Malar. Zmobilizowani, którzy wcześniej nie służyli w armii, są wysyłani do ośrodków szkoleniowych, a przygotowanie szeregowców i sierżantów przebiega według „skróconych ram czasowych”, które „nie obniżają jakości nauczania”, dodała.
18:55. Hiszpanie przekażą Leopardy Ukrainie
Najpóźniej do początku kwietnia Hiszpania przekaże siłom ukraińskim sześć czołgów Leopard 2A4, poinformował w sobotę resort obrony Hiszpanii.
Spodziewamy się, że pojazdy te trafią na Ukrainę na przełomie marca i kwietnia
— sprecyzowało ministerstwo obrony cytowane przez dziennik “El Mundo”.
Ministerstwo potwierdziło, że sześć czołgów Leopard 2A4 ostatnie prace remontowe przechodzi w zakładzie w Alcala de Guadaira, w prowincji Sewilla, na południu kraju,. Fabrykę tę, jak dodała gazeta, w czwartek odwiedzi minister obrony Margarita Robles.
Do końca marca maszyny dla ukraińskich wojsk testowane będą na poligonie w pobliżu Kordoby.
Najpóźniej w kwietniu rozpocznie się w zakładzie w Alcala de Guadaira remont kolejnych czterech czołgów Leopard, które Hiszpania przekaże ukraińskiej armii.
W lutym podczas wizyty w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sancheza zapowiedział wysłanie przez swój kraj na Ukrainę 10 czołgów Leopard 2A4. Przyznał, że jego gabinet nie wyklucza przekazania w przyszłości większej liczby tych pojazdów.
W piątek minister Margarita Robles oświadczyła, że władze Hiszpanii nie planują przekazać siłom ukraińskim myśliwców.
18:30. Walki pod Bachmutem znacznie zmniejszyły rezerwy armii rosyjskiej na froncie południowym
Południowe zgrupowanie rosyjskich sił okupacyjnych doświadcza krytycznych braków kadrowych i sprzętu bojowego, gdyż rosyjskie dowództwo wysyła wszystkie posiłki do Bachmutu i innych „gorących” rejonów, twierdzi ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko.
Według eksperta niezbędne uzupełnienia przestały napływać na południowy odcinek frontu Chersoń-Zaporoże od początku 2023 roku. Już wtedy wiele jednostek rosyjskich miało tam 70 proc. stanu cywilnego i 30-50 proc. stanu wojennego.
Wraz ze wzrostem intensywności walk w rejonie Bachmutu, a także w Wuhłedarze, Marjince, Awdijiwce oraz nasyceniu obwodu ługańskiego siłami i środkami do ofensywy na Łyman i Kupiańsk, bezpieczeństwo południa kilkakrotnie się pogorszyło i obecnie straciło minimum zdolności bojowych
— tłumaczył Kowalenko w wypowiedzi dla agencji prasowej UNIAN.
Ekspert zaznaczył, że jednostki wojsk rosyjskich na południu nie otrzymują rekompensaty bieżących straty w sprzęcie, a często nie mogą uzupełnić amunicji. Wiele tamtejszych jednostek uzbrojonych jest głównie w broń piechoty, a problem braku ciężkiego sprzętu z każdym dniem się pogłębia.
Można sobie tylko wyobrazić, co stanie się z zaopatrzeniem jednostek i ogólnie z całym południem, jeśli rozwój wydarzeń tam kilkukrotnie się zintensyfikuje, a zapotrzebowanie na wsparcie materialne i techniczne wzrośnie 3-4 razy lub więcej
— dodał Kowalenko.
Od dłuższego czasu miasto Bachmut i jego okolice pozostają najgorętszym punktem na froncie. Jurij Syrotyuk „Mamaj”, żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy z 5. wydzielonej brygady szturmowej, zauważył, że w tej chwili szczyt walk o to miasto prawdopodobnie już minął, poinformował UNIAN. I dodał, że nawet ze strony rosyjskiej pojawiają się opinie, że Ukrainie udało się narzucić Rosji bitwę o Bachmut na korzystnych dla siebie warunkach.
12:00. Oddział ukraińskiej armii zniszczył w ciągu jednej nocy dziesięć rosyjskich czołgów
Ukraińscy wojskowi z oddziału sił specjalnych o nazwie Białe Wilki zniszczyli dziesięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej nocy - poinformowała w sobotę na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Spalono także jeden transporter opancerzony przeciwnika. Żołnierze mają na koncie 11 zniszczonych celów w ciągu jednej nocy
— dodała SBU w komunikacie na Twitterze.
Nie wyjaśniono, jakiego typu czołgi były celem ataku. Portal informacyjny lb.ua poinformował, że oddział SBU zniszczył te pojazdy na kierunku donieckim, na wschodzie Ukrainy.
Amerykańska telewizja CNN podała na początku lutego, że Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę. CNN przytoczyła dane blogu wojskowego Oryx, szacującego, że 1000 rosyjskich czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską.
11:30. Aktywna linia frontu w wojnie z Rosją rozciąga się na długość 1,5 tys. km
Aktywna linia frontu na Ukrainie rozciąga się obecnie na długość 1,5 tys. km; ta wojna jest jednym z największych konfliktów zbrojnych w okresie po II wojnie światowej - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wojna na Ukrainie to jeden z największych konfliktów zbrojnych po II wojnie światowej. (Długość) aktywnej linii frontu wynosi 1500 km. Walki toczą się na polach, w lasach i na wodzie, w powietrzu i w miastach
— napisał Zełenski w serwisie Telegram.
Ukraińcy walczą o swą ojczyznę - podkreślił prezydent, dodając, że stoi jeszcze przed nimi zadanie „wyzwolenia wszystkich okupowanych terytoriów”. Zapewnił, że „Ukraina na pewno to uczyni”.
10:10. W Sewastopolu na Krymie słychać eksplozje, Rosjanie po raz kolejny tłumaczą się rzekomymi ćwiczeniami
W Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie doszło w sobotę do eksplozji; władze okupacyjne po raz kolejny twierdzą, że wybuchy są związane z ćwiczeniami na jednym z poligonów - podała ukraińska agencja Ukrinform.
Agencja powołała się na związany z Tatarami Krymskimi kanał CTRC w serwisie Telegram, który powiadomił, że „w Sewastopolu od rana jest głośno”. Poinformowano też o „panice wśród ludności” w Sewastopolu.
Ukrinform oznajmił, że również w lokalnych kanałach na Telegramie mieszkańcy Sewastopola donoszą o wybuchach w różnych częściach miasta.
Poczynając od sierpnia 2022 roku, na Krymie niemal codziennie można usłyszeć odgłosy eksplozji. Miejscowa administracja z nadania Moskwy za każdym razem utrzymuje, że jest to efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia bezzałogowców nadlatujących od strony Ukrainy - przypomniało w połowie lutego Radio Swoboda.
Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
09:22. Zwiększenie poboru do wojska w Rosji może wesprzeć profesjonalną armię
Władze Rosji prawdopodobnie szykują się do umożliwienia szerszego poboru do armii; chociaż oficjalnie poborowi nie są kierowani na wojnę, to ich większa liczba pozwoli wysłać do walk dodatkowych żołnierzy zawodowych - oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformował resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej, do parlamentu Rosji wniesiono projekt ustawy o zmianie wieku poborowej służby wojskowej. Z obecnych 18-27 lat wiek ten ma być zmieniony w kolejnych etapach do 21-30 lat (najpierw jednak podniesieniu ulega górny próg wiekowy i od 2024 r. pobór obejmowałby mężczyzn od 19. do 30. roku życia - PAP). Prawo to miałoby wejść w życie w styczniu 2024 roku.
Oficjalnie Rosja zabrania poborowym udziału w operacjach na Ukrainie, choć co najmniej setki służyły tam na skutek błędów administracyjnych lub zmuszenia ich do podpisania kontraktu
— przypomniał brytyjski resort.
W raporcie podkreślono, że do tej pory wielu mężczyzn w wieku 18-21 lat było zwolnionych od służby wojskowej ze względu na naukę w uczelniach wyższych.
Władze najprawdopodobniej zmieniają progi wiekowe, by zwiększyć liczbę żołnierzy, gwarantując, że studenci ostatecznie zostaną zmuszeni do służby. Nawet jeśli Rosja nadal nie będzie kierować poborowych na wojnę, to dodatkowi poborowi pozwolą wysłać do walk więcej żołnierzy zawodowych
— ocenił resort obrony.
08:20. USA potwierdziły użycie amunicji produkcji chińskiej podczas wojny Rosji z Ukrainą
Źródła rządowe w Waszyngtonie potwierdziły, że podczas inwazji Rosji na Ukrainę doszło do użycia amunicji produkcji chińskiej; nie podano informacji, jakiego rodzaju jest to amunicja ani czy została dostarczona Kremlowi przez Pekin - powiadomiła w sobotę japońska agencja Kyodo.
Mamy podejrzenia, że tej amunicji użyły wojska rosyjskie, lecz nie posiadamy na to dowodów. Jesteśmy jednak przygotowani do podjęcia stosownych działań, jeśli doniesienia o przekazaniu uzbrojenia Rosji przez Chiny zostaną potwierdzone. Zachowujemy w tej kwestii czujność i uważnie obserwujemy rozwój sytuacji - oznajmił informator Kyodo w amerykańskim Departamencie Stanu.
Znalezione na Ukrainie pociski pochodzą z Chin, ponieważ wskazuje na to ich konstrukcja. Stany Zjednoczone powiadomiły już o tej sprawie niektórych swoich sojuszników - czytamy w depeszy japońskiej agencji.
Jak podkreślono, informacja o chińskiej amunicji pojawiła się na dwa dni przed wizytą przywódcy Chin Xi Jinpinga w Rosji, planowanej od poniedziałku do środy (20-22 marca). W ocenie zachodnich i japońskich analityków spotkanie Xi z Władimirem Putinem potwierdzi, że Pekin i Moskwę łączą bliskie, partnerskie relacje.
Jeśli chodzi o potencjalne zaopatrywanie Rosji przez Chiny w śmiercionośną broń, wciąż mamy ten sam poziom zaniepokojenia, jaki mieliśmy w ubiegłym tygodniu. Nadal nie uważamy, że Pekin porzucił te plany, ale też nie widzieliśmy żadnych dowodów, że podjęli decyzję, by pójść w tym kierunku lub dostarczyli Moskwie jakieś uzbrojenie - oświadczył w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Komentując czwartkowy artykuł w portalu Politico na temat wysyłania przez chińską firmę zbrojeniową Norinco karabinów szturmowych do Rosji oraz przekazywania przez Pekin komercyjnych dronów, rzecznik stwierdził, że według informacji USA karabiny nie są przeznaczone do wykorzystania na polu walki, a transakcja jest wynikiem porozumień zawartych jeszcze przed wojną.
Dostawy broni z Chin do Rosji stają się coraz bardziej prawdopodobne, a liderzy UE muszą wyraźnie oznajmić Pekinowi, że zaważyłoby to na całości stosunków europejsko-chińskich – ocenił w rozmowie z PAP Andrew Small z amerykańskiego think tanku German Marshall Fund (GMF).
08:00. Na Ługańszczyźnie mężczyźni wzywani na ćwiczenia wojskowe, na Krymie - budowa umocnień
W kilku miejscowościach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy okupacyjne rosyjskie władze wzywają na ćwiczenia wojskowe wszystkich mężczyzn w wieku poborowym; na anektowanym Krymie Rosjanie budują umocnienia - podał w sobotnim komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Tzw. władze lokalne na tymczasowo okupowanych i zagarniętych terenach obwodu ługańskiego ogłosiły początek dużych ćwiczeń wojskowych. Zaangażowani mają zostać wszyscy mieszkańcy płci męskiej w wieku poborowym, posiadający paszporty z napisami „ŁNR” (samozwańcza, kontrolowana przez Moskwę Ługańska Republika Ludowa - PAP) i „Federacja Rosyjska”, w miejscowościach: Starobielsk, Szczastia, Nowy Ajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe
— głosi komunikat sztabu opublikowany na Facebooku.
W ten sposób okupanci próbują ukryć powszechną mobilizację w tych miejscowościach
— dodano w oświadczeniu.
Poranny raport sztabu informuje także, iż Rosjanie budują okopy i fortyfikacje na Krymie, przymusowo angażując do tych prac ludność cywilną. Prace te trwają w rejonie pomiędzy miejscowościami Iszuń i Wojinka, na północy Półwyspu Krymskiego. Ludzie muszą pracować bez wynagrodzenia - dodał sztab.
07:30. Rośnie skuteczność ukraińskiej obrony powietrznej
Atakując całe terytorium Ukrainy, wróg posyła bardzo dużą liczbę rakiet ponad naszym regionem. Skuteczność naszej obrony powietrznej wzrosła jednak od początku wojny z około 12 do 85 procent – powiedziała fotoreporterowi PAP rzeczniczka dowództwa południowej armii Ukrainy Natalia Humeniuk.
Humeniuk odniosła się do obecnej sytuacji na Morzu Czarnym oraz zagrożenia dla wybrzeża Ukrainy i południowego obszaru operacyjnego. Podkreśliła, że zagrożenie rosyjskie nadal istnieje i pochodzi z terytoriów czasowo okupowanych.
Chcę podkreślić, że okupacja jest tymczasowa, ponieważ siły zbrojne Ukrainy skutecznie wykonują swoje zadania, aby jak najszybciej te tereny wyzwolić. Mając już pewne doświadczenie, wierzymy, że nam to się uda
— powiedziała w rozmowie z fotoreporterem PAP.
Przypomniała, że obecnie linia frontu przebiega wzdłuż Dniepru na kierunku południowym, co w pewnym stopniu komplikuje ukraińskie działania bojowe, ponieważ obszary kontrolowane przez wojska rosyjskie i ukraińskie są oddzielone dodatkową barierą wodną.
Taką sytuację obserwujemy też w obwodzie mikołajowskim, gdzie tymczasowo zajęta pozostaje Mierzeja Kinburnska. Przeciwnik nie jest w stanie przebywać na całym jej terytorium przez cały czas. Część (terytorium) to szara strefa, gdzie wyparliśmy wroga, ale on nadal ma do niej dostęp drogą lądową. Ta część lądu łączy się z Ukrainą w rejonie lewobrzeżnego Chersonia, gdzie okupanci są nadal silni
— wyjaśniła.
07:02. Ukraińskie siły zniszczyły 10 z 11 dronów kamikadze
Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 10 spośród 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej, którymi rosyjskie wojska zaatakowały w piątek wieczorem cele w naszym kraju; na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - powiadomił w sobotę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jeden z bezzałogowców Shahed-136 uderzył w obiekt przemysłowy. Łącznie w ciągu minionej doby agresorzy przeprowadzili 34 ataki lotnicze, z czego 11 z wykorzystaniem dronów - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.
Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ukraińskie siły powietrzne informowały o zneutralizowaniu 11 spośród 16 aparatów latających irańskiej produkcji. Jak wówczas powiadomiono, rosyjskie wojska wystrzeliły drony z terenów położonych nad Morzem Azowskim i z graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego. Bezzałogowce zostały zniszczone zarówno we wschodniej, jak też w centralnej i zachodniej części kraju.
06:49. Ukraińsko-amerykańskie rozmowy o stałym wsparciu
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał w piątek Biały Dom. Do rozmowy miał dołączyć również prezydent Wołodymyr Zełenski.
Jak podano w komunikacie, Sullivan, Austin i gen. Milley rozmawiali z szefem kancelarii prezydenta Andrijem Jermakiem, szefem MON Ołeksijem Reznikowem i naczelnym dowódcą gen. Walerijem Załużnym na temat „stałego wsparcia USA dla ukraińskich sił zbrojnych”.
Ukraińscy oficjele mieli również zdać relację na temat warunków na polu bitwy i wyrazić wdzięczność za wsparcie USA. W komunikacie zaznaczono, że pod koniec rozmowy dołączył do niej również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dla Austina i gen. Milleya była to druga rozmowa z Załużnym i Reznikowem w ciągu ostatnich dwóch dni, po tym jak wszyscy wzięli udział w wirtualnym spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. W piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że w najbliższych dniach USA ogłosi kolejny pakiet broni dla Ukrainy, nie zdradzając jednak szczegółów, co się w nim znajdzie.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638759-relacja-388-dzien-wojny-na-ukrainie-kluczowe-rozmowy