Ukraińcy „nie przebaczą okupantom żadnego zrujnowanego losu” i będą zabiegać, by Rosja poniosła odpowiedzialność - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek, w rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu wraz z setkami chroniących się tam ludzi.
Rosjanie zbombardowali mariupolski teatr
Rok temu Rosja celowo i okrutnie zrzuciła potężną bombę na Teatr Dramatyczny w centrum Mariupola. Obok gmachu znajdował się napis „Dzieci”, którego nie można było nie zauważyć
— napisał Zełenski. Przypomniał, że w gmachu teatru „ukrywały się przed ostrzałami setki ludzi”.
Krok za krokiem dojdziemy do tego, by zagwarantować pełną odpowiedzialność państwa-terrorysty za to, co uczyniło wobec naszego kraju, naszego narodu
— zapewnił Zełenski.
Dodał następnie: „nie przebaczymy okupantom żadnego zrujnowanego losu. Pamiętamy o wszystkich, których życie zabrał terror rosyjski”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
„Bezdyskusyjnie celowy atak”
16 marca 2022 r. rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Według władz ukraińskich oraz świadków, którym udało się przeżyć, a następnie wydostać z oblężonego i stale atakowanego przez Rosjan miasta, w budynku tym ukrywali się cywile. Dokładna liczba ofiar jest obecnie niemożliwa do ustalenia – Mariupol znajduje się pod kontrolą strony rosyjskiej, która za atak odpowiadała. Według różnych szacunków i doniesień w bombardowaniu teatru mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniała w maju 2022 r., że zginęło jeszcze więcej - blisko 600 osób.
Amnesty International, która przez kilka miesięcy badała sprawę ataku i uznała go za „ewidentną zbrodnię wojenną popełnioną przez siły rosyjskie”, mówi o co najmniej 12, a prawdopodobnie wielu więcej zabitych. AI ustaliła, że atak był niemal na pewno przeprowadzony przez rosyjski samolot bojowy, który zrzucił dwie półtonowe bomby. Spadły one na budynek „jedna obok drugiej i wybuchły jednocześnie”. Najprawdopodobniej bomby zrzucił samolot bazujący na jednym z pobliskich lotnisk rosyjskich, maszyna któregoś z trzech typów: Su-25, Su-30 bądź Su-34.
Również Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oceniła w raporcie, że atak na teatr „stanowi najprawdopodobniej szokujące złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego, a ci, którzy wydali rozkaz i realizowali go, dopuścili się zbrodni wojennej”. W raporcie wskazano, że był to „bezdyskusyjnie celowy atak” na obiekt cywilny. Z obu stron przed budynkiem teatru namalowano na ziemi widoczne z powietrza dwa duże napisy „Dzieci”. Rosyjską wersję o „wysadzeniu teatru przez pułk Azow” misja OBWE uznała za bezpodstawną.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638489-rok-temu-rosjanie-zbombardowali-teatr-w-mariupolu