Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.
Nakaz aresztowania prezydenta Rosji
Moskwa wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom, jakoby jej siły dopuściły się okrucieństw podczas trwającej rok inwazji na Ukrainę. MTK wydał nakaz aresztowania Putina w związku z podejrzeniem o bezprawne wywózki dzieci i bezprawne przewożenie osób z terytorium Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.
Osobno MTK wydał list gończy dla Marii Aleksiejewnej Lwowej-Bełowej, rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka, na podstawie tych samych zarzutów.
Rosjanie wywieźli setki ukraińskich dzieci
Do Rosji wywieziono setki dzieci z ukraińskich domów dziecka, wiele z nich oddano tam do adopcji - przekazał w piątek prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan. MTK wydał wcześniej w piątek nakaz aresztowania Putina, zarzucając mu odpowiedzialność za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach ukraińskich dzieci.
Zidentyfikowaliśmy przypadki bezprawnego przesiedlenia do Rosji co najmniej kilkuset dzieci z ukraińskich domów dziecka i sierocińców; dekrety Putina umożliwiły szybsze nadanie im rosyjskiego obywatelstwa i adopcję przez rosyjskie rodziny - napisał Khan w oświadczeniu.
W ocenie mojego urzędu te czyny mają doprowadzić do trwałego oderwania ukraińskich dzieci od swojej ojczyzny - zaznaczył prokurator MTK. Podkreślił, że deportowane z terenów okupowanych przez Rosję dzieci są chronione zapisami IV Konwencji genewskiej, dotyczącej ochrony cywilów podczas wojny.
Wszystko to zostało opisane we wnioskach o wydanie nakazów aresztowania Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, które złożyłem 22 lutego sędziom Trybunału - przekazał oskarżyciel.
W piątek sędziowie MTK przychylili się do wniosku Khana i wydali nakaz aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej, uznając tym samym, że istnieją wiarygodne oskarżenia o popełnienie zbrodni wojennych przez te osoby. Putinowi i Lwowej-Biełowej zarzuca się złamanie artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK.
Prokuratura MTK wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie 3 marca 2022 r. Przemawiając we wrześniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, mówiłem, że priorytetem mojego biura jest sprawa nielegalnych deportacji dzieci - podkreślił Khan.
Musimy dopilnować, by osoby odpowiedzialne za zarzucane zbrodnie zostały rozliczone, a dzieci wróciły do swoich rodzin i społeczności. Nie możemy pozwolić, by dzieci były traktowane jak łupy wojenne
— napisano w piątkowym oświadczeniu prokuratora MTK.
Rozległe, wielowątkowe śledztwo
Decyzja o wydaniu nakazów aresztowania jest pierwszym konkretnym krokiem w tej sprawie, ale mój urząd kontynuuje rozległe, wielowątkowe śledztwo - zaznaczył oskarżyciel. Dodał, że na Ukrainie badane są doniesienia o wielu różnych zbrodniach.
Jeżeli zbierzemy odpowiednie dowody, nie będziemy się wahać przed składaniem kolejnych wniosków o wydanie nakazów aresztowania - zapowiedział prokurator Khan.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
wkt/Reuters/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638706-mtk-wydal-nakaz-aresztowania-prezydenta-rosji